Článek

Johann Gregor Mendel byl i bankéř a opat: V Brně vznikne nová stezka na jeho počest

 
Brňané budou moci vyrazit po stopách Johanna Gregora Mendela (1822 až 1884). Nová stezka v centru města bude vybudována k 200. výročí narození slavného Moraváka,  až v provozu bude nejpozději v červenci příštího roku.
28.03.2021 10:40 |

podobné články

Osobnosti: Gregor Mendel (8 článků)
Podobné články

Skleník, kde Mendel založil genetiku, smetla bouře: Po 150 letech ho nyní obnoví

 
Ve 2. polovině 19. století v něm brněnský opat Gregor Johann Mendel (1822 až 1884) prováděl své slavné pokusy s hrachem. Pak ale přišla bouře a skleník byl rozmetán na kousky. Nyní má být znovu obnoven. Veřejnosti se má otevřít v roce 2022, v roce, kdy uplyne 200 let od Mendelova narození.
11.04.2020 10:30 |

podobné články

Osobnosti: Gregor Mendel (8 článků)

Smělý plán: Brno chce zjistit, jakou DNA měl otec genetiky G. J. Mendel

 
Vědci z Masarykovy univerzity a Opatství Řádu sv. Augustina na Starém Brně diskutují o možnosti zjistit, jakou genetickou informaci nesl zakladatel moderní genetiky Gregor Johann Mendel (+61).
25.07.2020 09:25 |

podobné články

Osobnosti: Gregor Mendel (8 článků)

Vítej doma, ztracený poklade! V Brně vystaví stěžejní spis otce genetiky G. J. Mendela

 
Originální dílo, kterým přírodovědec Gregor Johan Mendel (1822-1884) odstartoval dějiny genetiky, bude k vidění od pátku 2. února v Brně. Spisek s názvem »Pokusy s rostlinnými hybridy« vydal Mendel v roce 1866, po druhé světové válce se však ztratil. Našel se o půl století později v Německu. Od roku 2012 je znovu v držení Opatství Staré Brno Řádu svatého Augustina. To se s Masarykovou univerzitou nyní domluvilo na trvalém vystavení rukopisu.
01.02.2018 14:25 |

podobné články

Osobnosti: Gregor Mendel (8 článků)

Seznamte se: Já jsem Gregor Ondřej Brzo Kuchař a to je můj Gregor Gregorovič zvaný také Tánička

 
Ondřej Brzobohatý se už nejmenuje Brzobohatý, ale jmenuje se Gregor. Prý kvůli angažmá v zahraničí. A jestli vám jméno Brzobohatý chybí, tak si do jeho jména máte dát jedno velké B. A Tánička? Ta je prý také Gregor. Všichni jsme tak trochu Gogo. Tedy vlastně tak trochu Gregor.
20.07.2016 19:40 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Brzobohatý (652 článků)

Strahovský opat poděkoval Zemanovi za postoj k Putnově profesuře

 
Opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný poděkoval prezidentu Miloši Zemanovi za postoj ke jmenování Martina C. Putny profesorem. ČTK to sdělila Zemanova mluvčí Hana Burianová. Pojezdný se s prezidentem sešel dnes, tedy v den, kdy vyšlo najevo, že Zeman odmítl jmenovat literárního vědce Putnu profesorem. Podle Putny má opat právo na svůj názor.
17.05.2013 17:50 |

podobné články

Osobnosti: Martin Zeman (348 článků) , Josef Zeman (88 článků) , Michael Martin (47 článků)

Opat Michael Pojezdný: Místo pomoci lidem se hledá způsob, jak jim v účinné léčbě zamezit

 
Praha 24. 2. 2014 – Dnes navštívil protonové centrum opat Michael Pojezdný z Královské kanonie premonstrátů na Strahově. Symbolicky vysvětil ozařovny a rovněž podepsal s jednateli protonového centra smlouvu o vzájemné spolupráci. Ta spočívá zejména v pastorační činnosti onkologicky nemocným pacientům a členům jejich rodin. Na adresu stavu, kdy je pro většinu klientů zdravotních pojišťoven léčba z veřejného zdravotního pojištění prakticky nedostupná, opat Pojezdný uvedl: „Rakoviny přibývá a místo toho, aby se hledala pomoc potřebným lidem, hledá se způsob, jak tomu zamezit.“
24.02.2014 17:25 |

podobné články

Geniální mnich z Brna zemřel nepochopený: Vědci Mendelovi genetiku nevěřili

 
Je to až paradoxní, že základy genetiky položil mnich. Johann Gregor Mendel ale nebyl jen jakýsi pobožný sluha Boží - byl především učencem, jehož genialita měla jediného nepřítele, a tím byla jeho slabá psychika. Studia nikdy nedokončil, v závěru možná spíš, protože jeho závěrům zkušební komise nevěřila, a ani jeho poznatky o dědičnosti hrachu nebyly ve své době pochopeny. Přesto je geniální mnich z Brna považován za zakladatele genetiky. Jeho celý příběh si můžete pustit v pořadu Životy slavných z produkce internetové televize Mall.tv.
08.02.2021 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Gregor Mendel (8 článků)

Gregor a Gregor (ano, tak se nyní jmenují!) dál kopou kolem sebe. Táničko, to bude dobrý!

 
Ondřej Gregor (dříve Brzobohatý) a Táňa Gregor (dříve Kuchařová) nemají za sebou povedené dny. Nejprve se jim nepovedlo vysvětlit, proč Ondřej mění jméno, a pak ta zpackaná svatba. Z nepovedené veselky nyní obviňují novináře.
07.07.2016 16:15 |

podobné články

Gregor a Gregor: Prozradili plány na miminko!

