Článek

Jarošová (SPD): Řetězce nám cpou cizí zboží. Potravinová soběstačnost mizí. Bude co jíst?

 
Až nám začnou cizinci zadržovat kamiony s potravinami na hranicích, bude pozdě řešit, jestli na území České republiky produkujeme dost vlastního sortimentu. Proč si raději potřebné potraviny sami nevypěstovat a nezaměstnat tak naše lidi?
08.04.2020 17:41 |

podobné články

Podobné články

„Volný trh? Volná zlodějna, jo, jo.“ Veleba k českým a cizím potravinám: Účtování s Moravcem, Tvarůžkovou a jinými. A překvapivé info

 
POTRAVINOVÁ SOBĚSTAČNOST A SUVERÉNNÍ STÁT Vážné obavy o naši potravinovou soběstačnost má bývalý dlouholetý šéf české Agrární komory, bývalý senátor a zastupitel Kraje Vysočina Jan Veleba. „Mám totiž pocit, že vyslovit sousloví „potravinová soběstačnost“, pojem v západních zemích tak samozřejmý, je snad něco jako velezrada, a že je k tomu dnes už potřeba kus osobní odvahy. Holt zahraniční obchodní řetězce nás mají v rukou,“ říká Jan Veleba.
13.06.2020 10:30 |

podobné články

Fronty na banány? O tom soběstačnost není, říká expertka. A počítá, jak funguje dovoz jídla a markety

 
POTRAVINOVÁ SOBĚSTAČNOST A SUVERÉNNÍ STÁT Čím více se mluví o potravinové soběstačnosti, tím častěji se ozývají vášniví odpůrci snahy zajistit dostatek českých potravin pro náš trh, ale také jejich jednodušší cestu do obchodů přes některé obchodní řetězce a jejich zvláštní obchodní politiku. Na to v našem rozhovoru také upozornila výkonná ředitelka pro společnou zemědělskou politiku Jarmila Dubravská z české Agrární komory. A výsledek? „Mnozí kritici jako by naschvál poukazují na dlouhé řady čekajících na banány a pomeranče v čase socialismu. Na nedostatek zahraničního zboží, ale o tom přece soběstačnost není,“ říká Jarmila Dubravská.
02.07.2020 09:35 |

podobné články

Potravinová soběstačnost? Dovede nás až k hladomoru, varuje Šichtařová

 
Potravinová soběstačnost Česka se opět stává důležitým tématem. Ekonomka Markéta Šichtařová má za to, že se tlakem na potravinovou soběstačnost propracujeme až k hladomoru.
20.06.2020 18:45 |

podobné články

Petr Hampl: Cizí korporace nás nechají hladovět kvůli zisku. 85 procent českých potravin? Jen začátek. Dále...

 
POTRAVINOVÁ SOBĚSTAČNOST A SUVERÉNNÍ STÁT Sociolog Petr Hampl v rozhovoru o potravinové soběstačnosti a suverenitě státu upozorňuje mimo jiné na nutnost ochránit si svůj trh a říká, že potravinová soběstačnost je životně důležitá. „Kromě vlastních bezpečnostních sil a ochrany hranic není nic důležitějšího,“ myslí si Petr Hampl.
09.06.2020 09:11 |

podobné články

Je neekonomické a drahé přesouvat z jednoho konce Evropy základní potraviny, tvrdí SPD a přidává pozměňovák

 
Zákon o potravinách prošel druhým čtením a hnutí SPD k němu podalo pozměňující návrh, který má zajistit potravinovou soběstačnost. „Jak potravinová soběstačnost, tak potraviny druhé jakosti jsou důležitá témata, jelikož neustále bojujeme se špatnou kvalitou potravin, co se k nám dováží,“ napsal místopředseda SPD Radim Fiala na facebooku.
02.12.2020 11:35 |

podobné články

Osobnosti: Radim Fiala (340 článků) , Radim Fiala (340 článků)

Miloš Balabán: Cizina zdražuje jídlo, to teď vidíte. Proč nemáme maso, zelí, petržel? Dovoz se omezí

