Článek

Evropská komise schválila pomoc české vlády firmám zasaženým růstem cen energií

 
Evropská komise (EK) dnes schválila pomoc české vlády určenou velkým firmám zasaženým růstem cen energií v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Za období od letošního února do konce roku jim bude stát moci poskytnout dotace v celkovém objemu 1,23 miliardy eur (30 miliard Kč). Komise to dnes oznámila v tiskové  zprávě .
15.11.2022 13:05 |

podobné články

Podobné články

EK schválila nový balík pomoci Itálii i Řecku. Kvůli uprchlíkům

 
Evropská komise (EK) dnes schválila zemím zasaženým přílivem běženců pro nadcházejících šest let pomoc ve výši 2,4 miliardy eur (zhruba 65 miliard korun). Oznámila to dnes Evropská komise. Nejvíce peněz, více než tři pětiny z celkové sumy, dostanou Itálie, Španělsko a Řecko. České republiky se nynější podpůrný balík netýká, peníze jí EK přiklepla již v březnu.
10.08.2015 20:11 |

podobné články

Ministr Síkela: Vláda schválila válečný balíček na pomoc firmám a domácnostem

 
Vláda schválila na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu novelu energetického zákona, která zavádí úsporný tarif jako opatření na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií. Domácnosti mohou získat slevu až 16 tisíc korun. Tarif by měl platit pro nadcházející topnou sezonu. Zároveň vláda v rámci pomoci firmám i domácnostem schválila, že jim budou odpuštěny poplatky za obnovitelné zdroje energie. Celkem vláda na opatření v tzv. válečném balíčku poskytne až 66 miliard korun.
24.06.2022 05:45 |

podobné články

Senátorský klub STAN: Lidé, firmy i obce potřebují pomoci s růstem cen energií

 
Plénum Senátu se dnes mimořádně sejde, aby projednalo pomoc občanům a firmám v souvislosti s nárůstem cen energií.
13.09.2022 11:45 |

podobné články

Česko a dalších pět zemí chce po EU reakci na růst cen energií. Plynu na zimu je prý dost

 
Pět zemí Evropské unie včetně České republiky se obrátilo na ostatní státy a Evropskou komisi (EK) s výzvou ke společnému řešení aktuálního rychlého růstu cen energií. Jejich návrh volá po lepší koordinaci nákupu a budování strategických rezerv plynu, reformě trhu s elektřinou či snížení závislosti na dovozu energií. Chce také předejít nepředvídatelnému růstu cen emisních povolenek. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans přitom dnes odmítl, že za rychlým tempem růstu cen energií jsou výkyvy na trhu s povolenkami.
06.10.2021 13:25 |

podobné články

Konfrontace v energetice. Rusko vyhrožuje Evropské unii růstem cen energií

 
Rusko dnes varovalo Evropskou unii před růstem cen energií způsobeným západními sankcemi uvalenými za ruskou invazi na Ukrajinu.
12.03.2022 12:05 |

podobné články

Knotek (ANO): Vláda selhala v boji s růstem cen energií. Lidem hrozí chudoba

 
S rychlým růstem cen energií se celá Evropa potýká už od loňského roku. Česko nevyjímaje. Státy napříč EU proto už tehdy zavedly podpůrné mechanismy pro domácnosti i podnikatele. A právě česká cesta byla příkladná a efektivní.
05.04.2022 05:40 |

podobné články

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže: Evropská komise vydala pozitivní rozhodnutí poměrně rychle

 
Evropská komise schválila změny u některých stávajících podpůrných opatřeních na pomoc podnikům zasaženým vládními opatřeními v souvislosti s COVID-19.
14.03.2021 17:20 |

podobné články

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže: Evropská komise vydala pozitivní rozhodnutí poměrně rychle

 
Evropská komise schválila změny u některých stávajících podpůrných opatřeních na pomoc podnikům zasaženým vládními opatřeními v souvislosti s COVID-19.
15.03.2021 14:04 |

podobné články

Ceny energií a plynu výrazně rostou. Vlády Řecka a Španělska budou chránit lidi před zdražováním

 
Vlády Řecka a Španělska budou chránit spotřebitele před citelným růstem cen energií - elektřiny a hlavně zemního plynu. Podobně Francie uvedla, že takový krok zvažuje, uvedla agentura Bloomberg. Ceny energií se v úterý v Německu, Francii, Španělsku či Británii vyšplhaly na maxima. Spolu s tím roste i tlak na vlády, aby vyšší ceny za energie spotřebitelům kompenzovaly.
15.09.2021 12:20 |

podobné články

MPO: Vládní pomoc firmám podle Dočasného krizového rámce se rozšíří na další sektory

