Článek

I nemocný prezident může vykonávat úřad. Ústavní právníci hovoří

 
Mohl by být prezident Miloš Zeman zbaven pravomocí vykonávat svůj úřad? Ústavní experti se neshodnou. Na vině je jeho zdravotní stav. Parlament České republiky, tedy shodně senátoři i poslanci, by mohl hlasovat o zbavení prezidenta Miloše Zemana jeho pravomocí, pokud by došli k závěru, že hlava státu již není schopna dále vykonávat svůj úřad.
09.10.2021 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků)
Podobné články

Senátní výbor: Zeman není schopen vykonávat prezidentský úřad

 
Prezident Miloš Zeman není podle senátního bezpečnostního výboru schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. Je dezorientován a jedná bez koordinace s vládou. O návrhu zbavit Zemana funkce rozhodne Senát, případný verdikt o nezpůsobilosti zastávat prezidentský úřad by pak musela podle ústavy potvrdit Sněmovna. Tvrzení výboru označil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček za útok na ústavnost, svobodu a demokracii.
02.06.2021 17:30 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků)

Epicentrum: Je Zeman schopný vykonávat úřad? Ústavní právník o snaze Senátu sesadit ho a článku 66

 
V Senátu po necelých dvou letech ožila diskuse o tom, jak zbavit prezidenta Miloše Zemana funkce. Zahraniční výbor horní komory se minulý týden usnesl, že Zeman není schopen úřad vykonávat - je dezorientovaný a jedná bez koordinace s vládou. Uspěje argumentace před Senátem a Sněmovnou? Jde o útok na ústavnost, jak říká prezidentský mluvčí? To bylo téma Epicentra Blesku s ústavním právníkem Janem Kudrnou.
08.06.2021 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků)

Je Zeman neschopný vykonávat úřad? Senát to zatím projednávat nebude

 
Návrhem konstatujícím neschopnost prezidenta Miloše Zemana vykonávat úřad se Senát na stávající schůzi zabývat nebude. Do 29. června se návrh přesune na jednání ústavní komise a ústavně-právního výboru. Informovala o tom ve středu mluvčí horní komory Sue Nguyen. Materiál připravil bezpečnostní výbor, mluvčí Hradu Jiří Ovčáček jej označil za lživý útok na prezidenta.
09.06.2021 10:20 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků)

Co je víc, ústava nebo koaliční smlouva? Ústavní právníci jsou zajedno

 
Aby mohl prezident odvolat ministra financí Andreje Babiše, musí být vypovězena koaliční smlouva, trvá na svém Miloš Zeman. Jenže prezident musí především respektovat ústavu, která mu ukládá, že má vyhovět žádosti šéfa kabinetu o odvolání člena vlády, jak v reakci na Zemana podotýká premiér Bohuslav Sobotka. A ústavní právníci mu dávají za pravdu.
09.05.2017 09:05 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23497 článků) , Bohuslav Sobotka (9573 článků) , Miloš Zeman (26226 článků)

Bártova stížnost je bez šance, tvrdí poslanci-právníci

 
Právníci poslance Věcí veřejných (VV) Víta Bárty nepravomocně odsouzeného v úplatkářské aféře hledali kličku, jak svého klienta zachránit. Tu, se kterou přišli, ale považují politici i ústavní právníci za nesmyslnou, a dávají jí mizivou šanci na úspěch.
30.08.2012 05:30 |

podobné články

Osobnosti: Vít Bárta (2854 článků)

Hraba (STAN): Není prezident schopný vykonávat úřad? Žádáme podklady a důkazy

 
V Senátu proběhlo další jednání Komise pro Ústavy a parlamentní procedury, na které se senátoři zabývali doporučením Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost prohlásit prezidenta republiky za neschopného vykonávat svůj úřad.
17.06.2021 08:45 |

podobné články

Topolánek bez obalu: Zeman nebude schopen dalších pět let vykonávat funkci

 
Pokud bude současný prezident Miloš Zeman opět zvolen do funkce hlavy státu, nebude schopen ji dalších pět let plnohodnotně vykonávat. Je to nemocný člověk. Na tiskové konferenci to dnes řekl kandidát na prezidenta Mirek Topolánek. Informuje o tom ČTK.
03.01.2018 12:40 |

podobné články

Osobnosti: Mirek Topolánek (2356 článků) , Miloš Zeman (26226 článků)

Spor právníků kolem občanského zákoníku: Mohou manželé nebo manželky vykonávat vlastnická práva ve firmách partnerů?

