Článek

Jak 'korona' domestikovala muže

 
Pandemie covidu měla pozoruhodný dopad na rodiny. Přiměla muže trávit víc času doma a zvýšila jejich podíl na rutinních pracích v domácnosti. Ukazuje to průzkum v rodinách s dětmi.
01.07.2020 15:35 |

podobné články

Podobné články

Milan Bauman: Korona, korona, Štěpáne. Virus nosíš ve džbáně

 
Části mozku, které odpovídají emočnímu chování, jsou mnohem starší než struktury příslušné pro racionální uvažování. Když vyhodnotíme situaci jako příliš nebezpečnou, vypne mozek pomalou logiku a zapne emočního autopilota.
02.03.2020 14:45 |

podobné články

Vězeňská služba: Opatření v souvislosti se šířením nákazy korona virem.

 
Z důvodu ochrany našich příslušníků, zaměstnanců, vězněných a dalších osob jsme přijali rozsáhlá preventivní opatření, která mají za cíl eliminovat riziko nákazy korona virem a zároveň jsme připraveni na krizový stav v případě vypuknutí epidemie.
09.03.2020 19:36 |

podobné články

Petr Dufek: Útraty v obchodech opět rostou

 
Červencové tržby obchodníků ukazují, že se chuť nakupovat českým spotřebitelům zcela jistě vrátila. Meziměsíčně byly tržby tentokrát o 1,8 % vyšší a meziročně (po sezónním očištění) o necelá dvě procenta. Dá se říct, že vlna korona-krize už alespoň v této části ekonomiky opadla, protože spotřebitelé utráceli téměř stejně jako v únoru, tedy těsně před vypuknutím tuzemské korona-krize.
04.09.2020 14:40 |

podobné články

Kůň Převalského není posledním divokým? „Je to domestikovaný kůň, který zdivočel“

 
Koně Převalského, kteří se i díky programu pražské zoo opět prohání po mongolských stepích, byli až dosud považováni za poslední divoké koně na světě. Nová studie mezinárodního týmu vědců ale tuto hypotézu vyvrací: robustní zvířata s tlustou kůží a kartáčovitou hřívou jsou podle ní ve skutečnosti zdivočelými potomky koní, které před 5500 lety ve středoasijské stepi domestikovala botajská kultura.
23.02.2018 16:40 |

podobné články

VIDEO Korona vybije tlusté dědky, co zničili planetu. A pak přijde zelený ráj. Natočeno pro německou veřejnoprávní televizi

 
Německo se k pandemii koronaviru staví výrazně bohorovněji než naše země. Neprojevuje se to jen postojem vlády, která nepřijala žádná zásadní celoplošná opatření (kancléřka Merkelová oznámila, že nákaza může postihnout až 60 procent obyvatelstva a popřála lékařům hodně štěstí), ale například i tím, jak epidemii reflektuje umělecký svět.
17.03.2020 12:15 |

podobné články

Korona vybije tlusté dědky, co zničili planetu. A přijde zelený ráj, jásá VIDEO pro německou TV

 
Německo se k pandemii koronaviru staví výrazně bohorovněji než naše země. Neprojevuje se to jen postojem vlády, která nepřijala žádná zásadní celoplošná opatření (kancléřka Merkelová oznámila, že nákaza může postihnout až 60 procent obyvatelstva a popřála lékařům hodně štěstí), ale například i tím, jak epidemii reflektuje umělecký svět.
17.03.2020 12:26 |

podobné články

Když máte děti a také koronavirus: Jak to zvládnout?

 
Každý rodič to zná, péče o děti není jednoduchá. Hotová noční můra však nastane, když onemocníte, nebo dokonce když onemocní také váš partner. Ať už jde o "obyčejnou" chřipku, nebo o korona virus, máme pro vás pár základních rad, jak to co nejlépe zvládnout.
24.03.2020 19:50 |

podobné články

Primář Brančík k USA: Chytli virus blbosti. Chtějí rušit policii? No, ať to vyzkouší, dívejme se...

