Článek

Ivan Černý: Do Hubálova za skleněnými betlémy

 
Významným sklářským odvětvím je výroba figurek pro radost a potěšení velkých i malých.
19.11.2021 13:15 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (2227 článků)
Podobné články

Háčkovaný, železný i ze dřeva: Výstava na Poříčí představuje originální betlémy zlatých českých ručiček

 
Od 29. listopadu se můžete kochat podomácku vyráběnými betlémy v paláci YMCA v ulici Na Poříčí. Vystavenou tady mají tvorbu od předškoláků i od lidí, kteří si vytváří každý rok betlémy pro radost.
29.11.2017 18:50 |

podobné články

Jákl jako kluk proskočil skleněnými dveřmi, teď před tím chrání děti

 
Producent a režisér Petr Jákl prožil v dětských letech velké trauma. Když si hrál se sestrou, omylem proskočil skleněnými dveřmi, od nichž byl tehdy celý pořezaný. Přiznal to před konáním bezpečnostní akce, která má veřejnost seznámit se zásadami první pomoci při úrazu. Další články k tématu: Jákl Vítová byla na plastice, nechala si odstranit křečové žíly Přípravy Romany Jákl Vítové na ples v Opeře: výběr šatů i umělé opálení Moderátorka Jákl Vítová: Těhotná nejsem, byla jsem na operaci
29.09.2012 00:25 |

podobné články

Osobnosti: Petr Jákl (231 článků) , Romana Jákl Vítová (93 článků)

Dopravní podnik zachová po rekonstrukci stanice metra Jinonice její původní podobu se skleněnými tvarovkami

 
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) zahájil 1. listopadu 2016 stavební práce ve stanici metra Jinonice, která projde nezbytnou rekonstrukcí. DPP si je vědom historické a architektonické hodnoty obkladů stanice skleněnými tvarovkami od Františka Víznera v této stanici, a proto bylo ve spolupráci s projektantem a architektem navrženo řešení, které zachovává původní obklad a tím i ráz celé stanice.
22.11.2016 18:05 |

podobné články

Špatná karma dostihla kurýra, který pohodil balík se skleněnými svícny

 
Karma je zdarma, praví v současné době populární úsloví. Přesvědčit se o tom mohl kurýr, který v americkém Saint Louis doručoval balík se skleněnými svícny. Nedbale ho pohodil a vzápětí ho osud vytrestal.
10.11.2018 11:55 |

podobné články

Putování za betlémy – II.

 
Poradíme vám, kam se vypravit za malými i velkými betlémy ze dřeva, slámy, papíru, keramiky, skla, ale třeba i z perníku, korku. Připomeneme i paličkované a pletené unikáty.
24.11.2010 00:30 |

podobné články

Živé betlémy mají v Beskydech tradici

 
Města a obce pod Beskydami navodí vánoční atmosféru živými betlémy a vy si tak můžete připomenout příběh o narození Ježíška. A kam se tedy můžete vydat?
18.12.2013 09:11 |

podobné články

Velký perníkový betlém – můžete si ho vyrobit i vy!

 
Manželé Holobradovi z Libčic u Nového Knína jsou známí výrobci perníkových betlémů. Podomácku vyrábějí betlémy z perníku již dvacet let. V roce 2010 dokonce se svým vánočním betlémem vyhráli soutěž TV Nova o nejhezčí vánoční výzdobu. Navštívili jsme je, aby nám ukázali, jak takové betlémy vznikají!
13.12.2014 07:30 |

podobné články

Národní památkový ústav zve na betlémy do Klementina

 
ejzajímavější historické betlémy z nejvýznamnějších betlémářských oblastí naší republiky budete moci obdivovat na výstavě v Národní knihovně ČR. „Letošní novinkou je krásný betlém z 18. století, pak betlém mechanický a určitě velkou vzácností je betlém papírový, který byl tlačený do speciálně tvarovaných forem,“ zve návštěvníky na zajímavosti výstavy její kurátorka Mgr. Romana Trešlová, jinak také ředitelka Muzea betlémů Karlštejn.
16.11.2016 20:00 |

podobné články

TOP 10 betlémů v Praze: Svatá rodina z perníku, fotek nebo keramiky

 
V hlavním městě se můžete stále jít podívat na betlémy. Připravili jsme pro vás výběr 10 nejzajímavějších. Procházku po Praze si tak můžete zpříjemnit třeba podívanou do monumentální katedrály svatého Víta, v níž se nachází betlém z polychromované keramiky. A na jaké netradiční betlémy se ještě můžete podívat?
30.12.2016 17:40 |

podobné články

Ježíšek jako vykrajovátko nebo sádrové vejce: Kutil Jiří (72) tvoří nápadité betlémy z odpadu

