Článek

Goodbye Kábul. V Afghánistánu prohráli nejen Američané, ale i Češi

 
Afghánské tažení Američanů a jejich spojenců končí tím nejhorším způsobem. Žádný triumfální odchod aliance ze země zbavené vlivu náboženských fanatiků, kteří jsou hrozbou pro západní svět, ani spořádané stažení ze státu s nejistou budoucností.
16.08.2021 17:10 |

podobné články

Podobné články

Rybičky 48 mají dva klipy. V Goodbye zpívá Marek Ztracený a hrají Václav Knop a Oldřich Navrátil

 
Kutnohorská rocková kapela Rybičky 48 vydává dva klipy a má další novinky. Spolu s Markem Ztraceným představuje píseň Goodbye. Videoklip k ní natočil režisér Ondřej Kudyn. Druhou novinkou je píseň My. Tu kapela věnuje fanouškům, kteří je už osmnáct let podporují a inspirují.
29.10.2020 20:00 |

podobné články

Osobnosti: Oldřich Navrátil (112 článků) , Václav Knop (25 článků) , Marek Ztracený (368 článků)

Pop punková kapela přizvala ke spolupráci prince české popové scény. Poslechněte si výsledek

 
Kapela Rybičky 48 představuje nový klip k písni Goodbye. Spolupracovala na ní se zpěvákem Markem Ztraceným a do klipu přizvala herecké bardy Oldřicha Navrátila a Václava Knopa. Píseň Goodbye popisuje frontman kapely Kuba Ryba jako song o přátelství, smrti, stáří, radosti ze života a smířením se se smrtí. „Je to po delší době vážnější písnička,“ říká Kuba Ryba.
30.10.2020 17:20 |

podobné články

Osobnosti: Oldřich Navrátil (112 článků) , Václav Knop (25 článků) , Marek Ztracený (368 článků) , Václav Ryba (9 článků)

Cože? Vždyť Biden tvrdil... To už neplatí. Kábul má další problém. Islámský stát a hrozba na letišti

 
Zatímco v pátek americký prezident Joe Biden ujišťoval, že útoky od Al-Káidy a Islámského státu (IS) po stažení spojeneckých sil z Afghánistánu nehrozí, jelikož jsou teroristé z těchto skupin již ze země „pryč“, dnes bezpečnostní poradce amerického prezidenta Jake Sullivan přiznal, že obě teroristické buňky v Afghánistánu stále působí, ale kvůli stažení zpravodajců ze země již Američané nevědí, kolik jich přesně je. Míní pouze, že počet bojovníků „není závratný“. Americké velvyslanectví v Kábulu však dnes vydalo, i přes předchozí Bidenovo uklidňování, varování, že mohou být Američané v oblasti kábulského letiště v nebezpečí. Necestujete na něj, varuje právě kvůli IS.
22.08.2021 08:45 |

podobné články

Osobnosti: Jake Sullivan (4 články) , Joe Biden (656 článků)

Veterán z Afghánistánu: O žádné vyhrané válce se nedá mluvit

 
V Afghánistánu mělo dojít k uzavření dohody mezi vládou a Tálibánem, jinak nelze o vyhrané válce mluvit, zmínil v pořadu Interview ČT24 bezpečnostní expert a bývalý velitel operační skupiny SOG v Afghánistánu Lumír Němec. V zemi se dle něj podařilo úspěšně splnit pouze část působení s cílem zničit Al-Káidu a dopadnout Usámu bin Ládina. Kromě aktuální situace se vyjádřil i k pomoci tlumočníkům v Afghánistánu. „V okamžiku, kdy Tálibán dobude Kábul, je to pro ně rozsudek smrti,“ apeluje s tím, že to již je otázka jednotek měsíců. Pokud naše spolupracovníky nezachráníme, půjde dle Němce o zradu.
12.08.2021 22:15 |

podobné články

Památku padlých vojáků připomene v Afghánistánu pietní místo

 
Praha/Kábul 25. prosince (ČTK) - Památku padlých českých vojáků v Afghánistánu bude od příštího roku připomínat na vojenské základně v Kábulu pamětní místo. Tvořit ho pravděpodobně bude větší kámen s pamětní deskou. Na té budou zmíněni všichni čeští vojáci, kteří zahynuli ve vojenské misi v Afghánistánu. ČTK a televizi Nova to v Kábulu řekl vrchní praporčík L. V.
25.12.2018 11:25 |

