Článek

Epicentrum: Dlouhodobé potíže po prodělaném covidu. Jak řešit postcovidový syndrom?

 
Únava, těžké dýchání, častý kašel, ale i bolesti hlavy a zad. Lidí, kteří u sebe po vyléčení z nemoci covid-19 pozorují dlouhodobé zdravotní problémy, stále přibývá. Jak poznat, že vás trápí právě postcovidový syndrom a na koho se obrátit? Tyto otázky pomáhá zodpovědět nová iniciativa Česko, nadechni se a byly také tématem úterního Epicentra s přednostkou kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc, Eliškou Sovovou a fyzioterapeutku Barborou Imrichovou.
10.08.2021 14:50 |

podobné články

Podobné články

Muž po covidu přestal chodit. Co mu pomohlo silný postcovidový syndrom překonat?

 
Řada lidí trpí po prodělaném covidu zdravotními obtížemi. Takzvaný postcovidový syndrom je může některé potrápit dokonce mnohem víc než samotná choroba. Podle přednostky kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Fakultní nemocnice v Olomouci Elišky Sovové není výjimkou, když pacient zjistí, že covid prodělal ve chvíli, až se potýká s následnými obtížemi. Těmi může být těžké dýchání, únava, nebo bolest svalů a hlavy. Z těchto stavů mohou pomoci cílené rehabilitace, ale i lázeňský pobyt. Bohužel ten není na postcovidou péči stále úplně stavěný. Sovová o následcích covidu promluvil v Epicentru Blesk Zpráv.
11.08.2021 05:05 |

podobné články

Podle čeho poznáte syndrom vyhoření?

 
Syndrom vyhoření je pojem, se kterým se v současné době – která je po všech směrech  hodně náročná – setkává stále více lidí bez ohledu na věk nebo pohlaví. Ačkoli si jej drtivá většina lidí spojuje s pracovní kariérou, nemusí se pokaždé týkat jen této oblasti. Odborníci o syndromu vyhoření mluví jako o celkovém vyčerpání a absolutním nezájmu o cokoli, což vede nejen k poklesu pracovního výkonu, ale má to výrazný – a samozřejmě jen negativní – vliv na ostatní okruhy našeho života. Bohužel spousta lidí nedokáže poznat, zda se v jejich případě jedná o syndrom vyhoření, či zda jsou jen unudění stávajícím životem. Proto jsme pro vás připravili dnešní článek, ve kterém se společně s námi můžete podívat na nejčastější příznaky syndromu vyhoření, podle kterých hravě rozpoznáte, zda se naboural i do vašeho života. Jak poznat syndrom vyhoření – nejčastější příznaky Syndromu vyhoření se rovněž přezdívá i syndrom vyhasnutí či vyprahlosti, kdy se jedná o psychický stav, ve kterém člověk pociťuje vyčerpanost, má špatnou náladu, cítí se pod psa a nemůže se absolutně pro nic nadchnout. Tento syndrom vychází z chronického stresu, se kterým se v současné době potýkáme snad úplně všichni. Teď už se ale pojďme podívat na příznaky, podle kterých ho hravě odhalíte. Nezdravý životní styl Jednou z nejčastějších příčin syndromu vyhoření je nezdravý životní styl, při kterém o sebe dotyčná absolutně nedbá, mnohdy začne s kouřením nebo alkoholem, stravuje se nezdravě a především si odpírá dostatečné množství spánku, což se projeví jak na jeho chování, tak i vzhledu a samozřejmě výkonu. Absolutní nezájem Přítomnost syndromu vyhoření poznáte i tak, že se nebudete moci pro nic nadchnout, žádná činnost vás nebude bavit a ztratíte motivaci cokoli dělat. Často se to projeví v souvislosti s vaší prací, kdy se již ráno budete probouzet s nechutí a do zaměstnání... Čtěte více Příspěvek Podle čeho poznáte syndrom vyhoření? pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
12.08.2016 17:15 |

