Článek

Hrozba jaderné války: Co přesně znamená aktivace článku čtyři

 
Dopad rakety na území Polska, o kterém neprodleně informovaly světové weby včetně CNN, rozvířil debaty o společné reakci zemí NATO. Objevily se zejména informace o aktivaci článků 4 nebo 5 společné Severoatlantické smlouvy. Co to však znamená v praxi?
17.11.2022 05:10 |

podobné články

Podobné články

Vláda koalice trpaslíků, co si stojí na ramenou? Ústavní právník Kuba ukazuje jiný model. Nepotěší ani zastánce aktivace článku 66

 
Šlo koalicím o ochranu svobodné politické soutěže, nebo o účelové předvolební spojení? „Připomínám, že ve volbách občan vybírá z programových slibů, jimiž se vůči sobě vymezují kandidující politické subjekty,“ říká odborník na ústavní právo, JUDr. PhDr. Jaroslav Kuba, CSc., který je zakladatelem a dlouholetým pedagogem katedry práva na VŠE v Praze. Pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil i k mocenským hrátkám okolo prezidenta Miloše Zemana. Vysvětluje, proč mohou zastánci aktivace článku 66 ústavy narazit.
20.10.2021 19:55 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27592 článků)

Ve vzduchu je cítit hrozba jaderné války. Svět se přiblížil ke svému konci, řekl Zeman

 
Prezident Miloš Zeman v souvislosti s válkou na Ukrajině upozornil na nebezpečí hrozby jaderné války. Svět podle něj může spoléhat pouze na zdravý rozum a pud sebezáchovy alespoň některých aktérů konfliktu. Prezident to uvedl ve zdravici, kterou na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost na Pražském hradě přečetl ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Ruská invaze na Ukrajinu je podle Zemana napadením suverénního státu druhým a je třeba ho rezolutně odsoudit. Jde o pošlapání mezinárodního práva, uvedl. Poděkoval české společnosti za obrovskou míru sounáležitosti v souvislosti s Ukrajinou. Výdaje dvou procent HDP na obranu by měly být samozřejmé, dodal.
10.03.2022 11:30 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27592 článků)

Válková podala trestní oznámení kvůli článku o práci s Urválkem

 
Poslankyně a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) podala trestní oznámení pro pomluvu kvůli článku serveru Info.cz o své někdejší spolupráci s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Uvedl to dnes server Deník N. Válková tvrdí, že se nepodílela na šikaně disidentů, jak se píše v článku. Žádá také omluvu od historika Petra Blažka, který je v článku citován. Vydavatel a šéfredaktor Info.cz Michal Půr i historik Blažek řekli Deníku N, že si za informacemi v článku stojí.
28.01.2020 20:46 |

podobné články

Osobnosti: Helena Válková (440 článků)

Martan (Z 2020): Lesy jako zdroj pro posílení energetické svobody

 
Válka na Ukrajině, hrozba zastavení plynu a ropy z Ruska, hrozba jaderné války... Jsme příliš zranitelní, přitom by někteří politici chtěli porazit Rusko, ale nejsou schopni zajistit nezávislost na něm a pro občana sociálně únosné ceny energií.
04.04.2022 12:20 |

podobné články

Brexit možná začne už v březnu. Britská opozice se ale musí přestat hádat

 
Jednání britského parlamentu o začátku odchodu Británie z Evropské unie vážně rozděluje opoziční Labouristickou stranu. Sporem je aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy, kterou brexit začne. Lídr labouristické strany Jeremy Corbyn nařídil svým poslancům, aby vládní návrh podpořili. Jenže někteří zákonodárci odmítli uposlechnout, uvedl v úterý web BBC. Vláda věří, že poslanci text schválí a že bude moci zahájit brexit na summitu EU 9. března v Bruselu, uvedl list The Times.
31.01.2017 15:30 |

podobné články

Je to tady. Senát chce řešit schopnost Zemana vykonávat funkci. Havlíček zuří: Nevkus!

