Článek

Jak na prevenci cukrovky? A co dělat, když diabetem onemocníte?

 
Cukrovka neboli diabetes mellitus není v naší společnosti nijak zvláštním hostem. Trpí jí zhruba desetina tuzemské populace, přičemž stovky tisíc lidí o své nemoci ani nevědí. Dlouhodobě se, bohužel, v počtu cukrovkářů držíme na předních pozicích evropského cukrovkářského pelotonu.
20.11.2023 10:40 |

podobné články

Podobné články

Když přijedete do Prahy, onemocníte. I tak informují v Bruselu o české metropoli

 
V bruselském Parlamentariu můžete nalézt ohromné množství informací o celé Evropské unii. Od jednotlivých zemí až po města. Výjimkou není ani Praha, po zhlédnutí ukázkového videa se vám ale sem chtít zrovna nebude. To se totiž snaží ukázat na příkladu české metropole, jak se o vás postará EU v případě nemoci. Dozvíte se tak, že když přijedete do Prahy, pravděpodobně onemocníte, stejně jako dalších osm tisíc turistů ročně.
03.05.2017 05:10 |

podobné články

Pochodovali jsme společně pro zdraví a proti diabetu

 
V současnosti je na světě více než 382 milionů lidí trpících diabetem neboli cukrovkou. Do roku 2035 vzroste tento počet podle odhadu odborníků až na 592 milionů! Takováto pandemie je hrozivá zejména z toho důvodu, že ve většině světa zůstává neodhalená a to až u poloviny nemocných. V České republice se s diabetem léčí přes 840 tisíc lidí a každý rok přibude až 20 tisíc nově registrovaných diabetiků. Nejvíce obyvatel přitom postihuje diabetes 2. typu, který má často souvislost s nezdravým životním stylem a který můžeme včasným odhalením a prevencí ovlivnit.
02.12.2014 10:46 |

podobné články

ČSÚ: Úroda brambor, cukrovky a kukuřice o třetinu nižší než loni

 
Na základě odhadu sklizně k 15. září se očekává třetinový propad úrody brambor cukrovky a kukuřice. Brambor se sklidí 488 tis. tun (-30,0 %), cukrovky 2 975 tis. tun (-32,8 %), kukuřice na zrno 555 tis. tun (-33,3 %) a kukuřice na zeleno a siláž 6 621 tis. tun (-30,9 %).
14.10.2015 22:01 |

podobné články

Ostudné video propagující Prahu bude řešit bruselský parlament: Varuje před tím, že tu onemocníte

 
„Když přijedete do Prahy, tak pravděpodobně onemocníte.“ Takto hlavní město České republiky představuje bruselské i štrasburské Parlamentarium světu. Není divu, že mnohým politikům leží tato forma propagace v žaludku. O tomto problému informoval jako první v květnu Blesk.cz, po půl roce se zdá, že by problém mohl být vyřešen. Videem se bude zabývat samotný předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.
09.12.2017 17:10 |

podobné články

Osobnosti: Antonio Tajani (24 článků)

Exkluzivně: „Když přijedete do Prahy, onemocníte“: Ostudné propagační video z Bruselu zmizí

 
V květnu minulého roku Blesk.cz jako první informoval o propagačním videu, které vyznívá tak, že v Praze jako turista onemocníte. Video se rozhodl řešit na nejvyšších místech europoslanec Tomáš Zdechovský, který poslal dopis předsedovi Evropského parlamentu Antoniu Tajanimu. Ten celou záležitost prozkoumal a uznal chybu. Video tak po letech projde přepracováním.
21.02.2018 07:30 |

podobné články

Desatero bezpečnosti pro cukrovkáře! Jak si i s diabetem užít dovolenou?

 
Někdo se na léto těší, jiný se ho spíše obává. Druhá možnost platí i v případě diabetiků, kteří musí v tomto období věnovat stálou pozornost svému tělu, správnému stravování a různým »režimovým opatřením«, na které ale někteří cukrovkáři zapomínají, v horším případě je zcela ignorují. Jak bezpečně zvládnout dovolenou i s diabetem, poradila diabetoložka MUDr. Bára Doležalová, garantka kampaně Hlídej si zdraví.
11.07.2017 08:05 |

podobné články

Machističtí muži umírají na obezitu častěji, protože hubnutí je příliš zženštilé

 
Machističtí muži starší generace mají tendenci mít větší nadváhu, častěji onemocní diabetem typu 2 a také na následky nezdravého životního stylu častěji umírají. Proč? Protože hubnutí a zdravý životní styl je podle nich příliš zženštilý. Zajímavý vztah mezi machistickými postoji a vyšší mírou onemocnění diabetem typu 2 a úmrtím na něj objevili vědci z Dánska.
02.12.2015 15:05 |

podobné články

FNUSA: Jedna ze sedmi těhotných žen je zasažena gestačním diabetem, počet diabetiků stále roste