 
Více firem bude moci žádat z programu podpory pro firmy na zvýšené náklady na zemní plyn a elektřinu v důsledku mimořádného růstu jejich cen, tzv. Dočasného rámce Evropské komise. Vláda schválila jeho aktualizaci, díky které se pomoc firmám rozšíří i na další sektory. Předpokládaná alokace programu je až 30 miliard korun. Výzvu vypíše ministerstvo v první polovině listopadu.
20.10.2022 10:00 |

podobné články

Dobrý rok pro korunu: Patří k měnám s nejvyšším růstem

 
Česká koruna se letos zařadila mezi měny s nejvyšším růstem. Nejvíce letos posílila měna Mosambiku, která si k dolaru připsala 21 procent. Druhé místo patří české koruně a polskému zlotému s růstem o 18 procent. Na opačném konci je uzbecký som, propadl se o 60 procent, vyplývá z analýzy nejlepších a nejhorších aktiv v letošním roce vypracovanou agenturou Bloomberg. Nejlépe se dařilo kryptoměnám.
28.12.2017 11:35 |

podobné články

Brusel znovu kárá Česko za střet zájmů, Babiš je spokojený. Přišla i pochvala

 
Česká republika sice za poslední rok pokročila v reformách soudnictví, stále však efektivně neřeší střety zájmů na nejvyšší vládní úrovni. Vyplývá to z druhého ročního hodnocení stavu právního státu ve všech 27 zemích Evropské unie, které dnes zveřejnila Evropská komise. Unijní exekutiva vidí nedostatky v zavádění do praxe vládní protikorupční strategie. Pluralita médií v zemi sice podle komise zůstává zaručena, médiím těžce zasaženým covidovou krizí se však nedostalo veřejné podpory a volbu členů Rady České televize provázejí politické tahanice.  Pro Českou republiku vyznívá hodnotící zpráva Evropské komise o stavu právního státu znovu celkově pozitivně, napsal ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Komise podle něj neshledává žádná systémová selhání.
20.07.2021 15:55 |

podobné články

Vlk (ČSSD): S růstem cen energií musíme počítat

 
Před měsícem jsem se ve svém blogu zmínil o energetické chudobě, která v České republice může nastat. Když jsem na podzim 2020 prezentoval analýzy cen energií s varováním možného nárůstu v důsledku nevyváženého trhu s emisními povolenkami, nejmenovaní energetičtí analytici dokonce tvrdili, že v roce 2021 bude elektřina levnější. Teď vystupují v médiích a s vážnými výrazy ve tvářích varují před zdražováním energií.
26.09.2021 08:40 |

podobné články

Babišův nápad rezonuje i v Bruselu. Kvůli rostoucím cenám energií radí státům snížit DPH

 
Seznam kroků, jimiž mohou členské státy Evropské unie snižovat dopad divoce rostoucích cen energií na své obyvatele, dnes zveřejní Evropská komise. Spíše než o zásadní návrhy, jako je reforma trhu s elektřinou nebo regulace cen emisních povolenek, o nichž hovoří některé členské země včetně Česka, však podle unijních činitelů půjde spíše o dočasná opatření. Komise chce unijním státům představit seznam doporučení, jak případnými úpravami daní či dotováním cen neporušit přísná konkurenční pravidla EU.
13.10.2021 07:10 |

podobné články

Evropská komise schválila státní podporu 7,5 miliardy korun České poště

 
Evropská komise schválila státní podporu České poště. Zamýšlených 7,5 miliardy korun jí v souladu s pravidly Evropské unie náleží jako náhrada za plnění povinnosti univerzální poštovní služby v letech 2018 až 2022, uvedla komise ve svém dnešním  sdělení . Univerzální služba obsahuje například povinnost provozovat 3200 poboček nebo doručovat na všechny adresy v České republice každý pracovní den. Tyto služby jsou přitom ztrátové, proto je stát doplácí.
25.07.2022 12:15 |

podobné články

Energetická telenovela: Evropská komise chystá krizová opatření, Fiala národní řešení

 
Evropská komise v rámci chystaných krizových opatření navrhne, aby nečekané zisky energetických společností pomohly zranitelným spotřebitelům. Uvedla to dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Komise podle ní připravuje rovněž plán chytrých úspor elektřiny, kdy by se významná část spotřeby přesunula do levnějších časových pásem. Česká republika bude mít podle premiéra Petra Fialy (ODS) přichystané národní řešení vysokých cen energií, které evropské řešení doplní, nebo nahradí.
06.09.2022 18:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (4718 článků)

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard korun

 
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády oznámila, že vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Návrh počítá s růstem důchodů, zvýšením platů učitelů, vyššími výdaji na zdravotnictví nebo sociálními dávkami a s růstem investic.
19.10.2020 20:05 |

podobné články

Babiš: Rozpočet 2018 počítá s růstem důchodů, platů i dávek

 
Rozpočet na příští rok počítá s růstem důchodů, platů, sociálních i nemocenských dávek nebo i růstem rozpočtu Ministerstva obrany. Navržený schodek rozpočtu 50 miliard korun vychází z dohody koalice. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).
22.05.2017 13:00 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (25100 článků)

„Ekonomika se naučila s covidem fungovat.“ Šéf ČNB Rusnok o vlivu dalšího zpřísnění opatření

 
Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad vývoje ekonomiky v letošním roce, naopak pro příští rok odhad mírně zhoršila. Nově tak letos počítá s růstem ekonomiky o 3,5 procenta a příští rok s růstem o 4,1 procenta. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání bankovní rady o tom informoval guvernér ČNB Jiří Rusnok. Pro rok 2023 očekává ČNB v nové prognóze růst ekonomiky o tři procenta. V předchozí květnové prognóze ČNB počítala letos s růstem o 1,2 procenta a příští rok o 4,3 procenta.
05.08.2021 18:25 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Rusnok (1925 článků) , Jiří Rusnok (734 článků)