Článek

Izrael čelí obvinění z genocidy Palestinců: Analytik Tureček vysvětlil, o co ve sporu jde

 
Izrael čelí u Mezinárodního soudního dvora v Haagu obvinění z páchání genocidy v Pásmu Gazy, které vznesla Jihoafrická republika. Podle ní Izrael zabíjí neúměrné množství civilistů a záměrně ničí civilní infrastrukturu. "Pro Izrael jsou nyní daleko více nebezpečné rasistické výroky, kdy i třeba prezident Izraele se vyjádřil ve smyslu, že v Gaze jsou všichni legitimní cíl izraelské armády," vysvětluje pro eXtra.cz Břetislav Tureček, vedoucí centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě.
14.01.2024 05:10 |

podobné články

Podobné články

Izraelská armáda střílela při protestu Palestinců ostrými náboji, jeden zemřel

 
Izraelští vojáci při pátečních palestinských protestech na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy postřelili 30 Palestinců. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze bylo při protestu zraněno už nejméně 528 Palestinců, někteří z nich se například nadýchali slzného plynu. Postřelených je podle tohoto zdroje 122. Páteční události na hranici Gazy jsou třetím protestem v řadě, při minulých dvou protestech přišlo o život přes 30 Palestinců. Smyslem organizovaných protestů je návrat Palestinců na jejich někdejší území a ukončení izraelské blokády pásma.
13.04.2018 18:05 |

podobné články

Blízkovýchodní analytik Tureček ujišťoval diváky ČT: Kdyby nebylo extremistů jako je Wliders, asi by Turecko na Nizozemsko tak tvrdě nereagovalo

 
Proti moderátorce Zuzaně Tvarůžkové ve středečním Interview ČT24 usedl analytik Břetislav Tureček, expert na Blízký východ. Vyjádřil se k diplomatické válce mezi Tureckem a Nizozemskem, kde dnes probíhají volby. Tureček prozradil, o čem tato diplomatická bitka svědčí.
15.03.2017 19:35 |

podobné články

Osobnosti: Zuzana Tvarůžková (198 článků)

Blízkovýchodní analytik Tureček ujišťoval diváky ČT: Kdyby nebylo extremistů jako je Wilders, asi by Turecko na Nizozemsko tak tvrdě nereagovalo

 
Proti moderátorce Zuzaně Tvarůžkové ve středečním Interview ČT24 usedl analytik Břetislav Tureček, expert na Blízký východ. Vyjádřil se k diplomatické válce mezi Tureckem a Nizozemskem, kde dnes probíhají volby. Tureček prozradil, o čem tato diplomatická bitka svědčí.
15.03.2017 20:00 |

podobné články

Osobnosti: Zuzana Tvarůžková (198 článků)

„Učebnicový případ genocidy.“ Rána Izraeli z vlastních řad! Biden a izraelské peníze. Pozadí

 
„Učebnicový případ genocidy.“ Tak hodnotí izraelské válečné tažení proti obyvatelstvu Pásma Gazy izraelský historik Raz Segal, specialista na výzkum holokaustu. Tři týdny prakticky nepřetržitého izraelského bombardování za sebou zanechaly sedm tisíc mrtvých Palestinců včetně tří tisíc dětí. Izraelský ministr obrany Jo'av Galant prohlásil, že Stát Izrael bojuje proti „lidským zvířatům“. USA nyní chystají pro Izrael další balíček vojenské pomoci, což někteří analytici přisuzují vlivu silné proizraelské lobby ve Washingtonu. Databáze organizace Open Secrets, jež mapuje financování politických kampaní, ukazuje, že současný americký prezident Joe Biden během své kariéry v Senátu obdržel více finančních darů od proizraelských lobbingových organizací než jakýkoliv jiný senátor v historii. Irský ekonom mezitím varuje, že palestinští uprchlíci, vyhnaní za svých domovů izraelskými bombami, brzy zamíří do Evropy.
28.10.2023 09:40 |

podobné články

Osobnosti: Joe Biden (1082 článků)

