Článek

Epicentrum: Ekonom o roku plném výzev. Za co všechno si letos připlatíme?

 
Zdražování energií, růst míry inflace i extrémní zadlužení státu. To jsou hlavní výzvy roku 2022. Jak ovlivní peněženky běžných občanů? Za co si v Česku v novém roce připlatíme a kdy se zvyšování cen zastaví? Nejen o tom byla řeč v úterním Epicentru s ekonomem Lukášem Kovandou.
04.01.2022 15:05 |

podobné články

Podobné články

Z 10 000 výzev na vydání majetku církvi zbývá probrat dvě stovky

 
Z téměř 10 000 výzev církví na vydání majetku, které evidují státní instituce, jich zbývají projednat dvě stovky. Více z dosud neprojednaných žádostí přitom tvoří jiné než zemědělské nemovitosti. Výzev na jejich vydání bylo ale podáno 2 172, několikrát méně než výzev na pozemky, jichž úřady evidují 7 617. Údaje vyplývají ze zprávy vládního výboru o průběhu restitucí za poslední čtvrtletí roku 2016. Kvůli restitucím se také vedou stovky soudních sporů – ty se ale často týkají obcí, ne státu, píše ČTK.
05.06.2017 06:00 |

podobné články

Církve podaly už přes tři tisíce žádostí o majetky

 
Do 12. prosince podaly církve a náboženské společnosti 3045 výzev k vydání majetku. S blížícím se datem, kdy možnost podávání žádostí končí, tedy 31. prosincem, se počty výzev zvyšují a týdně úřady evidují několik desítek nových. Od 5. do 12. prosince Státní pozemkový úřad dostal 71 nových výzev, které se týkají 1232 pozemků a tří staveb. Údaje dnes na své webové stránce zveřejnilo Ministerstvo kultury.
18.12.2013 15:22 |

podobné články

Stát do dubna církvím vydal šestinu zemědělských nemovitostí

 
Státní instituce ke konci letošního prvního čtvrtletí registrovaly v souvislosti s církevními restitucemi 7333 výzev k vydání 125.179 zemědělských nemovitostí. Stihly projednat 6418 těchto výzev, které se týkaly 104.685 zemědělských nemovitostí. Vlastnickým zápisem zatím proces skončil u 20.372 zemědělských nemovitostí, které reprezentovaly 1975 výzev k vydání.
22.06.2015 20:57 |

podobné články

Za co si letos připlatíme? Zdražuje bydlení, energie i potraviny. Dovolená by měla vyjít levněji!

 
Je tady nový rok 2017 a s ním i pár změn, které se nám nejspíš nebudou líbit. Vzhledem k tomu, že rostou mzdy i důchody, lidé by chtěli víc utrácet. Jenže za něco úplně jiného, než budeme muset. Letos si připlatíme za bydlení, energie, pohonné hmoty i potraviny, naopak zlevnit by měla dovolená.
03.01.2017 09:00 |

podobné články

Za elektřinu si připlatíme: Letos až 4 tisíce, cena poroste i dál

 
Za elektřinu si výrazně připlatíme. Její ceny na velkoobchoním trhu rostou a dodavatelé postupně ohlašují zdražování. Po velkých hráčích, kteří zdraží o zhruba pět procent, rostou ceny i u menších dodavatelů. A to v některých případech až o desetinu. Roční účet za rodinný dům, kde se elektřinou topí, vzroste letos až o čtyři tisíce korun. V případě běžného bytu asi o tisícovku, informuje dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). A zdražování tím nekončí.
28.08.2018 11:45 |

podobné články

Epicentrum: Kolik nás budou stát svátky? Ekonom o rostoucích cenách a Vánocích

 
Rostoucí ceny energií, spotřebitelská inflace, kolabující čínské přístavy i nedostatek některých komodit, to vše ovlivní nejen české vánoční svátky, které tak budou s největší pravděpodobností dražší a nedostatkové. Připlatíme si nejen za dárky, ale také cukroví, výzdobu, kapry a kvůli nedostatku brambor by mohl na štědrovečerní tabuli chybět i tradiční bramborový salát. To bylo téma Epicentra Blesku s ekonomem Štěpánem Křečkem.
01.11.2021 14:55 |

podobné články

Poslanci potopili novou DPH, jenže i tak... Připlatíme si HODNĚ! A nebo JEŠTĚ VÍC!