 
Mezinárodní diabetologická federace (IDF) stanovila 14. listopadu Světovým dnem diabetu (WDD – World Diabetes Day). Tato celosvětová aktivita směřuje k rozšíření povědomí o závažnosti komplikací diabetu u široké veřejnosti, stejně tak jako k podpoře lidí, u kterých bylo onemocnění diabetem již diagnostikováno.
11.11.2017 09:05 |

podobné články

Lucie (39) má cukrovku, patří k ohroženým: „Koronaviru se nebojím,“ říká. A přidala radu

 
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patří lidé s cukrovkou k těm, které nejvíce ohrožuje nový koronavirus, u lidí s diabetem je vyšší riziko úmrtí. Lucie (39) onemocněla diabetem na prahu čtyřicítky. Diabetu 2. typu se často přezdívalo „stařecká cukrovka“, to už ale nyní neplatí. Lucie pro Blesk Zprávy připustila, že se koronaviru nebojí. Co vzkazuje diabetolog pacientům s cukrovkou?
11.03.2020 05:35 |

podobné články

Co dělat, když dítě nechce sportovat?

 
Do ničeho se mu nechce, nic ho nebaví, do všeho abyste ho doslova násilím tlačili nebo se dokonce doprošovali. Jakákoli pohybová aktivita je pro něho skoro sprosté slovo, dobrovolně se k ničemu nemá a nejradši by celé dny strávil u počítače nebo televize. Máte po přečtení předchozích řádků pocit, že mluvíme právě o vašem dítěti? Divili byste se kolik rodičů hledá odpověď na otázku, co dělat, když dítě nechce sportovat? Zatímco některé děti ke sportování tíhnou samy od sebe, jiné aby k tomu člověk doslova dokopal. Jestliže se ani vaše ratolest ke sportování zrovna dvakrát nemá, pak jste tady správně! Co dělat, když dítě nechce sportovat Určitě vám nemusíme klást na srdce, že pohyb je důležitý pro každého z nás, bez ohledu na to, zda se jedná o dítě nebo dospělého. Hýbat se prostě musíme. Jenže co dělat, když dítě nechce sportovat a je schopné vyvádět hysterické scény, které každého rodiče přivádí k šílenství? Na to se teď společně podíváme v následujících řádcích. Má cenu dítě nutit? Možná jste si už několikrát říkali, že když se vašemu dítěti nechce dobrovolně, jednoduše ho k tomu přinutíte. Prostě využijete své moci v pozici rodiče a dítku to dáte rozkazem. Ještě než se ale k takovému kroku skutečně uchýlíte, dovolíme si vás upozornit, že tato cesta opravdu nikam nevede. Je totiž s největší pravděpodobností možné, že ve svém dítěti vytvoříte ještě větší blok. A to už se potom nehnete nikam. Koukej, vždyť je to zábava! Jestliže vaše dítě neprojevuje o sportování zájem, možná si ještě nevšimlo, jaká zábava to ve skutečnosti může být. Vaším úkolem tedy je dítěti ukázat, že fyzická aktivita není pouze dřina, ale i čas strávený s kamarády, nejrůznější soustředění nebo soutěže. Vyber si sám Možná teď jako spousta dalších rodičů řešíte otázku, co dělat, když dítě nechce sportovat, ale... Čtěte více Příspěvek Co dělat, když dítě nechce sportovat? pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
28.06.2017 19:05 |

podobné články

Jak na cukrovku? Zkuste rostlinu, která zabíjí cukr!

 
Onemocnění cukrovkou provází lidstvo od nepaměti. Již v nejstarších kulturách pátrali léčitelé po bylinkách, které by ji dokázaly léčit. Nejúspěšnější byli Indové, když objevili rostlinu, které dali název gurmar. Výluhy z ní nebo žvýkání jejích listů významně tlumily příznaky onemocnění diabetem. Schopnosti gurmaru dnes využívá při léčbě cukrovky i moderní medicína.
10.08.2016 06:05 |

podobné články

Nalejte si ještě hrnek: Káva může být prevencí nádoru kůže!

