Článek

Izrael hlásí dobytí základny Hamásu. A to není vše. Co se děje v Gaze?

 
Izrael svádí intenzivní boje proti ozbrojencům z teroristického hnutí Hamás v tunelech pod Pásmem Gazy, uvedly izraelské obranné síly podle agentury Reuters. V úterý večer izraelská armáda oznámila dobytí základny Hamásu v Gaze. Egypt rozmístil u přechodu Rafah tanky, které ho střeží před uprchlíky, v důsledku války očekává příliv desetitisíců palestinských uprchlíků.
31.10.2023 21:30 |

podobné články

Podobné články

Lídr Hamásu hrozí dobytím Jeruzaléma. Izraelský úder poničil kliniku Lékařů bez hranic

 
Lídr politického křídla Hamásu Ismáíl Haníja prohlásil, že skupina neustoupí útokům izraelských vojsk. Pohrozil přitom, že bojovníci Hamásu zatím nevyužili veškeré prostředky, které mají k dispozici. Informovala o tom agentura AP. V noci na neděli obě strany opět ostřelovaly cíle. Hamás vystřelil rakety na Tel Aviv, Izrael pálil na domy šéfů Hamásu. Amáda dnes informovala, že zaútočila na dům, v němž žije vůdce Jahjá Sinvár. Podle Palestinců si izraelské nálety vyžádaly 42 obětí, mezi nimi i ženy a děti. Izraelský úder poničil i kliniku Lékařů bez hranic.
16.05.2021 06:15 |

podobné články

VIDEO Podzemní město Hamásu: Izrael jde do akce. Teroristé vybíhají ven

 
Velká izraelská pozemní ofenziva proti Hamásu v Pásmu Gazy probíhá, přičemž jedna z největších hrozeb je ukryta hluboko pod zemí. V hustě obydleném pásmu se táhne rozsáhlý labyrint tunelů vybudovaných Hamásem, v němž se ukrývají bojovníci, raketový arzenál a více než 200 rukojmí. Izraelská armáda, která usiluje o likvidaci Hamásu, zveřejnila bojové video, v němž vysvětluje, proč se chystá na vyčištění a zničení těchto tunelů Hamásu, kterým přikládá zásadní význam.
29.10.2023 17:20 |

podobné články

Izrael lokalizoval ústředí Hamásu. Je pod nemocnicí. Chystá se masivní úder

 
Izrael dnes v noci podle mluvčího tamních obranných sil zahajuje větší pozemní operaci v Pásmu Gazy, které mají předcházet vzdušné útoky. Izraelská armáda a tamní premiér Benjamin Netanjahu také oznámili, že se podařilo lokalizovat hlavní úkryt teroristů z Hamásu – ozbrojenci si jej vybudovali pod hlavní nemocnicí v Gaze Al Šífa. „Z nemocnic dělají ústředí svého teroru,“ poznačil Netanjahu a dodal, že je něco takového „nemocné“.
28.10.2023 06:40 |

podobné články

Osobnosti: Benjamin Netanjahu (84 článků)

Izrael spustil pozemní ofenzívu v Gaze

 
Izraelská armáda spustila pozemní operaci v Gaze, kterou nařídili premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany Moše Jaalon. Izrael už dříve hrozil Hamasu, který ovládá pásmo, pozemní ofenzívou. V posledních dnech to ale vypadalo, že by se situace mohla uklidnit. Izraelskou iniciativu však Palestinci nepřijali. 
17.07.2014 23:00 |

podobné články

Mírový plán pro Izrael a Gazu. Jenže to má zádrhel

 
Ozbrojené síly Státu Izrael (IDF) pokračují ve své cestě Gazou a likvidují ozbrojence Hamásu. Napětí v Gaze dál houstne. Vedle toho houstne i v New Yorku, konkrétně na Kolumbijské univerzitě, kde proti sobě stojí zastánci Izraele a jeho odpůrci. Alespoň v Gaze se snaží napětí zmírnit libanonský premiér Mikati, který předestřel světu tříbodový mírový plán a vyjádřil přesvědčení, že ho bude respektovat i libanonské ozbrojené hnutí Hizballáh.
01.11.2023 08:45 |

podobné články

Palivo nemocnicím v Gaze půjde. Ale v Izraeli je kvůli němu oheň na střeše

 
„Pokud bude potřeba 400 kamionů, zítra jich bude 400.“ Izrael částečně mění taktiku v Gaze. Jenže v kabinetu Benjamina Netanjahua se kvůli pomoci pro Gazu schyluje ke tvrdému střetu. Silná slova zazněla i z USA. Armáda také hlásí do světa, že v boji proti ozbrojencům Hamásu bude pokračovat, ať už se budou vyskytovat kdekoliv na světě. Není přitom bez zajímavosti, že bahrajnský korunní princ zkritizoval Hamás a vyzval k propuštění rukojmích. Židovští studenti vystoupili na Harvardu ze studentské unie s odkazem na „hanebné selhání solidarity“.
18.11.2023 09:05 |

