Článek

Jů a Hele předběhli dobu. Genderově neutrální byli už před lety

 
Legendární pořad pro děti Studio Kamarád se dostal na obrazovky poměrně klikatou cestou, kterou však lemovala řada šťastných náhod. I proto se objevuje ve vysílání dodnes. V roce 1980 se zaměstnanci Československé televize rozhodli poměrně chudou nabídku pořadů pro děti rozšířit o víkendové pásmo.
26.03.2024 09:15 |

podobné články

Podobné články

Rozvoral (SPD): Genderové šílenství propagované OSN a EU odmítáme

 
Organizace spojených národů (OSN) v zájmu dosažení celosvětové genderové rovnosti doporučuje v rámci komunikace užívat genderově neutrální jazyk, který by zcela odstranil užívání mužských a ženských rodů, např. pro označení povolání.
09.06.2020 18:05 |

podobné články

Známá hračka mění jméno. Má být genderově neutrální

 
Hračkářská společnost Hasbro oznámila zásadní změnu jednoho ze svých výrobků. Pan Brambůrek, jenž se objevil i ve známé animované pohádce Příběh hraček, už totiž nadále nebude „pan“, značka má být nově genderově neutrální. Firma změnu jména vysvětluje tím, že chce, aby se cítili vítáni naprosto všichni.
27.02.2021 09:55 |

podobné články

Francouzští poslanci chtějí zakázat genderově neutrální slova, poškozují prý jazyk

 
Skupina více než šedesáti francouzských poslanců navrhla zákon, který zakazuje genderově neutrální slova. Ta prý poškozují francouzský jazyk a v budoucnu by ho mohla zcela zničit. Francouzština se těší zvláštní ochraně v podobě jazykového zákona i řady institucí, v posledních letech však narůstá tlak na její „zrovnoprávnění“.
28.02.2021 14:55 |

podobné články

Nizozemci zavedli genderově neutrální filmové ceny. Muži i ženy mají jednu kategorii

 
Na cenách Golden Calf budou od letoška herci i herečky soutěžit v jedné, genderově neutrální kategorii. Změna by měla vést k větší rovnosti.
22.08.2021 16:40 |

podobné články

Petr Pavel myslel na všechno, i na různá pohlaví: Ve štábu má genderově neutrální toalety

 
Petr Pavel ve svém volebním štábu myslel skutečně na vše, respektive alespoň jeho manažeři. Kandidát na prezidenta a jeden z hlavních favoritů voleb má totiž v zázemí pro novináře i genderově neutrální toalety, jak zachytil štáb eXtra.cz. Pavel tak očividně jde s dobou.
14.01.2023 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (2851 článků)

Vizionář Ivan Mládek (73): Hele, Čecha, ješitu, nechce v Praze mešitu!

 
Před dvaceti lety Ivan Mládek složil písničku, která se až nepříjemně dotýká současnosti. Zpívá se v ní: "Hele, Čecha, ješitu, nechce v Praze mešitu, na Boha si potrpí, Alláha tu nestrpí, z Mohameda - proroka chyt by asi amoka. ... Hele, Čecha, ješitu, nechce v Praze mešitu, bojí se o jitrnice, o dvanáctku ještě více, sobě ale škodí, po štěstí si chodí, z kopce proti Nuslím halekal by muslim. Budil by nás po ránu, ale podle Koránu, nemusel by, což je u nás tabu, celej život mít jen jednu babu...“
06.12.2015 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Mládek (184 článků)

Vstupte do pestrobarevného světa proslulých postaviček Jů a Hele

 
Jaro je v plném proudu, tedy ten nejlepší čas na výlety s rodinou. Pokud chcete potěšit své ratolesti výletem do moravské metropole a ještě je vzít do kouzelného světa známých postaviček Jů a Hele, neváhejte a vyražte směr Brno, kde se v prostorách Letohrádku Mitrovských koná výstava s názvem Krajina her Stanislava Holého aneb Kde si hrají Jů a Hele.
01.05.2013 12:40 |

podobné články

Osobnosti: Stanislav Holý (5 článků)

Výstava v brněnském Letohrádku Mitrovských: Jů, Hele!

 
Jů, Hele... Přestože dnes není neděle, kdy se se dvěma plyšovými moderátory setkávají holky a kluci u televizních obrazovek už neuvěřitelných 32 let, můžete se s Jůheláky a jejich kamarády vidět a dokonce tváří v tvář. Zpříjemněte si zamračený a deštivý den a vyražte na výstavu »Krajina her Stanislava Holého aneb Kde si hrají Jů a Hele« do brněnského Letohrádku Mitrovských.
04.05.2013 20:10 |

podobné články

Osobnosti: Stanislav Holý (5 článků)

Z dívek budou matky! Tahle věta rozpoutala genderové peklo! Kdo je mamánek a kdo úplný idiot?

