Článek

Hrad: Jižní zahrady Pražského hradu se otevírají veřejnosti

 
Místo s nejkrásnějším výhledem na celou Prahu, obklopené krásně upravenými záhony a trávníky. Tak lze popsat slavné Jižní zahrady. Dlouhé měsíce byly veřejnosti uzavřeny z důvodu rekonstrukce fasád a oken jižního křídla Pražského hradu. Nyní se ovšem na dobu letních prázdnin otevřou veřejnosti zdarma.
03.07.2020 14:55 |

podobné články

Podobné články

Lázně, voliéra a svržení konšelé: Pražský hrad otevírá jižní zahrady s bohatou historií

 
Měl zde své lázně císař Rudolf II. a z oken koukal do voliér exotického ptactva. Do konce srpna se pro veřejnost otevírají jižní zahrady Pražského hradu, kam z okna Ludvíkova křídla v roce 1618 dopadli dva místodržící při pražské defenestraci. Zahrady byly rok uzavřené kvůli pokračující rekonstrukci jižní fasády a oken Hradu. Opravy podle mluvčího kanceláře Víta Nováka neskončí dřív než v roce 2022.
04.07.2020 13:25 |

podobné články

OBRAZEM: Otevřou se zahrady Hradu

 
Zaměstnanci správy Pražského hradu se připravují na očekávaný nápor veřejnosti, pro kterou budou zdarma od pátku 2. dubna otevřeny Královské zahrady, Jižní zahrady a horní část Jeleního příkopu na Pražském hradě. Nádvoří Hradu s výjimkou katedrály sv. Víta budou uzavřena.
01.04.2021 14:20 |

podobné články

Klaus po několikaleté rekonstrukci otevřel jižní zahrady Pražského hradu

 
Prezident Václav Klaus s chotí Livií ve středu otevřeli pro veřejnost jižní zahrady Pražského hradu. Po více než dvouleté rekonstrukci se zahrady vrátily do původního stavu, jak je ve 20. letech minulého století navrhl slovinský architekt Josip Plečnik.
20.06.2012 15:45 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (10553 článků) , Josip Plečnik (13 článků)

Klaus otevřel zrekonstruované jižní zahrady Pražského hradu

 
Prezident Václav Klaus s chotí Livií ve středu otevřeli pro veřejnost jižní zahrady Pražského hradu. Po více než dvouleté rekonstrukci se zahrady vrátily do původního stavu, jak je ve 20. letech minulého století navrhl slovinský architekt Josip Plečnik.
20.06.2012 17:55 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (10553 článků) , Josip Plečnik (13 článků)

Prague Food Festival obsadí Jižní zahrady Pražského hradu

 
Kvůli gastronomické přehlídce Prague Food Festival budou od 27. do poledne 31. května uzavřeny Jižní zahrady Pražského hradu.
25.05.2010 11:35 |

podobné články

Pražský hrad otevírá zahrady, Jelení příkop a ruší plošné kontroly

 
Zahrady Pražského hradu se otevřou veřejnosti. V areálu Pražského hradu také bude umožněno pořádání bohoslužeb pro veřejnost včetně velikonočních obřadů.
30.03.2021 13:30 |

podobné články

Veřejnosti se dnes otevřou reprezentační prostory Pražského hradu

 
Veřejnosti se dnes od 09:00 do 17:00 otevřou běžně nepřístupné reprezentační prostory Pražského hradu. Návštěvníci si prohlédnou místa, kde prezidenti vykonávají své ústavní pravomoci. U příležitosti 100. výročí založení Československa a blížícího se 28. října, během kterého prezident uděluje státní vyznamenání, chtějí zástupci Pražského hradu lidem představit téma řádových dnů.
06.10.2018 06:40 |

podobné články

NPÚ: Vstup do Zahrad z Pražského hradu je natrvalo uzavřen

 
Vstup do Zahrad pod Pražským hradem je již možný pouze z Valdštejnské ulice. Přístup z Pražského hradu je uzavřen, rovněž tak vstup do areálu Pražského hradu přes Zahrady pod Pražským hradem.
15.02.2018 17:35 |

podobné články

Tlačenice na Pražském hradě se zatím nekonala. Do otevřených zahrad přišlo méně lidí, asi kvůli počasí

 
Stovky lidí navštívily za dnešek zahrady, které se otevřely na Pražském hradě. Nejvíce jich dorazilo do Královské zahrady. Podobně jako v Jižní zahradě a horní části Jeleního příkopu se ale ani tam nesešlo moc lidí najednou. Správa Hradu nezaznamenala žádné incidenty týkající se porušování protiepidemických opatření. ČTK to řekl Vít Novák z tiskového oddělení Pražského hradu. Do zahrad se dnes vydaly zpravidla dvojice nebo rodiny s dětmi, zjistila zpravodajka ČTK na místě. Až na výjimky měli lidé respirátory a dodržovali rozestupy, kvůli chladnějšímu počasí většina nevyužila ani možnosti posezení na lavičce a jen se procházela. Neopakovala se tedy situace z minulých dnů, kdy slunečné počasí vylákalo velké množství lidí často bez roušek na náplavky a do pražských parků.
02.04.2021 14:30 |

podobné články

Pražský hrad otevírá zahrady: Roste v nich tis, pod kterým sedával Rudolf II.

