Článek

Epidemiologická situace v Česku je rozporuplná, tvrdí šéf ÚZIS Dušek

 
Nových potvrzených případů nákazy koronavirem ubývá z denního průměru asi o 2000 až 2500 týdně. Ovšem jen velmi pozvolna ubývá hospitalizovaných. Epidemická situace je tak velmi rozporuplná, řekl ve středu šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek během jednání sněmovního zdravotního výboru.
31.03.2021 18:40 |

podobné články

Podobné články

3. vlna covidu už v lednu? Dušek má obavy. A zatajovat data o mrtvých prý nechce

 
Byl to právě šéf statistiků ÚZIS Ladislav Dušek, který rozpoutal debatu o tom, zda by se měla zveřejňovat denně čísla obětí s covid-19. Čelil kritice za to, že chce zatajovat data. Dušek to odmítá a vysvětluje, že by bylo ideální je zveřejňovat spíš s několikadenním odstupem. Pro Český rozhlas pak promluvil o tom,  zda po Vánocích či Novém roce přijde do Česka 3. vlna pandemie covid-19. "Vůbec nevěřím období ledna a února, kdy je doba vzepětí všech respiračních infekcí a nemoci. A covid nikam nezmizí," varoval Dušek.
22.11.2020 15:15 |

podobné články

Osobnosti: Václav Dušek (35 článků)

Obce chtějí informace o „svých“ nakažených. Šéf statistiků Dušek: Návrh už vzniká

 
Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek navrhne, aby starostové obcí s rozšířenou působností jednou týdně dostávali data o počtu nemocných covidem-19 ve svém obvodu. Dušek to v sobotu řekl ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál. O informace kvůli efektivnějšímu nastavení krizových opatření žádal tento týden Svaz měst a obcí (SMO). Starostové dosud podle svazu musí informace zjišťovat z médií či prostřednictvím žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím na krajské hygienické stanici.
01.08.2020 13:40 |

podobné články

Šéf ÚZIS Ladislav Dušek: Epidemie neskončí, návrat lze čekat v lednu či únoru

 
Česko bude pravděpodobně bojovat s návraty koronavirové epidemie v období vrcholného rozšíření respiračních onemocnění v lednu či únoru. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Stát podle něj musí udělat vše pro to, aby nebyly nekontrolované.
22.11.2020 15:01 |

podobné články

Osobnosti: Václav Dušek (35 článků)

Před třemi týdny Dušek varoval. Je to už historie, říká dnes

 
V současné atmosféře vládního rozvolňování represivních opatření politici zapomněli na varovný hlas, který před třemi týdny vznesl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek na neveřejném zasedání sněmovního zdravotního výboru. Dušek se ke svým slovům dnes vracet nechce, podle něj už je to historie.
12.05.2020 20:00 |

podobné články

„Zatajit“, kolik lidí denně zemřelo na covid? Šéf statistiků je pro. „Ale nejsem tak statečný,“ tvrdí

 
Pro někoho důležité číslo, které ukazuje, jak Česko zvládá epidemii koronaviru, pro jiné děsivá informace a důvod strachu. Právě kvůli tomu se řeší, zda nepřestat každý den zveřejňovat, kolik lidí zemřelo na covid-19. Pro „skrytí“ tohoto údaje se vyslovili i někteří poslanci i ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Podle něj by se mohlo číslo uvádět až v delším časovém horizontu. Debata se ale na neveřejném jednání zdravotního výboru nakonec stočila spíš kolem toho, kdo by měl o stopce zveřejňování této informace rozhodnout. Šéf statistiků Dušek zmínil, že by to měla být možná Sněmovna, protože on sám prý není „dost statečný“ na to, aby rozhodnutí udělal. Opoziční poslanci ale chtějí, aby se čísla lidem prozrazovala dál a ministerstvo je lépe vysvětlilo. Mezitím se navíc ukazuje, že ve statistikách můžou chybět stovky lidí, kteří zemřeli náhle doma a důvodem byl právě covid-19.
10.11.2020 18:50 |

podobné články

Koronavirus má i šéf ÚZIS. Babiš měl při schůzce respirátor a do karantény nemusí

 
Vedle hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové byl na koronavirus pozitivně testován také šéf Úřadu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Ve středu o tom informoval server Seznam Zprávy s odkazem na své zdroje. V České televizi to pak potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
02.09.2020 21:15 |

podobné články

Dušek: Situace kolem koronaviru je dobrá. Hůř je na tom Praha

 
Situace kolem koronaviru v České republice je relativně klidná, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Řada okresů má pouze jednotky nových případů a nízké je i reprodukční číslo. Největší nárůsty jsou nyní ve velkých městech, v Praze za poslední týden přibylo průměrně 74 nových pacientů denně. Dušek to řekl v úterý na tiskové konferenci.
25.08.2020 16:25 |

podobné články

Ještě není důvod jásat. Profesor Dušek předváděl poslancům nová čísla

 
Epidemická situace napříč republikou zatím není stejná, šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek ji během jednání sněmovního zdravotního výboru označil za velmi rozporuplnou. I když nově potvrzených případů nákazy koronavirem ubývá, jsou některé nemocnice stále na pokraji svých kapacit, píší Novinky.
31.03.2021 21:15 |

podobné články

Koronavirus drtí Prahu, v části Česka není skoro vůbec. Starostové dostanou podrobná data

