Článek

Hromadná otrava v Modřanech: Oxid uhelnatý je tichý zabiják. Záchranáři kvůli němu vyjíždí nejčastěji

 
Jen minuty scházely k obrovskému neštěstí, při kterém se otrávilo 32 osob. Místo toho mohou obyvatelé modřanského domu děkovat prozřetelnosti a záchranářům, kteří po příjezdu v domě rozpoznali zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého (CO). Nejspíše jeho nejvýstižnější  přezdívkou je totiž tichý a nenápadný zabiják, který nebolí. V Praze se jedná o nejčastější příčiny intoxikací, které musí pražští záchranáři řešit.
27.12.2021 18:50 |

podobné články

Podobné články

Zabiják oxid uhelnatý: Přiotrávil mámu s dcerou!

 
Katrin Stieldorfová (33) se dívala se svou dcerou Zuzankou (10) na televizi, a přitom nic netušíc vdechovaly jed. Nebezpečný oxid uhelnatý, který čichem nepoznáte, se do nájemního bytu v Praze na Andělu valil patrně z několik let nečištěného komína! Majitel domu se podle Katrin o komín vůbec nestaral a právě to málem stálo mladou ženu a její dcerku život. Skončily v nemocnici s otravou a dodnes mají psychické problémy. Smrtící jed je provází i ve snech...
29.02.2012 10:20 |

podobné články

Nikolku (†9), kterou otrávil "tichý zabiják", nemohou pohřbít! Kamarádi jí nosí hračky

 
Zapálené svíčky olemované plyšovými hračkami jsou tichou připomínkou sobotní rodinné tragédie v opavské Polní ulici. Oxid uhelnatý, kterému se přezdívá tichý zabiják, tam otrávil maminku (†46), jejího partnera (†56) a Nikolku (†9). Mrtvé navíc nemohou ještě ani pohřbít.
18.02.2022 05:10 |

podobné články

Na Olomoucku se přiotrávilo 12 lidí! Oxid uhelnatý tu mnohonásobně přesahoval nebezpečné hodnoty!

 
Ve firmě Montix v Horce nad Moravou na Olomoucku dnes dopoledne unikl oxid uhelnatý. Celkem 12 lidí se podle záchranářů přiotrávilo a skončilo v nemocnici. Pravděpodobná závada na vytápění způsobila několikanásobně přesáhnuté nebezpečné hodnoty oxidu uhelnatého!
19.01.2015 11:06 |

podobné články

Hasiči evakuovali dům ve Vršovicích, unikal v něm oxid uhelnatý: Dva lidi odvezla záchranka

 
Pražští hasiči museli v neděli ráno evakuovat obytný dům v Žitomírské ulici ve Vršovicích. Zjistili, že v něm uniká nebezpečný oxid uhelnatý (CO). Dva lidé byli dokonce se zraněním předáni do péče záchranářů.
09.04.2017 09:45 |

podobné články

Tichý zabiják: Nebezpečné karmy, aneb větrání vám může zachránit život!

 
Vaše karma vás může zabít! Nebezpečí hrozí hlavně v horkých dnech, ačkoliv se může zdát, že otrava oxidem uhelnatým v létě nehrozí, je tomu naopak. Oxid uhelnatý je v létě mnohem zákeřnější!
31.08.2017 16:00 |

podobné články

Nenápadný zabiják číhá v koupelně nebo v kuchyni. Připraví o život 150 Čechů ročně

 
Hasiči mu přezdívají tichý zabiják. Je lehčí než vzduch, bez zápachu. Oxid uhelnatý připraví v Česku o život 150 lidí ročně. Přesto máme tendenci ho podceňovat i kvůli jednomu zažitému omylu...
28.02.2016 20:25 |

podobné články

Zabiják oxid uhelnatý už má na kontě první oběti: Jak se mu bránit?

 
Topná sezona začala a už si vyžádala první oběti. Sedm lidí se otrávilo oxidem uhelnatým. Mezi oběťmi byly dvě děti, jedno dítě skončilo s matkou v nemocnici a s nimi další dva muži. Přiotrávil se i zasahující policista. Riziko otravy oxidem uhelnatým, kterému se přezdívá tichý zabiják, v těchto dnech stoupá. Ročně se otráví oxidem uhelnatým stovky lidí. Jak tuto smutnou bilanci nezvyšovat?
16.10.2016 07:45 |

podobné články

Náročná služba záchranářů z Jičína: Muž v bahně a kolaps manželů kvůli jedovatému plynu