 
Senátor Zdeněk Hraba (STAN) svolal na 19. října senátní ústavní komisi, která by se měla zabývat zdravotním stavem prezidenta Miloše Zemana. Měla by se řešit možnost aktivace článku 66 ústavy, podle níž není prezident nadále schopen zastávat svůj úřad.
11.10.2021 18:30 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27592 článků) , Zdeněk Havlíček (8 článků)

Ukřižování pravice, Zemanův šach-mat. Stačí, aby prezident pověřil sestavením vlády Rakušana

 
Člen horní komory Parlamentu Zdeněk Hraba (STAN) svolal na 19. října senátní ústavní komisi, která by se měla zabývat zdravotním stavem prezidenta Miloše Zemana. Měla by se řešit možnost aktivace článku 66 ústavy, podle níž není prezident nadále schopen zastávat svůj úřad. Hrabův tah lze považovat za gesto.
12.10.2021 04:45 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27592 článků)

Vystrčil vyzval k odebrání Zemanových pravomocí a do ČT nastoupila Pekarová. Není prý jisté, že prezident není ovládán

 
V otázce zdraví prezidenta republiky Miloše Zemana došlo k dalšímu vývoji. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na tiskové konferenci citoval z dopisu Ústřední vojenské nemocnice. Podle lékařů není prezident Miloš Zeman schopen v současnosti vykonávat funkci. Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) míní, že aktivace článku 66 Ústavy je nevyhnutelná. O dalším postupu by měla rozhodnout už nová Poslanecká sněmovna. Přístup Hradu se jí nelíbí.
18.10.2021 20:35 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27592 článků)

Po videu s usměvavým Zemanem: I na smrtelné posteli bude kompetentnější než Vystrčil

 
Hradní kancléř Vratislav Mynář dnes předložil důkaz, že hospitalizovaný Miloš Zeman je schopen jednat o své vůli – zveřejnil videozáznam, jak v nemocnici prezident podepisuje dokument o svolání nové Sněmovny. Velká čára přes rozpočet těm, kteří už spřádali plány na jeho odstavení. Prezidentovi příznivci se nyní ptají: „Skončí tato operace coby pokus o státní převrat zatčením opozičních politiků?“ Aktivace článku 66 o zbavení prezidenta pravomocí už rozhodně není věcí aktuální.
21.10.2021 20:40 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27592 článků) , Vratislav Mynář (1411 článků)

Lejstro podepisuje, ruku mu nikdo nevede. Ale proč to proboha neukázali hned, nechápe Ondřej Neff

 
„Důkaz totální zvůle a neschopnosti prezidentské kanceláře,“ komentuje publicista Ondřej Neff na serveru Neviditelnýpes.cz video zachycující prezidenta Miloše Zemana, jak v nemocnici podepisuje svolání zasedání nové Poslanecké sněmovny. Neff nechápe, proč to video Hrad nezveřejnil hned a nepředešel nejrůznějším spekulacím. Namísto aktivace článku 66 Ústavy ČR by měl přijít vyhazov prezidentových mužů, míní Neff.
22.10.2021 11:25 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Neff (335 článků) , Miloš Zeman (27592 článků)

Mladý jihočeský aktivista Heller nastupuje za lidovce do sněmovny. Volby nejsou žádný malér, naopak konečně změna

 
„Jednají pouze ve svém vlastním zájmu a poškozují naši zemi,“ říká na adresu prezidentových „spolupracovníků“ nový poslanec za KDU-ČSL Šimon Heller. Ohledně zdravotního stavu prezidenta pak podotýká: „Pokud stanovisko lékařů bude, že prezident není schopen funkci vykonávat, je aktivace článku 66 ústavy na místě.“ Přečtěte si, co řekl v souvislosti s Václavem Havlem. Nevynechal ani KSČM, Green Deal a řekl, zda je pro dostavbu Temelína.
25.10.2021 20:00 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6347 článků)

Zeman? Stav nejasný. Politolog objasnil článek 66

 
Prezidentovi Miloši Zemanovi v současném povolebním období náleží jedna z klíčových rolí. Zbavení jej pravomocí za pomoci aktivace článku 66 je kvůli jeho nemoci jedním z hlavních témat. Rozhodující slovo zde musejí mít horní a dolní komora, píše v komentáři na serveru Reflex.cz politolog Bohumil Doležal.
05.11.2021 07:35 |

podobné články

Sám napsal, sám si odpověděl... Tajemník Kysela by měl opustil Senát. Výzva od obeznámeného právníka

 
„Prezident Zeman může přijmout demisi jen osobně, pobyt v ÚVN podvazuje jeho schopnost být prezidentem,“ uvedl tento týden v rozhovoru pro Deník N ústavní právník Jan Kysela, hlavní iniciátor aktivace článku 66 Ústavy o zbavení prezidenta pravomocí. Ale Kysela se v kauze ocitnul ve flagrantním střetu zájmů, upozorňuje náměstek ministra vnitra Michal Hašek (ČSSD). Senát a jeho komisi podle něj Kysela „nasměroval do opravdu nešťastné pozice“.
06.11.2021 21:10 |

podobné články

Osobnosti: Michal Hašek (2459 článků) , Jan Zeman (511 článků)

