Článek

Jan Ziegler: Srovnávat Palachův týden a protesty žlutých vest je hodně hloupé

 
Přehlídka mimořádné komunistické policejní brutality se odehrála tenkrát před třiceti lety v Praze na Václavském náměstí v rámci Palachova týdne. Lidé si připomínali památku studenta Jana Palacha.
22.01.2019 18:00 |

podobné články

Podobné články

Zájem o protesty žlutých vest opadá. Francouzi vyrazili na nákupy

 
Na protesty francouzského hnutí žlutých vest v sobotu přišlo v celé Francii podle vlády téměř 38 600 lidí. Oproti minulým pěti týdnům je účast nižší, a to i v Paříži, kde byly protivládní protesty roztříštěné a zúčastnilo se jich asi 2000 lidí. K protestům patří také silniční blokády, které komplikují dopravu. V pátek večer při jedné nehodě zemřel řidič a stal se desátou vedlejší obětí demonstrací. Stoupenci hnutí požadujícího zlepšení životní úrovně Francouzů demonstrují šestou sobotu v řadě.
22.12.2018 17:45 |

podobné články

VIDEO Tisícové protesty v Paříži: Stovky zadržených. Vandalové ničí majetek v ulicích

 
Na slavném bulváru Champs Élysées v Paříži se od sobotního rána scházejí stoupenci tzv. hnutí žlutých vest. Hlavní město Francie tak čelí už třetí týden za sebou vlně demonstrací. Protesty se podle vládnoucích francouzských politiků už dávno organizátorům z hnutí žlutých vest vymkly z rukou. Policie již použila během střetu s demonstranty slzný plyn. Protestující volají po konci prezidenta Emmanuela Macrona.
08.12.2018 17:40 |

podobné články

Osobnosti: Emmanuel Macron (362 článků)

Ve Francii asi doutnají pod povrchem nové bouře. Toto nám o „žlutých vestách“ pověděli krajané z Paříže

 
REPORTÁŽ Hnutí žlutých vest a jeho protesty ve Francii prozatím slábnou. Až v novém roce se nejspíš dozvíme, jestli vše jen doutná pod povrchem, anebo zda vládní sliby ústupků slaví úspěch. ParlamentníListy.cz se na bouře žlutých demonstrantů zeptaly přímo v Paříži lidí, kteří se buď narodili anebo žili v Československu.
29.12.2018 17:30 |

podobné články

Francie: Podělal ses, Macrone, padlo. Nové volby? Požadavky „žlutých vest“, které vyděsí pravici. Hajzlové od Putina, pravil český herec

 
Francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupil s projevem, ve kterém se vyjádřil k protestům statisíců Francouzů v rámci „hnutí žlutých vest“. Prezident uznal, že lidé se hněvají oprávněně a předložil sérii slibů, jak vláda hodlá řešit jejich situaci. Macronův projev některé nadchl, jiní se mu posmívají. A třeba Jan Hrušínský, si myslí, že celé protesty těch „hajzlů“ byly jen další ruskou operací proti Evropské unii.
11.12.2018 08:40 |

podobné články

Osobnosti: Emmanuel Macron (362 článků)

Palachův týden před 25 lety otřásl předlistopadovým režimem

 
Před 25 lety, 15. ledna 1989, se na Václavském náměstí v Praze konalo nepovolené vzpomínkové shromáždění k 20. výročí upálení Jana Palacha. Po brutálním zásahu policie se pak každý den odpoledne konaly v centru Prahy do 19. ledna 1989 demonstrace, při kterých bylo přes 1400 osob zadrženo. Tzv. Palachův týden výrazně otřásl komunistickým režimem v tehdejším Československu.
14.01.2014 09:50 |

podobné články

Na Václaváku vyhodili srp a kladivo do popelnice. Palachův týden začal

 
Uplynulo již 48 let od upálení studenta Jana Palacha. Ten provedl hrozivý čin jako protest proti okupaci tehdejšího Československa. Akt si připomněli lidé před Národním muzeem zapálením svíček, tím zároveň odstartovali takzvaný Palachův týden. Organizátoři akce také vyhodili srp a kladivo do popelnice. Dále asi dvacítka studentů začala držet protestní hladovku, tak jako lidé v roce 1969 u kašny muzea.
16.01.2017 14:00 |

podobné články

Palachův týden? Zmlátili i slepce či paní s kočárkem, zavzpomínal historik u Veselovského na řádění policistů