 
Nový občanský zákoník vnesl velkou nejistotu do možnosti ovládat firmy vlastněné jedním z manželů právě tím druhým. Jádro sporu spočítá v tom, že někteří právníci tvrdí, že nově mohou partneři v manželství například přijít na valnou hromadu a hlasovat za toho druhého nebo vykonávat jakákoliv jiná práva a povinnosti společníka. Ti druzí tvrdí, že se nic nemění.
12.03.2015 18:26 |

podobné články

Podcast: Senát chce jen vůni bábovky, kritizuje Džamila Stehlíková rozhodnutí o prognóze

 
Bývalá ministryně pro lidská práva a lékařka Džamila Stehlíková dlouhodobě upozorňuje na to, že prezident Miloš Zeman je ve špatném zdravotním stavu a momentálně není schopný vykonávat svůj úřad. Pro Blesk Podcast řekla, že podpis Zemana na dokumentu svolávající dolní sněmovnu na 8. listopadu pro Radka Vondráčka, je podle ní falzifikát, protože prezident není schopný se podepsat. Požadavek Senátu o vydání prognózy, zda je Miloš Zeman schopný vykonávat svoji funkci, je jako vůně bábovky. Potřebujete vidět bábovku, tedy diagnózu.
16.10.2021 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Džamila Stehlíková (108 článků) , Miloš Zeman (26226 článků)

Je Zeman schopen vykonávat úřad? Senát chce po Hradu prognózu prezidentova stavu

 
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) požádá hradního kancléře Vratislava Mynáře o informace, jaké jsou prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana (77). Předsedu horní komory parlamentu tím dnes pověřil její organizační výbor. Senátoři se obávají, že Zeman nyní není schopen vykonávat svůj úřad. Zeman měl tento týden zahájit povolební jednání o sestavení nové vlády. 
12.10.2021 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků) , Vratislav Mynář (1268 článků)

Právníci mají jasno. Zažalovat Klause za amnestii je možné

 
Právníci na veřejném slyšení v Senátu vesměs připouštěli možnost zažalovat prezidenta Václava Klause kvůli amnestii, případně žádat Ústavní soud o její zrušení. Úspěchem si ale jisti nebyli. Ústavní soudce Jan Musil nebo děkan právnické fakulty Karlovy univerzity Aleš Gerloch pak dnes navrhovali úplně zrušit právo prezidenta amnestie vyhlašovat. 
21.02.2013 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (10580 článků) , Honza Musil (227 článků)

Právníci vesměs připouští možnost Klause za amnestii zažalovat

 
Právníci na veřejném slyšení v Senátu vesměs připouštěli možnost zažalovat prezidenta Václava Klause kvůli amnestii, případně žádat Ústavní soud o její zrušení. Úspěchem si ale jisti nebyli. Ústavní soudce Jan Musil nebo děkan právnické fakulty Karlovy univerzity Aleš Gerloch pak dnes navrhovali úplně zrušit právo prezidenta amnestie vyhlašovat.
21.02.2013 14:05 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (10580 článků) , Honza Musil (227 článků)

Hrozí nárůst moci ministra zdravotnictví a vyprázdnění krizového zákona, varují ústavní právníci

