Článek

„Hromadná znásilnění v Německu. A Istanbulská úmluva jim nepomohla.“ Pře v ČR pokračují

 
Senát Parlamentu ČR v týdnu těsnou většinou odmítl ratifikovat tzv. Istanbulskou úmluvu. Dohady mezi jejími odpůrci a příznivci se nyní přesunuly na sociální sítě. Senátor Zdeněk Hraba vyvrací, že úmluva pomáhá ženám, a veřejnost upozorňuje na lživé argumenty, jež zaznívají pro její přijetí. Proti němu vystoupila poslankyně Barbora Urbanová (STAN), která zdůrazňuje „push“ potenciál oné Istanbulské úmluvy.
28.01.2024 09:30 |

podobné články

Podobné články

Vích (SPD): Je Istanbulská úmluva opravdu tím, za co se vydává?

 
V brzké době by se na jednání sněmovny PČR mohla dostat Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, tzv. Istanbulská úmluva. Tato úmluva už byla za ČR podepsána 12. května 2016, ale dosud nebyla ratifikována.
16.05.2018 11:25 |

podobné články

Povinné financování neziskovek a další problémy? Je zde smlouva, kterou jsme podepsali ještě za Sobotky a Dienstbiera

 
Úmluva o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí byla sjednána na půdě Rady Evropy. Formálně byla dána k podpisu na ministerské konferenci Rady Evropy, která proběhla 11. 5. 2011 v tureckém Istanbulu. Podle něj je také označována jako Istanbulská úmluva. (Oficiální název je Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí; pozn red.) Česká vláda premiéra Petra Nečase (ODS) Úmluvu odmítla podepsat s odkazem na to, že obsahuje „příliš genderové ideologie“. Za ČR ji 8. 2. 2016 podepsal velvyslanec při Radě Evropy Emil Rufer. Všechny právní nástroje, které Úmluva vyžaduje k potírání násilí na ženách a domácího násilí české právo již obsahuje. I bez ratifikace Úmluvy. Jedinou výjimkou je účinné legislativní opatření proti stalkingu, které se však zatím nepodařilo napsat žádnému členskému státu. V souvislosti s ratifikací Úmluvy však ČR hrozí problém povinného financování nevládních neziskových organizací zaměřených nejen na pomoc obětem násilí, což je velmi žádoucí, ale i politických neziskovek zabývajících se genderem. V souvislosti s potenciálním vstupem ČSSD do vlády s ANO roste pravděpodobnost, že Úmluva bude Parlamentem ratifikována.
21.06.2018 13:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9421 článků)

Istanbulská úmluva? Útok na civilizaci, horší než Norimberské zákony. Deviantní chování bude normální. Nemusíme to přežít, varuje Foldyna

 
Pokud schválíme a uvedeme do praxe Istanbulskou úmluvu, nemáme to prý šanci přežít. ParlamentnímListům.cz to řekl poslanec Jaroslav Foldyna, který míní, že úmluva je zrůdný dokument, který chce ničit životy a duše našich dětí a v důsledku prý je horší než nacistické Norimberské zákony. Istanbulská úmluva podle Foldyny může definitivně zabít evropskou civilizaci.
28.07.2020 19:00 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Foldyna (774 článků)

V EU dnes vstupuje v platnost tak zvaná Istanbulská úmluva

 
Dnes vstupuje v Evropské unii v platnost Istanbulská úmluva o ochraně žen. Jak v pátek upřesnil mluvčí Evropské komise Christian Wigand, znamená to, že úmluvou je od té doby vázaná EU jako celek, ale i jednotlivé členské státy. Česko přitom patří k menšině unijních zemí, které úmluvu dosud neratifikovaly. Podle dřívějšího prohlášení českého ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka to znamená, že úmluva bude pro ČR závazná pouze ve věcech spadajících do pravomoci EU.
01.10.2023 05:50 |

podobné články

Osobnosti: Christian Martin (1 článek) , Christian Martin (1 článek)

Karel Janeček: Nebezpečí. Nová úmluva, horší než Istanbulská. Kontrola nad lidmi velmi jednoduše

 
Světová zdravotnická organizace připravuje tzv. pandemickou úmluvu, kterou by měly státy včetně Česka postupně přijmout. Podle mecenáše, matematika a společenského reformátora Karla Janečka v sobě úmluva skrývá veliké nebezpečí v podobě hrozby manipulace, cenzury či ovládání států kvůli zájmům nadnárodních celků včetně farmaceutických firem. Janeček pro ParlamentníListy.cz důrazně varuje před jejím přijetím. Istanbulská úmluva je proti tomu podle něho slabý odvar.
14.02.2024 12:05 |

podobné články

Osobnosti: Karel Janeček (507 článků)

Račok: Istanbulská úmluva a Dublin IV.

