Článek

Inflace je manipulována, zdražování je mnohem větší, varuje Markéta Šichtařová

 
Ekonomka Markéta Šichtařová (Svobodní) upozorňuje na rostoucí inflaci a tvrdí, že skutečné zdražování je mnohem větší než uvádějí oficiální statistiky. Podle údajů statistiků inflace v dubnu meziročně vzrostla o 2,9 %, což bylo o 0,9 procentního bodu více než v březnu. Tato čísla se objevují v době, kdy mnoho vládních ekonomů již veřejně prohlašovalo, že „inflace je poražena“.
20.06.2024 17:55 |

podobné články

Podobné články

Proč inflace spadla? Protože už před rokem bylo draho. Markéta Šichtařová a zlá čísla

 
INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Premiér Petr Fiala se po oznámení lednové inflace dmul pýchou a tvrdil, že končí nejistota z budoucnosti a dvouletý stres ze zdražování, kterému byli vystaveni lidé i firmy. Jeho poradce Štěpán Křeček vyhlašoval, že můžeme slavit den, kdy byla poražena vysoká inflace. „Nic neslavím. Je totiž nutno poznamenat, že vysoká srovnávací základna začátku loňského roku byla hlavním sponzorem toho, proč mohlo tempo meziroční inflace tak výrazně slábnout,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová. Za dva roky Fialova vládnutí se cenová hladina kumulativně zvýšila o bezprecedentních 27,3 %.
18.02.2024 18:25 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (6546 článků)

Jan Bureš: Globální inflace na vzestupu, co čekat dál?

 
Globální inflace je na vzestupu. V Německu na konci roku zaznamenala historicky nejsilnější skok (na 1,7%), inflace v eurozóně vzrostla na 3,5-letá maxima stejně tak jako výrobní inflace v eurozóně (která je důležitým vstupem pro ČNB), inflace v USA je již druhý měsíc v řadě nad dvouletými maximy a i inflace v tradičně deflačním Japonsku se pod dvou letech vrátila do kladných hodnot, zatímco výrobní inflace v Číně zdolala nejvyšší hodnoty za posledních pět let. Příští týden se pravděpodobně i česká inflace po čtyřech letech poprvé dostane do blízkosti 2%-ního cíle ČNB.
06.01.2017 13:40 |

podobné články

Osobnosti: Jan Bureš (457 článků)

Inflace? Stačí málo a vrátí se, varuje Markéta Šichtařová

 
INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Centrální banka zabrala a inflaci zkrotila, ale stalo se tak navzdory vládě, která dál provádí svou proinflační politiku – dál se zadlužuje. A dál razí zelenou ideologii. Inflace je na chvíli zkrocená za cenu zpomaleného hospodářského růstu. „Ale pokud centrální banka poleví a sníží úrokové sazby, čímž podpoří hospodářský růst, inflace se zase vrátí, protože zelené nesmysly zůstávají a vláda se dál zadlužuje,“ říká pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová.
17.03.2024 17:40 |

podobné články

Miroslav Novák: Spotřebitelská inflace (říjen 2021)

 
V říjnu pokračovalo silné zrychlování inflace. Spotřebitelské ceny v říjnu oproti září vzrostly o 1,0 % a v meziročním srovnání došlo k dalšímu prudkému zrychlení inflace na 5,8 % ze zářijových 4,9 %. Meziroční růst inflace v říjnu se nachází nad čerstvou prognózou České národní banky (ČNB), která počítala s růstem o 5,5 %. Pro bankovní radu ČNB je rychlejší růst říjnové inflace argumentem k tomu, aby i v prosinci zvýšila úrokové sazby. Zároveň je však třeba zmínit, že před prosincovým zasedáním bankovní rady budou mít centrální bankéři k dispozici výsledek inflace za listopad.
11.11.2021 13:50 |

podobné články

Řecko byl jen předkrm, teď euro zažije opravdovou krizi. Naprostý šunt, jen to lidem ještě nedošlo, varuje Šichtařová