 
Za velké slávy se brali, oba si změnili jméno na Gregor a, ehm, Gregor, načež strávili líbánky v Benátkách. Jakoby štěstí novomanželů Ondřeje a Taťány nic nechybělo. A přece možná… vlastní potomek! Chystají se na něj už?
29.07.2016 20:20 |

podobné články

Naučná stezka Trojskou kotlinou. 40 zastávek seznámí Pražany s její historií i budoucností

 
Nová naučná stezka, která vede podél Vltavy Trojskou kotlinou, zpestří Pražanům podzimní procházky. Holešovická radnice ji ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje (IPR) připravila v návaznosti na Den pro Trojskou kotlinu, který se konal v půlce září. Nová naučná stezka provede zájemce územím Holešovic, Bubenče a Troji a na 40 zastaveních pomocí QR kódů seznámí Pražany s historií území i s plánovanými projekty.
12.10.2020 18:35 |

podobné články

Naučná stezka Rejvíz dostala po čtyřiceti letech nový kabát

 
Turistům, kteří zamíří do Jeseníků, zpestří pobyt nová naučná stezka v Národní přírodní rezervaci Rejvíz. Stezka, která byla obnovena po čtyřiceti letech, bude slavnostně otevřena v sobotu 25. května v 10. 30 hodin u chaty Rejvíz.
24.05.2013 10:10 |

podobné články

Zelená hora: V okolí Žďáru vznikne naučná stezka

 
V okolí Zelené hory ve Žďáru nad Sázavou letos vznikne naučná stezka.
23.04.2010 11:40 |

podobné články

Opat světoznámého šaolinského chrámu byl obviněn z obcování s prostitutkami a ukrývání peněz

 
Šaolinským klášterem, legendární kolébkou kung-fu, otřásá série skandálů. Jeho opat Shi Yongxin byl před časem obviněn z toho, že pravidelně vyhledával služby "prostitutek":http://www.extra.cz/festival-v-cannes-je-rajem-prostitutek-vydelaji-si-az-800-tisic-za-noc. Podle dostupných informací měl dokonce zplodit nemanželské dítě.
21.08.2013 09:15 |

podobné články

V Brně ukážou Mendelův rukopis: 50 let ztracený spis zakladatele genetiky

 
Originální dílo, kterým přírodovědec Gregor Johan Mendel (1822 až 1884) odstartoval dějiny genetiky, si mohou lidé ode dneška prohlédnout v Brně.
02.02.2018 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Gregor Mendel (8 článků)

Partyzáni po válce popravili manžela české Židovky, rodinu vysídlili: Spravedlnosti se nikdy nedočkala

 
Konec druhé světové války znamenal také konec nacistických zrůdností v Československu. Zločiny proti lidskosti se ale na našem území odehrávaly dál. Tentokrát ovšem v opačném gardu – v rámci živelného odsunu a vypořádávání se s německým obyvatelstvem Československa zemřely tisíce nevinných lidí. Byl mezi nimi i maďarský Němec Johann Husch, podnikatel z Chrudimska. Toho popravili bezprostředně po skončení války partyzáni jakožto údajného kolaboranta. Johann Husch byl přitom předtím nasazen v pracovním táboře, protože se odmítal rozvést se svou židovskou manželkou.
08.02.2021 12:45 |

podobné články

Rakouský opat se přiznal ke zneužívání chlapce

 
V Rakousku propukl skandál kolem sexuálního zneužívání dětí, který zasáhl nejvyšší církevní kruhy. Opat salcburského kláštera sv. Petra Bruno Becker se přiznal k tomu, že před 40 lety zneužil chlapce.
09.03.2010 14:45 |

podobné články

Žádáme o vrácení 6000 hektarů polí a lesů, řekl opat strahovského kláštera

 
Strahovský opat Michael Josef Pojezdný řekl v rozhovoru pro Právo, že premonstráti v restituci požádali o vrácení lesů a polí o rozloze asi 6000 hektarů. Na části chce hospodařit, ale většinu plánuje pronajmout.
02.07.2013 03:05 |

podobné články

Fischerová (ODS): Nový želivský opat P. Jáchym Jaroslav Šimek se ujal úřadu

 
Opatskou benedikci přijal 51. želivský opat Kanonie premonstrátů v Želivě z rukou královéhradeckého biskupa Jana Vokála v pátek 22. listopadu v opatském kostele Narození Panny Marie. Slavnostní mše svaté se zúčastnila i Jana Fischerová.
27.11.2013 07:42 |

podobné články

Osobnosti: Jana Fischerová (34 článků) , Jára Nový (155 článků)

Branislav Fabry: Eurovízia alebo Banderstadt?

 
Tak ako počas minulého ročníka i v tomto roku sa hudobná súťaž Eurovízia dostala do závesu politiky. A tak ako v minulom roku spúšťačom tejto politizácie sa opäť stala otázka Krymu. Ukrajina nakoniec nad Ruskom opäť „zvíťazila“, keď sa jej podarilo dosiahnuť, aby na Eurovíziu nemohla pricestovať ruská speváčka Julia Samojlovová (na úvodnej snímke), ktorá v roku 2015 navštívila Krym. Pre organizátorov súťaže však ide „Pyrrhovo víťazstvo“, lebo spôsobili, aby sa hudobná súťaž stala rukojemníkom politiky.
14.05.2017 21:15 |

podobné články