Článek

Horečka, encefalitida i smrt: Západonilská horečka v Česku? Otázka času, varuje expert

 
Západonilská horečka, kterou přenášejí komáři, se objevila v České republice. Pacient se jí nakazil v Řecku, které se s nemocí už několik měsíců potýká. Problémy hlásí i Itálie, Maďarsko a Srbsko. Komár pisklavý, který je v jižní Evropě přenašečem nemoci, žije i u nás. Podle parazitologa Jana Votýpky ale zatím není důvod k panice, protože nákaza v našich končinách je nepravděpodobná. Naopak epidemiolog Rastislav Maďar varuje, že je jen otázka času, než k ní dojde.
08.09.2018 05:10 |

podobné články

Podobné články

Malárie v Belgii, západonilská horečka v Řecku: Exotické infekce zabíjí v Evropě

 
Země Evropské unie momentálně sužují i jiné nemoci než jen covid-19. Jak uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ), např. v Belgii, která se potýká s velkým nárůstem nakažených koronavirem, byl zaznamenán lokální přenos malárie. V osmi státech EU se objevila západonilská horečka, která si např. v Řecku vyžádala 34 životů. Francouzské autority hlásí narůstající počet případů onemocnění horečkou dengue na ostrovech Guadaloupe, Svatý Martin, Svatý Bartoloměj a Martinik.
04.11.2020 06:30 |

podobné články

Případů superhorečky v Česku přibude, varuje šéf veterinářů. Obavy má i z krevních parazitů

 
Šéf českých veterinářů varuje: V příštím roce ještě více hrozí i kvůli postupné změně klimatu zavlečení dříve exotických chorob, jako je západonilská horečka, nebo výskyt krevních parazitů, kteří se můžou objevit u psů i hospodářských zvířat.
27.12.2018 14:25 |

podobné články

Expert o superhorečce, která zabila Češku: Nakažených může být víc. A stala se chyba

 
Západonilská horečka se dál šíří po zemích Evropské unie (EU). Nákazu u lidí hlásí i země, kde se v minulých letech virus neobjevil. Mezi nimi je už i Česko. I když zemřela žena už v srpnu, v evropské statistice o ní není zmínka, ačkoliv by členské země měly případy hlásit. Hlavní hygienička tvrdí, že je to kvůli čekání na diagnózu pacientky. Podle epidemiologa jde ale o účelové tvrzení. Navíc podle něj může být nakažených mnohem více, aniž by o tom věděli.
01.10.2018 05:05 |

podobné články

Poprvé po 10 letech zabíjela klíšťová encefalitida na Zlínsku: Nebezpečí hrozí dál

 
Ve Zlínském kraji po deseti letech opět zabíjela klíšťová encefalitida. Nejlepší zbraní proti infekci je přitom stále očkování, které mnozí lidé podceňují. Nebezpečí nákazy neklesá ani na konci léta.
19.09.2017 19:45 |

podobné články

Zdravotní ústav varuje! Nejen Covid-19 je hrozba

 
Celý svět se bojí koronaviru, ale na cestách do zahraničí číhají další infekční hrozby! V Řecku a Rumunsku se objevila západonilská horečka, při koupání v Baltu na vás může zaútočit nebezpečná bakterie vibria.
01.08.2020 12:05 |

podobné články

Nebezpečný virus v Česku: V Ostravě se objevil první případ západonilské horečky

 
V Česku se po letech objevila západonilská horečka, kterou přenášejí komáři. Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě čeká ještě na výsledky druhého testu, první testování ale nákazu potvrdilo. Muž nakažený v Řecku leží v nemocnici v Praze. Řekla to vedoucí Národní referenční laboratoře pro arboviry Hana Zelená. Ostravský zdravotní ústav je jediným pracovištěm v zemi, které je schopné spolehlivě nákazu potvrdit.
06.09.2018 15:00 |

podobné články

Zákeřná nemoc po letech v Česku, v Praze léčí muže se západonilskou horečkou

 
V Česku se po letech objevila západonilská horečka, kterou přenášejí komáři. Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě čeká ještě na výsledky druhého testu, první testování ale nákazu potvrdilo. Muž nakažený v Řecku leží v nemocnici v Praze, řekla vedoucí Národní referenční laboratoře pro arboviry Hana Zelená. Ostravský zdravotní ústav je jediným pracovištěm v zemi, které je schopné spolehlivě nákazu potvrdit
06.09.2018 17:15 |

podobné články

Nebezpeční komáři v Česku: Zavlekli sem cizokrajné nemoci

 
Západonilská horečka a nově i virus usutu! Epidemiologové varují, že komáři přenášející tropické nemoci se šíří i v Česku, zatím na jižní Moravě. Zatímco o výskytu nakažených »hmyzáků « věděli už dříve na Břeclavsku, loni je lapili i na Hodonínsku a Mikulovsku.
14.01.2020 15:10 |

podobné články

Evropou obchází nové strašidlo: Západonilská horečka zabíjí!

