Článek

Experti: Vláda v boření dezinformací zklamala. Kolik Čechů věří hoaxům a jakým?

 
Vláda podle expertů zklamala v boření dezinformací, respektive jejich vyvracení nevěnuje tolik pozornosti, jakou by si zasloužily. Navíc se kolikrát sami politici podílí na šíření nebezpečných hoaxů, jak zaznělo na diskuzi analytiků a organizace Evropské hodnoty. Podle nejnovějšího průzkumu tak nyní poměrně hodně Čechů nejenže řadě dezinformací věří, ale i je aktivně pouští dál do širší společnosti. A jaké hoaxy jsou vlastně ty nejznámější? Například, že je ve vakcíně sledovací mikročip, nebo že vám změní DNA.
15.03.2021 05:50 |

podobné články

Podobné články

Uměle vytvořený virus a čipy při očkování: Hoaxům o covidu věří dvě pětiny Čechů, šokuje průzkum

 
Dvě pětiny lidí v Česku, kteří používají internet, považují řadu nepravdivých informací a konspirací o novém typu koronaviru za důvěryhodné. Nejvíce z nich, polovina, věří tomu, že virus byl uměle vyroben v laboratoři. Kolem 40 procent si myslí, že epidemie je pro vládu zástěrkou ke kontrole občanů, a desetina věří i takové dezinformaci, že očkování proti nemoci covid-19 má vést ke kontrole populace pomocí mikročipů. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM, která jej provedla na přelomu ledna a února mezi 1400 lidmi. ČTK má jeho výsledky k dispozici.
02.03.2021 15:10 |

podobné články

Exrozvědčík Polreich: Typickým příkladem lháře a dezinformátora je prý eurotajemník Prouza. A takto manipulace těchto skupin fungují...

 
Bývalý rozvědčík zpravodajské služby Miroslav Polreich, který o své místo přišel v roce 1969, o šíření informací a dezinformací leccos ví. Proto se k tomuto tématu opakovaně vrací. Nejinak tomu bylo i na debatě o šíření informací a dezinformací v demokratickém prostoru, kterou pořádala nadace Železná opona. Tentokrát se Polreich snažil vysvětlit, jak se pozná šiřitel dezinformací a proč je šíří.
31.01.2017 21:00 |

podobné články

Exrozvědčík Polreich: Typickým příkladem lháře a dezinformátora je eurotajemník Prouza. A takto manipulace těchto skupin fungují...

 
Bývalý rozvědčík zpravodajské služby Miroslav Polreich, který o své místo přišel v roce 1969, o šíření informací a dezinformací leccos ví. Proto se k tomuto tématu opakovaně vrací. Nejinak tomu bylo i na debatě o šíření informací a dezinformací v demokratickém prostoru, kterou pořádala nadace Železná opona. Tentokrát se Polreich snažil vysvětlit, jak se pozná šiřitel dezinformací a proč je šíří.
31.01.2017 21:05 |

podobné články

Řada lidí vakcínu na koronavirus odmítá. Podle odborníků jde ale o jediné světlo na konci tunelu

 
Celý svět se už několik měsíců upíná na vývoj a distribuci vakcíny na koronavirus. Když už je to ale takřka na dosah ruky, řada lidí otočila a očkování odmítá. Ať už je důvodem to, že někteří Češi nechtějí do těla dostávat jakoukoliv chemii nebo uvěřili nejrůznějším hoaxům, je takové odmítání podle odborníků špatně. Ti totiž věří, že koronaviru se musíme zbavit co nejrychleji, jelikož si epidemie vyžádala několik tisíc mrtvých, nemluvě o ekonomických ztrátách. A právě tomu by měla vakcína předejít.
26.11.2020 22:26 |

podobné články

„Babi, vol Piráty! Uprchlický tábor? Lež.” Akce na seniory. Zapojte se, volá Bartoš

 
Piráti cílí na seniory. Chtějí jim nabídnout, aby od Andreje Babiše plynule přešli k nim. Přesvědčovat je budou vybraní senioři – vrstevníci zvaní „ambasadoři”. Zároveň připravili masivnější akci: Podle Bartošova vedení senioři věří mnoha hoaxům o Pirátech, třeba že v Praze postavili uprchlický tábor. Každý ambasador teď bude „svého” seniora přesvědčovat, že to je lež.
23.03.2021 07:45 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (22563 článků)