 
Istanbulská úmluva a Dublin IV. aneb Václav Klaus mladší přeci nejsme v parlamentu jenom proto, abychom poslouchali dohady Babiše a Kalouska
07.05.2018 05:40 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (11072 článků)

Babiš ratifikoval Istanbulskou úmluvu, nadává Zdechovský. Vidí za tím tlak konkrétní ženy na Úřadu vlády

 
Mezi státy bývá uzavřeno velké množství úmluv. Bývá jich tolik, že některé jsou nadbytečné. Podle Úřadu vlády ČR je takto nadbytečnou úmluvou i tzv. Istanbulská úmluva. Premiér Andrej Babiš se tuto úmluvu i tak rozhodl ratifikovat. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) nechápe, proč. Zvlášť, když Istanbulská úmluva obsahuje násilí na ženách.
19.05.2018 12:40 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26153 článků)

Bude dost blbé, když tohle poslanci schválí. Ze všeho násilí budou obviňováni muži a chlapci a budou převychováváni. Přes 70 procent případů HIV šíří homosexuálové. Obránkyně rodiny varuje

 
ROZHOVOR „Jakékoliv násilí je hodné odsouzení, jenže Istanbulská úmluva označuje i násilníky a vlastně říká, že všechno násilí je genderově podmíněné a viní z něj všechny muže a chlapce a vyzývá k jejich převýchově. Být mužem a číst to, tak se teď leknu a zarazím se. Istanbulská úmluva bojuje proti genderově podmíněnému násilí na ženách,“ říká předsedkyně Aliance pro rodinu Jana Jochová, která varuje i před manželstvím homosexuálů.
11.08.2018 04:50 |

podobné články

„Pošlete do školy holčičku a vrátí se vám chlapeček!“ Istanbulská úmluva znovu ve Sněmovně. A bylo to bouřlivé

 
Istanbulská úmluva, která má za cíl potírat násilí na ženách a zaměřuje se na prevenci a ochranu obětí, vzbudila v Poslanecké sněmovně bouřlivou diskusi. Zazněla slova o „novodobých norimberských zákonech, neomarxistickém paskvilu nebo ničení tradiční rodiny a diskriminaci heterosexuálních mužů“. Česká republika úmluvu již dříve podepsala, o ratifikaci bude v nejbližší době rozhodovat.
25.02.2020 20:31 |

podobné články

Istanbulská úmluva je zlo pro každého Evropana. Advokátka Zwyrtek Hamplová předkládá drtivý rozbor. Západ nezažil totalitu, proto mají tak nebezpečné úvahy

 
ROZHOVOR „Istanbulská úmluva je jasné zlo pro každého Evropana – a je třeba si klást otázku, kdo a proč se nám snaží namluvit opak,“ říká známá advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která varuje před šmírováním našich životů. „Vytvářejí záminky, jak nám vstupovat do našeho soukromí, a za chvíli budeme vyplňovat tabulky, kolik hodin se věnoval dětem otec a kolik matka, aby se z toho odvodilo, který je horší rodič.“ Hovoří o naivních názorech a nebezpečných úvahách, které nemají daleko k mladým soudruhům kdysi na východě, „kdy bylo běžné udat rodiče, že netleskají Leninovi.“
31.07.2020 09:15 |

podobné články

Istanbulská úmluva by měla projít vládou do sněmovny. Jen hysterie a lži, vzkázal jejím odpůrcům topakř

 
V Česku se schyluje k vládnímu projednání Istanbulské úmluvy Rady Evropy a z vlády zaznívá, že text úmluvy zřejmě vláda v příštím týdnu předloží k posouzení Parlamentu. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové je úmluva pro mnohé lidi kontroverzní jen proto, že se jí říká „Istanbulská“. „Vytvořil se kolem ní příběh o tom, že zasahuje do rodinného života nebo ohrožuje české tradice a kulturu,“ uvedla pro SeznamZprávy.cz. „Pouze lži o zákazu Velikonoc a hysterie okolo genderů,“ pustil se do jejích odpůrců také poslanec TOP 09 Michal Zuna. Racionální argumenty proti ratifikaci prý zatím neslyšel.
10.06.2023 18:05 |

podobné články

Istanbulská úmluva by měla projít vládou do sněmovny. Jen hysterie a lži, vzkázal jejím odpůrcům topkař