podobné články

Sčítání mrtvých: Při útoku Hamásu zabito 100 lidí. Odvetný úder v Gaze 198 obětí

 
Při sobotním útoku radikálního hnutí Hamás dnes zahynulo nejméně 100 Izraelců, přes 900 dalších utrpělo zranění. Uvedlo to izraelské ministerstvo zdravotnictví. Při odvetných izraelských náletech v Gaze pak podle ministerstva zdravotnictví v Gaze přišlo o život nejméně 198 lidí a dalších 1 610 bylo zraněno.
07.10.2023 16:50 |

podobné články

Izrael pozastavil vydávání víz představitelům OSN a Guterrese vyzval, aby ihned odstoupil

 
Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyzval generálního tajemníka této světové organizace Antónia Guterrese, aby okamžitě odstoupil z funkce. Vystupňoval tak izraelskou kritiku za Guterresova úterní slova, že útok Hamásu na Izrael „nevznikl ve vakuu“ a že Palestinci trpěli 56 let „dusivou okupací“. Dnes ráno velvyslanec uvedl, že Izrael kvůli výrokům pozastavil vydávání víz představitelům OSN. Guterres později uvedl, že utrpení Palestinců neospravedlňuje útoky Hamásu.
25.10.2023 11:40 |

podobné články

Granátomet. Izrael ukázal „vybavení“ palestinské nemocnice

 
Ozbrojenci z Hamásu oznámili, že propustí 70 žen a dětí, které drží jako rukojmí, pokud Izrael přistoupí na pětidenní příměří. Izrael stále tlačí na to, aby se ozbrojenci Hamásu vzdali svých pozic v nemocnici Al Shifa na severu Pásma Gazy, kde má podle armády Hamás své velitelské stanoviště. Vojáci ukázali fotografie z nemocnice Rantissi, dětské nemocnice specializované na léčbu rakoviny. Fotografie zbraní, které tu Hamás ukrýval. Prezident USA Joe Biden přišel s další výzvou určenou Izraeli.
14.11.2023 08:15 |

podobné články

Osobnosti: Joe Biden (1019 článků)

Izrael ve válce! Co závažného předcházelo? Informace z obou stran konfliktu

 
Izrael v plamenech. Palestinské hnutí Hamás na něj dnes ráno vypálilo z obléhaného pásma Gazy 5000 raket. Jeho ozbrojencům se dále podařilo proniknout na izraelské území v jižních oblastech země, kde probíhají pouliční boje. „Jsme ve válce a vyhrajeme,“ prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanyahu. Na sociální síti X se mezitím šíří záběry zajatých izraelských vojáků a ukořistěných tanků. Představitelé Hamásu mluví o „operaci bouře al-Aksá“ jako o odvetě za masové zabíjení palestinských civilistů izraelskou armádou v posledních měsících. Izrael na ozbrojenou akci odpověděl zahájením nových leteckých úderů proti Gaze.
07.10.2023 12:05 |

podobné články

Výzvy k útoku na Izrael z druhé fronty. A americký ministr varoval

 
Boje mezi ozbrojenými silami Státu Izrael (IDF) a palestinskými teroristy z hnutí Hamás zuří naplno. Jedna z raket Hamásu dopadla na mateřskou školu ve městě Sderot. Na severu Izraele se stále častěji opakují střety izraelské armády s libanonským hnutím Hizballáh. Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh poprvé pochválil Hamás za krvavý útok na Izrael. Americký ministr zahraničí Antony Blinken židovské vojáky vyzval, aby více dbali o životy palestinských civilistů v Gaze. Požadoval toho ještě mnohem víc…
04.11.2023 09:00 |

podobné články

Izrael zabil 5 členů Hamásu. Premiér mluví o teroristech, Palestinci truchlí pro „mučedníky“

 
Izraelské síly v neděli při přestřelkách na okupovaném Západním břehu Jordánu zabily pět příslušníků islamistického hnutí Hamás. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na izraelskou armádu. Premiér Naftali Bennett uvedl, že izraelské jednotky podnikly operaci proti „teroristům Hamásu, kteří se bezprostředně chystali provést teroristické útoky“. Mluvčí Hamásu podle agentury Reuters potvrdil, že zabití byli členy tohoto hnutí. Palestinské ministerstvo zdravotnictví dříve informovalo o čtyřech zabitých Palestincích.
26.09.2021 20:10 |

podobné články

Nejhorší zvěrstvo Hamásu. Nejdřív nepotvrzené, ani Izraelem. Ale pak se svědci našli…

