Článek

Johnová (Praha sobě): Také v Praze se bez kojeneckých ústavů obejdeme

 
Páteční hlasování Poslanecké sněmovny, podle kterého mají v České republice od roku 2025 nejmenší děti do 3 let věku přestat končit v kojeneckých ústavech a dalších ústavních zařízeních, je v souladu s vizí, o kterou hlavní město dlouhodobě usiluje. Pokud novela projde Senátem, hlavnímu městu pomůže mimo jiné dostat do rodin děti z kojeneckého ústavu v Krči.
09.08.2021 16:20 |

podobné články

Podobné články

Konec kojeneckých ústavů v Česku se blíží: Experti i politici se přou, co bude dál

 
Do konce roku 2024 nemají být kojenci v Česku umísťováni do kojeneckých ústavů. Minulý týden o tom rozhodli poslanci. Jenže kam s tak malými dětmi? Bude se v Senátu, kam pozměňovací návrh z dílny týmu Olgy Richterové (Piráti) ze Sněmovny zamířil, jednat o reálnou pomoc dětem? A nebo jde o předvolební populismus, jak tvrdí odpůrkyně zrušení kojeneckých ústavů Hana Aulická Jírovcová (KSČM)? Blesk Zprávy zjišťovaly detaily.
11.08.2021 05:40 |

podobné články

FOTO: Pověšené dupačky upozornily na problematiku kojeneckých ústavů

 
Malostranské náměstí v Praze v úterý zaplnily prádelní šňůry a na nic navěšené dupačky. Happening měl upozornit poslance na aktuálně projednávanou agendu kojeneckých ústavů. Organizátoři akcí vyjádřili podporu tomu, aby co nejvíce dětí vyrůstalo místo ústavů v domácím prostředí, které umožňuje pěstounská péče.
26.05.2021 17:25 |

podobné články

Kojenecké ústavy v Česku: „Jako v 19. století,“ říká expertka a zmínila nedůstojné podmínky

 
O zrušení kojeneckých ústavů se vedou vášnivé debaty napříč politickým spektrem už desítky let. Zdá se však, že změna přichází jen velmi pomalu anebo spíše vůbec, a tak se Česko i nadále „chlubí“ tím, že jsme poslední země Evropy, která strká do ústavů i ty nejmenší. Bude návrh novely, která by měla vést k zániku kojeneckých ústavů konečně tím pravým krokem a proč máme v současnosti ten nejdražší sociální systém v Evropě? Nejen o tom hovořila v pořadu Epicentrum předsedkyně spolku Jednota pro deinstitucionalizaci, Terezie Hradilková.
24.06.2020 06:00 |

podobné články

Marksová-Tominová (ČSSD): Místo rušení kojeneckých ústavů podpořte nejchudší rodiny

 
Myšlenka ministra Drábka na zrušení kojeneckých ústavů není nová ani originální a je v principu správná. Ve většině civilizovaných zemí ústavní péče pro tak malinké děti dnes již ani neexistuje. Jenže v těchto zemích také existuje mnohem propracovanější systém podpory sociálně slabých rodin a práce s nimi.
26.08.2011 08:20 |

podobné články

Česko zruší kojenecké ústavy do konce roku 2013

 
Kojenecké ústavy budou do konce roku 2013 v České republice zrušeny. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vytvoří do té doby alternativy pro vývoj dítěte v náhradním rodinném prostředí, novinářům to dnes řekl ministr Jaromír Drábek (TOP 09). V ČR je 34 kojeneckých ústavů, loni jimi prošlo přes 2000 dětí. K zákazu kojeneckých ústavů vyzvala Česko mezinárodní organizace UNICEF, která zastupuje práva dětí.
25.08.2011 19:00 |

podobné články

Osobnosti: Jaromír Drábek (1079 článků)

Kvůli rušení kojeneckých ústavů bude třeba až 500 nových pěstounů

 
Stát bude kvůli plánovanému rušení kojeneckých ústavů potřebovat 300 až 500 nových pěstounských rodin, jak dnes řekla Táňa Švrčková z ministerstva práce a sociálních věcí. Pěstounských rodin ministerstvo loni evidovalo 8500, z velké většiny však šlo o prarodiče nebo jiné příbuzné dětí.
26.08.2011 18:45 |

podobné články

Klausová napsala Drábkovi. Zastala se kojeneckých ústavů

 
Plánem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka je, aby se do kojeneckých ústavů přestaly posílat děti do tří let už od roku 2014. Ústavy se bojí svého následného zrušení, a proto píší první dámě Livii Klausové, která se problematikou dětí z dětských domovů dlouhodobě zabývá. Teď Klausová začala výtky Drábkovi tlumočit.
10.02.2012 11:35 |

podobné články

Osobnosti: Livia Klausová (331 článků) , Jaromír Drábek (1079 článků)

