Článek

Jaroslav Sojka: V předvečer 400. výročí bitvy na Bílé hoře

 
Historik umění Jaroslav Sojka přináší v textu pro ParlamentníListy.cz méně známá fakta související s děním na Pražském hradě v předvečer vypuknutí bělohorské bitvy.
15.10.2020 09:10 |

podobné články

Podobné články

Bitvu na Bílé hoře připomene na podzim průvod rytířů. V plánu je i virtuální procházka po bojišti

 
Už 16 let se na podzim na Bílé hoře koná historická rekonstrukce bitvy na Bílé hoře, která prakticky předznamenala dlouhých 30 let náboženských bojů v Evropě. Letos si pořadatelé připravili pár novinek. Výročí bitvy připomene například premiérový průvod rytířů. Rekonstrukce bitvy se letos zúčastní dva tisíce aktérů, přičemž dojde i na bohoslužbu a vztyčení Kříže smíření.
27.02.2020 12:30 |

podobné články

400 let od bitvy Na Bílé hoře. Dobrovolníci předvedou rekonstrukci slavné porážky českých stavů

 
I přes šířící se nákazu koronaviru dorazily v sobotu k pražské oboře Hvězda stovky lidí, aby si připomněly bitvu na Bílé hoře, která se konala 8. listopadu 1620. Samotná rekonstrukce bitvy je přichystaná na odpoledne, přes den mohou lidé navštívit různé přednášky, poslouchat dobovou hudbu nebo nakupovat.
19.09.2020 15:05 |

podobné články

Proč se nebát bílých džín a jak je nosit

 
Také jste si všimli, že je kolem vás čím dál mně bílých džín? Stačí se na ulici rozhlédnout kolem sebe a odměnou vám bude výhled na světle modré, tmavě modré, černé a barevné džíny, mezi nimiž byste ty v andělsky čistém odstínu hledali asi jako jehlu v kupce sena. Co se to děje?! Skutečnost je taková, že se ženy bílých džín jednoduše bojí. Nic složitějšího za tím vážně hledat nemusíte. K bílým džínám se váže celá řada předsudků a mylných domněnek, že se vlastně ani není čemu divit, že se jim ženy vyhýbají co možná nejširším obloukem. Strach z bílých džín je zbytečný! Možná ani vy bílé džíny nenosíte, protože máte strach, že si je ušpiníte, že v nich nebudete vypadat dobře, nebo že na své okolí budete působit dojmem, že jste se snad zastavili v čase. A víte co? Je to hloupost! Bílých džín se rozhodně bát nemusíte, ba naopak byste se je měli naučit hrdě nosit. A co kdybychom si teď společně řekli, jak správně na to? Poradíme vám, jak nosit bílé džíny Jestliže nenosíte džíny v bílé barvě, pak je dobře, že právě teď čtete tento článek. My vám totiž poradíme, jak je správně nosit, aby to vypadali dobře a vy jste se cítili jednoduše šik. Bílá od hlavy až k patě Proč se omezovat pouze na bílé džíny, když můžete být v bílém od hlavy až k patě? Klidně to vezměte zodpovědně a oblečte si bílé spodní prádlo, bílý top, bílé džíny a klidně i bílé ponožky. Celý outfit podtrhněte bílými botami a buďte si jistí, že na ulici budete vidět. Rozbijte tu nevinnost O bílé barvě se často říká, že je to barva nevinnosti. A právě s tím vy můžete pracovat! Jak? Stačí, když si vezmete bílé džíny a k tomu něco hodně výrazného, klidně... Čtěte více Příspěvek Proč se nebát bílých džín a jak je nosit pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
12.10.2017 08:50 |

podobné články

Začíná debata o významu bitvy na Bílé hoře. Hlavní slovo bude mít kardinál Vlk

 
Ekumenická bohoslužba v kostele Panny Marie Vítězné dnes v18 hodin zahájí projekt Bílá hora 2014. Jeho organizátoři jím chtějí oživit debatu o významu bitvy na Bílé hoře, která patří k nejrozporuplněji vnímaným událostem českých dějin. Ústředním bodem, který budou doprovázet další akce, je umělecká intervence spočívající v dočasné úpravě hrobu padlých v bitvě. Hrob je dnes v poutním areálu Panny Marie Vítězné.
07.09.2014 08:50 |

podobné články

Ekumenickou bohoslužbou na místě bitvy bude dnes završen projekt Bílá hora 2014

 
Ve výroční den bitvy na Bílé hoře završí dnes ekumenická bohoslužba podzimní pásmo debat, přednášek a uměleckých intervencí, které byly součástí projektu Bílá hora 2014. Začne v 18:00 v poutním areálu Panny Marie Vítězné na Bílé hoře. Bohoslužbu bude sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a předseda Ekumenické rady církví Daniel Fajfr.
08.11.2014 06:20 |

podobné články

Osobnosti: Dominik Duka (1031 článků)

