Článek

Epicentrum: Prezidentka asociace sester o přeplněných nemocnicích a situaci na JIPkách

 
S tím, jak epidemie koronaviru v Česku stále sílí, přibývá hlasů zdravotníků, kteří upozorňují na neúnosnou zátěž a mnohdy vyzývají k tomu, aby se lidé nechali očkovat. O tom, jak je situace náročná především pro zdravotní sestry na jednotkách intenzivní péče, byla řeč ve středečním Epicentru s prezidentkou České asociace sester, Martinou Šochmanovou.
01.12.2021 14:50 |

podobné články

Podobné články

Babiš chce řešit problém nedostatku sester. Chce zavést systém výsluh

 
Nedostatek sester ve třísměnném provozu v nemocnicích by podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) mohly řešit výsluhy. Návrh Asociace sester, která navrhuje 5 000 korun měsíčně, Ministerstvo zdravotnictví podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) prověří. Bude potřeba spočítat, kolik takových sester je a kolik by to stálo. Aktuálně chybí v nemocnicích asi 2 500 sester. Babiš a Vojtěch to dnes řekli novinářům, napsala ČTK.
15.05.2018 22:05 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24455 článků) , Vojtěch Adam (1782 článků)

„Zestárla jsem o 10 let.“ Zdravotníci promluvili o hororových zážitcích na přeplněných JIPkách

 
Itálie byla na počátku pandemie koronaviru nejhůře postiženým státem Evropy, nákaza si vybrala krutou daň také na místních zdravotnících. U příležitosti Mezinárodního dne zdravotních sester (a bratrů) řada z nich promluvila s reportéry stanice BBC a vypověděla, jak se vyrovnávají s emočním traumatem, kterým si během posledního roku prošla.
14.05.2021 21:20 |

podobné články

Lékaři - vyděrači: O práci připraví tisíce sester!

 
Exodus lékařů odnesou i sestry. V případě, že skutečně z nemocnic odejdou tisíce doktorů, jak vyhrožují, mohlo by to mít fatální dopad na pracovní pozice sester v menších nemocnicích. Ani velká fakultní nemocnice by se ale propouštění sester nevyhnuly! Budoucnost tisíců zdravotních sester v celém Česku tak leží v rukou nespokojených lékařů.
13.01.2011 05:15 |

podobné články

Šéfka sester: Agresivita vůči nám roste. A neočkovaní zdravotníci jsou obrovsky nekolegiální

 
Nedostatek zdravotních sester je v Česku dlouhodobým problémem. Jejich stále rostoucí potřeba na covidových jednotkách ho po půl roce opět odhaluje. Prezidentka České asociace sester (ČAS) Martina Šochmanová má proto strach, aby znovu mimořádně složitou situaci zvládly. Všeobecně mezi zdravotníky přibývá rozladění z neochoty lidí nechat se očkovat, navíc mnohdy čelí slovním útokům. Šochmanová však za obrovsky nekolegiální označila i zdravotníky, kteří se odmítají nechat očkovat.
02.12.2021 05:05 |

podobné články

Lékaři, vemte si příklad ze skromných sester!

 
Lékaři, vezměte si příklad ze sester, jsou odpovědné a skromné, myslí si někdejší kandidát na ministra zdravotnictví Martin Jan Stránský (54). Právě jejich budoucnost je ale hromadným odchodem lékařů nejvíce ohrožena. Až deset tisíc zdravotních sester by mohlo podle šéfky Asociace zdravotních sester Dany Juráskové (49) přijít o práci.
25.01.2011 14:10 |

podobné články

Osobnosti: Dana Jurásková (96 článků) , Jan Stránský (68 článků) , Martin Stránský (149 článků)

Slovenské sestřičky hromadně končí. Dočkají se jejich úsměvů čeští pacienti?

