Článek

Epidemiolog: Musíme se tím promořit. Školy? To nebylo dobré řešení

 
Epidemiolog Rostislav Maďar predikuje vývoj koronavirové infekce – to nejhorší prý máme už za sebou. Teď bude rozhodující, jak situaci po uvolnění karantény a dalších opatření zvládne Babišův kabinet, jehož kroky v této krizi schvaluje. Zároveň upozorňuje, že koronavirus tu s námi bude zřejmě stále, je proto prý třeba, aby populaci promořil a společnost získala imunitu. V rozhovoru pro Reflex.cz hovořil ale také o tom, jaká omezení by bylo vhodné držet delší dobu a která by nám naopak uškodila, pokud by se včas nezrušila.
25.03.2020 22:35 |

podobné články

Podobné články

Epidemiolog Maďar vyhlásil z ČT: Teď k nám virus začne víc vstupovat. Ale nechci uvolňovací masakr

 
Život v ČR se ode dneška pomalu začal rozbíhat, zatím však jen pro někoho, jen někde a za přísných podmínek. Hostem pondělního pořadu Interview ČT24 byl epidemiolog Rastislav Maďar, jenž spolurozhoduje o tom, jak bude náš život v Česku vypadat v následujících týdnech a měsících. „Virus k nám začne teď víc vstupovat. Věříme ale, že jde společnost promořit řízeně,“ říká epidemiolog. A připomíná, co by mohlo scénář rozvolňování zbrzdit, či naopak urychlit.
20.04.2020 21:00 |

podobné články

Populaci potřebujeme promořit. Prymula změnil názor

 
Potřebovali bychom populaci trochu promořit, připustil epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který je pro veřejnost garantem opatření boje proti koronaviru. S chorobou by se podle něj měly setkat všechny skupiny, u nichž je předpoklad, že onemocnění nebude mít horší průběh než chřipka.
06.04.2020 10:30 |

podobné články

Promoření neznamená, že budou lidé chráněni, říká děkan 1. lékařské fakulty

 
Promořit koronavirem českou populaci ano, či ne? To je momentálně téma číslo 1, ke kterému se vyjadřují různí odborníci, avšak běžnému člověku to může způsobovat strach a zmatek. Epidemiolog Roman Prymula spustil diskuzi svým výrokem, že by se měla celá populace virem promořit, ač svůj výrok posléze zmírnil. Děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo odpovídal portálu Lidovky.cz na otázky týkající se připravovaných testů promořenosti populace. Podle něho totiž promořenost automaticky neznamená, že budou lidé chráněni.
07.04.2020 22:36 |

podobné články

Prymula po lžích z Číny otočil: Populaci je třeba promořit. Babiš a Hamáček: Velký risk

 
Českou populaci je zapotřebí řízeně promořit nákazou nového koronaviru. Uvedl to náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v rozhovoru pro DVTV. Nově se tak shoduje s názorem epidemiologa Rastislava Maďara, který už v březnu mluvil o nutnosti dostat virus mezi české občany. Ostrý spor měl Prymula na toto téma i s kardiologem Janem Pirkem. Změnu názoru zdůvodnil tím, že se dříve odrážel od dat přicházejících z Číny, která nyní považuje za vyfabulovaná. Školy by se mohly otevřít v polovině května, letiště aspoň pro některé cesty záhy. Prymula je v těchto dnech klíčovou postavou v boji proti koronaviru. Za svou práci si nejspíše odnese i metál od prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu o udělení Řádu Bílého lva promluvila v pořadu Blesku S prezidentem v Lánech. S názorem epidemilogoa nicméně nesouhlasí premiér Andrej Babiš (ANO), je to podle něj velký risk.
06.04.2020 08:30 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (24630 článků) , Jan Pirk (55 článků)

Fischer „porno na Vltavě“: Kaskadéra Prymulu vytáhli, když bylo nejhůř. Věda a politika se nemá míchat

 
Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který trval na pokračování ve tvrdých opatřeních v boji proti koronaviru, změnil názor a nyní prohlásil, že českou populaci je třeba trochu promořit. Někdejší šéfredaktor Českého rozhlasu Vltava Petr Fischer píše o tom, co za změnou jeho názoru stojí. „Ukazuje se, jak nešťastně se u nás v posledních dnech začala proplétat role odborníka a politika,“ dodává.
07.04.2020 21:55 |

podobné články

Vích (SPD): Respirátory firmě z USA a Kocourkov v postojích členů vlády.

