Článek

Foto: Zvon Haštal váží přes tunu. Takto ho zvedali do zvonice pražského kostela

 
Pražský kostel sv. Haštala má po 105 letech opět všechny zvony. Vyzvedávání dvou nových do zvonice zachytil na svých snímcích fotograf Richard Horák.
22.04.2021 15:00 |

podobné články

Podobné články

Po 105 letech kompletní! Kostel na Starém Městě má dva nové zvony, Haštala a Františka vyzvedl jeřáb

 
Pražský kostel sv. Haštala na Starém Městě má po 105 letech opět kompletní všechny zvony. Jeřáb dnes okolo 08:00 vyzvedl na věž dva nové zvony Haštal a František. Sbírku na jejich výrobu vyhlásil spolek Sanctus Castulus, latinsky svatý Haštal. Zvony vyšly celkem na 1,2 milionu korun a odlilo je zvonařství Grassmayr v rakouském Innsbrucku. Kromě sv. Haštala dostane nové zvony také kostel sv. Havla, kde již byly požehnány a čekají na vyzvednutí na věže.
21.04.2021 12:00 |

podobné články

Písek jako na dlani: Monumentální zvonice se poprvé otevře veřejnosti

 
Pohled z nebe na bývalé královské město se už brzy naskytne návštěvníkům věže kostela Narození Panny Marie. Otevření zvonice se chystá na 26. srpna.
27.07.2009 05:05 |

podobné články

Svatomikulášská zvonice v Praze: Našli v ní tajnou chodbu...nikdo neví, kam vede!

 
Není o ní jakákoliv zmínka v archivu. Dělníci během rekonstrukce Svatomikulášské zvonice na pražském Malostranském náměstí objevili tajnou chodbu. Kam vede, nikdo netuší. Jasné je, že nejde o zkratku do nedalekého kostela.
09.11.2018 12:10 |

podobné články

Na váhu! Z Maxíka i Rudiho rostou pořádní chlapi, váží už přes tunu

 
Sloni v pražské zoologické zahradě absolvovali pravidelné vážení, které ukázalo, že nejen z Maxíka roste pořádný chlap. První slůně počaté i narozené v Praze už váží 1332 kilogramů. Také o půl roku mladší Rudi už má více než jednu tunu.
26.01.2020 07:30 |

podobné články

Požár v Moskvě: Vzplála zvonice největšího kláštera ve městě

 
V centru Moskvy dnes večer vzplála zvonice slavného Novoděvičího kláštera. Podle hasičů začalo hořet lešení, které vyrostlo kolem čtyřicet metrů vysoké věže kvůli nezbytným opravám a restaurátorským pracím. Architektonickou památku z konce 17. století, největší svého druhu v hlavním městě, hasí podle agentury RIA Novosti 16 přivolaných hasičských vozů.
15.03.2015 22:50 |

podobné články

Svatomikulášská městská zvonice se do konce roku uzavře: Čekají ji rozsáhlé opravy

 
Svatomikulášská městská zvonice na Malostranském náměstí se uzavře veřejnosti. Od 17. září až do konce roku tady budou probíhat opravy a restaurátorské práce. Obnovit by se měly elektroinstalace, dřevěné schodiště, podlahy, zdivo i omítka a kamenické prvky.
10.09.2018 12:45 |

podobné články

Senzační nález pod Malostranským náměstím: Je tam točité schodiště do podzemí

 
Při rekonstrukci Svatomikulášské městské zvonice na pražském Malostranském náměstí objevili dělníci barokní točité schodiště do podzemních prostor. Kam chodba vede a jakému účelu sloužila, by mohlo být známo v dalších týdnech. Uvedla to Adéla Petříčková z Muzea hlavního města Prahy, které má zvonici ve správě. První o objevu informoval server iRozhlas.cz. Zvonice byla postavena v 18. století.
08.11.2018 15:55 |

podobné články

Kytlice na Děčínsku: U lesa vyrostla tajemná zvonice

 
Mohutná dřevěná zvonice s bustou muže překvapila obyvatele Kytlic na Děčínsku. Prakticky ze dne na den vyrostla na rozcestí u lesa nedaleko místní farmy.
24.12.2020 05:10 |

podobné články

Vzácný mechanismus zvonohry na vlastní oči: Unikátní prohlídky Lorety zavedou návštěvníky do zvonice

 
325 let od svého zprovoznění oslavila zvonohra pražské Lorety loni v září. Její mechanismus je zcela unikátní - patří totiž k nejstarším autenticky zachovaným v Evropě. Návštěvníci se u příležitosti výročí mohli na podzim vůbec poprvé vydat do zvonice a skrytý mechanismus si prohlédnout. Loreta teď akci zopakuje - na unikátní prohlídku mohou zájemci vyrazit v neděli 13. června a pak ještě o víkendu 19. a 20. čevna
09.06.2021 15:25 |

podobné články

Je to český rekord: Perníková chaloupka váží tunu!