 
Levicoví poslanci za pomoci rebelů z ODS ve středu večer potopili zvýšení sazeb DPH ze 14 a 20 procent na 15 a 21 procent, díky němuž mělo být v rozpočtu ušetřeno 15 miliard korun. Ať tak či onak si ale kvůli chytáku od příštího roku připlatíme!
07.09.2012 12:10 |

podobné články

U čerpacích stanic si připlatíme. Cena nafty a benzínu opět stoupla

 
U čerpacích stanic si zase připlatíme. V uplynulém týdnu totiž opět stouply ceny pohonných hmot. Vyplývá to z výzkumu společnosti CCS.
23.07.2012 13:55 |

podobné články

Od ledna další zdražení energií! Připlatíme si i za distribuci...

 
Nejprve plyn a elektřinu raketově zdražili obchodníci, nyní, tedy přesně od 1. ledna jeho cenu ještě vyšroubují i distributoři. Právě za dodávky si příští rok připlatíme o nějakou tu korunu navíc.
02.12.2021 05:10 |

podobné články

Benzín zdražil o 1,50 Kč, dovolená až o tři tisíce! Ekonom Ševčík kritizuje ČNB. Co radí lidem?

 
Česko zasáhlo po loňském oslabení koruny zdražování. A cena některých potravin jde nadále nahoru. Známý ekonom Miroslav Ševčík však vypočítává, jak se intervence ČNB projevila v dalších odvětvích - třeba benzín by byl bez zásahu guvernéra Singera a spol. až o 1,50 Kč levnější, za dovolenou v Egyptě si připlatíme až 3 tisíce. Co nyní Ševčík radí lidem?
31.01.2014 12:30 |

podobné články

Ekonom Křeček o smutných vyhlídkách v Česku: „Čekají nás nejdražší Vánoce v historii“

 
Rostoucí ceny energií, spotřebitelská inflace, předražená mezinárodní přeprava i její nedostatečné kapacity mají jednoznačný následek: drahé a nedostatkové Vánoce. Připlatíme si nejen za dárky, ale také cukroví, výzdobu, kapry a kvůli špatné úrodě brambor i za tradiční bramborový salát. Nejen o paradoxu těchto nejdražších Vánoc v historii hovořil v pondělním Epicentru ekonom Štěpán Křeček.
02.11.2021 05:10 |

podobné články

Ekonom Kovanda o „krušném“ roce 2022: Ceny porostou rychleji než mzdy. Zdraží všechno

 
„Veřejné finance, inflace, ale také ceny energií - energetická krize a to všechno společně zabalené v covidu představuje skutečně klíčový problém tohoto roku,“ souhlasil v pořadu Epicentrum Lukáš Kovanda se slovy, která zazněla v novoročním projevu premiéra Petra Fialy (ODS) o tom, že tento rok bude tím nejtěžším rokem v novodobé historii českého státu. Hovořil také o rostoucích cenách potravin, služeb, nemovitostí i hypoték a také o zvětšujících se rozdílech mezi chudými a bohatými.
05.01.2022 05:25 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (3893 článků)

Úřady i po novém roce sčítají poslední došlé žádosti církví

 
I po novém roce evidují úřady žádosti církevních společností o vydání pozemků či staveb na základě zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Příjem žádostí skončil 2. ledna, protože ale výzev zaslaných na konci roku bylo mnoho, úřady je teprve postupně sčítají, řekla dnes ČTK mluvčí Ministerstva kultury Anna Ješátková. Ministerstvo dnes na svém webu zveřejnilo seznam 159 výzev zaevidovaných od 2. do 9. ledna; představují žádosti o 2962 pozemků a tři stavby.
13.01.2014 15:05 |