 
INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Ne všem musí prudce rostoucí ceny v Česku vadit. Kupříkladu pro vládu má inflace více výhod než nevýhod. Jednou z nich je vyšší výběr DPH, druhou zásadní pak to, že inflace umazává veřejné dluhy. Kurz eura se po 20 letech jeho existence blíží paritě vůči dolaru. „Euro je ohromným letadlem a v eurozóně je našlápnuto na ještě větší inflaci, než jaká tam zatím je. ECB tiskla tak dlouho ničím nekrytá eura, že ze společné evropské měny udělala naprostý šunt,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz ekonomka Markéta Šichtařová.
22.05.2022 15:45 |

podobné články

Zelení v EU jsou naprostí kazisvěti. Nikdo neví, co šíleného se jim v hlavě vylíhne příště. Šichtařová to nevidí dobře

 
INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Oznámení Evropské komise, že očekávání spotřebitelské inflace v eurozóně v srpnu roste na 31,1 bodu z 30,0 bodu za červenec, je varovné v tom, že inflační očekávání mají značně sebenaplňující potenciál. „Jakmile lidé začnou počítat s tím, že inflace se usadí v ekonomice na delší čas, začnou podnikatelé automaticky preventivně zdražovat své ceníky, aby růst cen ‚předběhli‘ a nebyli těmi posledními, kdo zdraží. A tím se předpoklad růstu cenové hladiny začne naplňovat,“ vysvětluje Markéta Šichtařová, proč se inflace v eurozóně zabydluje asi jako dočasná okupační sovětská vojska.
05.09.2021 17:30 |

podobné články

Markéta Šichtařová se začíná z chování Bruselu skutečně děsit. Sledujeme zestátňování soukromého sektoru v přímém přenosu

 
INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Do Evropské unie vtrhl socialismus, říká bez jakékoli nadsázky Markéta Šichtařová. A netvrdí to jen proto, že předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani přišel s návrhem, aby se roční rozpočet EU zvýšil ze 140 miliard na 280 miliard eur. Analytička upozorňuje, že čím větší rozpočet, tím větší přerozdělování, a tím větší moc Bruselu. Čím větší rozpočet pro EU, tím víc peněz musíme vybrat od jednotlivců. Je to v podstatě zestátňování soukromého sektoru v přímém přenosu, a tak ji jako občanku postkomunistické země taková Evropská unie děsí.
19.11.2017 14:15 |

podobné články

Osobnosti: Antonio Tajani (24 článků)

Ekohysterie, vyhozený BILION korun. To je spravedlnost? Šichtařová jen kroutí hlavou

 
INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Téma euro by mělo být jedním ze zásadních faktorů při rozhodování voličů, ale nebude. Markéta Šichtařová se obává, že většina lidí slyší na mnohem přízemnější věci. Například jestli některý politik vypadá cool, protože má dredy. Že dredy ministra jeho životní úroveň nijak neovlivní, ale přijetí, či nepřijetí eura naprosto zásadně ovlivní konkurenceschopnost dané země, a tedy i míru nezaměstnanosti, inflace, mezd, či třeba rychlost zdražování nemovitostí – to je, bohužel, pro většinu voličů pod jejich rozlišovací schopností.
30.05.2021 17:25 |

podobné články

Jasný souhlas manželů před každým sexem. Znásilnění z nedbalosti... Markéta Šichtařová varuje před tím, co může brzy platit i u nás

 
Ekonomka Markéta Šichtařová se na svém blogu vyjádřila k tomu, že tu máme v poslední době jednu zahraniční jobovku za druhou. „Nejprve značně předimenzované GDPR. Teď zas Istanbulská úmluva,“ sdělila Šichtařová.
22.06.2018 20:15 |

podobné články

Markéta Šichtařová: Větší bere. To že je demokracie?