Nové vládě Bohuslava Sobotky věří 38 procent Čechů

 
Důvěra Čechů ve Sněmovnu i Senát v únoru nadále rostla, poslancům tak nyní věří 31 procent a senátorům třetina lidí. Vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) krátce po jejím jmenování důvěřovalo 38 procent Čechů. Největší důvěru měli jako obvykle starostové a obecní zastupitelstva, kterým věří zhruba dvě třetiny lidí. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). 
21.02.2014 17:50 |

podobné články

To se dostáváme už na úroveň cenzury, řekl nám Babiš o novém odboru ministra vnitra Chovance proti „ruské propagandě“

 
Dle průzkumu ministerstva vnitra věří polovina Čechů tomu, že za migraci ze Sýrie mohou USA, že by NATO nepomohlo spojeneckému státu v případě napadení a čtvrtina lidí věří „alternativním médiím“. Od Nového roku proto vznikne na ministerstvu vnitra odbor proti dezinformacím, protože veřejné mínění je prý pod tlakem dezinformací a propagandy cizích států – generál Petr Pavel přímo zmínil Rusko. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš vznik tohoto útvaru kritizuje.
21.11.2016 15:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (22563 článků) , Petr Pavel (791 článků) , Pavel Nový (470 článků) , Pavel Nový (337 článků)

Idiot Milan Chovanec. Pěkné kurvy. Je schopný vyprovokovat válku. Nehorázné lži. Debakl ČT za miliardy. Babiš, Okamura či Keller promluvili k projektu vlády proti „ruské propagandě“

 
ANKETA Dle průzkumu Ministerstva vnitra věří polovina Čechů tomu, že za migraci ze Sýrie mohou USA, že by NATO nepomohlo spojeneckému státu v případě napadení a čtvrtina lidí věří „alternativním médiím“. Od Nového roku proto vznikne na Ministerstvu vnitra odbor proti dezinformacím, protože veřejné mínění je prý pod tlakem dezinformací a propagandy cizích států – generál Petr Pavel přímo zmínil Rusko.
22.11.2016 15:25 |

podobné články

Osobnosti: Milan Chovanec (1426 článků) , Petr Pavel (791 článků) , Pavel Nový (470 článků) , Pavel Nový (337 článků)

Promořování k vymizení viru nestačí. Strach lidí z očkování mírní odborníci, odhalují mýty

 
Národ je potřeba přirozeně promořit a zbavíme se tak viru, vakcína šitá horkou jehlou bude nekvalitní a nebezpečná? I to jsou dezinformace, které stačily k tomu, aby se část Čechů koronavirové vakcíny začala obávat. Šéfka Státního ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) však připomíná, že všechny vakcíny před uvedením na trh čekají těžké zkoušky a očkování je nutnost. Právě proočkování obyvatel dle expertů může vrátit životy lidí zpátky do normálu a nemoci covid-19 se zbavit, nebo ji maximálně omezit. S vakcínou se lidé zbavili v minulosti i dalších nemocí. Navzdory hoaxům o hrozbě autismu.
07.12.2020 11:40 |

podobné články

Rusové vedou proti Česku nevyhlášenou válku, tvrdí experti. Zmínili i roli Zemana

 
Ruská federace je s Českou republikou v nevyhlášené válce, shodli se v páteční pražské diskusi experti na mezinárodní otázky. Rusové se podle odborníků nikdy nevzdali uvažování o světě rozděleného do sfér vlivu stejně jako v dobách Sovětského svazu. Současné ruské snahy o šíření dezinformací jsou podle nich útokem proti hodnotám, o které se opírají základy západní společnosti. Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty se pak pozastavil nad úlohou prezidenta Miloše Zemana.
15.09.2017 20:40 |

podobné články

Osobnosti: Jakub Janda (608 článků) , Miloš Zeman (25769 článků)

Bouřka dílem záhadných kruhů u Plzně? Dezinformátoři zmiňují komplot, experti radar

