Článek

I děti už vážně onemocněly COVIDem, varují pediatři

 
Nová data z čínské studie naznačují, že koronavirus není k malým dětem tak milosrdný, jak se dosud předpokládalo. Vyplývá z nich, že nemoc COVID-19, kterou vyvolává, může mít také u nich velmi těžký průběh.
19.03.2020 18:30 |

podobné články

Podobné články

Půjčujete dětem tablet? Mohou mít problémy s řečí i pomočováním, varují pediatři

 
Děti vyrůstají do prostředí plného všudypřítomných obrazovek – počítačů, tabletů a chytrých telefonů. Jelikož reagují nápodobou, pokud vidí rodiče zírat do chytrého telefonu, mají samozřejmě podobný zájem. Někteří rodiče tablety nebo telefony dětem půjčují, ať už k hraní her, nebo sledování pohádek. Kanadští pediatři ovšem přišli na to, že u dětí do 18 měsíců, které si hrály často s chytrými mobily, se pomaleji vyvíjela schopnost mluvit. Co na to český pediatr?
03.06.2017 12:00 |

podobné články

Uzávěra škol je nebezpečnější než covid-19, varují pediatři. Vede k depresím i obezitě

 
S pandemií koronaviru, který způsobuje covid-19, souvisí také uzavírání škol. Jde o opatření, ke kterému přistoupila řada zemí s cílem zamezit šíření nákazy. Patří mezi ně i Česko, kde není jasné, kdy se žáci do lavic vrátí. Podle amerických pediatrů však může dlouhodobá uzávěra škol dětem uškodit. Podle lékařů se to negativně podepisuje na jejich fyzickém a psychickém zdraví, vede to především k obezitě a depresím. Pediatři navíc zdůraznili, že bylo dokázáno, že školní třídy nejsou příčinou rapidního šíření koronaviru, uvedl list Daily Mail.
02.11.2020 05:40 |

podobné články

Pediatři spolkli hlavičku LEGO panáčka. Za jak dlouho a v jakém stavu vyšla ven?

 
Spolkl váš potomek omylem něco, co neměl, a vy nevíte, co dělat? Skupina pediatrů z Austrálie a Anglie se rozhodla učinit experiment, jehož výsledek měl uklidnit a zároveň poučit rodiče, kteří se ocitnou ve stejné situaci. Jak Blesk Zprávám potvrdil i český odborník Jan Schwarz z Fakultní nemocnice Plzeň, lékaři problematiku polykání nežádoucích předmětů řeší poměrně často. Pediatři tedy zcela dobrovolně spolkli hlavičku panáčka stavebnice LEGO a sledovali, kdy, jak a zda vůbec „vyjde ven“. O experimentu informoval portál The Guardian.
03.01.2019 06:05 |

podobné články

Dětský zásyp obsahoval azbest, desítky žen onemocněly rakovinou. Teď má výrobce platit

 
Americká společnost Johnson & Johnson (J&J) musí skupině žen, které po používání hygienických potřeb obsahujících mastek s azbestem onemocněly rakovinou vaječníků, zaplatit pokutu a odškodné v celkové výši 4,69 miliardy dolarů (přes 104 miliard korun). Rozhodla o tom ve čtvrtek soudní porota ve státě Missouri. Podle agentury Reuters se jedná o dosud o zdaleka nejvyšší částku, kterou musí firma čelící řadě podobných žalob zaplatit.
13.07.2018 18:05 |

podobné články

Pediatři varují: Maminky nekrmí své děti správně!