Prapor z bitvy na Bílé hoře: Pod císařskou zástavou vyplenili i Písek

 
Fragment originálu válečného praporu z bitvy na Bílé hoře, který je na pár dní vystaven v Písku, vyvolává bouřlivé emoce. Právě pod takovou zástavou totiž slavný generál Buquoy vyplenil při stavovském povstání město. Mnozí z návštěvníků netuší, jaký pogrom město postihl.
24.10.2019 10:30 |

podobné články

Až si prohlédnete Pražský hrad, vyjeďte na výlet do Panenského Týnce, radí hlavní kurátor uměleckých sbírek Pražského hradu Jaroslav Sojka

 
ROZHOVOR „Zrovna včera jsem prožil něco, co mne málem 'zabilo'. Bylo to při rozhovoru s dobrým známým o požáru ve Francii. Po mém shrnutí události následovala, jak to jen říct co nejvhodněji, no řekněme, že překvapivá situace. Známý povídá: 'No já ty migranty chápu, mají právo být rozčarovaní; má přítelkyně čekala na občanství tak dlouho, že bych jí pomohl zapálit svatýho Víta.' Po pravdě řečeno, já jen zalapal po dechu a vzdal jakoukoli následnou diskuzi,“ vypráví Jaroslav Sojka.
04.08.2020 12:25 |

podobné články

Na Bílé hoře Češi neprohráli, to vám nakukali komunisti, píše Pavel Šafr k výročí

 
Šéfredaktor Svobodného fóra Pavel Šafr v den výročí bitvy na Bílé hoře prohlašuje, že prohra českých stavů nebyla katastrofou pro český národ, jak tvrdil Alois Jirásek ve svém obsáhlém románu Temno, ale toliko porážkou úzké německé elity, která měla politická práva. Češi naposledy bojovali za husitů a bojovali statečně. Později ohýbání historie se ale hodilo do krámu komunistům.
08.11.2015 20:01 |

podobné články

Osobnosti: Alois Jirásek (20 článků) , Pavel Jirásek (3 články)

Sojka (SZ): Výtah z metra, oprava Bělehradské a nové byty vs. devět jírovců

 
Stanislav Sojka (nez. za SZ) informuje o tématech projednávaných Komisí rozvoje MČ Praha 2. Komise je poradním orgánem Rady MČ Praha 2. Rada MČ Praha 2 může zaujmout stanovisko stejné, ale i opačné. Strana zelených zveřejňuje informace v průběhu jejich projednávání, s cílem zapojit do rozhodování o městské části také veřejnost.
14.02.2015 20:11 |

podobné články

Rekonstrukce slavné bitvy na Bílé hoře přilákala stovky lidí

 
Bitvu na Bílé hoře v roce 1620 dnes připomněla rekonstrukce, jíž se zúčastnilo několik stovek lidí v dobových kostýmech. Nechyběla ani děla a jezdci na koních, kteří představovali lehkou jízdu na obou válčících stranách. Akce se konala letos po třinácté, moderoval ji herec Václav Vydra.
23.09.2017 20:25 |

podobné články

Osobnosti: Václav Vydra (248 článků) , Václav Vydra (248 článků) , Václav Vydra (248 článků)

Česká obchodní inspekce: „Bitva na Bílé hoře“ bude s pokutou

 
Česká obchodní inspekce Středočeského kraje a Hlavního města Prahy uskutečnila mimořádnou kontrolu na akci „Bitva na Bílé hoře“, kde se mimo rekonstrukce slavné bitvy prodávalo i občerstvení. A právě na dodržování zákazu prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let se ČOI zaměřila a objevila, že ze třech kontrolovaných obchodníků jeden nedodržel zákon.
17.10.2017 18:05 |