 
Českým internetem se opět šíří naprosto nesmyslná kauza, kterou rozvířil Vít Klusák. Toho pohoršila báseň Jiřího Žáčka Maminka, která není podle jeho slov genderově vyvážená. Jenomže je tenhle poprask okolo žáčků prvního stupně základní školy nutný? Dětem základní školy je nejspíše úplně jedno, jestli je básnička vyvážená genderově nebo není. Ti mají úplně jiné starosti, tak nač jim přidělávat další?
16.01.2017 22:05 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Žáček (63 článků) , Vít Klusák (129 článků)

Škola chce být genderově korektní. Zakázala chlapce a dívky

 
V americké Nebrasce mají učitelé pokyny, jak být ke svým žákům genderově neutrální. Nově je totiž zakázáno dělit děti na chlapce a dívky.
13.10.2014 10:15 |

podobné články

Céline Dion uvedla na trh genderově neutrální řadu oblečení pro děti

 
Zpěvačka Céline Dion (50) odmítá genderové stereotypy v oblečení. Podpořit v možnosti oblékat se unisexově chce už nejmenší děti, které se odmítají přizpůsobit společenskému diktátu. Na trh nyní uvedla novou kolekci s názvem Celinununu.
14.11.2018 11:10 |

podobné články

Osobnosti: Céline Dion (200 článků)

„Tříleté děti si rozhodnou o pohlaví. Respektujte to.“ Pokyn učitelům v USA

 
Velký rozruch budí ve Spojených státech rozhodnutí pensylvánského ministerstva školství doporučovat tamním učitelům ve školách, aby začali studenty oslovovat genderově neutrálně, přičemž sdílelo také článek, podle něhož by si měly vybrat již tříleté děti, zdali jsou transgender. A i ostatní děti ve třídě by prý američtí pedagogové měli alespoň na den v roce nechat, ať si vyzkouší být „genderově neutrální“. Představa, že existují jen dvě pohlaví, je prý chybná.
02.08.2022 13:15 |

podobné články

V Norsku mění jazyková pravidla. Vzniká neutrální zájmeno, aktivisté jsou nadšeni

 
Norština se v tomto roce rozroste o nové genderově neutrální zájmeno. Ve středu to oznámila norská jazyková rada. Novinkou bude slovíčko „hen“, které se má stát alternativou k existujícím zájmenům ve třetí osobě jednotného čísla. Mezi lidmi se toto slovo prý překvapivě rychle uchytilo. Mohlo by jít o první krok k právnímu uznání třetího pohlaví, doufají aktivisté, píše o tom iDNES.cz.
04.02.2022 06:30 |

podobné články

Sobotka chce „technologicky neutrální soutěž“ o mýto. Expert tvrdí něco jiného

 
Nejčastěji opakovaným slovním spojením v souvislosti s českým mýtem a vypsáním nového výběrového řízení je „technologicky neutrální soutěž“. Rekordmanem je zcela určitě sám premiér Bohuslav Sobotka, který v každém momentu, kdy se začne mluvit o mýtu, připomíná, že „nejdůležitější je vypsat technologicky neutrální soutěž“.
10.03.2017 13:00 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9582 článků)

Česko předběhli v žebříčku blahobytu Portugalci

 
Ještě během roku 2009 patřila České republice 17. příčka v přepočtu hrubého domácího produktu na obyvatele v rámci Evropské unie tvořené sedmadvaceti členy. Nyní však jsme klesli až na 19. příčku. Vyplývá to ze zveřejněných odhadů Eurostatu za rok 2010. Předběhli nás Portugalci a Malťané.
21.06.2011 16:10 |

podobné články

329 nových firem! Ukrajinský byznys v ČR nakupuje jak divý

 
České firmy v prvním pololetí nejvíce přecházely do vlastnictví ukrajinských majitelů. Ukrajinci v posledních letech předběhli v nákupu českých firem Slováky a jen za prvních šest měsíců letošního roku koupili 329 společností. Z dat zveřejněných americkou analytickou společností Dun & Bradstreet vyplývá, že podstatně zastoupené jsou také odprodeje českých firem do rukou vlastníků z dalších zemí Visegrádské čtyřky. Letos na jaře Ukrajinci vlastnili padesátiprocentní nebo vyšší podíl v celkem 12 538 společnostech a předběhli tak i počet firem vlastněných Rusy. Nejvíce podnikali s nemovitostmi.
09.08.2022 13:05 |

podobné články

Jů a Hele jsou s námi již skoro 40 let! Tipnete si, který slavný zahraniční pořad byl pro ně předlohou?

 
Kdo by neznal Jůheláky neboli známou dvojku Jů a Hele? Oblíbené postavičky baví děti po celé generace, přitom vznikly před 37 lety, kdy byl také odvysílán první díl Studia Kamarád.
03.03.2018 08:00 |

podobné články

Jů a Hele slaví 40 let! Cenzura kvůli Palachovi

 
Dnešní rodiče si bez nich nedokázali představit žádné nedělní ráno. Zelené Jů a žluté Hele nás svou rozpustilostí i přátelstvím těšili od prvního vysílání Studia Kamarád. A to už před čtyřiceti lety.
05.01.2021 05:05 |

podobné články

FOTO Den před Václavákem uspořádali v Liberci Babišovi mimořádné divadlo. Aby se lidé dozvěděli, jak krade

 
REPORTÁŽ Liberecká pobočka spolku Milionu chvilek pro demokracii zvala na pondělní večer na krátkou, ale výraznou happeningovou akci. Nazvali ji Stane se Jů a Hele s tím, že odkazuje na současnou situaci předsedy vlády Andreje Babiše. Kdo však čekal nějakou humornou scénku ve stylu večerníčkových postaviček Jů a Hele, byl překvapen. Chvilkaři totiž na libereckém Benešově náměstí nastoupili na velké obří ruské kolo umístěné vedle vánočního stromku a točíce se na něm třímali transparenty vyzývající například k demisi premiéra.
10.12.2019 15:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26256 článků)