podobné články

Jak přečkat premenstruační syndrom

 
Premenstruační syndrom je strašákem žen a noční můrou mužů. Ještě než začnete namítat, že mužů se přece menstruační cyklus netýká, zkuste si samy sáhnout do svědomí, kolikrát vám vaše drahá polovička během vašich dní řekla, že je to s vámi k nevydržení. Premenstruační syndrom tak dokáže potrápit jak ženy, tak i muže. Období menstruace se na každé ženě podepíše jiným způsobem, většina z nás ale pociťuje nekontrolovatelné změny nálad, trápí nás nadýmání, nemůžeme se dotknout svých ňader, protože jsou přecitlivělé na dotek. Achjo, dá se premenstruační syndrom přežít ve zdraví, aniž bychom trpěli my nebo naši partneři?! Přečkejte premenstruační syndrom s úsměvem! Bude to možná znít až děsivě, ale PMS trápí až 80% žen a dívek! Když se na to podíváme v číslech, prožíváme jej 3 měsíce v roce a během našeho života si PMS ukrojí 6-8 let. No uznejte sami, že to jsou pořádná čísla! Jestliže i vy během své menstruace pociťujete citlivost prsou, máte pocity nafouklosti, otékají vám končetiny, trápí křeče v podbřišku, pobolívá vás hlava, jste nadměrně unavené a k tomu všemu ještě nesmírně protivné, že kolikrát nemůžete vydržet samy se sebou, pak je dnešní článek určený právě vám! Pár tipů, jak se poprat s premenstruačním syndromem Zastáváte názor, že trpět v období menstruace k ženskému životu prostě patří a vy to musíte vydržet? Tak si jej honem rychle vyžeňte z hlavy. Menstruace sice neodmyslitelně patří do života žen, ale rozhodně to neznamená, že se jí musíte podřizovat. Teď si prozradíme několik tipů, jak vyhrát nad premenstruačním syndromem. Hormonální antikoncepce Užívání hormonální antikoncepce se sice spousta žen brání zuby nehty, ale mnohdy je to jediné řešení, jak si ulevit od nepříjemných bolestí a jiných příznaků premenstruačního syndromu. Viníkem všeho pozitivního je v tomto případě progestin drospirenon, jehož úkolem je zabránit zadržování vody v těle a samozřejmě i... Čtěte více Příspěvek Jak přečkat premenstruační syndrom pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
21.07.2017 19:35 |

podobné články

Deprese a ztráta paměti: Postcovidový syndrom nemusí jen bolet, lékárníci poradí s léčbou

 
Po prodělané infekci covid-19 může pacienty potrápit nejen kašel a bolesti, ale i zapomnětlivost, upozorňuje Česká lékárnická komora (ČLnK) ve své tiskové zprávě. Takzvaný postcovidový syndrom, který postihuje část vyléčených pacientů z nákazy koronavirem, může mít délku až čtvrt roku. Přetrvávající potíže, jako jsou kašel, únava, bolesti svalů, dušnost, zapomnětlivost či úzkost, se snaží zmírnit konzultací vhodných přípravků k užívání právě lékárníci.
04.02.2021 15:30 |

podobné články

Postcovidový syndrom u miminka na Ostravsku: Mia (7 měs.) skončila na ARO! Lékaři tvrdili, že jí rostou zoubky

 
Malé Mie je sedm měsíců a prodělala covid-19, přestože je malé dítě, skončila na přístrojích na oddělení ARO. Průběh nemoci měla sice bezpříznakový, spustila ale u ní tzv. postcovidový syndrom.
25.02.2021 11:30 |

podobné články

Oblíbený profesor a táta čtyř dětí si vzal život! Přemohl ho postcovidový syndrom