 
Fejeton napsán 20. 10. 2011 a je z knihy: Jak to vidí Šichtařová aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti. Autoři: Vladimír Pikora Markéta Šichtařová (r.v. 2016 kniha obsahuje nejzásadnější texty posledních let o společnosti, politice i ekonomice)
09.09.2018 16:20 |

podobné články

Šichtařová: Mně by nevadilo, kdyby nám EU stopla dotace! Víme, co by s námi udělalo euro, zažili jsme to

 
INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Díky intervencím jsme měli možnost si nanečisto vyzkoušet, jak by se nám žilo s eurem, tvrdí ekonomka Markéta Šichtařová, která chválí rozhodnutí vlády nestanovovat cílový termín pro přijetí společné evropské měny. Myšlenka zelené energie, která se momentálně v Evropě tlačí, je podle ekonomky naivní a nedomyšlená. Země, které skutečně ekologii zatěžují, z nás mají tak akorát srandu. Čína se stává velmi nebezpečnou velmocí. A ta si rozhodně s nějakými ekologickými předpisy nedělá hlavu. Naší slabosti využije. A může se jí otevřít cesta k naší kolonizaci podobně, jako už dnes Čína zkolonizovala polovinu Afriky," ukazuje Šichtařová druhou stranu mince. Věří také, že zastavení dotací ze strany EU v rámci kauzy Agrofert nepostihne celé Česko, kdyby ale zastaveny byly, žádná velká škoda by to prý nebyla. "Podporují se tím projekty, které by bez dotací patrně nebyly životaschopné," uzavírá Šichtařová problém společných evropských peněz.
16.12.2018 20:35 |

podobné články

Schůzka Babiše a Rusnoka? Tady nepůjde předně o řešení hypoték! Markéta Šichtařová varuje jako ještě nikdy. Cesta do pekel

 
INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Novela zákona o České národní bance, která je navenek prezentována především jako inovace v oblasti hypoték, v tichosti připravuje půdu pro to, aby u nás centrální banka mohla provádět stejnou měnovou politiku, jakou provádí Evropská centrální banka. Markéta Šichtařová proto varuje před cestou do pekla, kterou pro ekonomiku představují záporné úrokové sazby. K rozhazování veřejných peněz bývalou ombudsmankou Annou Šabatovou jen lakonicky poznamenává, že každý úředník chce mít větší moc a rozpočet. To je jeho definičním znakem.
23.02.2020 17:45 |

podobné články

Osobnosti: Anna Šabatová (535 článků)

Přichází skrytá cenzura od Facebooku? To bude problém s Ústavou ČR, tuší Markéta Šichtařová

 
INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Je ironií pojmenovat komisi „pro spravedlivé důchody“, když vymyslí něco tak nespravedlivého, aby živnostníci platili mnohem vyšší odvody než dosud. Markéta Šichtařová vysvětluje, že živnostník podstupuje obrovské riziko, a na oplátku za to odvádí menší odvody. To, že dnes něco zaplatí, navíc vůbec neznamená, že za třicet let, až bude v důchodu, na něj stát taky dokáže sehnat peníze. V souvislosti s iniciativou společnosti Facebook, která začne v Česku ověřovat pravdivost článků psaných česky, Šichtařová upozorňuje na nepřípustnost cenzury a na to, že u nás je zaručena svoboda slova v Ústavě, což je právní norma nadřazená tomu, že Facebook je soukromý.
16.02.2020 15:50 |

podobné články

Netankujte moc. Vysoké ceny jsou cena za naši svobodu... „Bla bla bla!“ Šichtařová toho má dost. Pravý důvod zdražování? Tady

 
INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ V reakci na růst cen pohonných hmot přijala vláda Petra Fialy (ODS) úplně diletantské rozhodnutí, když překvapivě nezvolila logickou cestu snížení daní. Namísto toho se snaží hloupě regulovat pumpaře a dělat z nich „parazity“, jako se před časem dělali parazité z živnostníků. Ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová také tvrdí, že inflace ještě nekulminovala a tedy bude ještě trochu hůř. „Vždyť, na co si kdo stěžuje? Máme to, o co jsme 14 let tiskem peněz a zadlužováním usilovali,“ zdůvodňuje.
13.03.2022 17:10 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (6546 článků)

Miroslav Novák: Spotřebitelská inflace (srpen)