 
Historik Petr Placák vzpomínal s moderátorem Martinem Veselovským na DVTV.cz na Palachův týden.
13.01.2019 17:50 |

podobné články

Na protestech žlutých vest se odrazil mráz i strach z teroristů, do ulic vyšlo jen 66 tisíc lidí

 
Mrazivé počasí, úterní teroristický útok ve Štrasburku, ale i fakt, že se ve Francii demonstruje už pátou sobotu, se podepsal na účasti protivládních protestech hnutí žlutých vest. Po celé zemi vyšlo do ulic jen 66 tisíc lidí, v Paříži pak konkrétně něco přes čtyři tisíce demonstrantů. Protesty oproti předchozím týdnům probíhaly v relativním klidu, jen v pozdních odpoledních hodinách použila pařížská policie na rozehnání zbytku demonstrantů  na třídě Champs-Elysées vodní dělo.
15.12.2018 12:30 |

podobné články

„Macron si nás nekoupí,“ vzkazuje policie. K protestům žlutých vest se přidají i modré?

 
Francouzské policejní odbory pohrozily, že se zapojí do dlouhotrvajících protivládních protestů. Vlna nevole se v zemi šíří už několik týdnů, vyvolalo je plánované zvýšení daně z pohonných hmot. Postupně se ale změnily v protesty proti vládě prezidenta Emmanuela Macrona. Unavení policisté se už přes měsíc potýkají s výtržnostmi, přitom se Macronovy hospodářské reformy negativně dotýkají i jich. Proto se začalo mluvit o tom, že k hnutí tzv. žlutých vest se připojí i modré vesty, uvedl deník Daily Mail.
20.12.2018 07:35 |

podobné články

Osobnosti: Emmanuel Macron (362 článků)

Dolejš (KSČM): Palachův týden jako předěl

 
V lednu 2014 si připomínáme nejen výročí nešťastné smrti Jana Palacha v roce 1969, ale také 25. výročí od tzv. Palachova týdne v roce 1989. Těmito událostmi v Praze i jinde začal rok, kdy došlo k pádu režimu jak v ČR, tak postupně v celém sovětském bloku. Zdaleka tehdy nešlo jen o připomenutí si nesouhlasu s intervencí v roce 1968 či o veřejné vyjádření piety za zmařený život mladého člověka. Pro lidi bylo odmítnutí potlačování veřejné vzpomínky na Palachův čin především symbolem nesouhlasu s omezováním názoru. Byl to tedy jakýsi test, jak vážně je tehdejší reformní rétorika oficiálních představitelů ČSSR míněná.
16.01.2014 18:35 |

podobné články

Palachův odkaz je stále živý, píše Bublan

 
Poslanec František Bublan vzpomíná ve svém článku na Parlamentních listech.cz v souvislosti s úmrtím Václava Havla na odkaz Jana Palacha. Nesouhlasí v něm s vyjádřením Josefa Mašína, který Palachův čin hodnotí jako bezvýznamný. „Historik Jareš k tomu dodává srovnání obou činů, tedy bratří Mašínů a Jana Palacha, kterými nic prakticky nedokázali, neměli žádný pozitivní výsledek, jenom nás nutí o nich přemýšlet. A o to se tedy pokusím,“ napsal Bublan.
22.01.2012 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (5208 článků) , František Bublan (190 článků) , Josef Mašín (101 článků) , Josef František (203 článků)

Palachův čin nás zaskočil. Jeho osobnost si musíme obzvlášť v dnešní době připomínat, říká sochař

 
Sochař, malíř a grafik Jiří Sozanský připravuje knihu věnovanou Janu Palachovi. Bod zlomu 1969 je uměleckou reflexí jeho činu, která zároveň podává přehled o zlomových událostech let 1968 a 1969, období normalizace, politickém převratu v roce 1989 až po současnost. Projekt, částečně financovaný přes crowdfundingový web Hithit, chce připomenout osobnost, která významně ovlivnila celou generaci. "Palachův čin nás zaskočil, nevěděli jsme si s ním rady, ve srovnání s Palachovou odvahou v nás vyvolal možná i stud," říká Jiří Sozanský v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
17.12.2015 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Palach (245 článků)

Organizátor Palachova týdne řadí komunisty k nacistům. Teď mlží, ale pak budou likvidovat