 
POTRAVINOVÁ SOBĚSTAČNOST A SUVERÉNNÍ STÁT Seriál rozhovorů PL o potravinové soběstačnosti a suverénním státu je zatím veden především z pohledu odborníků na zemědělskou výrobu. Dnes jsme se ale ptali bezpečnostního analytika Miloše Balabána. Zabývá se především problematikou české a evropské bezpečnostní politiky, otázkami globálního politického, ekonomického a bezpečnostního vývoje a rolí „nezápadních aktérů“ ve světové politice. Potravinová soběstačnost totiž i podle něj významně přispívá k bezpečnosti a suverenitě státu. Každá nadměrná závislost je riziko pro bezpečnost státu, tvrdí mimo jiné.
28.05.2020 09:11 |

podobné články

Kampaň proti zákonu o soběstačnosti. Hnojiva? Tolik používáme my, tolik Západ, předložil agrární viceprezident

 
POTRAVINOVÁ SOBĚSTAČNOST A SUVERÉNNÍ STÁT Intenzita debaty a negativní názory na téma české potravinové soběstačnosti viceprezidenta české Agrární komory Leoše Říhu překvapila. „Pravda je přitom taková, že vyspělé země nejen v EU, si uvědomují, jak je i dnes potravinová soběstačnost důležitá pro jejich obyvatele a pro jejich pestrou a perspektivně úrodnou krajinu,“ myslí si Leoš Říha
15.07.2020 10:25 |

podobné články

Válka o potraviny? Švihlíková má jasno: Politici upřímně ukázali, komu jsou loajální

 
Povinný podíl českých potravin na pultech obchodů nakonec platit nebude. Poslanecká sněmovna jej nakonec na návrh Senátu vyřadila z novely zákona o potravinách. Ekonomka Ilona Švihlíková vysvětluje, proč českým politikům tak vadí potravinová soběstačnost. Potravinová soběstačnost je podle ní pod palbou zahraničních zájmů a je mylně spojována s představou o zcela uzavřené ekonomice. „Politici odkryli karty možná více, než by jim samotným bylo milé, a ukázali, komu jsou loajální,“ píše v komentáři pro časopisargument.cz.
21.04.2021 23:10 |

podobné články

ČSSD i ANO chtějí potravinovou soběstačnost ČR

 
Sociální demokracie i hnutí ANO se budou zasazovat o potravinovou soběstačnost ČR. Možní koaliční partneři jsou také pro zjednodušení procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Po dnešním jednání expertního týmu to řekl jeho člen a poslanec ANO Richard Brabec. Potravinová soběstačnost byla jednou z priorit ANO. Šéf hnutí a miliardář Andrej Babiš je majitelem skupiny Agrofert, do které patří i řada zemědělských a potravinářských firem. 
15.11.2013 18:26 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (22148 článků) , Richard Brabec (453 článků)

Jak jíst a nepřibrat?

 
Snad každá z nás by toužila znát ty správné fígle, které by nám prozradily, jak jíst a nepřibrat. Z reklamních článků, časopisů nebo médií se na nás neustále usmívají krásné štíhlé ženy, které se netají tím, že jedí úplně všechno a nijak se neomezují. A vy se ptáte: jak to sakra dělají?! Možná i vy máte ve svém okolí ženu, známou či kamarádku, která se nikterak neomezuje a s chutí si dopřává sladkou čokoládu, smažené hranolky nebo sladkosti. I přes jejich jídelníček si ale stále drží svou váhu. Věřte nebo ne, ale není to taková věda. I vy můžete jíst všechno beze strachu, že budete vypadat jako chodící váleček. Chce to jen znát správná pravidla! Jak jíst a nepřibrat? Máte to s váhou jako na houpačce? Nejste spokojené se svou postavou a snažíte se shodit přebytečná kila? Zkoušeli jste již tolik diet, že byste je nedokázali spočítat, ale ani jednu z nich jste nedodrželi? A stále vám hlavou běhá a jedna a ta samá otázka: jak jíst a nepřibrat a k tomu všemu se nijak neomezovat? Pak jste tady správně, protože dnešní článek je určený přímo vám! Nesmíte se přejídat Jednou z nejčastějších chyb, co se stravování týče, je nekontrolovatelné přejídání se. Určitě jste někdy zažila situaci, kdy jste si po výtečném nedělním obědě musela pod stolem tajně rozepnout knoflík u kalhot a ještě půl hodiny potom jsme funěla jako parní lokomotiva. Přejídat se ale vůbec není zdravé. Snažte se jíst v klidu, nikam nespěchejte a uvědomujte si každé sousto. Nejezte u televize, notebooku nebo s mobilem v ruce, protože tak váš mozek nezaznamená všechno jídlo, které sníte a bude mít pocit, že se šidíte. Dejte si všechno, ale s mírou Máte- li chuť na čokoládu, dejte si jí. Nesmíte ale sníst na posezení celou tabulku, ale dát si třeba dvě... Čtěte více Příspěvek Jak jíst a nepřibrat? pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
30.01.2017 21:10 |