 
Možná jste si jich všimli také. Během úterních bouřek tento týden se na radarových datech objevily záhadné kruhy nedaleko Plzně. Pro milovníky konspiračních teorií a dezinformací to byl jasný důkaz, že to s počasím v Česku není „jen tak“. Experti mají nicméně pro záhadu vysvětlení, která s fungováním radaru úzce souvisí.
03.07.2021 05:05 |

podobné články

Dezinformaci o večeru v luxusním hotelu označil Paroubek za útok na manželku

 
Za útok na těhotnou manželku Petru označil šéf ČSSD Jiří Paroubek dezinformaci, že minulý týden v pátek trávil večer v luxusním hotelu společně s herečkou Kateřinou Brožovou a středočeským hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD). Podle Paroubka je zpráva lživá.
17.06.2009 14:40 |

podobné články

Osobnosti: Kateřina Brožová (546 článků) , Jiří Paroubek (4125 článků) , David Rath (4586 článků)

Zvol si info. Studenti chtějí bránit šíření dezinformací a propagandy

 
Devět nadšených studentů Masarykovy univerzity se rozhodlo založit projekt, který pomocí jednoduchého návodu učí mladé lidi, jak rozeznávat dezinformační a pochybné články na internetu. Projekt Zvol si info se snaží zabránit šíření dezinformací a propagandy, neboť dle členů je alarmující.
23.12.2016 14:40 |

podobné články

Zvol si info. Studenti chtějí bránit šíření dezinformací a propagandy

 
Devět nadšených studentů Masarykovy univerzity se rozhodlo založit projekt, který pomocí jednoduchého návodu učí mladé lidi, jak rozeznávat dezinformační a pochybné články na internetu. Projekt Zvol si info se snaží zabránit šíření dezinformací a propagandy, neboť dle členů je alarmující.
23.12.2016 20:55 |

podobné články

Lidé se vrhli na Chovancův „úřad hledání pravdy“. Prdelovice, zbytečné, zlomil nad ním hůl i odborník od Bakaly. A paní Romancovová...

 
Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra jede od 1. ledna v ostrém provozu. Útvar si klade za cíl bojovat proti šíření propagandy a dezinformací. Zejména na internetu. Jenže sotva se jednotka proti dezinformaci pustila do práce, začala jí část veřejnosti dávat najevo, co si o ní myslí.
03.01.2017 06:50 |

podobné články

Všechny vyspělé státy sledují dezinformace, říká Helena Langšádlová. A potřebujeme prý také aktivnější soudy při rušení webů

 
ROZHOVOR Na internetu a na sociálních sítích se v poslední letech objevuje mnoho dezinformací, myslí si místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. „Žel je to tak, že v tuto chvíli je Česká republika především pod útokem ruského vlivu, který umně využívá nových sociálních sítí k šíření mnoha dezinformací,“ prozradila ParlamentnímListům.cz. I proto podporuje vznik Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Kromě toho je zastánkyní i občanského vzdělávání. „Abychom rozuměli fungování demokracie, měli vyvinutější kritické myšlení a podobným propagandám nepodléhali,“ doplnila.
08.01.2017 18:05 |

podobné články

Osobnosti: Helena Langšádlová (275 článků)

Analytická společnost odhaluje: ČT nemluvila pravdu a navíc šířila dezinformaci!

 
Analytická společnost EXANPRO zhodnotila práci České televize. Pro veřejnoprávní televizi to nedopadlo právě nejlépe. Veřejnoprávní televize prý šířila dezinformaci. Přesvědčte se sami.
13.02.2018 17:00 |

podobné články

Rozvoral (SPD): Politické neziskovky? Nástroj k šíření dezinformací za peníze přímo z Bruselu

 
Představitelé skupin, jejichž cílem je šíření dezinformací proti fungování tradiční evropské společnosti, používají různé formy a metody. Jedním z těchto nástrojů jsou neziskové organizace s politickým a ideologickým programem.
04.05.2018 10:00 |

podobné články

Angela Merkelová zřejmě šířila závažnou dezinformaci. Zde jsou slova šéfa německé kontrarozvědky

 
Stejného názoru, jakého je saský premiér Michael Kretschmer, že v saském městě Chemnitz (Saská Kamenice) neprobíhaly žádné hony na cizince, je i šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen, který to řekl pro páteční vydání deníku Bild. „Máme pádný důvod věřit, že šlo o úmyslnou dezinformaci,“ sdělil. Uvádí to server Novinky.cz.
07.09.2018 10:55 |

podobné články

Osobnosti: Angela Merkelová (2740 článků) , Michael Maassen (1 článek) , Michael Georg (3 články) , Michael Michael (1700 článků) , Michael Angelo (3 články) , Michael Angelo (3 články) , Michael Angelo (3 články)