 
Začínám se v tom ztrácet a asi nejsem sám. Něco jiného říká o koronaviru statistika, něco jiného premiér, něco jiného ministr zdravotnictví a ministr vnitra a korunu tomu nasadí epidemiolog prof. Prymula, který by nás všechny nechal "promořit".
12.04.2020 11:25 |

podobné články

Překvapený Prymula řekl, odkud si Češi vozí nákazu. S promořením je to prý jinak

 
Nákazu si domů Češi v posledních dnech „přivezli“ i ze zemí, které nepovažujeme za rizikové, potvrdil Blesk Zprávám epidemiolog a vládní zmocněnec Roman Prymula. Podle něj nejde ani tak o dovoz nákazy od moře. Zmínil totiž sousední Polsko a Slovensko. Prymula je ale zároveň skeptický k cestám do Egypta a Turecka. Profesor také opravil své tvrzení, které před čtvrt rokem vzbudilo velké vášně. Teď už tvrdí, že český národ není možné promořit.
22.07.2020 05:35 |

podobné články

Babiš uvedl Prymulu do úřadu. Ministrem bude člověk, který jako první chtěl promořit populaci

 
Vakcinolog a epidemiolog Roman Prymula se vrací do resortu zdravotnictví necelé čtyři měsíce poté, co z něho odešel kvůli sporům s Adamem Vojtěchem. V úterý ráno ho do úřadu uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).
22.09.2020 04:30 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1164 článků) , Adam Vojtěch (906 článků)

Epidemiolog šokoval, řešil ochranu seniorů a úmrtnost. „Stojí to za to?“ psal v mailech

 
Švédský riskantní plán boje s koronavirem, který způsobuje nemoc covid-19, čelí nové vlně kritice. Švédové na počátku pandemie přijali jen minimální restrikce, nebyla vyhlášena karanténa, lidé povinně nemuseli nosit roušky, obchody, školy a restaurace zůstaly otevřené, vláda pouze doporučovala sociální distancování. S tímto plánem, který měl Švédům zajistit kolektivní imunitu, přišel hlavní epidemiolog země Anders Tegnell. Jeho řešení si vysloužilo mezinárodní kritiku zvláště proto, že Švédsko patří mezi 10 evropských zemí s největším počtem nakažených a obětí. Další kritika se objevila tento týden poté, co unikly Tegnellovy e-maily, ve kterých zjišťoval, zda je v rámci získání kolektivní imunity přijatelná vyšší úmrtnost seniorů, uvedl deník The Guardian.
18.08.2020 12:15 |

podobné články

Češi se v karanténě utrhli z řetězu! I rýma je riziko, koronavirová doba trvá, varuje epidemiolog

 
Česko se probouzí! Už známe jízdní řád, jak se bude do země vracet život. Jenže koronavirus nikam nezmizel a nezmizí. Aby bylo možno »povolovat šrouby«, musíme se dál chovat disciplinovaně, varuje epidemiolog Rastislav Maďar.
16.04.2020 13:40 |

podobné články

Měli jsme se moc dobře. Mít se dobře není právo, říká Babišův epidemiolog, co měl aféru s Chorvatskem

 
Zdá se, že koronavirus v Česku opět nabírá na síle. Denně přibývá několik set nových nemocných a to ještě ani nenastal podzim, kterého se všichni epidemiologové tolik obávají. Hlavní vládní epidemiolog Rastislav Maďar obvinil z nárůstu nemocných dovolenkáře, kteří se vrací z Chorvatska. Sám přitom v Chorvatsku pobýval. A teď svým krajanům sdělil, že si občas žijí nad poměry.
04.08.2020 10:25 |

podobné články

Europoslanec Zdechovský vysílá nekompromisní vzkaz těm, kteří chtějí prchnout do Evropy. Tady jsou jeho slova

 
ROZHOVOR „Jako Evropa si musíme přiznat, že současná řešení selhala a nevíme, jak věc řešit. Například tím, že prostě většinu afrických uprchlíků, kteří se tváří jako uprchlíci a jsou ekonomickými imigranty, je třeba odmítnout a vrátit nekompromisně zpět,“ sdělil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Musíme dát těm lidem jednoznačně najevo, že je všechny na své území nepřijmeme. Na druhou stranu říkám, že musíme pomoci lidem v Sýrii a dalších zemích. Je tam hodně lidí, kteří naši pomoc skutečně potřebují,“ dodal.
17.06.2015 18:36 |

podobné články

Hlavní epidemiolog IKEMu ke koronaviru: Chaos! Šijeme si sami respirátory a improvizujeme

 
Petr Smejkal, hlavní epidemiolog pražského IKEMu se tvrdě opřel do úřadů kvůli jejich řešení současné krize. Lékař na svém facebookovém profilu popsal mizerné poměry, v jakých musí nemocnice a zdravotnický personál denně pracovat. Jeho slova by šla shrnout rčením „co si člověk neudělá sám, to nemá".
16.03.2020 13:45 |

podobné články

Epidemiolog u vlády skončil kvůli milence. Vdaná blondýna k němu chodila i v karanténě

