Článek

Epicentrum: Maďar o svém návratu i chybách během pandemie. A jak bezpečně rozvolnit?

 
Byl výraznou tváří první vlny pandemie koronaviru v Česku. Po srpnovém rouškovém zmatku, kdy neuspěl s návrhy na přísnější opatření, odešel epidemiolog a nynější děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar z poradní skupiny tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Na několik měsíců se stáhl z veřejného dění. Nyní v rámci skupiny MeSES opět pomáhá vládním představitelům v boji proti koronaviru. Proč se rozhodl vrátit? Co by dnes udělal jinak a jak bude vypadat Česko v nejbližších měsících? Nejen o tom byla řeč v úterním Epicentru.
23.03.2021 15:05 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1215 článků)
Podobné články

Maďar z Chorvatska peskoval Čechy za „pařbu“ u moře a šíření viru. Jenom šíří strach, zuří cestovky

 
„Tak pařit je zjevně nezbytně nutné,“ rozčílil se v pondělí epidemiolog Rastislav Maďar. Namíchlo ho, že si někteří Češi neodpustili cestu do chorvatského letoviska Zrče na ostrově Pag, které je vyhlášené velkými hudebními party. Zmínil přitom, že výsledkem jsou nakažení v různých částech republiky. Jenže lidem neuniklo, že se o svůj hněv na twitteru podělil sám z dovolené v Chorvatsku. Maďar se brání, že svoji cestu avizoval už dřív. A že vyrazil vlastním autem do soukromého apartmánu, jak už dříve uvedl v Epicentru Blesk Zpráv. Poslanec Dominik Feri (TOP 09) se pak do Maďara pustil jako do „arogantního úředníka“, Maďar jako lékař z praxe reagoval se slovy „asi nová doba“. A ještě ostřejší byl místopředseda asociace českých cestovních kanceláří Jan Papež, podle kterého by měl Maďar skončit.
03.08.2020 19:10 |

podobné články

Roušky na podzim a testy jen pro zdravotníky a rizikové skupiny: Nechceme zahltit systém, říká Maďar

 
Češi si zřejmě na podzim opět nasadí roušky v hromadné dopravě. Již v pondělí to naznačil v Epicentru Blesk Zpráv epidemiolog Rastislav Maďar a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tento plán potvrdil. Experti se obávají toho, že se situace může zhoršit kvůli nástupu dalších respiračních onemocnění a zahltit tak testovací systém. Jak řekl Maďar Blesk Zprávám, testy by měly být primárně pro rizikové skupiny a zdravotnický personál.
15.07.2020 05:20 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1215 článků) , Adam Vojtěch (947 článků)

Epidemiolog Maďar na CNN zkritizoval, co mohl. Teď ukážeme, jak mluvil o Češích v červnu 2020, kdy u toho Američané nesvítili

 
Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity, kterého CNN označuje za jednoho z nejlepších epidemiologů v zemi, uvádí jako hlavní příčinu současné krize tři rozhodnutí. K prvnímu podle něj došlo ve chvíli, kdy vláda zavrhla své vlastní poradce včetně samotného Maďara a v létě odmítla obnovit povinnost nosit roušky; za druhé, když se rozhodla znovu otevřít obchody před Vánoci; a za třetí, když nereagovala na novou variantu, která se objevila na začátku ledna. „Byly to tři velké chyby a právě teď se modlíme, aby nedošlo ke čtvrté,“ řekl. ParlamentníListy.cz se proto podívaly do záznamů jeho vizí a rozhovorů, které v minulosti poskytl. Z nich jasně vyplývá, že Maďar několikrát klopýtl v tom, co se bude dít.
01.03.2021 16:20 |

podobné články

Plošný návrat roušek prosazoval Maďar, naštvaný Babiš ho nechal potrestat. Kde skončil?

 
Epidemiolog Rastislav Maďar a jeho ministerská pracovní skupina budou nově spadat pod řízení hlavní hygieničky Jarmily Rážové. Důvodem jsou nynější zmatky při zavádění povinnosti nosit roušky kvůli epidemii koronaviru, uvedl ve čtvrtek web Seznam Zprávy. Maďar původně prosadil plošné zavedení roušek ve školách nebo obchodech. Tato opatření ale někteří kritizovali - ve finále včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tak oznámil jejich zmírnění.
21.08.2020 07:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21411 článků) , Vojtěch Adam (1215 článků) , Adam Vojtěch (947 článků)

Epidemiolog Rastislav Maďar končí v expertní skupině: Zabalil to na vlastní žádost

