Článek

Evropská unie se rozšíří 1. července o nového člena, Chorvatsko

 
Evropská komise dnes potvrdila, že Chorvatsko vstoupí do Evropské unie 1. července. Komise schválila poslední hodnotící zprávu o přípravách země na připojení k unii, v níž také nabádá Chorvatsko k dalšímu boji s korupcí.
26.03.2013 14:30 |

podobné články

Podobné články

Chorvatsko dnes vstoupilo do Evropské unie: 10 věcí, co to pro Čechy bude znamenat

 
Chorvatsko se dneska stalo 28. členem Evropské unie a obyvatelé naší nejoblíbenější prázdninové destinace slavili vstup až do rána. Tahle země si v minulosti zažila svoje - občanskou válku mezi Srby a Chorvaty ještě jako součást Jugoslávie, náboženské konflikty, vyvražďování... Z jedné strany luxusní přímořská střediska, z druhé strašná bída ve vnitrozemských horách. Chorvatsko ušlo dlouhou cestu a k tomuhle národu jsme my, Češi, měli vždy blízko. A oni k nám. Není pravda, že Chorvati nás nemají rádi. Naopak. Naše povaha je jim blízká a, otevřeně řečeno, představujeme pro ně hlavní letní zdroj turistické ekonomiky. A proto slavte spolu s našimi jižními přáteli jejich definitivní krok k tomu stát se silnou, demokratickou a proevropskou zemí. Vítej, Chorvatsko, po našem boku.
01.07.2013 19:30 |

podobné články

MEZINÁRODNÍ TRAPAS: Evropský parlament vítal Chorvatsko fašistickým znakem!

 
Evropský parlament se pořádně ztrapnil. Rozhodl se totiž přivítat Chorvatsko, které se 1. července stane 28. členem Evropské unie tím, že si na své facebookové stránce změnil hlavní fotografii na přání “Vítej Chorvatsko“. V rohu obrázku ale administrátoři použili znak, který země používala za druhé světové války za vlády chorvatských fašistů, neboli ustašovců. Informovalo o tom bělehradské rádio B92.
28.06.2013 15:55 |

podobné články

Chorvatsko míří do Evropské unie. Evropská komise je PRO!

 
Chorvatsko dostává od Evropské komise zelenou ke vstupu do Evropské unie. Vyplývá to z dnešního prohlášení eurokomisařky Viviane Redingové před jednáním s ministry spravedlnosti v Lucemburku.
10.06.2011 10:40 |

podobné články

Chorvatsko - ráj na dosah ruky

 
Chorvatsko od nepaměti každoročně navštěvují statisíce turistů, kteří se nechávají zlákat jedinečností této země. Svým návštěvníkům poskytuje kvalitní servis nejen na pobřeží, ale i ve vnitrozemí, kde se nacházejí podstatná část turistických lákadel. Chorvatsko prochází neustálým vývojem a tak jsou zde pro vás připraveny prvotřídní služby za více než atraktivní ceny.
02.07.2012 09:15 |

podobné články

CHORVATSKO BUDE ZA 2 ROKY V EU!

 
Chorvatsko ve čtvrtek formálně uzavřelo přístupové rozhovory s Evropskou unií a 1. července 2013 se stane jejím osmadvacátým členem. Uvedla to ve čtvrtek Evropská komise, z jejíhož prohlášení cituje agentura Reuters.
30.06.2011 21:20 |

podobné články

Chorvatsko bude v EU, pro české dovolenkáře se ale nemění prakticky nic

 
Pro vstup do Evropské unie se ve včerejším referendu vyslovilo 66 procent Chorvatů. Výsledek hlasování přivítala jak vládní koalice, tak největší opoziční strana Chorvatské demokratické společenství. „Výsledek referenda je dobrý, Chorvatsko si zvolilo Evropskou unii a podle všeho se jejím členem stane 1. července 2013,“ řekla chorvatské televizi bývalá premiérka Jadranka Kosorová.
23.01.2012 13:05 |

podobné články

Evropská unie vznikla jako odveta válce. Proč se státníci báli Thatcherové?

 
Až po odhlasování odchodu z Evropské unie se řada Britů začala dozvídat, kde že to vlastně byli. Aby jednou nemuseli podobně tápat i Češi, startuje Blesk.cz nový seriál EU 100x jinak. Evropská unie se začala rodit před 70 lety v troskách válkou zničených měst. Hlavní motivací bylo to, aby už se nikdy neválčilo a neumírali nevinní lidé. Jenže vytváření spolupráce často zcela odlišných států nebylo vůbec jednoduché a všechny zásadní okamžiky provázely emoce, hádky a boj moc. Kdo měl při formování Unie zásadní slovo a jak vnikla dnešní mocná Evropská komise?
01.08.2016 06:25 |

podobné články

Bocianová (ČSSD): Chorvatsko – před odjezdem na dovolenou trochu politologie

 
Tuto neděli se v Chorvatsku konaly první volby do Evropského parlamentu, a to necelé tři měsíce před vstupem Chorvatska do Evropské unie. Stane se tak téměř po deseti letech vyjednávání a přístupových rozhovorů. Byť se na jednu stranu zdá, že Chorvatsko je poklidnou zemí krásných pláží, na druhou stranu má za sebou docela bouřlivý vývoj na své cestě do Evropské unie.
18.04.2013 09:30 |

podobné články

Ministři zahraničí EU se shodli, že rozšíří sankce vůči Rusku

 
Evropská unie rozšíří kvůli vývoji na Ukrajině seznam osob z Ruska, kterých se dotkne zmrazení majetku a zákaz cest. Novinářům to řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s tím, že příští týden není vyloučen mimořádný summit EU.
14.04.2014 22:00 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2467 článků)