 
ROZHOVOR Textař a písničkář Ziggy Horváth ze Zlína stojí za protestními akcemi „Palachův týden“, v rámci kterého se tento týden v Ústeckém kraji uskutečnila jedna z jeho protestních akcí proti vládě komunistů na kraji. Ve vlaku před svým dojezdem do Ústí nad Labem dopoledne poskytl rozhovor o motivech svého jednání, ve kterých má odvahu srovnávat komunisty s Hitlerem a o komunistech hovoří jako o masových vrazích, kteří budou jednou schopni opět zlikvidovat každého, kdo s nimi nebude souhlasit.
31.01.2013 17:05 |

podobné články

Žluté vesty: „Macronova arogance nás spojila.“ Od těžkooděnců to schytali i školáci

 
Francií otřásá vlna protestů, které vyvolalo tzv. hnutí žlutých vest. Hlavním spouštěčem nepokojů byl plán na zvyšování daně z pohonných hmot, která byla naplánovaná na leden. Přestože vláda prezidenta Emmanuela Macrona ustoupila, hnutí pokračuje ve své aktivitě. Jedna z jeho frakcí požaduje prezidentovu rezignaci. „Sjednotila nás jeho arogance, nemáme co ztratit,“ prohlásila členka žlutých vest. O situaci informoval deník Guardian.
07.12.2018 12:50 |

podobné články

Osobnosti: Emmanuel Macron (362 článků)

Žlutých vest vyšlo do francouzských ulic 125 tisíc, téměř 1000 lidí skončilo ve vazbě

 
Do francouzských ulic vyšlo v rámci protestů  spojovaných s hnutím takzvaných žlutých vest celkem 125 tisíc demonstrantů. Vadí jim rostoucí životní náklady i prezident Emmanuel Macron. Po celé zemi panovala mimořádná opatření, nyní už je situace podle vlády klidná. Při potyčkách s policií utrpělo zranění 135 lidí, téměř 1400 osob bylo zadrženo.
08.12.2018 14:45 |

podobné články

Konspirátoři útočí na Macrona: Útok ve Štrasburku byl plán, jak „umlčet“ žluté vesty

 
Konspirátoři a příznivci tzv. žlutých vest přišli s další neuvěřitelnou teorií, ve které viní francouzskou vládu z útoku ve Štrasburku. Vláda podle nich stojí za střelbou, která si vyžádala 3 mrtvé a 12 zraněných a jejíž pachatel Chérif Chekatt stále uniká policii. Konspirátoři uvedli, že tím Francie chtěla odpoutat pozornost od protestů hnutí žlutých vest, informoval deník Daily Mail.
13.12.2018 11:20 |

podobné články

Blokáda žlutých vest má na svědomí smrt motoristy. Narazil do kamionu

 
Stoupenci hnutí žlutých vest požadují zlepšení životní úrovně Francouzů. Přitom kvůli jejich akcím zemřel již desátý člověk. Stalo se tak při dopravní nehodě v důsledku silničních blokád. Muž se svým vozidlem prý narazil v plné rychlosti do kamionu v pátek okolo 23:00.
22.12.2018 11:10 |

podobné články

Se žlutými vestami vyrazil protestovat mistr boxer. Co se odehrávalo pak, na to policisté v životě nezapomenou

 
Bývalého profesionálního boxera v pondělí zadržela francouzská policie, podezřívá jej z napadení dvou policistů v Paříži během sobotní demonstrace příznivců hnutí žlutých vest. Na Twitteru o tom informoval ministr vnitra Christophe Castaner. Kromě policistů bylo ten den napadeno i několik novinářů, redaktoři zpravodajské stanice BFMTV proto v pondělí na protest o akcích žlutých vest neinformují.
07.01.2019 22:05 |

podobné články

Policejní důstojník surově zbil člena „žlutých vest“. Pěsti zachytila kamera

 
Nepřiměřený zásah, nebo adekvátní obrana? Takové diskuze se aktuálně vedou nad činem francouzského policejního důstojníka Didiera Andrieuxe, který byl natočen, jak bije muže tmavé pleti. K incidentu došlo v rámci protestů tzv. žlutých vest a zásah důstojníka byl tak surový, že jej kolegové museli od muže odtrhnout. Andrieux ale tvrdí, že jeho chování bylo nezbytné, protože protestující byl nebezpečný.
08.01.2019 16:25 |

podobné články