 
Mezi zvěrstvy, která při sobotním útoku na Izrael spáchali palestinští teroristé z Hamásu, jsou podle izraelských zástupců také brutální vraždy dětí. Po konci bojů v kibucu Kfar Aza izraelští vojáci dle jejich slov mezi těly civilistů objevili i kojence a batolata, jimž teroristé uřízli hlavy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zmínil, že během útoku došlo i k upalování židovských dětí. I přes množství videí, která zachycují brutální vraždění ze strany Hamásu, se teroristé pro tureckou agenturu Anadolu vyjádřili, že „se snažili civilistům vyhnout“. Popírají, že by neozbrojené lidi včetně dětí vraždili.
11.10.2023 20:40 |

podobné články

Osobnosti: Benjamin Netanjahu (84 článků)

„Končíš, Greto.“ Izrael tvrdě. Odhalena nejhorší zbraň Hamásu

 
Aktivistka Greta Thunbergová se v momentálně probíhající válce teroristů z palestinského Hamásu s izraelským státem postavila na stranu Palestiny. A v Izraeli tvrdě narazila. Prezident Izraele Jicchak Herzog v téže době oznámil, že Hamás plánoval použít proti civilistům kyanid. A z USA zaznělo, že agresi Hamásu je třeba věnovat pozornost, neboť naznačuje vnik nové osy zla – Čína–Rusko–Írán, k čemuž Američané nemohou mlčet. „Toto je stav nouze,“ varoval republikánský senátor Mitch McConnell.
23.10.2023 08:20 |

podobné články

Osobnosti: Mitch Mitch (10 článků)

Jako srovnávat Američany s jednotkami SS. Borek se rozvášnil nad dotazem

 
Uplynul měsíc od teroristického útoku Hamásu na Izrael. Izraelci v odvetné operaci bombardují palestinské Pásmo Gazy. Jestli se jedná o sebevražednou válku z hlediska Hamásu, jaké mohou být hlavní motivy a možný vývoj konfliktu, v pořadu Interview ČT24 komentoval David Borek, blízkovýchodní zpravodaj ČT. Uvedl také, že mezi terorismem Hamásu a terorismem Izraele neexistuje rovnítko, k vysvětlení použil analogii z české historie.
07.11.2023 21:00 |

podobné články

Osobnosti: David David (1721 článků) , David David (1291 článků)

„Všichni zdrhli, i uprchlíci z Ukrajiny.“ Spisovatel Tenenbom v Izraeli pod palbou Hamásu

 
„Viděl jsem zmrzačená těla židovských žen a mužů. Teroristy z Hamásu, jak běhají po ulicích Izraele, protože hranice byla otevřená.“ To sdělil ParlamentnímListům.cz americko-izraelský novinář a spisovatel Tuvia Tenenbom. Viděl to na kanálech Hamásu a Al-Džazíra, protože byl v době, kdy Hamás napadl Izrael, v Jeruzalému. Právě mu v české premiéře vyšla kniha Z New Yorku do Brna. Nejde o příběhy z jedné země, jak jste u něj zvyklí, ale o reportáže téměř z celého světa.
20.11.2023 10:05 |

podobné články

Izrael se prý spojil s Abbásem proti Hamásu

 
WikiLeaks: Abbás se během občanské války v Gaze spojil s Izraelci proti Hamasu.
20.12.2010 23:20 |

podobné články

Metro Gaza: Obří podzemní labyrint Hamásu vede až do Egypta, místní si tudy pašovali KFC

 
V případě, že dojde k operaci v Pásmu Gazy ze strany Izraele, pro jeho armádu to bude znamenat akci zřejmě nejen pozemní, ale také podzemní. Oblast je totiž známá jako prošpikovaná tunely využívanými k pašování zboží a útokům na Izrael. Podle některých zdrojů ale existuje ještě další tunelová infrastruktura, kterou Izraelské obranné síly (IDF) někdy nazývají jako „metro v Gaze“. Labyrint tunelů je několik kilometrů pod zemí a bývá využíván k přepravě, skladování munice a jako strategický bunkr Hamásu, informuje americká stanice CNN.
18.10.2023 17:20 |

podobné články

Krev a panika. Informace z Pásma Gazy. Toto tvrdí Izrael a toto Palestinci

 
Izraelci dál buší do teroristů z hnutí Hamás v Gaze. Úder následuje úder a to i proti nemocnicím na severu Gazy. Mluvčí izraelské armády podplukovník Richard Hecht na večerním briefingu řekl, že armáda „nestřílí na nemocnice. Pokud uvidíme teroristy Hamásu střílet z nemocnic, uděláme, co musíme udělat. Jsme si vědomi citlivosti (nemocnic), ale znovu, pokud uvidíme teroristy Hamásu, zabijeme je“. Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil velké znepokojení nad rostoucím počtem umírajících civilistů.
11.11.2023 09:55 |

podobné články