Většina kojeneckých ústavů má namále

 
Ohledně existence kojeneckých ústavů se už roky vede debata. Kritici většinou upozorňují, že ponechávat děti mladší tří let v ústavech může ohrozit jejich budoucí vývoj. Zastánci ale argumentují, že především pro děti se zdravotními potížemi jsou ústavy nenahraditelné, protože mohou dětem poskytovat dvacet čtyři hodin denně potřebnou lékařskou péči.
24.10.2019 10:34 |

podobné články

Kojeneckých ústavů je moc, pěstounů málo

 
Česko se blíží ke konci kojeneckých ústavů v podobě, v jaké je známe. Návrh na jejich přeměnu podává poslanec ANO Aleš Juchelka, na podobné legislativní předloze pracuje i ministerstvo zdravotnictví. V Česku ale chybí dostatek pěstounů, kteří by se o opuštěné děti do tří let starali. To má zase pod palcem ministerstvo práce a sociálních věcí.
27.06.2020 09:30 |

podobné články

Osobnosti: Aleš Juchelka (37 článků)

Marková (KSČM): Co bude s dětmi do tří let po zrušení kojeneckých ústavů?

 
Sněmovna dala, bohužel, šanci navrhovanému zrušení dětských domovů pro děti do tří let věku, někdejších kojeneckých ústavů.
13.02.2021 16:00 |

podobné články

Johnová (Praha sobě): Děti v prvních letech života potřebují především lásku, bezpečí a pozornost

 
Poslanci jednají o zrušení kojeneckých ústavů a vyšších odměnách pěstounům. Praha novelu vítá, kroky v souladu s ní podniká dlouhodobě.
13.05.2021 10:50 |

podobné články

Rodiče by za děti v kojeneckých ústavech mohli platit až 150 korun denně

 
Podle chystané vyhlášky ministerstva zdravotnictví by nově za pobyt nejmenších dětí v kojeneckých ústavech a dětských domovech měli rodiče platit 45 až 150 korun za den.
17.07.2011 08:40 |

podobné články

Johnová (Praha sobě): Praha otevře další ubytovnu pro lidi bez domova

 
Denní i noční centra jsou aktuálně zcela plná. Bez střechy nad hlavou je ale stále řada lidí, jejichž životy ohrožuje mrazivé počasí. Praha proto v pátek otevře dočasnou celodenní ubytovnu pro nejkřehčí osoby. Vedení Magistrátu hlavního města Prahy se na tom dohodlo s Centrem sociálních služeb Praha a dalšími poskytovateli sociálních služeb. V ubytovacích zařízeních také pokračuje pravidelné testování lidí bez domova na covid-19.
12.02.2021 07:40 |

podobné články

Praha bez proudu. Nejezdily tramvaje, elektřina nešla hlavně v centru

 
Prahu postihly rozsáhlé výpadky elektřiny. Podle mluvčího Pražské energetiky Petra Holubce způsobila asi půlhodinový výpadek technická závada na rozvodně Praha-Jih v Chodově. Proud podle něj nešel v městských částech Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 9 a Praha 10.
27.02.2017 13:00 |

podobné články

Johnová (Praha sobě): Praha pokračuje v očkování lidí bez přístřeší

 
V snaze zajistit co nejvyšší proočkovanost Pražanů organizuje hlavní město od poloviny července očkování lidí bez přístřeší. Díky dohodě s Ministerstvem zdravotnictví očkuje Praha i cizince bez domova, kteří žijí na území hlavního města.
17.09.2021 23:00 |

podobné články

Johnová (Praha sobě): Praha buduje síť menších center pro lidi bez přístřeší

 
Místo několika velkokapacitních zařízení se zázemím pro osoby bez domova pracuje hlavní město na vzniku sítě menších center, rovnoměrně rozložených po metropoli. V rámci této strategie nově funguje centrum v Praze 3, další je v areálu Malešického zámku v Praze 10 a v provozu už je i zařízení pro ženy na Palmovce v Praze 8. Ve fázi příprav jsou i další služby.
15.05.2021 16:30 |

podobné články

Johnová (Praha sobě): Praha buduje síť menších center pro lidi bez přístřeší

 
Místo několika velkokapacitních zařízení se zázemím pro osoby bez domova pracuje hlavní město na vzniku sítě menších center, rovnoměrně rozložených po metropoli. V rámci této strategie nově funguje centrum v Praze 3, další je v areálu Malešického zámku v Praze 10 a v provozu už je i zařízení pro ženy na Palmovce v Praze 8. Ve fázi příprav jsou i další služby.
16.05.2021 22:11 |

podobné články

Radní Milena Johnová má s Prahou řadu plánů. Nahlédněte

 
Praha by se měla zaměřit na vytvoření takové kombinace sociálních služeb, která by omezila nutnost velkých ústavních zařízení, jako jsou velkokapacitní domovy pro seniory. ČTK to řekla nová radní pro sociální oblast a zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě).
09.12.2018 12:45 |

podobné články

Porušují porodnice zákon? Namísto pěstounům posílají miminka do ústavů

 
Podle zákona o ochraně práv dítěte mají nemocnice upřednostňovat služby pěstounů. Řada z nich to ale nenabízí a automaticky posílá novorozence do kojeneckých ústavů. Podle ministerstva práce a sociálních věcí tak porušují zákon, uvedl v pondělí deník Právo.
23.11.2015 12:35 |

podobné články