podobné články

Církve podali pět tisíc žádostí. Číslo ale ještě není konečné

 
Církve podle zatím sečtených údajů podaly v rámci restitucí 4982 výzev k vydání 107 821 pozemků a 1810 staveb. Vyplývá to ze souhrnu Státního pozemkového úřadu (SPÚ) aktualizovaného k 13. únoru. Největší část žádostí připadá na SPÚ a Lesy České republiky. Vzhledem k výraznému nárůstu v posledních týdnech loňského roku se bude počet výzev aktualizovat minimálně do konce února, řekla mluvčí fondu Monika Machtová.
21.02.2014 17:30 |

podobné články

Církve podaly pět tisíc žádostí. Číslo ale ještě není konečné

 
Církve podle zatím sečtených údajů podaly v rámci restitucí 4982 výzev k vydání 107 821 pozemků a 1810 staveb. Vyplývá to ze souhrnu Státního pozemkového úřadu (SPÚ) aktualizovaného k 13. únoru. Největší část žádostí připadá na SPÚ a Lesy České republiky. Vzhledem k výraznému nárůstu v posledních týdnech loňského roku se bude počet výzev aktualizovat minimálně do konce února, řekla mluvčí fondu Monika Machtová.
21.02.2014 17:40 |

podobné články

Epicentrum: Od příštího týdne za kulturou. Jak budou akce vypadat? A připlatíme si za vstupné?

 
V postupném rozvolňování došlo už i na kulturu. Od příštího pondělí dostanou zelenou venkovní kulturní akce do sedmi set lidí. O týden později by to pak mohlo být pět set návštěvníků uvnitř. Jak bezpečné jsou v tuto chvíli hromadné akce pořádané pod podmínkou testování, či očkování, ukáže i série pilotních koncertů. Téma úterního Epicentra Blesku s Yvonou Kreuzmannovou, ředitelkou festivalu Tanec Praha a prezidentkou českého střediska ITI.
11.05.2021 15:00 |

podobné články

Epicentrum: Extrémní zdražování potravin i pohonných hmot. Přijde „Fialova" drahota?

 
Nejvyšší meziroční růst spotřebitelských cen v Česku za posledních třináct let. V září se inflace podle Českého statistického úřadu zvýšila na 4,9 procenta a zdražilo vlastní bydlení, pohonné hmoty, tabák, automobily, oděvy, nábytek, ale i potraviny. Jak se bude žít Čechům po volbách? Přijde „Fialova drahota" a za co si ještě připlatíme? To byla témata úterního Epicentra s analytikem finančních trhů a makroekonomem Vladimírem Pikorou a ekonomem Lukášem Kovandou.
12.10.2021 14:50 |

podobné články

Epicentrum: Šéf Svazu pekařů a cukrářů o zdražování pečiva. Kolik si připlatíme za chléb a rohlíky?

 
Zdražování potravin nabírá na obrátkách a ani běžné pečivo není výjimkou. Rohlíky se už v lednu prodávaly o 15 procent dráž a Češi si připlatili i za obyčejný chléb. Nové ceny však pekařům stále nepokrývají vysoký nárůst nákladů, a tak se dalšímu zdražování prakticky nelze vyhnout. Kam až ceny za pečivo mohou vystoupat? Jaká je kvalita českého pečiva ve srovnání s ostatními zeměmi EU a co trápí české pekaře? Nejen na tyto otázky v pondělním Epicentru odpovídal výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý.
21.02.2022 14:50 |

podobné články

Osobnosti: Kam Kam (557 článků)

Ekonom Kohout popsal pravdu o hospodářské situaci Evropy: Nejásejte, není nad čím. Všechno získávají Němci

 
Ekonom Pavel Kohout sepsal pro Lidové noviny analýzu současné situace ekonomiky v eurozóně. Mohlo by se prý zdát, že se konečně oživuje. Ekonom ale krotí nadšení. Růst, pokud nějaký je, prý stojí na velmi pochybných základech. Zejména proto, že z celé eurozóny roste prakticky jen jedna země.
22.07.2014 07:45 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Kohout (256 článků)