podobné články

Američané kromě zbraní nechali v Afghánistánu i psy. Čeká je smrt, míní ochránci

 
Spojené státy k 31. srpnu stáhly své jednotky z Afghánistánu, kde kontrolu nad vládou převzalo radikální islamistické hnutí Tálibán. Po vojácích v zemi zbylo mnoho drahé techniky a výzbroje, podle předběžných odhadů se jedná o stroje v hodnotě miliard korun. Američané tu ale také nechali své věrné společníky – zůstaly tam desítky psů. Kromě zvířat v Afghánistánu zůstalo i na 200 amerických civilistů, uvedl list Daily Mail.
01.09.2021 15:30 |

podobné články

Velitel z Afghánistánu: Češi byli mezi posledními, kteří Kábul opustili

 
Podplukovník Michal Thon byl velitelem poslední české jednotky v Afghánistánu, která se vrátila na konci června. V rozhovoru pro Právo řekl, že bylo zvláštní vidět, jak se vylidnila obří základna v Kábulu, v níž ještě nedávno byly tisíce vojáků a velké množství techniky.
05.07.2021 03:00 |

podobné články

Češi evakuovali z Afghánistánu 59 dětí: Jak se jim daří dnes?

 
V půlce srpna radikální hnutí Tálibán obsadilo hlavní město Afghánistánu Kábul a v zemi se opět po dvaceti letech chopilo vlády. Davy zoufalých lidí se v panice snažily co nejrychleji uprchnout. Letiště bylo zcela přeplněné, všude bylo vidět zoufalství a strach. Do České republiky celkem za tři dny přicestovalo 195 osob. Mezi evakuovanými bylo 59 dětí, nejmladšímu miminku byl pouhý měsíc. Jak se rodinám daří teď?
26.10.2021 05:45 |

podobné články

Mrtvá těla slovenských vojáků mohou převést z Afghánistánu do vlasti i Američané

 
Slovensko naléhavě řeší převoz ostatků dvou svých vojáků, kteří v pátek zahynuli při útoku Talibanu na Kábul. Podle dnešního vyjádření ministra obrany jsou ve hře tři možnosti.
28.12.2013 23:13 |

podobné články

Děsivé svědectví z Afghánistánu: „Českého“ tlumočníka zbili a odvlekli! Milice ho zmláceného propustila

 
Tálibán ovládl Kábul, tisíce lidí se snaží uprchnout ze země, letiště je zahlcené lidmi, kteří se snaží utéct před teroristy. Jediná cesta, jak se z Afghánistánu dostat, je totiž vzduchem. Spolek Vlčí máky se snaží všem tlumočníkům pomoci, jednoho už ale málem ztratili. Šlo o muže, který pomáhal s překladem pro české vojáky. Je zbitý, ale žije!
16.08.2021 10:50 |

podobné články

Strach z kamenování a útlaku žen. „Zemřeme potichu,“ pláče afghánská dívenka kvůli Tálibánu

 
Poté, co Tálibán obsadil metropoli Kábul a vyhlásil konec války v Afghánistánu, se množí obavy o osud žen a dívek pod vládou tohoto radikálního islamistického hnutí. Ženy si již v minulosti zakusily, co to znamená žít pod vládou Tálibánu. Veřejné popravy, kamenování za cizoložství, bičování, zákaz práce ženám, nikáby zahalující celá těla s tenkým průzorem na oči... Ženy v Afghánistánu se nyní obávají ze značné ztráty svých svobod. Dokládá to i video, které rezonuje na twitteru, S plačící holčičkou s obavami, že na Afghánkách světu nezáleží.
16.08.2021 18:50 |

podobné články

Bývalý mariňák se snaží dostat manželku z Afghánistánu: Záchrana byla zpackaná, naříká