Takto funguje propaganda v Turecku. Tato země je prý schopna popřít cokoliv

 
Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) a šéfka petičního výboru Zuzka Bebarová–Rujbrová (KSČM) se od pátku v arménském Jerevanu účastní fóra „Proti zločinu genocidy – živí svědkové genocidy“. Fórum se koná v předvečer Dne uctění památky arménské genocidy z roku 1915. Zločin genocidy je z hlediska mezinárodního práva velmi komplikovaný problém. Svět si stále ještě nedokáže připustit, že se genocidní jednání za určitých podmínek stává normou a skutečným lidským jednáním.
22.04.2016 11:55 |

podobné články

Bezzubý summit a pravda Miloše Zemana. Analytik Tureček promluvil v ČT

 
Analytik Břetislav Tureček v úterním Interview ČT24 rozebíral, co by znamenala výraznější účast Ruska v Sýrii. Popisoval, co Rusko motivuje k účasti v syrském konfliktu, jak se na to dívá Washington. Zaznělo také, jak důležitou roli v tomto konfliktu mohou sehrát Česko a prezident Miloš Zeman. Analytik dal v jedné věci Zemanovi jednoznačně za pravdu. Dnes prý není nikdo, kdo by mohl nastoupit k moci místo Asada.
29.09.2015 19:06 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (28030 článků)

Izrael propustil dalších 550 Palestinců za Gilada Šalita

 
Izraelské věznice v neděli opustí 550 Palestinců, informuje agentura Reuters. Jde o druhou část trestanců, které Izrael vyměnil s Palestinci za Gilada Šalita, propuštěného v říjnu.
18.12.2011 10:30 |

podobné články

Izrael předal těla 23 Palestinců zabitých při útocích na Izraelce

 
Izrael předal rodinným příslušníkům těla 23 Palestinců, kteří byli zabiti příslušníky bezpečnostních sil při odrážení útoků na Izraelce. Informovala o tom agentura AFP, podle níž jde ze strany Izraele o vstřícné gesto, které má zmírnit napětí ve vztazích s Palestinou. Při násilnostech mezi Palestinci a Izraelci zemřelo od loňského podzimu na 150 lidí.
02.01.2016 06:05 |

podobné články

Několik tisíc Palestinců prchá v panice z Pásma Gazy

 
Tisíce Palestinců narychlo opustilo v neděli své domovy v severní oblasti Pásma Gazy. Izrael vyzval tamní obyvatele k evakuaci předtím, než zahájí útok. Zcela tím ignoroval sobotní výzvu Rady bezpečnosti OSN, která žádala nastolit příměří. Izrael také pokračoval v ostřelování , které mělo za následek smrt dalších civilistů, a v noci na neděli zahájil v pásmu Gazy první pozemní operaci od spuštění aktuální ofenzívy.
13.07.2014 20:30 |

podobné články

Izrael obnovil útoky v Pásmu Gazy, zemřelo nejméně sto Palestinců

 
Během úterních útoků na Pásmo Gazy zemřelo nejméně sto Palestinců. Izrael v bombardování oblasti i nadále pokračuje. Zničena byla také jediná elektrárna pro Pásmo Gazy, a proto jsou tamní obyvatelé zcela bez proudu.
29.07.2014 08:00 |

podobné články

Za smrt desítek Palestinců prý nemůže Izrael. Viníkem je někdo jiný

 
Svět diskutuje o násilnostech, které doprovázely úterní oslavy sedmdesátého výročí vzniku státu Izrael. Desítky Palestinců zemřely a až dva tisíce lidí bylo zraněno. Německý komentátor Richard Herzinger lituje obětí, ale zároveň dodává, že je mají na svědomí palestinští extremisté, a nikoli izraelští vojáci.
16.05.2018 19:05 |

podobné články

Valné shromáždění OSN odsoudilo Izrael za zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy

 
Valné shromáždění OSN v noci na dnešek středoevropského letního času přijalo nezávaznou rezoluci, která odsuzuje Izrael za zabíjení Palestinců z Pásma Gazy a požaduje pro Palestince mezinárodní ochranu. Neprošel naopak americký návrh, jenž odpovědnost za násilí v Gaze připisoval radikálnímu hnutí Hamás. Shromáždění o 193 členech zasedlo mimořádně na žádost arabských států, píše ČTK.
14.06.2018 14:05 |

podobné články

2,3 milionu lidí na pochodu! Uniklý dokument z Izraele popisuje plán na vysídlení Palestinců do Evropy