 
Spotřebitelská inflace v srpnu opět výrazně překvapila směrem nahoru a meziročně rostla nejrychleji od listopadu 2008. Spotřebitelské ceny v srpnu oproti červenci vzrostly o 0,7 % a v meziročním srovnání došlo ke zrychlení inflace na 4,1 % z červencových 3,4 %. Meziroční růst spotřebitelské inflace se tak nachází výrazně nad prognózu ČNB, která pro srpen v aktuální makroekonomické prognóze očekávala růst o 3,1 %. Zároveň vzhledem k silnému zrychlení jádrové složky inflace představuje současný cenový vývoj argument pro to, aby ČNB na zářijovém zasedání razantně zvýšila úrokové sazby rovnou o 50 bazických bodů.
10.09.2021 15:05 |

podobné články

Inflace v Česku je nejvyšší za 24 let. Nahoru ji vyhnaly drahé energie a paliva

 
Březnová meziroční inflace byla o 2,9 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v únorové prognóze. Důvodem bylo především výrazné zdražení pohonných hmot. Další příčinou byl vyšší růst cen potravin a regulovaných cen. Proti odhadům byla vyšší také jádrová inflace, což je inflace očištěná o sezonní vlivy, změny regulovaných cen a daní. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Meziroční inflace v Česku v březnu stoupla na 12,7 procenta. To je nejvyšší hodnota od května 1998, kdy dosáhla 13 procent.
11.04.2022 14:25 |

podobné články

Václav Klaus: Glosa IVK, která kvůli sněhu stejně zapadne

 
Tento týden začal zprávou, že inflace u nás zase zrychlila. Fiktivní pozitivum tohoto sdělení vychází z toho, že v minulém měsíci inflace u nás naopak výrazně zpomalila. Obojí je nepravda. Inflace je pořád stejná, resp. v žádném případě neklesá. Co se mění, je naším statistickým úřadem vypočítávaný index spotřebitelských cen. V říjnu do něj byl započten státem vyplácený „úsporný tarif na energie“. Manipulace státu s cenami však s inflací nemá nic společného. Pořád to nechceme pochopit? Za komunismu, kdy se s cenami manipulovalo naprosto nemilosrdně, byla také inflace, ale neprojevovala se v cenovém indexu. Proto jsme my, ekonomové, mluvili o tzv. potlačené (repressed) inflaci. Nehrajme si na umělé potlačování inflace. To je „potlačován“ pouze cenový index.
17.12.2022 17:40 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (11129 článků)

Stát vám ukradne patnáct procent úspor. To je inflace. A hospodářský růst už máme jen na papíře, obává se Šichtařová

 
INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Tomu, kdo má peníze na běžném účtu, inflace „ukradne“ 15 procent. Tedy v podstatě mu ty peníze ukradne stát, protože stát to byl, kdo tuhle vysokou inflaci vyvolal. „Hospodářský růst, který dosud ještě máme, je jenom na papíře v tom smyslu, že je nekvalitní, je spojen s ohromnou neefektivitou,“ upozorňuje Markéta Šichtařová a odkazuje na efekt rozbitého okna. Pro ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku, který vyvolává zmatek měněnými výroky o pětitisícovém příspěvku na dítě, má radu, aby přestal rozdávat cizím z cizího.
08.05.2022 17:00 |

podobné články

Osobnosti: Tomu Tomu (388 článků)

Doma netopit, vzít si svetr? Ekonomka Šichtařová přichytila Pekarovou při základní neznalosti. Tady je

 
INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Každá další snaha o vybrání a přerozdělení dodatečných peněz na zmírnění sociálních důsledků inflace povede k pravému opaku zamýšleného: „Ještě více sníží hospodářský růst a opět se přetaví do inflace,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová v reakci na chystaná opatření vlády v čele s daní z nepřiměřených zisků. Doporučení předsedkyně Sněmovny, abychom v zimě nosili o svetr více, hodnotí jako nepochopení základní ekonomické zákonitosti. V pravidelném nedělním rozhovoru došlo i na „čuňárnu“, o níž uvažuje ministr financí Zbyněk Stanjura.
21.08.2022 17:55 |

podobné články

Osobnosti: Zbyněk Stanjura (538 článků)