A Stehlíková pukla: Senát ji zklamal. To jsou ale slova

 
Senátor a předseda senátní Komise pro ústavu Zdeněk Hraba (STAN) předstoupil před kamery a promluvil o možnosti spustit článek 66 Ústavy ČR, jehož aktivace by pro prezidenta Miloše Zemana znamenala, že by dočasně přišel o své pravomoci. Psychiatrička a bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková na senátorech kvůli odsunutí článku 66 nenechala nit suchou. „Senát nechal duševně chorého, nezpůsobilého prezidenta na Hradě a vzal lidem naději na změnu,“ vypálila.
09.11.2021 12:55 |

podobné články

Osobnosti: Džamila Stehlíková (180 článků) , Miloš Zeman (27592 článků)

Ať se zbavíme Zemana... Kraus tehdy nechal Rumla mluvit. Bobošíková připomněla kavárně její vlastní slova

 
„Mají politici upřímné obavy o osud naší země a o zdraví prezidenta, nebo je tu vlivová klika pražské kavárny, která chce každou nepohodlnou hlavu státu prostě odstavit stranou a získat prostor pro prosazení svých zájmů?“ táže se žurnalistka Jana Bobošíková a ukazuje, kde se zrodila myšlenka aktivace článku 66 Ústavy a kdo za ní stojí. Ukázala kupříkladu záznam z roku 2016, dle nějž již tehdy došlo k volání, aby byl „pokoj“ od Zemana, při kterém někdejší diplomat Michael Žantovský jen těžce zakrývá úsměv. Moderátorka ukázala, kdo z pozadí nejvíce po dočasném zbavení funkcí prezidenta volá. Zazněla zajímavá jména.
13.11.2021 15:25 |

podobné články

Osobnosti: Jana Bobošíková (858 článků) , Jan Kraus (1216 článků) , Jan Zeman (511 článků) , Michael Michael (1831 článků) , Michael Kraus (1 článek) , Jan Ruml (14 článků) , Michael Michael (127 článků)

Šéf ČEZu Roman: Němci nám chtějí zavřít jaderné elektrárny

 
Po havárii jaderné elektrárny v japonském městě Fukušima po ničivé vlně tsunami se Německo rozhodlo odpojit z provozu všechny své jaderné elektrárny. Své snahy však Němci hodlají zaměřit i za hranice, podle jejich mínění by jaderné elektrárny měla zavřít i Česká republika. Na schůzi sněmovního výboru to ve středu oznámil ředitel ČEZ Martin Roman.
15.06.2011 20:25 |

podobné články

Osobnosti: Martin Roman (339 článků)

Jaderné elektrárny ČEZ budou mít jednoho ředitele

 
Dosavadní ředitel Jaderné elektrárny Temelín bude od dnešního dne šéfovat i Jaderné elektrárně Dukovany, kde již v roce 2004 působil jako ředitel. Dosavadní ředitel Tomáš Žák přejde na pozici technického ředitele Jaderné elektrárny Dukovany.
15.08.2012 20:05 |

podobné články

Japonský premiér prý podepíše se Zemanem dohodu o jaderné spolupráci

 
Japonský premiér Šinzó Abe by měl příští neděli podepsat s českým prezidentem Milošem Zemanem dohodu o spolupráci v jaderné energetice. Napsal to dnes japonský ekonomický list Nikkei. Smlouva by údajně měla obsahovat prohlášení, že Česká republika bude využívat japonské jaderné technologie, což by mělo posílit šance americké společnosti Westinghouse v soutěži o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Westinghouse patří do japonské průmyslové skupiny Toshiba.
08.06.2013 15:45 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27592 článků)

Japonský premiér prý podepíše s ČR dohodu o jaderné spolupráci

 
Japonský premiér Šinzó Abe by měl příští neděli podepsat s českým prezidentem Milošem Zemanem dohodu o spolupráci v jaderné energetice. Napsal to dnes japonský ekonomický list Nikkei. Smlouva by údajně měla obsahovat prohlášení, že Česká republika bude využívat japonské jaderné technologie, což by mělo posílit šance americké společnosti Westinghouse v soutěži o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Westinghouse patří do japonské průmyslové skupiny Toshiba.
08.06.2013 17:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27592 článků)