 
Tohle nikdo nečekal! Opavský básník, oblíbený profesor Slezské univerzity a především táta čtyř malých holčiček si sáhl na život! Radek G. (†41) prodělal covid-19, po kterém ho zasáhl postcovidový syndrom provázený těžkými depresemi. Bohužel před týdnem se rozhodl ukončit své trápení i život…
04.08.2021 05:10 |

podobné články

Básník a otec čtyř holčiček Radek (†41) se zabil! Dostihl ho postcovidový syndrom

 
Oblíbený básník a pedagog Radek G. (†41) si vzal život poté, co ho dostihl postcovidový syndrom. Otce čtyř dětí provázely těžké deprese, a proto se rozhodl před týdnem spáchat sebevraždu.
04.08.2021 18:25 |

podobné články

Hana Zagorová náhle zrušila koncerty. Rozvinul se u ní postcovidový syndrom

 
Zpěvačka Hana Zagorová kvůli svému zdravotnímu stavu ruší veškeré koncerty až do konce října. Podle jejího manžela Štefana Margity tak čtyřiasedmdesátiletá interpretka činí po radách lékařů, jelikož se u ní rozvinul postcovidový syndrom. Stalo se tak poté, co se v loňském září léčila s covidem-19 v nemocnici.
08.08.2021 13:40 |

podobné články

Osobnosti: Hana Zagorová (615 článků) , Štefan Margita (306 článků)

Pozor na postcovidový syndrom u dětí! Mohou jim zůstat následky, říká dětská zdravotní sestra

 
Kateřina, která provozuje na instagramu stránku s názvem Deníček zdravotní sestry, upozornila všechny rodiče na nebezpečný postcovidový syndrom u dětí. Kvůli tomuto problému se spojila s dětskou sestrou. Ta uvádí, že v současné době mají v nemocnicích více hospitalizovaných dětí než při předchozích vlnách.
08.12.2021 20:00 |

podobné články

Vysílali jsme: Postcovidový syndrom může trvat měsíce. Jak pomáhá speciální centrum?

 
Dlouhodobé potíže po prodělání covidu-19 nejsou už zcela ojedinělé. Pacientům, kteří se potýkají s obtížemi zejména plicního rázu i několik měsíců poté, se věnují v postcovidových centrech. To vůbec první v Česku vzniklo při Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Nejen o tom bylo pondělní Epicentrum Blesku s pneumologem Mikulášem Skálou.
01.02.2021 14:55 |

podobné články

Školačka (11) málem zemřela na postcovidový syndrom. Madison zkolabovala na dovolené

 
Madison Careyová (11) z Velké Británie málem zemřela poté, co prodělala vzácný multisystémový zánětlivý syndrom způsobený prodělaným onemocněním covid-19. Tento syndrom postihuje 0,5 % dětí, které se s nemocí střetly. Madison podle rodičů zkolabovala během výletu v Londýně. Jen díky pomoci lékařů nedošlo k srdeční zástavě. Nyní se školačka vzpamatovává z ohromné zátěže a bude ještě dalších 5 let pozorována, informoval server DailyMail.
28.08.2021 16:00 |

podobné články

Pneumolog o postcovidovém syndromu: Někdo bude mít následky i roky. Nejde jen o plíce

 
Až u desetiny pacientů, kteří prodělali covid-19, se objeví takzvaný postcovidový syndrom. Jeho příznaky se stejně jako průběh samotného onemocnění případ od případu liší. Podle pneumologa z Fakultní nemocnice Hradec Králové Mikuláše Skály není syndrom nutně důvodem k poplachu, přesto u některých lidí zřejmě přetrvá dlouho. Skála to uvedl v pořadu Epicentrum Blesk Zpráv.
02.02.2021 05:05 |

podobné články

Lékaři upozorňují na postcovidový zánět štítné žlázy: Prodělala ho i Zuzka (47)

 
V minulém roce odhalili endokrinologové méně nádorů štítné žlázy než v letech předchozích. Karcinom štítné žlázy zázračně nevymizel, jen klesla návštěvnost ambulancí kvůli obavám lidí z covidu. Stejně tak lékaři evidovali méně abnormalit a poruch štítné žlázy. Pacienti s nemocemi štítné žlázy nepatří do rizikových skupin, co se covidu týče. U části z nich se po prodělané infekci objeví postcovidový zánět štítné žlázy. Trpěla jím i Zuzana (47), která se o své nemoci dozvěděla, když čekala prvního syna.
03.06.2021 05:10 |

podobné články

Epicentrum: Očkovat malé děti proti covidu? A proč některé končí v nemocnicích?