 
Obří chaloupku z perníku postavili žáci, učitelé a přátelé základní školy Mařádkova v Opavě. Váží rovnou tunu. Byla zapsána do České knihy rekordů a míří i do Guinessovky.
26.01.2013 19:50 |

podobné články

Zvoní, zvoní Havlův zvon, Havlův zvon... A z nové sbírky na odkaz zesnulého prezidenta mají legraci Jandák a Knížák

 
„Lidová sbírka“ na zvon zvaný Havel, který má viset v kostele sv. Havla v Havelské ulici na Starém Městě pražském a má uctít disidenta, dramatika a prezidenta Václava Havla, se zdá poslanci Vítězslavu Jandákovi jako „trošku infantilní nápad“. „Ty myšlenky Kim Ir-sena se šíří světem strašně moc a je to nakažlivé,“ ironizoval nápad Nadace 77 Jandák. „Směju se této akci,“ spustil k témuž bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák.
17.08.2016 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6070 článků) , Vítězslav Jandák (417 článků) , Kim Kim (1757 článků)

V Rakousku odlijí zvon na počest Havla, zaduní v pražském kostele

 
Na počest Václava Havla dnes odlije zvon Václav zvonařská dílna Grassmayr v rakouském Innsbrucku. Bývalý československý a český prezident se v místní nemocnici před 18 lety podrobil operaci, která mu zachránila život. Zvon bude následně zavěšen a používán v pražském kostele sv. Havla. Ve své tiskové zprávě to uvedla Nadace Charty 77. Zprávu převzala ČTK.
16.12.2016 06:15 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6070 článků)

Zvon na počest Havla odlijí v Innsbrucku. Před 18 lety se tam podruhé narodil

 
Na počest Václava Havla v pátek odlije zvon Václav zvonařská dílna Grassmayr v rakouském Innsbrucku. Bývalý československý a český prezident se v místní nemocnici před 18 lety podrobil operaci, která mu zachránila život. Zvon bude následně zavěšen a používán v pražském kostele sv. Havla. Ve své tiskové zprávě to uvedla Nadace Charty 77.
16.12.2016 07:10 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6070 článků)

Indoktrinace dětí. Jako v časech básniček o Leninovi. Norské fondy. Hovoří dětský psychiatr, kterému udělali peklo kvůli Gretě

 
Hostem pořadu Kupředu do minulosti, moderovaného Martinou Kociánovou, byl psychiatr pro děti a dorost Jaroslav Matýs. Za to, že děti se chovají, jak se chovají, a mají priority, jaké mají, mohou hlavně rodiče, kteří je nenaučili životním prioritám. „V rámci politické korektnosti a lidské nekorektnosti se děje to, že se omlouvá něco, co v minulosti bylo nemyslitelné,“ poznamenal Matýs. Téma se týkalo i indoktrinace mládeže a vstupu státu do výchovy dětí. Děti se opět učí podobné básničky jako kdysi: „Lenin – maják, Lenin – zvon, Lenin – maják, Lenin – zvon, Maják – zvon, Lenin.“ V USA plánují politici zrušit policii a její dosavadní působnost přidat psychoterapeutům a sociálním službám... A něco podobného mají i u nás prosazovat Norské fondy.
25.08.2020 17:35 |

podobné články

Osobnosti: Martina Kociánová (65 článků)

Sexy Taťána s vtipem!

 
Matka představená přijímá do řádu novicku a ukazuje jí celý klášter. Přivede ji do zvonice a ukazuje jí, jaký mají krásný nový zvon. Novicka v úžasu odpoví: "Paráda!"
06.08.2017 05:10 |

podobné články

To nepochopíte: Američan žaluje kostelní zvon, může prý za jeho rozvod!

 
Čtyřiašedesátiletému Američanovi Johnu Devaneymu se rozpadlo manželství a on je přesvědčen o tom, že za vše může zvon "kostela":http://www.extra.cz/proklety-kostel-v-rakousku-zamorily-mraky-much-zrejme-bude-strzen sv. Tomáše na Rhode Islandu.
09.09.2013 09:40 |

podobné články

Američan žaluje kostelní zvon. Může prý za jeho rozvod

 
Američan John Devaney je přesvědčen o tom, že za krachem jeho manželství stojí zvon katolického kostela svatého Tomáše v Narragansettu na Rhode Islandu.
09.09.2013 11:20 |

podobné články

Američan žaluje kostelní zvon. Může prý za jeho rozvod

 
Američan John Devaney je přesvědčen o tom, že za krachem jeho manželství stojí zvon katolického kostela svatého Tomáše v Narragansettu na Rhode Islandu. Čtyřiašedesátiletý muž se nezdráhá zvonici žalovat. Právě neustálé odbíjení času totiž prý narušilo poklidný chod domácnosti a vedlo nakonec k rozvodu.
09.09.2013 18:00 |

podobné články

Ostrava věnuje vyhořelému kostelíčku v Gutech nový zvon: Přispěje na něj 300 tisíci

 
Ostrava věnuje do repliky vyhořelého kostela v Třinci-Gutech na Frýdecko-Místecku nový zvon. Biskupství dá na jeho výrobu 300 tisíc korun.
11.10.2017 14:15 |

podobné články