 
Káva se v posledních letech přesunula ze sféry nezdravých nápojů mezi ty, které naopak zdraví prospívají a jsou prevencí řady onemocnění. Tak jako u alkoholu, i zde platí, že střídmá konzumace nápoje může prospívat. Krom toho, že je podle řady výzkumů prevencí diabetu, je podle onkologů z USA také prevencí zhoubného melanomu kůže.
23.01.2015 16:01 |

podobné články

Jak se bránit cukrovce druhého typu? Zeptejte se odborníka!

 
Svět zažívá epidemii cukrovky druhého typu. Diabetem trpí téměř devět set tisíc Čechů a počty nemocných stále narůstají. Cukrovka způsobuje slepotu, selhání ledvin i choroby srdce. Fatálním následkům přitom lze často předejít jen změnou životního stylu.
06.11.2015 21:25 |

podobné články

Bojíte se cukrovky? Dejte si kávu, radí vědci z Harvardu

 
Pravidelná střídmá konzumace kávy snižuje riziko diabetu typu 2, který vzniká během života jako metabolická porucha. Podle vědců z Harvardovy univerzity osoby konzumující asi 1,5 šálku kávy denně jsou ohroženi diabetem typu 2 o jedenáct procent méně. Vyplývá to z rozsáhlého dvacetiletého výzkumu stravovacích návyků dospělých.
02.05.2014 07:50 |

podobné články

Bojíte se cukrovky? Dejte si kafe!

 
Pravidelná střídmá konzumace kávy – kofeinové i té bez kofeinu – může snížit riziko diabetu typu 2. Tvrdí to rozsáhlá metanalýza řady studií z posledních let, kterou vypracoval evropský Institut pro vědecké informace o kávě (ISIC). Z ní vyplývá, že konzumenti tří až čtyř šálků kávy denně jsou ohroženi diabetem typu 2 o pětadvacet procent méně než ti, kteří kávu nepijí vůbec.
19.11.2014 12:00 |

podobné články

Každý osmý Čech má cukrovku, 100 tisíc lidí o tom neví. Hrozí poškození ledvin i slepota

 
Každý osmý Čech má cukrovku. Počet lidí, kteří onemocní diabetem prvního nebo druhého typu stále stoupá, navíc 100 tisíc lidí ani netuší, že tuto nemoc má. Cukrovkou je ohrožen každý, bez rozdílu věku. Dnes už není výjimkou, že třicátník či třicátnice přijdou na to, že mají diabetes. Na vině je celá řada faktorů, jako je např. sedavé zaměstnání nebo nevhodná strava. Lékařka Klára Picková ve studiu Blesk Zprávy vyvrátila i několik mýtů, které okolo cukrovky panují.
15.08.2018 07:50 |

podobné články

České zdravotnictví dostane půl miliardy z EU

 
České zdravotnictví dostane z EU půl miliardy korun na prevenci a rehabilitaci. Ministerstvo posílí screening rakoviny, prevenci dětských úrazů či cukrovky.
10.05.2010 15:05 |

podobné články

FNUSA: I přes covid nezapomínejme na prevenci

 
Přibližně 95 procent všech případů cukrovky je kvalifikováno jako diabetes mellitus 2. typu, tedy varianta onemocnění, kterou je do značné míry možné odvrátit správnou prevencí. Právě na to upozorňuje každý rok Světový den diabetu, který připadá na 14. listopadu – den, kdy se roku 1891 narodil objevitel léčebných účinků inzulinu, kanadský lékař Frederick Banting.
13.11.2021 15:45 |

podobné články

Čechům hrozí epidemie cukrovky. Diabetes je víc než jen tichá hrozba

 
Marii (73) ze Slaného nebuší v hrudi srdce, nenahmatá si tep. Lékaři jí před pěti lety voperovali umělé čerpadlo, když jí selhala srdeční komora. Sice jí tím zachránili život, ale cukrovka, se kterou se žena léčí, jí poškodila ledviny, zrak i motoriku. Marie se sama o sebe nepostará. Podle organizace Right at Home bude takových případů v Česku přibývat, blíží se totiž epidemie cukrovky.
12.10.2016 05:20 |

podobné články