 
V Česku se schyluje k vládnímu projednání Istanbulské úmluvy Rady Evropy a z vlády zaznívá, že text úmluvy zřejmě vláda v příštím týdnu předloží k posouzení Parlamentu. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové je úmluva pro mnohé lidi kontroverzní jen proto, že se jí říká „Istanbulská“. „Vytvořil se kolem ní příběh o tom, že zasahuje do rodinného života nebo ohrožuje české tradice a kulturu,“ uvedla pro SeznamZprávy.cz. „Pouze lži o zákazu Velikonoc a hysterie okolo genderů,“ pustil se do jejích odpůrců také poslanec TOP 09 Michal Zuna. Racionální argumenty proti ratifikaci prý zatím neslyšel.
10.06.2023 19:05 |

podobné články

Koudelka (Trikolora): Istanbulská úmluva o násilí na ženách a naše právo

 
Náš právní řád zajišťuje rovnost a trestá násilí na lidech. Istanbulská úmluva o násilích na ženách zde nic nepřináší. Chceme-li právo změnit, lze tak učinit i bez istanbulské úmluvy.
12.08.2023 20:15 |

podobné články

Apríl, který nerozesměje: Pražané si od dubna připlatí za elektřinu i plyn až o 30 procent!

 
Společnost Pražská energetika (PRE) zdraží od 1. dubna elektřinu. Nové ceny elektřiny budou vyšší v průměru o 25 procent. Změna se nedotkne zákazníků, kteří mají smlouvy s fixovanou cenou. V květnu PRE zdraží také plyn, a to v průměru o 30 procent. Důvodem je skokový nárůst velkoobchodních cen energií. ČTK o tom dnes informoval mluvčí PRE Karel Hanzelka. PRE naposledy zdražovalo k 1. září loňského roku. Skupina PRE je se svými více než 800 000 odběrnými místy třetím největším dodavatelem elektřiny v České republice.
04.02.2022 13:55 |

podobné články

Istanbulská smlouva: Chtějí dětem vymýt mozky bez dohledu rodičů. A je toho víc. Nina Nováková varuje

 
ROZHOVOR Hlasitě deklarovaná ochrana žen v Úmluvě Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácím násilí je pouhá zástěrka. Podle bývalé poslankyně Niny Novákové je to podobné s rodinou. Istanbulská úmluva sice nezakazuje rodinu, ale nařizuje, aby se všude propagovaly nestereotypní genderové projevy. Varuje také před tím, že v případě ratifikace všemi zeměmi EU by to, co někdo vyhodnotí jako sexismus, homofobii nebo transgenderfobii, bylo kvalifikováno jako nejzávažnější trestné činy jako rasismus nebo obchodování s lidmi. Možná to zní zvláštně, ale Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a zatím i my, můžeme zachránit celou Evropu.
28.07.2020 12:05 |

podobné články

Zločin! Marek Benda k Istanbulské smlouvě. Vážné informace

 
Tzv. Istanbulská úmluva, která má za cíl potírat násilí na ženách, vzbuzuje napříč společností silné kontroverze. Dokument vydaný Radou Evropy byl jako první v roce 2012 ratifikován Tureckem, později se připojilo mnoho dalších evropských států. Česká republika patří společně se Slovenskem a třeba Maďarskem k několika zemím, kde byla sice úmluva přijata, ale ještě nedošlo k ratifikaci. Kriticky se k Istanbulské smlouvě vyjadřuje poslanec Marek Benda, který v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz označil dokument za zcela zbytečnou záležitost, motivace jeho předkladatelů navíc prý leží někde úplně jinde než v rovině ochrany žen před domácím násilím.
30.10.2018 12:25 |

podobné články

Osobnosti: Marek Benda (675 článků)

Velikonoce nám nikdo nezakáže a žádné koncentrační tábory vznikat nebudou, hájil Istanbulskou úmluvu Kněžínek

 
Istanbulská úmluva o prevenci a potírání násilí vůči ženám, jejíchž dopadů se obává především církev, podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) v podstatě žádné změny v českém právu nevyvolá. Ministr to dnes uvedl ve Sněmovně na dotaz poslance SPD Pavla Jelínka, podle něhož je úmluva Rady Evropy nadbytečná kvůli tomu, že je Česko signatářem úmluvy OSN proti diskriminaci žen.
01.11.2018 20:41 |

podobné články

Vítová (ANS): ANS jednoznačně odmítá Istanbulskou úmluvu

 
Seminář Istanbulská úmluva se uskutečnil v PS PČR dne 24. 2. 2020. Hlavním tématem byla Úmluva Rady Evropy o prevenci boji proti násilí na ženách a domácímu násilí a manželství pro všechny. Odpůrci této nebezpečné úmluvy se semináře de facto nezúčastnili.
26.02.2020 04:36 |

podobné články

Maříková (SPD): Istanbulská úmluva patří do zemí jako je Afgánistán

 
Žijeme v době, kdy přijímáme věci bez náležitého promyšlení a domyšlení příčin a následků, mezi ně patří právě i Istambulská úmluva, která se tváří jako ochránce ženských práv a má zavádět kroky proti násilí na ženách.
27.02.2020 04:41 |

podobné články