 
Vědec, který radil britské vládě ohledně postupu v řešení koronavirové krize, v úterý z poradního orgánu rezignoval. Stalo se tak poté, co list The Telegraph přinesl informaci, že se navzdory omezení pohybu stýkal se svou vdanou milenkou. Epidemiolog a profesor na Královské univerzitě v Londýně Neil Ferguson, jenž se sám nakazil koronavirem, uvedl, že odstupuje z poradního sboru SAGE, který se významnou měrou podílí na vládní strategii boje s nákazou.
06.05.2020 10:00 |

podobné články

Osobnosti: Neil Ferguson (1 článek)

Švédsko dosáhlo kolektivní imunity, chválí expert. Epidemiolog má ale obavy z nárůstu případů

 
Dánský expert Kim Sneppen pochválil sousední skandinávskou zemi. Podle něj se totiž Švédsku podařilo dosáhnout kolektivní imunity a de facto porazit koronavirus. Švédové na počátku pandemie přistoupili k riskantnímu řešení, v boji s koronavirem přijali jen minimální restrikce. Z počátku to vypadalo nepříznivě, po čase se však zdálo, že kontroverzní plán zafungoval a Švédsku se vyhnula druhá vlna koronaviru. Švédský hlavní epidemiolog nyní ale se znepokojením sleduje nárůst nakažených ve Stockholmu, nevyloučil přijetí nových opatření, informoval list Daily Mail.
23.09.2020 12:25 |

podobné články

Osobnosti: Kim Kim (1654 článků)

Epidemiolog Roman Prymula: V Česku budou lidé umírat, koronavirus je 35krát silnější než chřipka

 
Česko má prvního pacienta s koronavirem, u kterého není jasné, kde se nakazil. Jde o případ pražského taxikáře, který nepřijel ze zahraničí ani nebyl v kontaktu s nikým z nakažených Čechů. Mohlo se nakazit až 90 lidí... Panují obavy z nákazy, zavírají se školy, ruší se akce s účastí nad 100 lidí. Aktuálně je koronavirem nakaženo téměř 60 lidí. Situace je vážná. Redakci eXtra.cz poskytl rozhovor náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula, který nepochybuje o tom, že se objeví i případy úmrtí na nákazu koronavirem, který je podle něj 35krát silnější než obyčejná chřipka.
10.03.2020 17:56 |

podobné články

Naštvaný restauratér na plná ústa. Nemocný Zeman, Babiš na Krétě. Promyšlenost kroků je nulová

 
Jan Palička si pozval na rozhovor restauratéra Jana Horešovského. Ten popsal, jak bojují v koronavirové době. „Musíme se na ty věci dívat jinak, musíme vymýšlet nové produkty, musíme pracovat jinak se zákazníkem, musíme měnit úhly pohledu na standardní věci,“ popsal. Co se týče pomoci vlády, tak zatím vidí pouze prázdná slova. „Pan Zeman je podle mě nemocný člověk, který je naprosto odtržený od reality,“ myslí si o jeho posledním výroku.
16.10.2020 07:25 |

podobné články

Osobnosti: Jan Zeman (414 článků)

Prymulova bomba. Pustit lidi z domů, s virem je vše jinak! Česko v šoku: Jásot i strach, že je to levárna

 
Včera DVTV odvysílala hodinový rozhovor s epidemiologem a hlavní tváří boje proti koronaviru Romanem Prymulou, jehož obsahem bylo například, kdy se otevřou školy nebo kdy si Češi sundají roušky. Prymula také prohlásil, že populaci bude nutné řízeně promořit, protože lék na covid-19 je v nedohlednu. A zpochybnil pravdivost dat z Číny. Reakce na jeho slova byly různé. Podle některých se zbláznil, podle dalších ztratil důvěru nebo se něchal přesvědčit Babišem, že je nutné nastartovat ekonomiku. Ale předseda stomatologické komory Roman Šmucler jásal: „Vyhráli jsme s vědeckou pravdou a láskou k Česku nad strachem a panikou!“
06.04.2020 08:05 |

podobné články

Mladé a zdravé promořit virem! Vysokoškoláci klidně zítra do škol. A senioři? Takto je ochráníme, říká rozhodně Roman Šmucler

 
ROZHOVOR Karanténu nemá smysl prodlužovat jen tak. Stojí miliardy a pak stačí jeden student, jako v Číně, a stejně všichni onemocní. Ochrání nás jen promoření zdravých lidí virem. Tvrdí to prezident České stomatologické komory a člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler, který je přesvědčen, že jsme neměli zavírat školy, ale domovy seniorů. Máme omezené prostředky, chraňme ohrožené, protože sportovci a mladí ochranu tolik nepotřebují. Zároveň je nyní čas na návštěvu stomatologů, přestože je u nich velmi bezpečno, spousta z nich má ordinace prázdné.
06.04.2020 17:46 |

podobné články