 
Když maminka již nemůže kojit, volba dětské výživy je zcela klíčová pro správný vývoj imunitního systému i pro správný tělesný vývoj. Pokud už kojit nemůžete, měla byste se poohlédnout po stravě, která se snaží z co největší části přiblížit mateřskému mléku a zajistí zdravý růst vašeho děťátka. Poradíme vám, kde pořídíte nejkvalitnější kojenecká mléka a dětské příkrmy. A za super ceny!
11.03.2014 20:05 |

podobné články

Kojenci se můžou v autosedačkách udusit, varují odborníci

 
Pediatři v Americe mají jasno. Rodiče by vůbec neměli nechávat děti do jednoho roku spát v takzvaných vajíčkách. Jedná se o autosedačky, které se hojně používají nejen při přepravě, ale také se snadno nasadí na konstrukci kočárku. Nesvědčí to jejich vývoji a můžou se v nich udusit.
18.06.2015 05:45 |

podobné články

V nemocnicích už tisíc pacientů s covidem, někde omezují jinou péči

 
Počet hospitalizovaných s covidem-19 skokově roste. Ve středu bylo v nemocnicích s covidem už 976 pacientů, z toho 202 v těžkém stavu. Počet hospitalizovaných narostl za jeden den o 151 pacientů. Celkem od jara zemřelo 655 lidí, z toho osm ke středečnímu podvečeru, 17 úmrtí je hlášeno za úterý. Některé nemocnice už omezují péči.
01.10.2020 05:00 |

podobné články

Lékařka: Špatná strava při kojení? České matky sužuje spíš alkohol a nikotin

 
"Dodržujte správné stravovací návyky v prvních dnech života svého dítěte. Zabráníte tak vzniku smrtelných onemocnění, až bude dospělé," varují brazilští pediatři. Fotky z kontroverzní kampaně...
21.09.2015 14:05 |

podobné články

Kam budeme chodit s dětmi k lékaři? V Česku ubývají pediatři, oboru hrozí zánik

 
Praktický dětský lékař se obvykle stará o své pacienty do jejich devatenácti let. Nyní hrozí, že tento obor zcela zanikne a rodiče budou muset chodit s dětmi k všeobecným praktikům, kteří zatím nejsou v péči o děti školeni. Mladí lékaři do oboru primární pediatrické péče nenastupují a věkový průměr dětských lékařů je kolem 60 let. Na problém upozornilo Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR s tím, že situace se zhoršila od roku 2017, kdy obor praktický lékař pro děti a dorost přestal oficiálně existovat.
08.06.2020 05:55 |

podobné články

Osobnosti: Kam Kam (243 článků)

Na černý kašel v ČR zemřeli už tři novorozenci

 
Jihomoravští hygienici varují před černým kašlem. Nemoc, proti které se od roku 1958 v ČR povinně očkuje a kterou lidé znají spíš z románů, se vrací. Od počátku milénia jí v kraji onemocněly každý rok desítky lidí. Od dospělých ji mohou chytit dosud neočkovaní novorozenci. Tři už zemřeli, řekla Renata Vaverková z jihomoravské Krajské hygienické stanice.
24.02.2012 15:30 |

podobné články

Černý kašel zabil v Česku po 40 letech tři novorozence

 
Jihomoravští hygienici varují před černým kašlem. Nemoc, proti které se od roku 1958 v ČR povinně očkuje a kterou lidé znají spíš z románů, se vrací. Od počátku milénia jí v kraji onemocněly každý rok desítky lidí. Od dospělých ji mohou chytit dosud neočkovaní novorozenci. Tři už zemřeli, řekla Renata Vaverková z jihomoravské Krajské hygienické stanice.
24.02.2012 15:55 |

podobné články

Obézní mají dvakrát vyšší riziko nákazy covidem, varují lékaři. Ani vakcína nemusí pomoci

 
Obézní lidé mají podle lékařů téměř dvakrát vyšší riziko nákazy covidem-19. Vyšší o 113 procent je pravděpodobnost, že skončí s koronavirem v nemocnici, nemusí u nich dostatečně fungovat ani vakcína. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovala Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (SVL ČLS JEP). Průměrný Čech má podle dat Českého statistického úřadu mírnou nadváhu. Trpí jí 47 procent mužů a třetina žen, obézní je každý pátý muž a 18 procent žen. Podle společnosti lidé ale přibírali i kvůli jarním omezením pohybu a práci z domova v jarní části epidemie covidu-19.
12.10.2020 18:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Čech (241 článků)

Absurdní! V Česku ročně léčí 400 dětí nemocných rakovinou. Prý je to málo, tak pro ně nevyrábějí léky