 
Uniklý dokument izraelského ministerstva zpravodajských služeb popisuje plán na vyhnání 2,3 milionu Palestinců z Pásma Gazy na Sinajský poloostrov a následné přesídlení části z nich do Evropy. Palestinští uprchlíci mají podle izraelského plánu zamířit mimo jiné do Španělska a Řecka. Bývalý náměstek ředitele Mosadu zase navrhl vysídlené palestinské obyvatelstvo rozptýlit do 100 zemí světa, z nichž každá by přijala 25 tisíc běženců. Analytici se obávají opakování migrační vlny z roku 2015. Izraelská nezisková organizace IsraAID tehdy pomáhala běžencům prchajícím z Blízkého východu do Evropy, zatímco samotný Stát Izrael uprchlíky přijímat odmítal. V té samé době Izrael podle deníku The Jerusalem Post poskytoval lékařskou pomoc zraněným teroristům z Al-Káidy bojujícím v syrské občanské válce proti prezidentu Asadovi.
11.11.2023 10:10 |

podobné články

Zabíjíte příliš mnoho Palestinců, vzkázala americká viceprezidentka Izraeli. A nakreslila budoucí uspořádání

 
Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v sobotu během summitu COP28 prohlásila, že v Gaze je zabíjeno příliš mnoho Palestinců. Vyzvala Izrael, aby se více snažil o jejich ochranu. Nastínila též vizi Spojených států pro Izrael a Palestinu po ukončení války. „Chceme vidět sjednocenou Gazu a Západní břeh pod palestinskou samosprávou,“ řekla americká viceprezidentka.
02.12.2023 20:25 |

podobné články

ODEJMUTÉ DĚTSTVÍ: Dětské oběti arménské genocidy

 
Památník Lidice, Arménské muzeum genocidy a Velvyslanectví Arménské republiky v Praze pořádají společnou výstavu připomínající osud dětských obětí genocidy v Otomanské říši.
21.05.2015 08:41 |

podobné články

Recenze: Zabíjení ve jménu národa, třídy, rasy aneb vstup do světa genocidy

 
Genocidy a perzekuce z národnostních, politických a třídních důvodů byly ve 20. století na denním pořádku. O největších a nejbrutálnějších masakrech pojednává kniha Holokaust a jiné genocidy kolektivu autorů.
19.05.2016 10:30 |

podobné články

Přešel od Kalouska k Babišovi, teď poslanec Tureček promlouvá: TOP 09 není strana venkova. Kavárna je nenávistná

 
CO NÁM DAL ROK 2018 Poslanec za hnutí ANO Karel Tureček se domnívá, že je těžké rozlišit, která strana se v rámci letošních prezidentských voleb chovala divočeji, výtky ovšem má. „Těžko poměřovat, kdo více přikládal pod kotlem, ale můžeme vidět, že například ona pověstná pražská kavárna je poměrně dosti nenávistná a nesmiřitelná,“ soudí poslanec. „To, že si určitá část obyvatelstva přeje vystoupit z NATO a EU, je zcela legitimní. Stejně tak, jako je legitimní, že další část obyvatelstva si život vně euroatlantických struktur a EU vůbec nedokáže představit,“ říká na adresu sporů o to, která média jsou a která nejsou dezinformační. Podle Turečka totiž hrozí, že takovou nálepku dostanou i média, která jen poskytují prostor nepohodlným názorům.
23.12.2018 10:10 |

podobné články

„Pseudostát Izrael! Neškodné rakety Palestinců.“ Pirátský kandidát jede. I jiní

 
Česká porevoluční politika je ve své podstatě proizraelská. Do Izraele létal nabírat zkušenosti s pandemií premiér Andrej Babiš, svými sympatiemi se netají ani prezident Zeman, předchozí vlády spojenectví s blízkovýchodní zemí také podporovaly. Není tak divu, že když na Izrael dopadly palestinské rakety, zvedla se od politiků vlna sympatií k židovskému státu. Ale i Palestina má v Česku své zastánce, např. staženého kandidáta na senátora Tomáše Tožičku a další novináře nebo i místopředsedu strany Budoucnost. Od těch se ozývá, že Izrael je teroristický stát, který Palestinu okupuje a proti kterému by se mělo zakročit a zříct se ho. „Selhání českého humanismu posledních let. Moji židovští předci se musejí obracet v hrobě,“ padlo.
12.05.2021 08:35 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26153 článků)

Už to začne naostro. Izrael řekl více než milionu Palestinců, ať jdou pryč

 
Izraelská pozemní operace v severním pásmu Gazy je připravena a začne během 24 hodin. Lze tak usuzovat z výzvy k evakuaci palestinským obyvatelům, kterou Izrael tlumočil OSN před půlnocí. Ta evakuaci více než milionu obyvatel považuje za hrozbu s ničivými humanitárními důsledky a vyzvala Izrael, aby od operace upustil. Ten nadále ostřeluje palestinské pozice a podle všeho je připraven pozemní operaci spustit.
13.10.2023 07:15 |

podobné články