podobné články

Potravinová lobby v Bruselu. Pořád jim nadržují, my jsme póvl. Okamura chce kampaní ukázat, jak to má vypadat na trhu

 
Potravinová soběstačnost a cena potravin je podle Tomia Okamury jedním ze zásadních témat, které občany v současnosti pálí. Tomu odpovídá i předvolební kampaň hnutí SPD, která se zaměřuje právě na potraviny. Souvisí to podle něj i s fungováním Evropské unie, kterou rovněž dlouhodobě kritizuje. „EU se k nám chová diskriminačně a nadržuje původním západním členským zemím,“ říká otevřeně s tím, že jsme pořád „ti z Východu“.
12.06.2021 11:35 |

podobné články

Osobnosti: Tomu Tomu (199 článků)

Veleba: Bída a zmar. Cizí markety manipulují Čechy jako Václav Moravec. Soběstačnost? Zde jsou fakta

 
„Porazit a vymazat pojmy ‚potravinová soběstačnost‘, ‚zvýšení podílu českých potravin v maloobchodní síti‘ zkrátka nelze a v tomto smyslu se jedná o přírodní zákony, které platí i v dnešním globalizovaném světě. Respektive jsou reakcí na totální globalizaci, která přináší světu ve své koncovce zkázu a zmar,“ myslí si zemědělský odborník a publicista, bývalý dlouholetý šéf české Agrární komory, bývalý senátor a zastupitel Kraje Vysočina Jan Veleba.
14.07.2020 10:10 |

podobné články

Osobnosti: Václav Moravec (643 článků)

Veleba: 33% soběstačnost v ovoci, 25% v zelenině. Maso? Utrpení. Paní Jourová, úkoly pro vás, místo chvály Vystrčila

 
ROZHOVOR I když čas pandemie jasně ukázal smysl a výhody potravinové soběstačnosti, přimlouvat se za její podporu prý stále ještě chce mnoho politické odvahy. Na sněmovní úrovni téma vznáší zejména SPD, na úrovni odborné pak za téma dlouhodobě bojuje Jan Veleba, bývalý předseda Agrární komory a rovněž bývalý senátor. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětluje, že potravinová soběstačnost je opředena řadou mýtů a polopravd, které šíří obvykle její odpůrci.
08.09.2020 09:35 |

podobné články

Osobnosti: Masa Masa (25 článků) , Masa Masa (25 článků)

Bendl: Soběstačnost většiny zemí EU je naprostý mýtus

 
Diskuse nad opatřeními na podporu zemědělců postižených letošním suchem, která probíhá mezi Agrární komorou ČR a ministerstvem zemědělství, se v řadě médií spojuje s nepřímou kritikou, kterou lze shrnout slovy – "potravinová soběstačnost České republiky neustále klesá a ohrožuje tak stabilitu země".
08.09.2012 10:35 |

podobné články

Pandemie koronaviru ukázala, jak nebezpečná může být závislost na dovozu potravin. Naši zemědělci patří k nejlepším v Evropě, říká šéf Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek

