Článek

Je Zeman schopen vykonávat úřad? Senát chce po Hradu prognózu prezidentova stavu

 
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) požádá hradního kancléře Vratislava Mynáře o informace, jaké jsou prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana (77). Předsedu horní komory parlamentu tím dnes pověřil její organizační výbor. Senátoři se obávají, že Zeman nyní není schopen vykonávat svůj úřad. Zeman měl tento týden zahájit povolební jednání o sestavení nové vlády. 
12.10.2021 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků) , Vratislav Mynář (1268 článků)
Podobné články

Senátní výbor: Zeman není schopen vykonávat prezidentský úřad

 
Prezident Miloš Zeman není podle senátního bezpečnostního výboru schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. Je dezorientován a jedná bez koordinace s vládou. O návrhu zbavit Zemana funkce rozhodne Senát, případný verdikt o nezpůsobilosti zastávat prezidentský úřad by pak musela podle ústavy potvrdit Sněmovna. Tvrzení výboru označil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček za útok na ústavnost, svobodu a demokracii.
02.06.2021 17:30 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků)

Senátní bezpečnostní výbor: Zeman není schopen vykonávat funkci prezidenta

 
Miloš Zeman není podle senátního bezpečnostního výboru schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. O tomto návrhu zbavit Zemana funkce hlavy státu bude příští týden rozhodovat Senát.
02.06.2021 18:15 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků)

Podcast: Lékař Havla o Zemanovi: „Jestliže je na ARO, nemůže vykonávat svou funkci“

 
Senát žádá, aby Hrad zveřejnil informace o způsobilosti Miloše Zemana vykonávat prezidentský úřad a prognózu jeho zdravotního stavu s ohledem na proběhnuvší volby. Mlčení jeho kanceláře znervózňuje také občany. Hlava státu byla v neděli odpoledne převezena do Ústřední vojenské nemocnice a podle jejího ředitele Miroslava Zavorala zůstává Zeman v péči odborníků na pracovišti intenzivní medicíny. Podle renomovaného chirurga Pavla Pafka, který v roce 1996 operoval Václava Havla, je soukromí pacienta nadřazeno nad veřejný zájem.
13.10.2021 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6097 článků) , Miloš Zeman (26226 článků)

Je Zeman neschopný vykonávat úřad? Senát to zatím projednávat nebude

 
Návrhem konstatujícím neschopnost prezidenta Miloše Zemana vykonávat úřad se Senát na stávající schůzi zabývat nebude. Do 29. června se návrh přesune na jednání ústavní komise a ústavně-právního výboru. Informovala o tom ve středu mluvčí horní komory Sue Nguyen. Materiál připravil bezpečnostní výbor, mluvčí Hradu Jiří Ovčáček jej označil za lživý útok na prezidenta.
09.06.2021 10:20 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků)

I nemocný prezident může vykonávat úřad. Ústavní právníci hovoří

 
Mohl by být prezident Miloš Zeman zbaven pravomocí vykonávat svůj úřad? Ústavní experti se neshodnou. Na vině je jeho zdravotní stav. Parlament České republiky, tedy shodně senátoři i poslanci, by mohl hlasovat o zbavení prezidenta Miloše Zemana jeho pravomocí, pokud by došli k závěru, že hlava státu již není schopna dále vykonávat svůj úřad.
09.10.2021 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků)

Zeman není schopný funkce prezidenta, tvrdí senátní výbor a chce ho sesadit. Ovčáček hrozí paragrafy

 
Miloš Zeman není podle senátního bezpečnostního výboru schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. O tomto návrhu - zbavit Zemana funkce hlavy státu - bude příští týden rozhodovat Senát. Jeho případný verdikt o nezpůsobilosti Zemana zastávat prezidentský úřad by musela podle ústavy potvrdit Sněmovna. Novinářům to dnes řekl předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý). Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v ostré reakci na twitteru napsal, že jde o lživý útok skupiny senátorů, který budí podezření z rozvracení republiky.
02.06.2021 17:40 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků) , Pavel Fischer (203 článků)

Lékaři: Zeman je ve velmi dobré kondici jak fyzické, tak duševní. Je schopen nadále vykonávat svou funkci