 
Ústavní právníci varují před vyprázdněním krizového zákona a zvyšováním pravomocí ministra zdravotnictví. To by se mohlo stát, pokud by prošla novela zákona o ochraně veřejného zdraví, o což se snaží ministr Adam Vojtěch (za ANO). Shodují se ale na tom, že za protiústavní návrh nepovažují.
30.04.2020 13:35 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1610 článků) , Adam Vojtěch (1245 článků)

„Zeman je nemocný člověk,“ vypálil dnes na tiskovce Topolánek. A Ovčáček si to s ním vyřídil ve dvou větách

 
Prezidentský kandidát Mirek Topolánek dnes na tiskové koferenci prohlásil, že pokud prezident Miloš Zeman obhájí svou funkci hlavy státu, těžko ji bude dalších pět let schopen vykonávat. „Je to nemocný člověk,“ řekl, a pěkně tím namíchl jeho tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka.
03.01.2018 18:50 |

podobné články

Osobnosti: Mirek Topolánek (2356 článků) , Miloš Zeman (26226 článků)

„To dle zákona nejde.“ Odstavení Zemana: Senátoři ostře narazili

 
Prezident Miloš Zeman se znovu ocitl pod palbou. Senátor Pavel Fischer s kolegy ze Zahraničního výboru horní komory Parlamentu chce prezidenta zbavit funkce jinou cestou než žalobou pro velezradu. Senátoři z výboru konstatovali, že prezident již není schopen vykonávat úřad, jelikož se neorientuje v prostoru a v čase. Tato cesta zvolená senátorem Fischerem má však několik úskalí. Na jedno z nich upozorňuje předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský a další významní právníci.
03.06.2021 08:15 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26226 článků) , Pavel Rychetský (165 článků) , Pavel Fischer (203 článků)

Ministryně Helena Válková ulevuje malým dlužníkům: Nenasytní právníci dostanou méně!

 
Za vymáhání malých dluhů do 50 tisíc si ode dneška už právníci nebudou moci účtovat horentní odměny. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (63, za ANO) splnila slib. A právníci zuří!
01.07.2014 07:10 |

podobné články

Osobnosti: Helena Válková (434 článků)

Rozhodnutí o pokračování stíhání prostudují Babišovi právníci

 
Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes zopakoval, že se v kauze Čapí hnízdo cítí nevinný. Jeho právníci prostudují odůvodnění, proč státní zástupce zamítnul jeho stížnost proti obvinění. Babiš novinářům v reakci na čtvrteční informaci, že bylo zrušeno stíhání čtyř osob v případu včetně místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka, nikoli ale jeho, řekl, že dokument má 60 stran a jeho právníci nyní odůvodnění studují. Informovala o tom ČTK.
04.05.2018 17:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23497 článků)

Bývalá ústavní soudkyně: Prezident upřednostnil slib občanům. Porušil spíš než řád zvyklosti

 
Prezident v úterý jmenoval Jiřího Rusnoka premiérem, a teprve poté ho pověřil sestavením vlády. Podle bývalé ústavní soudkyně prezident tím, že odmítl jmenovat premiérkou Němcovou z ODS, neporušuje ústavní řád, ale spíše ústavní zvyklosti. Česká Ústava neřeší konkrétní termíny, do kdy má nový premiér čas požádat pro svůj kabinet Poslaneckou sněmovnu o důvěru.
30.06.2013 08:50 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Rusnok (1904 článků)

Bývalá ústavní soudkyně: Prezident upřednostnil slib občanům. Porušil spíš zvyklosti než řád

 
Prezident v úterý jmenoval Jiřího Rusnoka premiérem, a teprve poté ho pověřil sestavením vlády. Podle bývalé ústavní soudkyně prezident tím, že odmítl jmenovat premiérkou Němcovou z ODS, neporušuje ústavní řád, ale spíše ústavní zvyklosti. Česká Ústava neřeší konkrétní termíny, do kdy má nový premiér čas požádat pro svůj kabinet Poslaneckou sněmovnu o důvěru.
30.06.2013 16:40 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Rusnok (1904 článků)