 
Epidemiolog Rastislav Maďar na vlastní žádost skončil v pracovní skupině ministra zdravotnictví. Podle informací agentury ČTK o tom ministra Adama Vojtěcha informoval už v pátek. Maďar byl považovaný za jednoho z největších odborníků mezi epidemiology.
24.08.2020 10:00 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1215 článků)

Maďar: Povinné roušky přicházejí pozdě. Další opatření bolí, rýpl si „vyštípaný“ expert

 
Nošení roušek je preventivní opatření a s jeho nasazením nelze vyčkávat až na zhoršení epidemické situace. Uvedl to epidemiolog Rastislav Maďar, dřívější člen pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření. Reagoval tak na středeční prohlášení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který oznámil, že od čtvrtka bude povinné nosit roušku ve vnitřních prostorech budov v celé republice. Maďar podobný postup navrhoval už dřív, tehdy se ale se zlou potázal - čelil kritice zejména premiéra Andreje Babiše (ANO) a z čela pracovní skupiny se musel odporoučet.
09.09.2020 17:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21411 článků) , Vojtěch Adam (1215 článků)

Odstrčený Maďar bude děkanem na Ostravské univerzitě. Prymula podporoval jeho soka

 
Novým děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity by se měl stát epidemiolog Rastislav Maďar. Rozhodl o tom v pondělí při děkanské volbě akademický senát fakulty. Svůj návrh předloží rektoru Janu Latovi, jenž děkana na návrh senátu jmenuje do funkce. Maďar uspěl hned v prvním kole volby, když získal deset z 18 možných hlasů.
12.10.2020 17:10 |

podobné články

Epicentrum: Hackeři během pandemie přitvrdili. Jak se chránit a na co si dát pozor?

 
Kybernetická kriminalita - novodobá hrozba, která ovlivňuje životy nejen organizací, ale také jedinců. Obětí online útoků v Česku během pandemie koronaviru výrazně přibývá. Vyplývá to mimo jiné i z výroční zprávy Národní centrály proti organizovanému zločinu. Prostřednictvím útoků na síti získávají pachatelé osobní data a výjimkou nejsou ani vyděračské e-maily, kterými se často útočníci dožadují výkupného. Jak taková napadení nejčastěji probíhají? Jak se nejlépe chránit a na co si dát největší pozor? Nejen tomu se věnovalo Epicentrum Blesku s expertem na kybernetickou bezpečnost Karolem Suchánkem.
10.11.2020 15:05 |

podobné články

Epicentrum: Půlka se zadlužila, třetina odkládá zdravotní péči. Jak pandemie drtí samoživitele?

 
Polovina rodičů samoživitelů si během posledního roku musela vzít půjčku, třetina odložila placenou zdravotní péči. Nedostatečné finanční prostředky na kvalitní stravu, bydlení nebo na oblečení, každodenní rozhodování jak se postarat o dítě, kdy a kde pracovat, případně jak zajistit distanční výuku -  to je realita neúplných rodin v Česku, kterým pandemie koronaviru výrazně zkomplikovala již často velmi problematickou situaci. Ve čtvrtečním Epicentrum jsme o těchto tématech hovořili se zakladatelkou a ředitelkou Klubu svobodných matek Danou Pavlouskovou a také maminkou samoživitelkou Ekaterini Moisidu. Sledujte od 15:00.
25.03.2021 14:55 |

podobné články

Hašek: Hráče srazily zbytečné góly po vlastních chybách

 
Trenér fotbalistů Sparty Martin Hašek přiznal, že ho výkon týmu při prohře 0:2 s FC Vaslui ve 4. předkole Evropské ligy zklamal. Nepovedený zápas si vysvětluje tím, že hráče srazily zbytečné góly po vlastních chybách. Zároveň se zlobil na brankáře Jaromíra Blažka, že špatně odhadl své zranění a nenechal se ihned vystřídat. Stále však věří, že Sparta v odvetě může postoupit.
18.08.2011 21:40 |

podobné články

Osobnosti: Jaromír Blažek (35 článků) , Martin Hašek (107 článků)

Zpráva o chybách Archivu bezpečnostních složek při digitalizaci byla účelová, tvrdí odboráři

 
Zpráva o chybách v digitalizovaných materiálech Archivu bezpečnostních složek (ABS) byla prý účelově prezentována na veřejnosti. Tvrdí to zástupci odborových organizací Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Vedení ústavu na začátku července zveřejnilo, že v některých fondech byly namátkovou kontrolou zjištěny chyby i ve více než polovině digitálních reprodukcí. Odboráři to ale zpochybňují.
15.07.2014 20:40 |

podobné články

Havlíček: „Ano, udělali jsme to blbě.“ O chybách vlády, mrtvém „psovi“ a nejasném rozvolnění