 
Každým rokem přibývá případů nebezpečné infekce virem západního Nilu, který může způsobit těžká onemocnění nervového systému i smrt. A přibývají oblasti, kde nemoc útočí. Může za to globální oteplování.
26.08.2013 12:30 |

podobné články

Expert: 300% nárůst energií v ČR, jinde 30%. Lžou. Zde je řešení

 
V ČR se zvýšily ceny energií o 300 %, v ostatních státech o 30 %, varuje energetický expert Vladimír Štěpán, člen skupiny „Energie není luxusní zboží“. V textu předaném ParlamentnímListům.cz varuje, že tento stav může být už trvalý a může znamenat zhroucení českého hospodářství. Apeluje na politiky, aby okamžitě přestali vyvážet elektřinu a následně ji kupovat zpátky. Toto není volný trh, ale spekulace, varuje. Současně nabádá k uzavření dodávek s ruským Gazpromem, a to bez prostředníka. „Mainstreamová média včetně ČT dopady energetické krize na ČR bagatelizují a nepodávají objektivní informace,“ varuje Vladimír Štěpán.
25.01.2022 15:15 |

podobné články

Pavel Nový o vánočním zázraku: Z vozíku jsem vstal díky cukroví!

 
Pavel Nový (63) se proslavil nejen svými filmovými rolemi, ale bohužel také nemocí. Před lety ho zničila západonilská horečka, kvůli které ochrnul. Nebylo jisté, jestli se ještě vůbec někdy postaví na nohy. Před dvěma roky se ale stal zázrak.
27.12.2011 09:30 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Nový (487 článků) , Pavel Nový (349 článků)

Texasem otřásá západonilská horečka, úřady hlásí stav nouze

 
Dallas vyhlásil stav nouze kvůli epidemii západonilské horečky. V devátém největším městě USA se jí nakazilo na 200 lidí a deset z nich už zemřelo, uvedla dnes televize CBS. Dallaský starosta Mike Rawlings už kvůli nemoci nařídil vzdušné rozprašování prostředků proti komárům, kteří nemoc přenášejí. Podobné opatření město naposledy použilo v roce 1966.
16.08.2012 17:30 |

podobné články

V dovolenkových rájích hrozí vážné nemoci: Břišní tyfus a západonilská horečka

 
I když se nechystáte na dovolenou zrovna do exotické země, neměli byste zapomínat na prevenci v podobě očkování. Nebezpečné nemoci totiž hrozí také v evropských letoviscích a dalších oblíbených destinacích Čechů, jako je například Tunisko nebo Egypt. Ohrožení jste vy i vaše děti. Řada exotických nemocí přenášených hmyzem už se objevila i v Evropě.
30.05.2018 05:45 |

podobné články

Západonilská horečka na jihu Moravy! Vědci v rybnících objevili nosiče smrtelné nemoci

 
Na pozoru před komáry se mějte zejména na jihu Moravy. Vědci zjistili, že komáři tygrovaní, kteří se zde začali objevovat díky klimatickým změnám, v sobě mají viry smrtelně nebezpečné západonilské horečky. Nemoc je navíc neléčitelná a nedá se proti ní chránit ani očkováním.
16.06.2018 13:15 |

podobné články

Exotická nemoc má v Chorvatsku první oběť. Smrtící komáři jsou i v Řecku a Itálii

 
První oběť si letos vyžádala západonilská horečka v Chorvatsku. Během letošního léta, kdy do země přijely i statisíce Čechů, tu bylo diagnostikováno 26 lidí nakažených touto nebezpečnou exotickou chorobou. V Srbsku, s nímž Chorvatsko sdílí část hranic, nemoc letos připravila o život už 21 osob. Podobný počet lidí jí podlehl i v Řecku a Itálii.
04.09.2018 10:45 |

podobné články

Západonilskou horečku má i další pacient v břeclavské nemocnici

 
Západonilská horečka byla v pondělí potvrzena i u druhého pacienta v břeclavské nemocnici. Ve stejném zdravotnickém zařízení již dříve zemřela žena s touto chorobou. Nemocnice dočasně preventivně zastavila odběry krve. O potvrzení nákazy v pondělí informovala mluvčí nemocnice Táňa Svobodová.
01.10.2018 12:00 |

podobné články

Západonilská horečka mohla být v ČR i dříve, jen ji lékaři neodhalili, soudí viroložka

 
Ačkoliv lékaři evidují zatím pouze dva případy lidí, kteří se v tuzemsku nakazili západonilskou horečkou, nemusí to nutně znamenat, že se zde onemocnění rozšířilo až nyní. Jak připomněla viroložka Hana Zelená ze Zdravotního ústavu v Ostravě, nemuselo se v minulosti podařit nákazu odhalit.
02.10.2018 14:32 |

podobné články

Muž v Břeclavi překonal západonilskou horečku a je doma. První nakažená zemřela

 
Nemocnice Břeclav ve čtvrtek pustila domů muže, u něhož se potvrdila západonilská horečka. Sdělila to mluvčí nemocnice Táňa Svobodová. Propuštění umožnil stav pacienta, který se postupně zlepšoval. V srpnu zemřela v nemocnici na západonilskou horečku dvaasedmdesátiletá žena. Byla první pacientkou, která se nakazila v ČR. Muž také nebyl v zahraničí.
04.10.2018 12:05 |

podobné články

Osobnosti: Táňa Svobodová (7 článků)

ACK ČR: Cestovní kanceláře si s dopady koronaviru na cestování poradí

 
Požáry v Austrálii, protesty v Chile nebo v Libanonu, uzemněné Maxy, hurikány v Karibiku, tajfun v Japonsku, vichřice na Kypru, požáry v Řecku, západonilská horečka, virus zika a nyní koronavirus – všechny tyto události mají dopady na cestování a budí obavy zákazníků.
28.01.2020 21:26 |

podobné články