 
POTRAVINOVÁ SOBĚSTAČNOST A SUVERENNÍ STÁT Veřejnost se o zemědělství začíná většinou zajímat až v momentě, když zjistí, jak rychle se zdražují potraviny v obchodě. Takový šok zažívají právě nyní. I koronavir je zapomenut, když například cena květáku se v obchodě pohybuje v rozmezí 80 až 100 korun! Vepřové zdražilo o více než 20 procent. Zdražování je i z důvodů naší malé potravinové soběstačnosti a stále větší závislosti na dovozu potravin z jiných států. Je o tom přesvědčen i prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, když říká, že soběstačnost naší země ve výrobě vepřového masa se pohybuje mezi 36 až 38 procenty, u drůbežího je to 55 procent, u vajíček 60 procent a u mléka kolem 90 procent.
11.05.2020 08:10 |

podobné články

Obilí vyvážíme za nízké ceny. Ovoce dovážíme, půdu zanedbáváme. V roce 90 jsme byli soběstační. Šéf agrárníků Jandejsek vystavuje účet

 
POTRAVINOVÁ SOBĚSTAČNOST A SUVERÉNNÍ STÁT Až pohled na předražené ovoce, zeleninu a maso z dovozu v regálech supermarketů vyvolává v zákaznících otázku, proč si musí kupovat základní potraviny z dovozu a proč jim je nenabídnou čeští zemědělci. Na stejnou otázku hledá odpověď v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Přímo se ptá, co je pro naše obyvatele důležitější, jestli soběstačnost v potravinách, anebo závislost na dovozu často i méně kvalitních potravin ze zahraničí.
13.05.2020 08:20 |

podobné články

Státy původní EU zaplavily náš trh potravinami. Naše družstvo chtělo prodat jahody do Rakouska. Jak myslíte, že to dopadlo? Expertka na zemědělství promluvila

 
POTRAVINOVÁ SOBĚSTAČNOST A SUVERÉNNÍ STÁT Co znamená slovo soběstačnost? Proč se tohoto slova tak obávají někteří zástupci maloobchodu a proč se někteří tváří, že potřebujeme závislost a obáváme se nezávislosti? Proč tvrdí, že pro nás chtějí jen to nejlepší, ale dělají opak? Poukazuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Jarmila Dubravská, expertka pro zemědělství a členka Evropského hospodářského a sociálního výboru.
16.05.2020 10:00 |

podobné články

Útlum našeho zemědělství skrze trendy v EU. Brzy nemusíme být doma pány. Nahlédněte do USA, ukazuje agrární prezident Jandejsek

 
POTRAVINOVÁ SOBĚSTAČNOST A SUVERÉNNÍ STÁT Pohled na zemědělství očima skutečných odborníků, jak jsme na tom doopravdy. Přišla doba na to, zrušit české zemědělství? Zemědělci jsou konfrontováni s názorem, že dlouhodobě ztrácejí svou výkonnost. Není tomu ale ve skutečnosti tak. Slovo soběstačnost je zlehčováno slovy „není dostatek potravin v supermarketech?“ nebo „potravin je dostatek, co potřebujeme a nemáme, dovezeme“. To vede značnou část populace k úvaze – „zrušme zemědělství! A když ne my, udělá to někdo jiný!“
26.05.2020 09:40 |

podobné články

Kandidující farmář Šrámek: Naše výrobce potravin by poškodilo uzavření hranice se Slovenskem, ale zato s Polskem...

 
ROZHOVOR Koronavirové šílenství je spásou pro ty, kteří hledají výmluvy na stávající problémy společnosti. Zavření hranic vzájemnému obchodu nepřidá, i když například z Polska se sem pak nejspíše nedostanou méně kvalitní potraviny. A naše potravinová soběstačnost? Nemáme silné podniky, které by splňovaly kritéria velkých řetězců. A takzvaný prodej ze dvora je chabou náplastí, ten je opravdu jen pro toho nejmenšího sedláka. Zapomněli jsme na soběstačnost měst, zásobitelných z jejich blízkého okolí a vůbec větší podporu zemědělství, které má řadu neocenitelných, ale také nyní nedoceněných funkcí. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to uvádí bývalý poslanec, farmář a propagátor zdravého životního stylu Pavel Šrámek.
20.09.2020 17:50 |

podobné články