Článek

Evropský navigační systém Galileo už funguje! Dodá navigaci tam, kde GPS nefungovala

 
Jeden z největších evropských kosmických projektů, družicový navigační systém Galileo sídlící v Praze ve čtvrtek začal plnit svou funkci. Dodá lepší navigaci v místech, kde dosud GPS dostatečně nefungovala.
15.12.2016 18:40 |

podobné články

Podobné články

Otázky a odpovědi: navigační Galileo v porovnání s GPS

 
Evropský navigační systém Galileo bude sídlit v Praze. V čem bude lepší než americký konkurent GPS?
09.12.2010 15:05 |

podobné články

Navigační systém Galileo bude v Praze

 
Evropský navigační systém Galileo bude mít sídlo v Praze, českou metropoli vybrali ve středu velvyslanci zemí Evropské unie. Agenturu Mediafax o tom informoval mluvčí českého velvyslanectví v Bruselu Radek Honzák.
08.12.2010 21:45 |

podobné články

Navigační systém Galileo bude sídlit v Praze

 
Evropský navigační systém Galileo bude mít sídlo v Praze, českou metropoli vybrali ve středu velvyslanci zemí Evropské unie. Agenturu Mediafax o tom informoval mluvčí českého velvyslanectví v Bruselu Radek Honzák.
09.12.2010 11:30 |

podobné články

Sídlo navigací Galileo má namíře do Česka

 
Česká republika se zřejmě stane domácí zemí pro celosvětový navigační systém Galileo. Ten doplní americkou GPS technologii.
25.06.2010 09:15 |

podobné články

Praha už řídí systém Galileo

 
Evropský satelitní navigační systém Galileo by měl začít poskytovat první služby do konce roku 2014. Během oficiálního otevření sídla agentury GSA to uvedl místopředseda Evropské komise Antonio Tajani. Plně funkční by Galileo mělo být na přelomu let 2019 a 2020.
07.09.2012 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Antonio Tajani (18 článků)

Evropský navigační systém Galileo zahajuje svůj provoz

 
Evropská komise dnes slavnostně oznámila, že poprvé spouští služby družicového navigačního systému Galileo. Evropa se tak zařadila mezi hlavní světové hráče na poli družicové navigace, jakými jsou zejména Spojené státy americké s populárním a dlouhodobě využívaným systémem GPS, Rusko se systémem GLONASS a Čína s BeiDou.
15.12.2016 11:25 |

podobné články

ČR bojuje o navigační systém Galileo. Rozhoduje se v Bruselu

 
Velvyslanci členských států EU ve středu v Bruselu rozhodnují o sídle administrativní části evropského navigačního systému Galileo, který má odstranit dnešní závislost na americkém systému GPS.
08.12.2010 12:30 |

podobné články

Tošenovský (ODS): Musíme přesvědčit trh a budoucí uživatele, že Galileo bude oproti americké GPS lepší

 
Agenturu pro evropskou družicovou navigaci Galileo (GSA) v Praze poprvé navštívili zástupci Evropského parlamentu. V tříčlenné delegaci byli český europoslanec Evžen Tošenovský, Paul Rübig z Rakouska a Ital Flavio Zanonato. Všichni jsou členy výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), který má ve své kompetenci i oblast kosmických programů EU.
04.11.2015 16:00 |

podobné články

Osobnosti: Paul Rübig (1 článek) , Evžen Tošenovský (114 článků)

Čína vyslala na oběžnou dráhu dva satelity pro navigační systém Kompas-2

 
Čína vypustila do kosmu další dva satelity, které jsou určeny pro vlastní navigační systém Pej-tou-2 (Kompas-2). Ten by v budoucnu měl být zcela nezávislý na americkém GPS, evropském Galileu či ruském Glonassu. Satelity do vesmíru dopravila raketa Čchang-čeng-3B (Dlouhý pochod 3B). 
26.07.2015 13:45 |

podobné články

Tošenovský (ODS): Velké kosmické projekty Galileo a Copernicus mají zelenou

 
Evropská družicová navigace Galileo a systém pro pozorování Země Copernicus dnes postoupily o krok blíže svému dokončení. Evropský parlament schválil nová pravidla pro fungování evropské agentury pro Galileo (GSA), která sídlí v Praze, a také jasně vymezené úkoly pro Copernicus, včetně rozpočtu pro dobudování a provoz potřebné infastruktury.
12.03.2014 16:25 |

podobné články

Módní zábava geocaching: Hledejte s navigací poklady!