 
„Cítí se velmi dobře, je ve velmi dobré kondici jak fyzické, tak duševní. Pan prezident je schopen nadále vykonávat svou funkci z hlediska zdravotního stavu,“ uvedl prezidentův osobní lékař Miloslav Kalaš před novináři. Stejný názor sdílejí i další členové konzilia, mezi kterými nechyběl ani profesor onkologie Luboš Petruželka. Poskytnuté informace už lékaři považují za „definitivní“.
09.01.2018 13:45 |

podobné články

Topolánek bez obalu: Zeman nebude schopen dalších pět let vykonávat funkci

 
Pokud bude současný prezident Miloš Zeman opět zvolen do funkce hlavy státu, nebude schopen ji dalších pět let plnohodnotně vykonávat. Je to nemocný člověk. Na tiskové konferenci to dnes řekl kandidát na prezidenta Mirek Topolánek. Informuje o tom ČTK.
03.01.2018 12:40 |

podobné články

Osobnosti: Mirek Topolánek (2356 článků) , Miloš Zeman (26226 článků)

Epicentrum: Je Zeman schopný vykonávat úřad? Ústavní právník o snaze Senátu sesadit ho a článku 66

 
V Senátu po necelých dvou letech ožila diskuse o tom, jak zbavit prezidenta Miloše Zemana funkce. Zahraniční výbor horní komory se minulý týden usnesl, že Zeman není schopen úřad vykonávat - je dezorientovaný a jedná bez koordinace s vládou. Uspěje argumentace před Senátem a Sněmovnou? Jde o útok na ústavnost, jak říká prezidentský mluvčí? To bylo téma Epicentra Blesku s ústavním právníkem Janem Kudrnou.
08.06.2021 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků)

Masaryk, Beneš, Gottwald, Svoboda, Havel. Zeman není jediný. Jak by vypadal černý scénář?

 
Prezident Miloš Zeman leží od úterního dopoledne v Ústřední vojenské nemocnici. Podle posledního vyjádření nemocnice a Hradu jeho stav není vážný a za několik dnů by se mohl vrátit do práce. Jenže co by se dělo v případě, že by se jeho stav v budoucnosti zhoršil tak, že by nebyl schopen vykonávat svoji funkci? Kdo by posuzoval, zda je či není schopen nadále zastávat svůj úřad? A co kdyby k tomu došlo v době těsně po sněmovních volbách? Právu odpovídá ústavní právník Jan Kysela.
16.09.2021 09:50 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků) , Jan Vondráček (33 článků)

Podcast: Senát chce jen vůni bábovky, kritizuje Džamila Stehlíková rozhodnutí o prognóze

 
Bývalá ministryně pro lidská práva a lékařka Džamila Stehlíková dlouhodobě upozorňuje na to, že prezident Miloš Zeman je ve špatném zdravotním stavu a momentálně není schopný vykonávat svůj úřad. Pro Blesk Podcast řekla, že podpis Zemana na dokumentu svolávající dolní sněmovnu na 8. listopadu pro Radka Vondráčka, je podle ní falzifikát, protože prezident není schopný se podepsat. Požadavek Senátu o vydání prognózy, zda je Miloš Zeman schopný vykonávat svoji funkci, je jako vůně bábovky. Potřebujete vidět bábovku, tedy diagnózu.
16.10.2021 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Džamila Stehlíková (108 článků) , Miloš Zeman (26226 článků)

Senátní bezpečnostní výbor chce zbavit Zemana funkce: Je to útok na svobodu, hřmí Ovčáček

 
Miloš Zeman není podle senátního bezpečnostního výboru schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. O tomto návrhu zbavit Zemana funkce hlavy státu bude příští týden rozhodovat Senát. Jeho případný verdikt o nezpůsobilosti Zemana zastávat prezidentský úřad by musela podle ústavy potvrdit Sněmovna. Novinářům to dnes řekl předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý). 
02.06.2021 19:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků) , Pavel Fischer (203 článků)

Okamura: Snaha senátorů odvolat prezidenta Zemana z funkce je útokem na demokracii

 
Senát se má zabývat návrhem Výboru pro zahraničí, bezpečnost a obranu, jehož předsedou je senátor Pavel Fischer, zbavit prvního přímo zvoleného prezidenta ČR Miloše Zemana funkce. Prezident Miloš Zeman není podle tohoto senátního výboru schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. „Senát tímto krokem pouze dokazuje, že je zbytečný,“ uvedl předseda hnutí SPD.
09.06.2021 17:20 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků) , Pavel Fischer (203 článků)