 
Slovenské nemocnice na začátku příštího týdne opustí na 600 zdravotních sester, pokud se s nimi vláda v příštích dnech nedohodne. Těžit by z toho mohly české nemocnice, které trpí nedostatkem personálu, řekla pro Blesk.cz prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. Slovenské sestry loni hromadně podaly výpovědi s cílem zlepšit pracovní podmínky. Pokud odejdou, zdravotnická zařízení nebudou schopna poskytovat pacientům odpovídající zdravotní péči, řekly zástupkyně tamních zdravotních sester.
28.01.2016 14:15 |

podobné články

Každá čtvrtá sestřička je bez očkování, řekla šéfka sester

 
Asi 25 procent všech zdravotních sester se odmítlo očkovat proti koronaviru, řekla Novinkám prezidentka České asociace sester, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči a kvalitu a hlavní sestra IKEM Martina Šochmanová. Většinou uvedly zdravotní důvody, část z nich například plánuje otěhotnět. Šochmanová tvrdí, že zdravotníci si nemohou příliš odpočinout ani nyní v létě, neboť musí řešit odkládané zákroky pacientů.
02.08.2021 05:40 |

podobné články

„Odskáčou“ to pacienti? Asociace sester varuje před zkráceným studiem

 
Zdravotní sesty už zase nebudou potřebovat vyšší odbornou školu, ale bude jim k práci stačit maturia a rok dalšího studia. Úleva, se kterou přišli politici v reakci na nedostatek sester, má kritiky ale dokonce i u profesního uskupení. Česká asociace sester varuje, že na některých odděleních můžou být sestry bez dostatečného vzdělání rizikem pro pacienty. Ne vždy je popisem jejich práce jen podávání léků, aplikace injekcí a péče o nemocné.
19.09.2016 06:50 |

podobné články

Zdravotní sestry výpovědi podávat nebudou, Klaus je za to pochválil

 
Zdravotní sestry, kterých je v nemocnicích 37 000, nebudou podávat výpovědi a nesouhlasí s formou protestu lékařů. Prohlásila to v pátek po mimořádném sněmu prezidentka České asociace sester Dana Jurásková. Prezident Václav Klaus krátce poté přístup sester ocenil jako odpovědný.
21.01.2011 16:40 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (10750 článků) , Dana Jurásková (96 článků)

Smrt sestřičky Katky (†39) na covid: Šéfka zdravotních sester promluvila o tragédii

 
Rodina a blízcí se ve středu naposledy rozloučili se zdravotní sestrou Kateřinou Š. (†39), která pracovala v jihlavské nemocnici. Nakazila se však covidem-19 a nemoci podlehla. Zemřela ve „své“ nemocnici. Smutný případ, ale i to, jaké hrozbě nyní čelí sestry a lékaři v nemocnicích, okomentovali pro Blesk Zprávy prezident České lékařské komory Milan Kubek, který zmínil „ruskou ruletu“ s nákazou zdravotníků, a také prezidentka České asociace sester.
20.11.2020 05:30 |

podobné články

Mezinárodní den zdravotních sester: Podívejte se na 7 nejslavnějších z nich

 
Po celém světě se dnes oslavuje Mezinárodní den zdravotních sester, který byl poprvé zaveden roku 1965. Mezi ty nejslavnější patří řada obětavých sester, které nasazovaly životy pro druhé. Do žebříčku nejpopulárnějších z nich patří také Debbie Rowe, která porodila dvě děti králi popu. Podívejte se na 7 nejvýznamnějších zdravotních sester.
12.05.2020 15:05 |

podobné články

Osobnosti: Debbie Rowe (36 článků)

Bez vakcín by bylo na JIPkách už tisíc lidí, tvrdí šéf statistiků. A přidal nový scénář pro Česko

 
Nebýt vakcíny leželo by na nemocničních jednotkách intenzivní péče (JIP) s covidem-19 až o 1000 lidí víc. České televizi a ČTK to dnes řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. V pondělí bylo pacientů na JIP 256, více než dvě třetiny z nich neočkovaní. Celkově v nemocnicích leželo 1813 lidí. Podle Duška bude hospitalizací ještě nejméně dva nebo tři týdny dál přibývat, počty se mohou i zdvojnásobit. Průměrně teď končí v nemocnicích 150 lidí denně, z toho 30 na JIP.
02.11.2021 17:30 |

podobné články

Zoufalé volání sester z Ústecka i USA: Vyhoření z pandemie, konflikty s popírači a výpovědi