 
Jeho žena je svatá. Jiří Kubát jí totiž domů nosí spoustu odpadků. Ty ale nehromadí jen tak. Vyrábí z nich skvostné útvary. Například betlémy, kde znázorňuje Ježíška jako píšťalku nebo vajíčko.
28.11.2017 20:10 |

podobné články

V Senátu je k vidění vánoční výstava betlémů

 
Vánoční výstava v Senátu letos představuje desítky betlémů z nejrůznějších materiálů včetně kukuřičného šustí nebo spletené slámy. K nejoblíbenějším patří pohyblivé betlémy, které jsou v expozici tři. Dva několikapatrové betlémy ve tvaru kuželu se otáčejí kolem své osy, další má díky důmyslnému mechanismu některé figurky pohyblivé.
24.12.2017 19:15 |

podobné články

Senát vystavuje betlémy, jeden z nich k výročí vzniku ČSR

 
Malostranský betlém ke 100. výročí vzniku Československa patří k desítkám exponátů tradiční vánoční výstavy v Senátu, které jsou k vidění ode dneška do 6. ledna. Mezi nejstarší patří Velký králický betlém z počátku 20. století nebo papírové betlémy z tiskárny z Vejprt z dob první republiky.
07.12.2018 22:37 |

podobné články

Světový unikát v Třešti: Betlémy tu už 200 let staví desítky rodin

 
Betlémy nám v čase předvánočním každoročně připomínají kouzelný biblický příběh o narození chudého děťátka a solidaritě obyčejných lidí. Česká republika se přitom může chlubit tradicí, kterou nám za hranicemi jen závidí. V městečku Třešť na Vysočině staví už více než 200 let jesličky z mechu, pařezů a ručně vyřezávaných dřevěných figurek. Pozvání na návštěvu přijalo i Nedělní Aha!. A vy teď můžete otevřít dveře do světa barev a vůní spolu s námi.
16.12.2018 05:05 |

podobné články

Jak si v Praze zpříjemnit čekání na Ježíška? Pohádkový jarmark Blesku i betlémy na zámku

 
Byty se line vůně čerstvě upečeného cukroví, ulice krášlí statisíce světélek a dalších ozdob a sváteční atmosféra čím dál intenzivněji sálá snad ze všech koutů hlavního města. Užít si vánoční pohodu mohou Pražané třeba na Vyšehradě, s betlémy na Chvalském zámku nebo na jarmarku Blesku, kde na ně čeká bohatý program. Kam vyrazit?
15.12.2019 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Kam Kam (452 článků)

Betlémy jako turistická atrakce. V Praze je vystavuje několik desítek kostelů

 
K vánočním svátkům neodmyslitelně patří také betlémy. Ty bývají vystaveny nejen v komorním provedení v domácnostech, ale také v kostelech. Například v Praze je možné navštívit zhruba padesát kostelů, které vystavují výjev narození Ježíška v betlémském chlévě.
25.12.2019 16:05 |

podobné články

Jeden betlémy vyřezává, druhý je sbírá: Farářovi ho lidé darují i za křty a pohřby

 
Jiří Cieslar (60) a Bohumil Vícha (65) si dali s betlémy práci. Jeden ho vyřezal, druhý je posbíral po celém světě a právě nastal čas, kdy jejich úsilí lidé obdivují. Dává jim pocit naděje, pokory i klidu.
23.12.2020 09:55 |

podobné články

Ivan Mládek předvedl spořádaný život, na křest vzal ženu, syna i vnučky

 
Muzikant Ivan Mládek, který letos slaví životní jubileum, pojal křest bilančního trojalba jako rodinnou sešlost. Dorazil v doprovodu manželky Evy, syna Štěpána i vnuček. Ukázal tak, že rodinný život vede spořádaně. Další články k tématu: Ivan Mládek oslaví sedmdesátiny. Vydá 3CD a dostane platinovou desku Ivan Mládek vystoupil v Rusku, Jožina, který se dotkl Putina, omluvil VIDEO: Ivan Mládek dobyl Polsko, Michal Hrůza má políčeno na Indii Ivan Mládek: Prezident Klaus v mé kapele hrát nechce
02.02.2012 09:40 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Mládek (174 článků) , Michal Hrůza (273 článků)

VIDEO: Havlovo letiště mě nezajímá! David Černý parodoval Klause

 
Výtvarník David Černý si při přejmenování ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla neodpustil malou parodii. Na mušku si vzal prezidenta Václava Klause, který se z akce omluvil, přestože prý neměl žádný oficiální program. Další články k tématu: Ruzyně je už minulostí. Vítejte na Letišti Václava Havla Sport je směšný jako moje červená bestie, říká David Černý Výtvarník David Černý musí natočit videoomluvu Knížákovi V Poznani mají 3D digitální sochu Golema. Autorem je David Černý David Černý věnuje politikům fontánu z penisů Před 23 lety neslavil Václav Havel, ale Ferdinand Vaněk v Rudém právu Fenič: Havlovo letiště je tečkou, teď nás čeká Klausův tržní mechanismus
05.10.2012 16:55 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6141 článků) , Václav Klaus (10627 článků) , David Černý (299 článků) , Václav Černý (91 článků)

Zemřel bývalý bubeník skupiny Tublatanka Juraj Černý. Bylo mu 54 let

 
Ve věku 54 let zemřel slovenský hudebník Juraj Černý, zakládající člen skupiny Tublatanka, která byla kdysi populární v Československu. Informovala o tom slovenská televize TA3. Černý kapelu opustil začátkem 90. let, nyní hrál na bicí ve skupině Slobodná Európa. Černý žil v Maďarsku, kde se v noci na dnešek podrobil operaci střev. "Jsem z té zprávy zdrcený. Ďuro byl velmi dobrý kamarád, byl velmi talentovaný a vlastně ani nepotřeboval cvičit," vzpomněl na svého kolegu z Tublatanky její lídr Martin Ďurinda. Černý se narodil 10. července 1961 v Bratislavě. Vystudoval režii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě.
26.02.2016 13:35 |

podobné články

Osobnosti: Juraj Černý (8 článků) , Martin Černý (77 článků)