 
Se začátkem dubna se návštěvníkům Pražského hradu znovu naskýtá možnost navštívit místní parkové plochy. Sezonu zahajují také Jižní zahrady, které se nalézají hned u nádvoří s Chrámem svatého Víta. Malebné prostranství s květinami, stromy, kašnami a skalkou je teprve několik let po rozsáhlé rekonstrukci. Nachází se tu i nejstarší tis v republice, který zasadili v 16. století a sedával pod ním císař Rudolf II.
31.03.2017 17:25 |

podobné články

FOTO: Opravený medvědinec i dechberoucí výhledy! Pražský hrad otevírá zahrady a část Jeleního příkopu

 
V zahradách Pražského hradu se v těchto dnech pohybují ještě zahradníci, kteří dodělávají poslední úpravy nebo zametají cesty a chodníky. Už v pátek sem ale budou moci lidé, kteří teď v Praze míří do každého volného kusu přírody nebo parku. Otevře Královská zahrada, část Jeleního příkopu a Jižní zahrady. Nádvoří zatím ale zůstavají zavřená a do všech míst budou muset návštěvníci vcházet a odcházet jedním vchodem.
31.03.2021 17:10 |

podobné články

Livia Klausová: To je moje království!

 
Dosud zcela nepřístupné produkční zahrady Pražského hradu se tento víkend poprvé otevřely veřejnosti. A jen včera tam dorazilo osm tisíc lidí. Není se čemu divit. Zahrady patří mezi nejstřeženější prostory celého Hradu. Sousedí totiž s domem, kde se každé ráno probouzí prezident Václav Klaus a jeho první dáma…
05.09.2010 08:21 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (10553 článků) , Livia Klausová (331 článků)

Manželka prezidenta otevřela zahrady sousedící s Lumbeho vilou

 
Veřejnosti se dnes otevřely zahrady přiléhající k prezidentské vile. Návštěvníci si mohou prohlédnout Masarykův včelín, rybník a skleníky, v nichž hradní zahradníci pěstují květiny pro výzdobu nedaleké rezidence hlavy státu. Takzvané Produkční zahrady otevřela manželka prezidenta Ivana Zemanová. V příjemném počasí se na ně dopoledne přišla podívat řada lidí. Zahrady budou otevřeny do neděle.
14.09.2013 13:05 |

podobné články

Osobnosti: Ivana Zemanová (397 článků)

Zámecký park v Lánech se otevírá veřejnosti, Pražský hrad bude přístupný pro velikonoční obřady

 
V areálu Pražského hradu budou veřejnosti přístupné velikonoční obřady, vstup bude umožněn branou z Hradčanského náměstí na IV. nádvoří Pražského hradu, a to 30 minut před začátkem bohoslužby.
18.03.2021 22:15 |

podobné články

OBRAZEM: Zahrady na Pražském hradě se otevřely návštěvníkům

 
Pražský hrad zpřístupnil návštěvníkům své zahrady. Stovky lidí se proto už v pátek vypravily na jejich návštěvu. Nejvíce jich dorazilo do Královské zahrady. Podobně jako v Jižní zahradě a horní části Jeleního příkopu se ale ani tam nesešlo moc lidí najednou. Návštěvníci vesměs dodržovali prtoiepidemická opatření.
03.04.2021 15:05 |

podobné články

Zrekonstruovaná Zlatá ulička a další památky se znovu otevírají veřejnosti

 
Po náročné rekonstrukci se 1. června turistům i Pražanům opět zpřístupní Zlatá ulička v areálu Pražského hradu. Turistická sezóna ale už začala. Návštěvníky už v dubnu přivítaly například Palácové zahrady pod Pražským hradem nebo Zámek Troja.
09.04.2011 06:35 |

podobné články

Šlechtová chce vyvlastnit budovy Hradu. Apríl už byl, zuří lidovci i církev

 
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) navrhuje, aby areál Pražského hradu patřil do vlastnictví České republiky. Šéfka resortu Karla Šlechtová (ANO) věří, že takto cennou kulturní památku je třeba chránit. Chystá proto návrh ústavního zákona, který nyní míří do meziresortního připomínkového řízení. Několik budov v areálu Hradu přitom patří katolické církvi, která návrh pokládá za porušení ochrany soukromého vlastnictví. Na navrhované uzákonění vlastnictví Pražského hradu upozornil server Česká justice.cz.
12.05.2016 10:30 |

podobné články

Právě dnes se otevírají Svatomartinská vína

 
11. 11. v 11 hodin a 11 minut se podle tradice otevírají tzv. Svatomartinská vína. Jde o mladá vína, která se dle nařízení habsburského panovníka Josefa II. z roku 1784, otevírají v tento den jako první z celého ročníku. Ke Svatomartinským vínům taky neodmyslitelně patří pečená husa.
11.11.2016 11:15 |

podobné články

Noviny: Zemanův poradce Nejedlý si na oslavu pronajal prostory Hradu

 
Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý si na oslavu svých padesátin pronajal prostory Pražského hradu. Akce se uskuteční příští pátek v Královské zahradě a v Letohrádku královny Anny. Jde o vůbec první akci, kdy Hrad někomu letohrádek pronajme. Informují o tom Hospodářské noviny (HN). K financování oslavy se nevyjádřil ani Nejedlý, ani Správa Pražského hradu.
17.06.2016 10:00 |

podobné články

Osobnosti: Martin Zeman (357 článků) , Miloš Zeman (25990 článků)