podobné články

Na Bílé hoře se bude válčit. Nadšence v dobových kostýmech čeká dvoudenní boj

 
Na Vypich v Praze 6 se zase po roce stáhnou vojska. Na jedné straně budou stát armády katolíků a na té druhé českých pánů. O víkendu 22. a 23. září se budou konat dvě rekonstrukce bitvy na Bílé hoře. Organizátoři slibují zahraniční účast, děla a jezdce na koních.
19.09.2018 10:20 |

podobné články

Bárta: Ironie? Restituce schválené v den výročí Bílé hory

 
Dnes brzy ráno se ve Sněmovně událo hlasování, které vstoupí do historie. Nezapíše se do ní však zlatým písmem. Církevní restituce, tato krádež za bílého dne, se kvůli času hlasování změnila v půlnoční loupež. Ironií osudu je i to, že se tak stalo 8. listopadu, v den výročí bitvy na Bílé hoře, která na 300 let zpečetila osud českého národa.
08.11.2012 19:50 |

podobné články

Bílá hora opět bojištěm. Do rekonstrukce neblahé bitvy se zapojily stovky lidí, podívaná se zopakuje i v neděli

 
Bílá hora se opět proměnila v bojiště. Samozřejmě ovšem, že jen na oko. V sobotu totiž proběhla historická rekonstrukce nechvalně známé bitvy na Bílé hoře, která se odehrávala v roce 1620. Kanony hřměly, koně ržáli, zbraně narážely na zbroj. Přesně jako před 398 roky.
22.09.2018 19:20 |

podobné články

V Bubenči si připomněli 80. výročí bitvy o Británii a její československé účastníky

 
Památku československých letců, kteří se zúčastnili legendární bitvy o Británii, si v pátek připomněli lidé na náměstí Svobody v pražské Bubenči. Pietní akt se uskutečnil k 80. výročí začátku bojů, během kterých se německá luftwaffe pokusila ovládnout nebe nad Anglií a umožnit tak invazi vojsk nacistického Německa do Velké Británie. Do bitvy se po boku britských a dalších spojeneckých pilotů zapojily také desítky Čechoslováků.
10.07.2020 15:20 |

podobné články

Klaus by si vstup Česka do EU připomněl jako prohru. Na Bílé hoře

 
Bývalý prezident Václav Klaus v úterý opět nenechal nit suchou na Evropské unii. Desetileté výročí vstupu Česka do EU zvažuje oslavit na Bílé hoře. Právě tam se v roce 1620 rozhodlo o dalším osudu českého národa a o tři sta let trvající vládě Habsburků.
22.04.2014 20:05 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (10026 článků)

Hrad Špilberk hostí tento víkend největší událost sezóny: Brňané se vrátili do 17. století

 
Osmý ročník tradiční akce „Špilberk žije“ se věnuje roku 1620, protože uplyne 400 let od  proslulé bitvy na Bílé hoře. Právě v 17. století se chátrající hrad Špilberk změnil na nedobytnou barokní pevnost.
12.09.2020 17:30 |

podobné články

Syn Lucie Bílé Filip skončil s holkou ve vaně. Jsme přátelé, tvrdí

 
Syn zpěvačky Lucie Bílé Filip Kratochvíl se do své plnoletosti obul vší silou. Řídí už auto a sám také rozhoduje, čemu propůjčí své jméno. Naposledy vložil síly do videoklipu osmnáctileté zpěvačky Eki, s níž nyní nafotil velmi odvážné fotografie. Oba tvrdí, že jsou z nich pouze přátelé. Další články k tématu: Syn Lucie Bílé Filip si v klipu zahrál milence své plnoleté vrstevnice Máma je můj nejlepší přítel, říká syn Lucie Bílé MÓDNÍ POLICIE ze Slavíků: Syn Bílé byl k nepoznání, ale obstál
08.05.2013 00:35 |

podobné články

Osobnosti: Lucie Bílá (2527 článků) , Filip Kratochvíl (92 článků)

Petr (ČSSD): Co bylo ukradeno, má býti vráceno. A církev získala majetek po Bílé hoře

 
Já bych chtěl obrátit pozornost poněkud zpátky na situaci po bitvě na Bílé hoře, kde pořád máme zaregistrováno, že to skončilo popravou 27 českých pánů, ale v první reformě, když ji tak nazveme, ve prospěch církve a přišedší šlechty bylo vydáno a zkonfiskováno 115 panství, veškerý majetek těch, kteří byli popraveni, a někteří, kteří zemřeli, tak jim byl anektován majetek.
14.07.2012 11:55 |

podobné články