 
Personálu se už dříve nedostávalo, pandemie situaci v americkém zdravotnictví ještě zhoršila. Úzkosti, deprese, vyčerpání, jakož i strach z nákazy a frustrace z přihlížení tolika úmrtím, nota bene třeba zbytečným, kvůli odmítání roušek a vakcín… To vše vede stále víc zdravotních sester ke změně zaměstnání, píše deník The Guardian. Do detailu popisuje situaci v USA, ale obdobná frustrace je soudě podle dopisu sester z Ústecka také minimálně v některých zdravotnických zařízeních v tuzemsku.
21.11.2021 11:00 |

podobné články

Heger s Juráskovou projednají zvýšení platů zdravotních sester

 
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) projedná ve středu se šéfkou České asociace sester Danou Juráskovou (ODS) zvyšování platů zdravotních sester a dalších nelékařských profesí.
02.02.2011 08:05 |

podobné články

Osobnosti: Dana Jurásková (96 článků) , Leoš Heger (1275 článků)

Platy lékařů a sester se zvednou o 10 %. Spasí to české zdravotnictví?

 
Vláda schválila navýšení výdajových rámců rozpočtů, ve kterých bylo i zvýšení plateb za státní pojištěnce. Ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi se tak podařilo zajistit finance na 10% navýšení platů pro zdravotnický personál. Česká asociace sester i Česká lékařská komora to vnímají jako pozitivní krok, ale zároveň uvádějí, že se uvidí, zda to bude stačit k zastavení odlivu lékařů a zdravotních sester nejen do zahraničí, ale i do jiných oborů. Navíc jednání vyvolalo i slovní potyčku mezi členy vládní koalice.
31.05.2016 20:25 |

podobné články

Nechceme úlevy na vzdělání, říkají sestry. Ministerstvo: „Nemá to váhu“

 
Ministerstvo zdravotnictví chce zkrátit povinné studium zdravotních sester na model 4+1. Plné kompetence by tak měly dosáhnout už po ročním studiu na vyšší odborné zdravotnické škole. Proti tomu se ale staví Česká asociace sester (ČAS), která proto uspořádala průzkum, který ukázal, že téměř 70 % hlavních sester stojí za nimi. Podle ministerstva zdravotnictví ale nemá dostatečnou výpovědní hodnotu, protože na něj odpovědělo „jen“ 118 hlasujících.
12.11.2016 11:50 |

podobné články

Lékaři bez hranic kritizují situaci uprchlíků v Řecku. V přeplněných táborech se pokoušejí o sebevraždy

 
Řecko by mělo v zájmu zachování jejich psychického i fyzického zdraví okamžitě odvézt děti a nejvíce zranitelné dospělé z uprchlických táborů na ostrovech v Egejském moři. Vyzvala k tomu dnes organizace Lékaři bez hranic (MSF). Podmínky v přeplněných táborech jsou podle ní důvodem vysokého počtu pokusů o sebevraždu mezi nezletilými migranty. V táborech na řeckých ostrovech s kapacitou asi 6400 lidí je nyní podle agentury DPA až 20.500 osob.
17.09.2018 22:55 |

podobné články

Ministerstvo vábí zdravotní sestry z Ukrajiny. Chce zalepit díry v nemocnicích

 
Ministerstvo zdravotnictví (MZ) připravuje pilotní projekt, který by měl do Česka přilákat zdravotní sestry z Ukrajiny. Návrh chce v listopadu předložit na jednání vlády. Potvrdil to mluvčí ministerstva Ladislav Šticha. Projekt, který má pomoci vyřešit nedostatek sester v nemocnicích, má i 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V jeho rámci by mohlo během října dorazit do Česka 17 sester.
15.10.2016 11:35 |

podobné články

Šéfka sester doktorům: Kubkova komora je k ničemu, rušte členství

 
Ředitelka Všeobecné Fakultní nemocnice v Praze a prezidentka České asociace sester Dana Jurásková je přesvědčena, že akce Děkujeme, odcházíme ukázala, že Česká lékařská komora neplní svou funkci. Osobně by se přikláněla ke zrušení dosavadního povinného členství lékařů v ní.
01.03.2011 07:30 |

podobné články

Osobnosti: Dana Jurásková (96 článků)