 
O víkendu ovládlo extrémistické hnutí Tálibán hlavní město Afghánistánu Kábul. Vláda země se zhroutila a prezident uprchl. Lidé se v panice snaží utéct ze země a vojáci západních zemí urychleně evakuují své občany a další spolupracovníky. Mezi těmi, kteří se snaží dostat co nejrychleji pryč, je i manželka zakladatele charity a bývalého vojáka britského námořnictva Paula „Pena“ Farthinga. Ta měla být přepravena s dalšími Brity ještě společně s jednou Farthingovou těhotnou zaměstnankyní, jenže v hrozné situaci, která na letišti panuje, se nakonec do letadla nedostala. Její manžel se zlobí kvůli tomu, jak je evakuace zorganizována.
18.08.2021 14:05 |

podobné články

Tálibánci v Afghánistánu popravili ženu: Nebyla prý dostatečně zahalená

 
Extremistické islamistické hnutí Tálibán o víkendu obsadilo hlavní město Afghánistánu - Kábul. Když byla tato skupina v zemi u moci v letech 1996-2001, ženy v zemi neměly téměř žádná práva a byly naprosto vykořisťované. Mohly se zdržovat téměř výhradně ve svých domovech. V případě, že vyšly na veřejnost, musely být zcela zahalené, a to včetně obličeje. Nyní panuje oprávněná obava, že bude situace podobná. V jednom ze svých proslovů sice Tálibánci tvrdili, že zajistí, aby práva žen byla dodržována, nicméně realita je zřejmě jiná. Objevil se případ ženy, která byla zastřelena údajně proto, že byla nedostatečně zahalená.
18.08.2021 17:40 |

podobné články

Ženy v Afghánistánu mají strach z Tálibánu: Reportérka CNN raději radikálně proměnila šatník

 
Celý svět s hrůzou sledoval, jak Afghánistánem postupují extrémisté z islamistického hnutí Tálibán a postupně si podmaňují další a další oblasti země. V neděli radikálové obsadili i hlavní město Kábul a usadili se v prezidentském paláci. V zemi vypukl chaos a panika, lidé mají obrovský strach o své životy. Jednou z nejohroženějších skupin jsou ženy. Když byl totiž Tálibán v Afghánistánu u moci před dvaceti lety, právě ženy a dívky zažívaly obrovská příkoří. Celou situaci ilustruje zásadní proměna šatníku americké reportérky stanice CNN Clarissy Wardové. Místo pestrých barev oblékla černou abáju, jeden z typů tradičního muslimského oděvu.
19.08.2021 20:40 |

podobné články

V Afghánistánu zabiti Němci a Američané, v podezření Taliban

 
Mezi deseti mrtvými nalezenými v pátek v severním Afghánistánu jsou převážně cizinci - Němci a Američané. Údaje o nich, které přinášejí zahraniční agentury, jsou ale protichůdné. K útoku se přihlásilo radikální hnutí Taliban.
07.08.2010 11:25 |

podobné články

Kolaps v Afghánistánu. Američané narychlo vyklízejí ambasádu

 
Američané urychleně stahují své lidi z ambasády v afghánském Kábulu. Ale administrativa prezidenta současně ujišťuje afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního, že USA mají i nadále zájem na zachování stability a bezpečnosti v Afghánistánu.
14.08.2021 08:30 |

podobné články

Vojáka, který zmasakroval vesničany, raději odvezli Američané z Afghánistánu

 
Američané odvezli z Afghánistánu vojáka, který tam zastřelil 16 vesničanů. Informuje o tom ve středu televize CNN. Za zdroj informace označila CNN americké ministerstvo obrany - Pentagon.
14.03.2012 22:50 |

podobné články

Tálibán? Občanské fórum! Američané nejsou blbí. Generál, diplomat a další odhalili pravdu

 
Pokazili Američané v Afghánistánu, co mohli, nebo jde o hlubší taktiku, která směřuje k rozvrácení celého regionu? Co s tou ohromnou hromadou zbraní, které tam nechali? Přitom nejde o žádný šrot! Na besedě, kterou uspořádala Nadace Železné Opony k Afghánistánu, se sešli odborníci na slovo vzatí – bývalí diplomaté, arabisté, vojáci. Po Sovětech odešel spráskaný i Západ a USA a dnes je téměř každý Afghánec tálibáncem…
24.09.2021 07:10 |

podobné články

Budeme se dál vojensky angažovat v Afghánistánu. I po roce 2016, slíbil Sobotka

 
Česko předpokládá, že se bude vojensky angažovat v Afghánistánu i po roce 2016. Po středečním jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem to novinářům řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ke konci roku 2016 oznámily ukončení své mise v Afghánistánu Spojené státy. Američané ale ještě chtějí vést o svém dalším zapojení politická jednání s afghánskými představiteli.
11.09.2015 10:01 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9576 článků)