 
O vládních přešlapech, „psovi za zenitem“, který už na Česko neštěká, ale i o každodenních výhrůžkách hovořil v pořadu Epicentrum na Blesk.cz vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) velmi otevřeně. Přiznal, že v rámci pandemie na tom v Česku nejsme dobře a rozvolňování tak zatím nemá žádný konkrétní plán.
11.03.2021 05:10 |

podobné články

Zhoršená koronavirová situace v Čechách: Epidemiolog Maďar promluvil o uzavření Karviné

 
Pandemie koronaviru je stále ve hře a v České republice přibývají další stovky nakažených. Nejvíce zasažená je oblast Karviná v regionu Moravskoslezsko. S rozvolněním opatření přišlo i cestování například do Chorvatska. Právě tam 30. června vyrazil první přímý vlak se stovkami cestujících. V zemi ale v posledních dnech také přibývají nakažení. Co na to řekl epidemiolog Rastislav Maďar?
01.07.2020 12:40 |

podobné články

Epicentrum: Jak podnikatelé hodnotí vládu? A kolika z nim hrozí krach?

 
Během jarních opatření pomohla k přežití mnoha živnostníkům řada kompenzačních prostředků. Jak účinné pro ně budou tentokrát? A jak podnikatelé hodnotí rozhodování vlády v době pandemie? Tomu se věnovalo Epicentrum Blesku s Borisem Bošiakem ze společnosti Reservio, která zpracovala průzkum mezi podnikateli ve službách.
27.10.2020 14:55 |

podobné články

Epicentrum: Na koho nejvíc dopadnou další opatření? Sociolog o tom, jak se Češi bojí koronaviru

 
Vláda v pondělí schválila nová opatření proti koronaviru. Do konce nouzového stavu omezila shromažďování na maximálně šest osob, uzavřela restaurace, bary a kluby a všechny školy kromě mateřských přejdou do konce října na distanční výuku. Na zastávkách MHD jsou do odvolání povinné roušky. Jak Češi zhoršující se situaci vnímají a kdo na restrikce nejvíce doplácí? Nejen tomu se věnovalo Epicentrum Blesku se sociologem Danielem Prokopem, jehož tým zpracovává výzkumný projekt Život během pandemie.
13.10.2020 15:35 |

podobné články

Přehledně: Semafor pro cestování a další rozvolnění pro akce a bazény

 
Vláda v pondělí rozhodla rozvolnit další opatření, která přijala v důsledku pandemie koronaviru. Od 8. června povolí například hromadné akce do 500 osob a zruší povinnost nosit roušky na venkovních koupalištích. Od 15. června pak budou moci Češi vycestovat do některých států, a to i bez testu na covid-19 nebo karantény po návratu. Novinky přináší přehledný seznam změn.
01.06.2020 19:55 |

podobné články

Epicentrum: Sebevraždy kvůli pandemii. Jak covid decimuje lidskou psychiku?

 
Už přes rok naši každodenní realitu ovlivňuje koronavirus - strach o blízké, existenciální potíže, ale i nedostatek sociálních kontaktů. Podle odborníků se během pandemie dokonce ztrojnásobil výskyt deprese a riziko sebevražednosti. Jaké dopady má doposud nejtvrdší lockdown na naši psychiku? Existuje souvislost mezi samotnou nemocí covid-19 a sebevražedností či duševními onemocněními? Tomu se věnovalo Epicentrum Blesku s psychologem Danielem Štroblem a neurovědcem Martinem Janem Stránským.
16.03.2021 15:10 |

podobné články

Osobnosti: Jan Stránský (55 článků) , Martin Stránský (137 článků) , Dan Martin (147 článků) , Daniel Martin (148 článků) , Daniel Martin (85 článků)

Virus v Karviné: Nechte si ty poznámky! Hlavní epidemiolog Maďar čelil lidu

 
Epidemiolog Rastislav Maďar se na svém twitterovém profilu vyjádřil k otázce, proč se v březnu zavřela města Litovel a Uničov při menším počtu případů, než má teď Karviná. Zastal se kolegů z hygienických stanic, kteří si podle něj rozhodně nezaslouží dehonestující poznámky.
06.07.2020 08:55 |

podobné články

Maďar varuje před párty v Chorvatsku tweetem z Chorvatska

 
Epidemiolog Rastislav Maďar na svém Twitteru označil za část zdroje nákazy v Česku večírky na chorvatském ostrovu Pag, kterých se podle něj účastnili v průběhu července i Češi. Zprávu přitom sám psal z dovolené v Chorvatsku.
03.08.2020 18:10 |

podobné články