 
ROZHOVOR „Kdybych byl příznivcem konspiračních teorií, tak bych řekl, že horší než virus korona je virus zblbnutí. Že zmutoval do formy, kdy narůstá lidská blbost. Jinak to nazvat nejde. Také už jsem četl, že zastupitelstvo Minneapolisu chce zrušit policisty. Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu. Však uvidíme, jak se jim bude dařit. Jak budou prosazovat a vymáhat právo,“ je zvědavý primář psychologického oddělení VN Brno Jiří Brančík. Ke zprávám o ničení soch či stahování seriálů říká: „Toto prosazují lidé, kteří si nejsou vědomi svého postavení ve vývoji lidské společnosti. Zkrátka nemají nějaké zakořenění. Někdo jim řekne, že Churchill byl špatnej, tak jdou počůrat jeho pamětní desku. Horší je, že se takto zasahuje do historie i na školách, a to možná už i u nás v některých případech.“
13.06.2020 16:00 |

podobné články

Petr Dufek: Ve službách se začíná blýskat na lepší časy

 
Služby dostaly v době korona-odstávky ekonomiky tvrdou ránu. To rozhodně není nová informace, nicméně právě zveřejněná data napovídají, jak zle na tom tato část ekonomiky vlastně ve druhém čtvrtletí byla. A současně červnová data dávají tušit, jak rychle se po uvolnění takřka všech restrikcí vrací ekonomický život do „normálu“.
08.08.2020 11:10 |

podobné články

Fuj, korona, křičeli na chlapečka. ,,Mami, smáli se i tobě." Děti zažívají ve školách peklo

 
Ponižující segregaci, jak z doby protižidovských zátahů, zažil žáček, který má přitom výjimku v nošení roušky. Jiný je bezbranný proti učitelce, která z jeho odlišné ústenky dělá problém každý den. Kantor jako roušková inkvizice? Chování dospěláků někde přerůstá v hyenismus vůči bezmocným. „Mami, smáli se i tobě,“ vypráví děcko, co přitáhli spolužáci od svých rodičů. Jak se bránit proti útlaku či vyhazování ‚věčných usmrkánků‘?
16.09.2020 10:20 |

podobné články

Vejmělková, Bočanová a Paulová měly jet k moři: Místo toho film o ženské pomstě dotočily na koních v Beskydech

 
Na severní Moravě padla před pár dny poslední klapka k filmu Ženská pomsta. Do Beskyd se museli filmaři a tvůrci natáčení přesunout z původně plánované lokace v přímořském středisku. „Za vše v podstatě může korona a nouzový stav. Jsme rádi, že jsme díky rozvolňování opatření mohli, byť v náhradním prostředí, film dotočit,“ říká producent Petr Šiška.
08.06.2020 12:55 |

podobné články

Osobnosti: Petr Šiška (39 článků)

Korona? Chystá se další hrůza. Varovný článek z USA

 
Wall Street Journal přináší komentář profesora Paula Tice k proběhnuvší koronavirové krizi. Jaké může mít následky? Tice se domnívá, že velkou hrozbou pro USA, a tím pádem pro celý západní svět, jsou klimatičtí alarmisté, kteří se snaží krize využít k dosažení svých ideologických cílů a svou agendou likvidují stabilitu státních financí. Plyn, uhlí, ropa, nic z toho už nebude, jen vítr a soláry.
19.08.2020 13:45 |

podobné články

Osobnosti: Paul Wall (1 článek)

Slovenský profesor: Ta čísla jsou u vás příliš vysoká. Bohorovnost není na místě. Co udělali u sousedů jinak?