 
GPS navigaci má dneska kdekdo. Už se objevuje i ve výbavě levnějších mobilních telefonů. Nelze se tedy divit, že takzvaný geocaching je čím dál oblíbenější. Co to ale vlastně je? Jednou větou se dá říct: Turistická disciplína spojená s hledáním drobných pokladů pomocí GPS.
26.09.2010 05:05 |

podobné články

POTVRZENO: Navigace Galileo bude v Praze

 
Mezivládní konference zástupců států Evropské unie v pátek rozhodla, že navigační systém Galileo bude mít administrativní sídlo v Praze. Informuje o tom ČT 24.
10.12.2010 18:25 |

podobné články

Za měsíc se v Praze otevře centrum pro navigační systém Galileo

 
V Praze začne za několik týdnů pracovat řídící administrativní středisko evropského navigačního systému Galileo. Přípravy na otevření vrcholí.
05.08.2012 09:55 |

podobné články

Australský kontinent se pohybuje příliš rychle. Amerika bude muset opravit GPS

 
Americký satelitní navigační systém GPS, na kterém je už dnes závislá celá moderní společnost, se musí vypořádat s netradičním problémem. Australský kontinent se pohybuje příliš rychle a začíná to dělat neplechu.
04.08.2016 14:10 |

podobné články

Hovniválové využívají k navigaci Mléčnou dráhu

 
Zoologové vědí, že zvířata k navigaci v přírodě využívají krom přirozeného magnetismu Země také postavení Slunce, Měsíce a hvězd na nebi. V noci pak především dvou posledně jmenovaných, jejichž polarizované světlo funguje jako GPS navigace. Švédští vědci to prokázali u brouka rodu vruboun, kterému se lidově říká hovnivál. Kuličky si za noci koulí od hromádky k úkrytu pomocí světla vyzařovaného Mléčnou dráhou.
30.04.2017 11:30 |

podobné články

Vlivný Slovák z EU: Kdy přijdou auta bez volantů i k nám a jak pomáhá navigace z Česka

 
Částečně autonomní všechna nová auta, jejichž navigaci budou moci využít i nevidomí. Taková je vize vývoje evropské dopravy. A díky systému, který sídlí v Česku, se nejedná o příliš vzdálenou budoucnost. Částečně samostatná auta bude chtít podle eurokomisaře pro energetickou unii a mobilitu Maroše Šefčoviče EU do tří let. Systém pro nevidomé, který bude na velmi přesné satelitní navigaci Galileo také založen, pak už dokonce má hrubé obrysy. Přesnost by měla být na 20 cm. Šefčovič to řekl v rozhovoru pro Blesk Zprávy.
03.06.2018 11:25 |

podobné články

O 47 miliard korun více. Tak vzrostly náklady na evropské GPS

 
Evropská unie začne více hlídat náklady na vybudování navigačního systému Galileo. Shodli se na tom ministři dopravy EU v Bruselu. Galileo bude stát o minimálně 1,9 miliardy eur (téměř 47 miliard korun) více, než se původně očekávalo.
01.04.2011 10:10 |

podobné články

Nový počítač pro cyklisty vám na displeji ukáže, kde zrovna šlapou vaši kamarádi

 
Americká společnost Garmin je známá především svými GPS navigacemi. V posledních letech se ale přeorientovala ze slábnoucího trhu automobilových navigací směrem k malým sportovním počítačům s GPS. A v tomto segmentu nyní dominuje. Její nejnovější model pro cyklisty pak ukazuje, jaké nauvěřitelné funkce dnes můžete mít na řídítkách svého kola.
14.07.2016 23:50 |

podobné články

V Praze testují nový navigační systém pro nevidomé: Zatím na třech místech

 
Městské části Praha 2, 6 a 10 testují nový navigační systém pro nevidomé, který by jim měl usnadnit orientaci na exponovaných místech čtvrtí. Pozadu nezůstává ani magistrát, který nově nabízí grantové programy pro jednotlivé radnice ohledně zvýšení možností informovanosti slabozrakých nebo neslyšících. Na bezbariérovost mohou žadatelé dostat až 900 tisíc korun.
08.05.2017 09:35 |

podobné články