 
Výživnou a určitě ne lehkou službu mají za sebou záchranáři z Královéhradeckého kraje, konkrétně z Jičína. Během noci zasahovali u podchlazeného seniora, kterého našli policisté v bahnitém terénu. K muži se sotva dostali. Pak je čekal nečekaný obrat u manželů v jejich domově. Před příjezdem zkolaboval muž, během zásahu pak i žena. Stál za tím neviditelný zabiják oxid uhelnatý.
15.12.2021 11:15 |

podobné články

4 největší nebezpečí, která na vás číhají doma

 
Investujete do pořádných dveří a oken, která by měla odradit zloděje a násilníky. Jen jestli nezapomínáte na ochranu uvnitř. Při nešťastné souhře okolností vás ve vlastním obýváku může ohrozit oheň, plyn, oxid uhličitý a oxid uhelnatý.
15.01.2015 06:16 |

podobné články

Neviditelný zabiják otrávil babičku a děti. Kominík radí, jak se zachránit

 
Plíživého zabijáka může mít doma velká spousta lidí. Teď před ním varují kominíci i záchranáři. Je to oxid uhelnatý (CO), není cítit, není vidět, ale otravy mohou být fatální. Způsoby, jak se ochránit, jsou přitom snadné. Spotřebič a komín musí být pravidelně kontrolován, místnost je zapotřebí větrat a pomůže i indikátor přítomnosti CO.
04.08.2017 06:35 |

podobné články

Hromadná otrava oxidem uhelnatým v Modřanech: V nemocnicích skončilo 27 lidí, mezi nimi i osmileté děti!

 
V pražských Modřanech se v sobotu v noci otrávilo přes 30 lidí včetně dětí oxidem uhelnatým. Na twitteru to uvedla Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy, jež kvůli otravě aktivovala traumatologický plán využívaný při hromadných neštěstích. 27 lidí zdravotníci převezli do pražských nemocnic. Případem se zabývají kriminalisté.
26.12.2021 07:45 |

podobné články

Otrava plynem: 2 mrtví!

 
K obrovské tragédii došlo včera v pražských Holešovicích. Z jednoho z bytů unikal jedovatý oxid uhelnatý. Koncentrace byla tak silná, že hasiči museli na místě zasahovat v dýchací technice. Uvnitř našli hned za dveřmi dva mrtvé.
27.04.2012 12:15 |

podobné články

K Česku se blíží tropická otrava z mořských ryb. Jed nezničí ani vaření, ani mrazení

 
Nejčastější otrava, ke které dochází po konzumaci mořských ryb, nese název ciguatera. Nebezpečný jed produkují mikrořasy, kterými se ryby živí. Dosud se vyskytovaly v tropických a subtropických oblastech Pacifiku a Indického oceánu. Jenže v posledních letech se objevují i v mírných vodách u evropského pobřeží. Otrava z ryb už tak byla zaznamenána například ve Španělsku. Podle ministerstva zemědělství ČR se může ciguatera stát velkým světovým zdravotním problémem. Neléčená otrava může připomínat příznaky roztroušené sklerózy.
03.01.2020 05:25 |

podobné články

Více než dva miliony Čechů trápí "tichý zabiják"

 
Nejméně dva miliony Češek a Čechů mají vysoký tlak, neví o tom až 40 procent z nich. Nemoc zvaná "tichý zabiják" totiž obvykle obtíže nepůsobí. Prvním projevem může být až mrtvice. Léčí se jen polovina hypertoniků, pouze u 15 až 30 procent se daří dosáhnout hodnot pod 140/90. Optimální tlak je 120/80. Dnešní Světový den hypertenze připomíná význam zdravé životosprávy pro správné hodnoty krevního tlaku.
17.05.2012 13:25 |

podobné články

Tichý zabiják: Vysoký krevní tlak trápí 40 % Čechů! Jak ho správně změřit?

 
Nebolí, nemá žádné příznaky, přesto způsobuje poškození tepen a životně důležitých orgánů v těle. Proto je vysoký tlak nazýván také tichý zabiják. Mnoho lidí však netuší, že je právě vysoký krevní tlak životu nebezpečný.
29.09.2013 07:10 |

podobné články

RECENZE: Tichý zabiják. Volker Kutscher použil tep doby k vlastnímu příběhu

 
Detektivka Tichý zabiják německého spisovatele Volkera Kutschera se odehrává v Berlíně v roce 1930. V té době vytlačoval zvukový film z kin svého předchůdce, film němý. Tato „válka“ stojí na pozadí celého příběhu.
14.01.2019 11:55 |

podobné články

Na Blanensku v noci udeřil „tichý zabiják“: Dva lidi odvezla záchranka do nemocnice

 
Divokou noc zažili obyvatelé rodinného domu v Ostrově u Macochy na Blanensku. Bylo jim mdlo, a tak raději zavolali záchranáře. Hasiči na místě zjistili únik oxidu uhelnatého, bezbarvého plynu, kterému se přezdívá tichý zabiják.
05.05.2020 10:15 |

podobné články

Lékařka Sausen přežila rakovinu vaječníků: Tichý zabiják roste nenápadně, varuje!

 
Nádor vaječníků je tichý a o to zákeřnější zabiják. Své o tom ví alergoložka Sausen Sládková, která se šokující diagnózu o rakovině ve třetím stádiu dozvěděla ve svých 54 letech. Karcinom vaječníku je v Česku přitom ročně diagnostikován u více než 900 žen, kterým se díky moderní cílené léčbě zvyšuje šance na delší, a přitom kvalitní život.
07.03.2021 17:25 |

podobné články

Oxid uhelnatý zabil v Česku tři lidi a psa

 
Únik z karmy nebo plynového kotle může zabít. Záchranáři dnes k otráveným lidem vyjížděli hned třikrát.
05.01.2010 19:15 |

podobné články