EU začne se Srbskem jednat o vstupu do unie

 
Summit Evropské unie v pátek rozhodl o začátku jednání o vstupu Srbska do unie. Oznámil to unijní prezident Herman Van Rompuy. Již před tím lídři EU uvítali Chorvatsko, které se 1. července stane 28. státem společenství, a schválili přijetí eura v Lotyšsku od začátku příštího roku.
28.06.2013 20:00 |

podobné články

Rouček (ČSSD): Podporujeme znovuoživení procesu rozšiřování EU

 
Evropský parlament hlasuje ve čtvrtek o zprávě o pokroku Chorvatska v roce 2012. Tato rezoluce znamená splnění posledního úkolu před tím, než se Chorvatsko stane 1. července 2013 novým členským státem EU. Libor Rouček, místopředseda Skupiny S&D; a zpravodaj pro Chorvatsko, k tomu řekl:
19.04.2013 08:55 |

podobné články

Osobnosti: Libor Rouček (234 článků)

Pravý důvod, proč chce Brusel trestat Polsko. Pozitiva z EU už nepřevažují. Unie ohrožuje bezpečnost členských zemí. Expert na EU zásadně promluvil

 
ROZHOVOR „Evropská unie se skutečně dostala do stavu, kdy jsou její vlastní vedoucí orgány jejím největším ohrožením a kdy Evropská komise a Evropský parlament svými návrhy nejvíce poškozují myšlenku evropské integrace.“ Tak hodnotí rok 2017 v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz expert na Evropskou unii a ekonom Jiří Malý. Samotná Evropská unie i její instituce by podle něj měly šlápnout na brzdu a netlačit na prohlubování integrace členských států.
30.12.2017 15:55 |

podobné články

Štěpán Křeček: Evropská unie si udržuje pozici velmoci

 
„Evropská unie je druhou největší ekonomikou světa. Po odchodu Spojeného království se však Evropská unie propadne na třetí místo a předstihnou ji Spojené státy,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
11.07.2018 09:30 |

podobné články

Chorvatsko dostalo od Komise zelenou ke vstupu do EU

 
Chorvatsko dostává od Evropské komise zelenou ke vstupu do Evropské unie. Vyplývá to z dnešního prohlášení eurokomisařky Viviane Redingové před jednáním s ministry spravedlnosti v Lucemburku. Oficiálně by to nicméně komise ještě měla potvrdit v Bruselu po poledni.
10.06.2011 09:45 |

podobné články

Chorvatsko dostalo dárek k 20. výročí nezávislosti: Potvrzení vstupu do EU

 
Chorvatsko v pátek v předvečer 20. výročí vyhlášení nezávislosti dostalo od summitu EU dárek. Unijní lídři definitivně potvrdili, že se tato bývalá jugoslávská republika stane dalším členem Unie - a to nejpozději do dvou let.
24.06.2011 17:25 |

podobné články

Chorvatsko otvírá bránu EU. Přistoupit by mohlo v roce 2013

 
Chorvatsko v pátek podepsalo přístupovou smlouvu s Evropskou unií, informuje agentura AFP. Jestliže smlouvu schválí Chorvaté v referendu a ratifikují ji všechny členské státy, stane se tato balkánská země v červenci 2013 osmadvacátým členským státem unie.
09.12.2011 11:15 |

podobné články

Chorvatsko se stalo členem EU: Čechy přivítá modrá vlajka, jinak se nic nemění

 
Chorvatsko se úderem půlnoci stalo 28. zemí Evropské unie. Po Slovinsku je to druhá jugoslávská republika, která bude hrdě nosit modrou vlaječku. Na ceremoniálu byl i prezident České republiky Miloš Zeman.
01.07.2013 08:40 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (22546 článků)

Prezident Zeman navštíví Chorvatsko, jednat bude o migraci

 
Prezident Miloš Zeman navštíví na konci března Chorvatsko, setká se mimo jiné s prezidentkou Kolindou Grabarovou Kitarovičovou. Jednat by spolu mohli o migraci, vzájemných vztazích a o budoucnosti Evropské unie. ČTK to dnes řekl mluvčí Zemana Jiří Ovčáček.
16.03.2017 15:15 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Zeman (1180 článků) , Miloš Zeman (22546 článků)

Chorvatsko „uzamklo“ hraniční přechod do Srbska. Migranti neví, co dál

 
Chorvatsko v noci na úterý začalo uzavírat hraniční přechod se Srbskem Berkasovo-Bapska. Část uprchlíků, kteří se na přechodu nahromadili, ale ještě nechalo projít. Sdělila to Petra Quirke, koordinátorka českých dobrovolníků, kteří na tomto místě působí. Do nového zimního tranzitního tábora v chorvatském městě Slavonski Brod zatím dorazil první vlak s asi tisícovkou uprchlíků, kteří přišli přes Srbsko.
03.11.2015 12:55 |

podobné články