 
Léčba na míru pro děti, které onemocněly rakovinou, v Česku neexistuje. Děti se léčí preparáty určenými a odzkoušenými pouze pro dospělé, upozornil primář brněnské dětské onkologie Jaroslav Štěrba i odbornice na zdravotnické právo Ivana Plechatá.
19.03.2012 09:45 |

podobné články

Kalamita ve škole v přírodě na Písecku: 145 dětí mělo zažívací problémy

 
Ve škole v přírodě v Růžené na Písecku mělo dnes nad ránem 145 dětí ve věku od 10 do 14 let zažívací potíže. Na místě zasahovali záchranáři, kteří 26 pacientů převezli do nemocnic. Děti patrně onemocněly střevní chřipkou, která se v horkém letním počasí v kolektivech vyskytuje.
04.06.2015 17:55 |

podobné články

Záhadný syndrom u dětí: Lékaři mají první pojítko s koronavirem. Velmi nebezpečné

 
Vědci po celém světě se stále snaží najít pojítko mezi záhadným zánětlivým syndromem, který se začal objevovat u dětí, a koronavirem. Konečnou odpověď sice ještě nemají, ale přicházejí s prvními vysvětleními, která naznačují, že syndrom skutečně souvisí s nemocí covid-19. Důležitou spojnicí, po které pátrají, je podle nich tzv. cytokinová bouře. Ta se objevuje u těžkých případů koronaviru mezi dospělými a její známky jevily i děti, které onemocněly záhadnou nemocí.
08.06.2020 05:35 |

podobné články

„Tetanovky“ nebudou: V Česku chybí vakcíny pro děti

 
Čeští pediatři si stěžují, že jim chybí důležitá vakcína, která je určena pro děti od deseti do jedenácti let. Konkrétně se jedná o očkovací látku Boostrix Polio, která se používá proti tetanu, záškrtu, černému kašli a dětské obrně. Jenže firma zničehonic oznámila, že pozastaví výrobu až do konce roku, což je vzhledem k důležitosti této vakcíny velký problém. Na věc upozornila MF DNES.
22.03.2017 11:05 |

podobné články

Sem své děti na tábor rozhodně neposílejte! Stovky se jich otrávily

 
Skoro tři stovky dětí zotavujících se na letních táborech onemocněly v tomto týdnu otravami. Z oficiálních míst zní vysvětlení, že se prostě přejedly. Experti ale tvrdí, že na vině je i šetření a z části také nedostatečná kontrola.
06.07.2013 11:25 |

podobné články

Lucie si nechala odstranit prsa a vaječníky. Zachránilo mi to život, říká máma dvou dětí

 
Když bylo Lucii 25 let, lékaři jí oznámili, že je nositelkou genové mutace BRCA1. Má tak oproti běžné populaci zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků. Ačkoliv rakovinou vaječníků onemocněly i její maminka a sestřenice, tahle zpráva mladou ženu velmi zasáhla. Začala chodit pravidelně na preventivní prohlídky, ale když její sestřenice zemřela a zanechala po sobě dvě malé děti, rozhodla se Lucie i kvůli své rodině podstoupit odstranění prsou a vaječníků. Blesk Zprávám se svěřila, jak operace probíhaly.
24.05.2020 05:55 |

podobné články

Peklo na ARO: S covidem víc mrtvých než zachráněných. Pacient je OK a najednou... Lidé s rýmou? Toto nám dělají

 
ROZHOVOR Vážně nemocných s covidem přibývá, museli jsme otevřít nová oddělení pro nejtěžší případy, říká pardubický zdravotník Jan Chovančík. Na oddělení ARO (oddělení anesteziologie a resuscitace), kde pracuje, začíná pracovat i personál z jiných oddělení, který není vyškolený a musí se učit za běhu. Stav pacientů se může změnit opravdu náhle, i u těch, kteří předtím vypadali v pořádku. A statistika z ARO je zatím smutná, více lidí s nemocí zemřelo než se zotavilo. Kromě toho zdravotník prozradil i to, které mýty o covidu jsou nejnebezpečnější, zda už dostali slíbené odměny a co si myslí o vládě a Romanu Prymulovi.
02.11.2020 12:05 |

podobné články