 
Starostové obcí s rozšířenou působností budou data o nemoci covid-19 dostávat od Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) jednou týdně. Půjde o komplexní přehled základních epidemiologických parametrů. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška bude na podzim možné, aby se data aktualizovala denně. Největší výskyt covidu-19 je nyní v Praze. Řada okresů má jednotky případů, jde o sporadický výskyt. Situace je tak navzdory poměrně vysokému počtu nově pozitivně diagnostikovaných relativně klidná, řekl Dušek.
25.08.2020 16:30 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1220 článků) , Adam Vojtěch (950 článků)

„Profesor koronavirových čísel“ Dušek: Situace je klidná, reprodukční číslo nízké. Pozor jenom na Prahu

 
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek hodnotí epidemiologickou situaci v Česku jako „klidnou“. Největší nárůsty počtu nově nakažených zaznamenávají velká města, v Praze za poslední týden přibylo průměrně 74 nových pacientů denně. V řadě okresů jsou to pouze jednotky nových případů a nízké je i reprodukční číslo, informují Novinky.
25.08.2020 20:10 |

podobné články

Lidi těm hygienikům prostě neberou telefon. Blatný si postěžoval na tiskovce a předložil nové zprávy ke covidu

 
Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Jan Blatný se znovu vyjádřil k vývoji pandemie v Česku. Po boku mu seděla hlavní hygienička Jarmila Rážová a ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Rážová konstatovala, že se situace zlepšuje, ale jedním dechem dodala, že Česko stále musí řešit jeden velký problém. Varovný prst zvedal i Ladislav Dušek. „Já teď zaznamenávám až optimistický tón hlasu při hodnocení těch čísel a ono to optimistické není,“ prohlásil.
20.11.2020 15:56 |

podobné články

Šéf ÚZIS: Analyzujme, pak odhalme slabá místa ve zdravotnictví

 
Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) by měl pod novým ředitelem Ladislavem Duškem po dlouhých letech konečně osvětlit kvalitu české zdravotní péče. Hodnocení zdravotnických zařízení pacientům k dispozici zřejmě nebude, Dušek nicméně slibuje nápravu nedostatků a tvrdé tresty pro hříšníky.
31.07.2014 09:30 |

podobné články

Dušek: Tento týden se rozhodne

 
Pod tisíc případů nákazy koronavirem denně se Česko dostane dřív než v polovině prosince. Radiožurnálu to v pondělí ráno řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Rozhodující podle něj bude vývoj v pracovních dnech tohoto týdne po úterním svátku. Svátek přispěje k dalšímu snížení kontaktů, poznamenal. Data z víkendu podle něj ukazují, že se zlepšuje situace mezi seniory.
16.11.2020 08:55 |

podobné články

Vánoce v ohrožení: Pod tisíc případů denně se dostaneme až v půli prosince, říká Dušek

 
Pod tisíc případů nákazy koronavirem denně se Česko dostane dřív než v polovině prosince. Uvedl to ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Rozhodující podle něj bude vývoj v pracovních dnech tohoto týdne po úterním svátku. Svátek přispěje k dalšímu snížení kontaktů, poznamenal. Data z víkendu podle něj ukazují, že se zlepšuje situace mezi seniory. Vánoce ale i tak budou komplikované.
16.11.2020 09:06 |

podobné články

Žádný masakr tu na podzim nebude, věří šéf zdravotnických statistiků Dušek

 
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek věří, že přes Česko na podzim nepřejde nekontrolovaná vlna koronaviru. Řekl to v neděli v České televizi. Zároveň ale podotkl, že koronavirus nezmizí. K tomu, zda druhá vlna viru vůbec přijde, uvedl stejně jako prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka, že neví a že tvrdit něco jiného by bylo nevědecké.
07.06.2020 15:20 |

podobné články

Do konce října se počet vážných případů ztrojnásobí, očekává Dušek

 
V nemocnicích by koncem října ve vážném stavu mohlo být 1000 lidí. V polovině měsíce by se podle modelové předpovědi mělo jednat o 400 až 500 osob. Čísla ve středu na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví prezentoval šéf Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) Ladislav Dušek. Momentálně je 1563 hospitalizovaných, z nichž 354 má těžký průběh.
08.10.2020 15:00 |

podobné články

„Není prostor pro experimenty! Neposílejte děti do škol!“ varuje Dušek vládu

 
Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek na středečním jednání školského výboru varoval před rozhodnutím, aby se navrátily děti do škol. Podle něj na školách hrozí větší šíření nákazy a v aktuálním stavu epidemie nebude „zřejmě další týdny nějaký velký prostor pro experimenty“.
17.02.2021 22:40 |

podobné články

Jsi úplně mimo. Jen budíš pozornost, schytal to Dušek za kritiku ČSSD

 
Odborový předák Jaromír Dušek se pustil do kritiky ČSSD. Podle jeho prohlášení pro ParlamentníListy.cz je sociální demokracie sama rozdělená na několik skupin a nedokáže napadat vládní koalici. Odborářský bosse tvrdí, že u nás neexistuje úzká spolupráce sociálních demokratů s odbory, jako v jiných zemích. Podle představitelů ČSSD to je ale hloupost. Místopředseda strany Zdeněk Škromach, sám bývalý odborář, tvrdí, že se Dušek snaží jen zviditelnit.
05.07.2011 11:10 |

podobné články

Osobnosti: Zdeněk Škromach (594 článků) , Zdeněk Dušek (11 článků)

MZ: Ladislav Dušek jmenován staronovým ředitelem ÚZIS ČR

 
S účinností od 1. listopadu 2017 dnes Vláda ČR jmenovala ředitelem Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) České republiky doc. RNDr. Ladislava Duška, Ph.D. Stalo se tak na návrh ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka.
11.10.2017 21:10 |

podobné články