 
ROZHOVOR Profesor Milan Lapin, RNDr., doc. – uznávaný slovenský expert na klimatologii, meteorologii a další oblasti vědy – se vyjadřuje k pandemii korona viru. Páteční uzavření hranic, které pocítí Češi cestující na Slovensko, hodnotí pozitivně jako prevenci. Srovnává čísla nakažených v obou zemích a pozastavuje se nad propastným rozdílem v neprospěch Česka. Dále se věnuje otázce prostředí a klimatu, které covidu-19 vyhovuje. Ukazuje se, že se rychle šíří nejenom v teplu a vlhku, ale navzdory prognózám odborníků také v teplém a suchém klimatu (SAE, Kuvajt či Saudská Arábie). Další vývoj je tedy nejasným, vakcína bude podle Lapina hotova cca do roka – a do té doby může přijít další vlna zvýšeného výskytu onemocnění.
18.09.2020 14:00 |

podobné články

Korona je ochutnávka Evropy podle Grety, myslí si Jaroslav Bašta. Jen si ještě přidejte nedostatek elektřiny

 
Pandemie mění a vždy měnily svět, píše ve svém nedělním komentáři pro Prvnízprávy.cz někdejší diplomat, analytik Jaroslav Bašta. Z krátkodobého hlediska jej mění svým dopadem na psychiku a chování lidí, z dlouhodobé perspektivy pak jednoznačně změnou genofondu postižené populace. Koronavirus nám dal trochu ochutnat, jak bude vypadat Evropa podle Grety.
22.03.2020 08:00 |

podobné články

Užívám si být zase ženou: Markéta z Tlouštíků prozradila, proč se vyplácí to nevzdávat

 
První účastnice pořadu Tlouštíci Markéta prošla od začátku natáčení velkou proměnou. Když do projektu nastoupila, vážila 122 kilogramů. Dnes maminka dvojčat váží 95,5 kg, takže stále hubne. Chce ještě něco zhubnout a pak vyrazí na další zkoušku svatebních šatů. I v dnešní době korona kolapsu cvičí doma a připravuje si pravidelně zdravá jídla, přesně podle plánu. Nevzdává se ani v situaci, kdy by jiní už dávno selhali a vymlouvat se začali. Paní Markéta poskytla eXtra rozhovor o tom, jak se jí dnes daří a proč se vyplatí to nevzdávat.
27.03.2020 20:05 |

podobné články

Jan Schneider si klepe na čelo: Šílené, co Jourová vykládala. EU v době korona-krize vypisuje výběrový řízení?!

 
Nenazývejme koronavirovou krizi válkou nebo bitvou, varuje bezpečnostní expert, bývalý zpravodajec BIS a chartista Jan Schneider. Ve své analýze se rozepsal o tom, jak by se nyní lidé měli chovat, proč nepodléhat strachu a jmenuje i to, co se v době po koronaviru změní, nebo musí změnit.
31.03.2020 20:41 |

podobné články

Jan Schneider si klepe na čelo: Šílené, co Jourová vykládala. EU v době korona-krize vypisuje výběrová řízení?!

 
Nenazývejme koronavirovou krizi válkou nebo bitvou, varuje bezpečnostní expert, bývalý zpravodajec BIS a chartista Jan Schneider. Ve své analýze se rozepsal o tom, jak by se nyní lidé měli chovat, proč nepodléhat strachu a jmenuje i to, co se v době po koronaviru změní, nebo musí změnit.
31.03.2020 21:15 |

podobné články

Manžel Pavly Vitázkové, herec Dušan Vitázek, ukázal, jak a kde s rodinou tráví čas v době karantény

 
„Jsem Dušan Vitázek, herec a zpěvák, a působím v Městském divadle v Brně. Kromě toho spoluorganizuji obrovský mamutí běžecký den, který se měl konat v květnu. Takže mě „korona“ zasáhla na všech frontách,“ říká úvodem manžel Pavly Vitázkové  (41) a dodává: „Mohl bych se tady plazit v depresi, ale rozhodl jsem se být jen tak šťastný, protože mi to prostě přijde podstatně výhodnější.“
08.04.2020 16:55 |

podobné články

Petr Dufek: Odstávky připravily autoprůmysl o více než třetinu výroby

 
Zatím sice nemáme kompletní obrázek české ekonomiky v březnu, kdy začal platit nouzový režim, a firmy zavedly dobrovolné odstávky, nicméně některá zásadní čísla už k dispozici jsou. Dnes zveřejněné výsledky Sdružení automobilového průmyslu ukazují, jak se korona-krize podepsala na výrobě tohoto největšího tuzemského odvětví právě v březnu.
22.04.2020 07:40 |

podobné články