 
Od pondělí je v Česku možné registrovat k očkování proti covidu děti od pěti let. Přestože mají nezletilí průběh onemocnění zpravidla mírnější než dospělí, lékaři bohužel zaznamenávají situace, kdy i malé děti končí na jednotkách intenzivní péče. V jakých případech by rodiče měli nechat očkovat své děti proti covidu? A kdy naopak očkování raději odložit? Jaké vedlejší účinky může u dětí očkování proti covidu vyvolat? Jak častý je u dětí vážný průběh covidu a co je to syndrom PIMS? Nejen o tom byla řeč ve středečním Epicentru s lékařem Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol Janem Davidem.
15.12.2021 15:05 |

podobné články

Osobnosti: David David (1163 článků)

Simona Stašová už je po prodělaném covidu při síle: V divadle už její nemoc zapojili i do hry

 
Po prodělaném covidu-19 se Simona Stašová  (65) s vervou vrhla do herecké práce. I když ji virus potrápil, je ráda, že má teď tři měsíce, kdy může být díky protilátkám v klidu a hrát bez obav divadlo. Přibrala si i další aktivitu v Divadle Lucie Bílé  (54) , kde by měla mít na starosti činoherní složku.
30.09.2020 11:05 |

podobné články

Osobnosti: Lucie Bílá (2633 článků) , Simona Stašová (407 článků)

Natálka Grossová po prodělaném covidu: Sexy, ale pořád není fit!

 
Ta se ale vyloupla! Dcera zesnulého expremiéra Stanislava Grosse (†45) už není malá holčička, ale roste do krásy. Natálie Grossová (18) se na sociální síti chlubí sexy tělem. Měsíc po prodělaném covidu ale pořád není fit.
22.12.2020 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Stanislav Gross (779 článků) , Natálie Grossová (118 článků)

Postcovidový syndrom přetrvává i 3 měsíce! Šéf lékárníků promluvil o dopadech

 
Koronavirem v Česku onemocnělo už téměř 1,4 milionu lidí. Někteří měli vážný průběh, jiní mírný, nebo dokonce bezpříznakový. Určitá část pacientů má potíže i poté, co se z nákazy vyléčili. Jak z toho ven?
12.03.2021 06:25 |

podobné články

Postcovidový syndrom přetrvává i 3 měsíce: Co vás může trápit?

 
Koronavirem v Česku onemocnělo už téměř 1,4 milionu lidí. Někteří měli vážný průběh, jiní mírný, nebo dokonce bezpříznakový. Určitá část pacientů má potíže i poté, co se z nákazy vyléčili. Jak z toho ven?
16.03.2021 12:15 |

podobné články

Stresujete se často? Zaděláváte si na syndrom, který končí u psychologa

 
Střevní chřipka, zkažené nebo příliš tučné jídlo, nervozita před schůzkou. Nejspíš každý to někdy zažil, bolesti břicha člověka většinou vykolejí a okolí se chápavě usměje. 15 procent lidí ale trápí tyto příznaky dlouhodobě, i několikrát týdně. Za své problémy se často stydí, nechají je, aby ovlivňovaly jejich soukromý i pracovní život. Lidé často ani neví, že pro jejich komplikace existuje název. A je nutné věc řešit dlouhodobě, ne dietou a léky na akutní stav. Může jít totiž o syndrom dráždivého tračníku.
19.11.2017 07:15 |

podobné články