Zeman si může oddechnout. Senát ho zřejmě nesesadí, návrh se ústavní komisi nezdá

 
Senátní komise pro ústavu nedoporučila, aby horní komora jednala o tom, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat svůj úřad. S tímto návrhem přišel v červnu senátní bezpečnostní a zahraniční výbor. Komise dnes dospěla k závěru, že podklady, které od výboru k tomuto návrhu obdržela, nejsou dostatečné pro to, aby doporučila Senátu se touto možností zabývat. Na tiskové konferenci po jednání komise to oznámil její předseda Zdeněk Hraba (Starostové a nezávislí). Komise doporučila dodané podklady buď zásadním způsobem doplnit, nebo od tohoto řízení ustoupit.
20.07.2021 13:25 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků)

Lidovecký europoslanec Svoboda: Je Zeman ještě vůbec způsobilý vykonávat svou funkci?

 
Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) se zamyslel nad tím, zda je prezident schopen výkonu své funkce. Učinil tak v souvislosti se Zemanovými slovy ohledně anexe Krymu a s následným prohlášením hlavy státu, že jde o jeho osobní názor. „To vypovídá o jeho schopnosti vykonávat funkci prezidenta,“ zmínil.
14.10.2017 14:40 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Svoboda (440 článků) , Pavel Svoboda (439 článků) , Pavel Svoboda (440 článků) , Pavel Svoboda (440 článků)

Američtí psychiatři: Trump je zhoubný narcis a není schopen být prezidentem

 
Americký svaz psychiatrů a psychoterapeutů ve svých stanovách uvádí, že je neetické vyjadřovat se k mentálnímu stavu politiků a společensky vysoce postavených osob. Přesto desítky amerických psychiatrů tento týden přišly s varováním, že Donald Trump není pro svou poruchu osobnosti schopen vykonávat funkci prezidenta USA. Označili ho za zhoubně narcistického jedince s tím, že už nemůžou dále mlčet.
04.02.2017 18:30 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5778 článků)

Senát vs. Zeman: Návrh na sesazení neprojde, říká ústavní právník. A varuje před devalvací zákona

 
Senát se bude zabývat usnesením zahraničního výboru, podle kterého není Miloš Zeman schopný vykonávat úřad prezidenta republiky. Pětačtyřicetistránková analýza se opírá o článek 66 Ústavy, který hovoří o závažných důvodech, které znemožňují naplnění funkce hlavy státu. Podle ústavního právníka Jana Kudrny argumenty zahraničního výboru ale nejsou na této úrovni a využití tohoto článku nedává smysl. O tom, že by návrh na sesazení prezidenta prošel přes obě komory parlamentu, pochybuje.
09.06.2021 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků)

Milan Knížák účtuje: Zeman srší nenávistí a záští a vyřizuje si osobní účty. Takový člověk nemůže být prvním mužem země

 
CO NÁM DAL ROK 2018 Podle bývalého generálního ředitele Národní galerie Milana Knížáka není Miloš Zeman schopen vykonávat úřad prezidenta. „Rozhodně ne. A nebyl, ani když nastupoval. Srší nenávistí a záští a vyřizuje si osobní účty. Takový člověk nemůže být prvním mužem země,“ prohlásil profesor Knížák. A Babišova vláda je podle něj tou nejhorší vládou, kterou jsme od roku 1990 měli, je to vláda založená na lži. Proto by si přál, aby rok 2019 byl rokem konce registrovaného partnerství Zeman - Babiš. A pokud se tak nestane, bude to podle Milana Knížáka znamenat jasný krok zpět k totalitě.
28.12.2018 10:55 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků)

Je to tady. Senát chce řešit schopnost Zemana vykonávat funkci. Havlíček zuří: Nevkus!

 
Senátor Zdeněk Hraba (STAN) svolal na 19. října senátní ústavní komisi, která by se měla zabývat zdravotním stavem prezidenta Miloše Zemana. Měla by se řešit možnost aktivace článku 66 ústavy, podle níž není prezident nadále schopen zastávat svůj úřad.
11.10.2021 18:30 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků) , Zdeněk Havlíček (8 článků)