Článek

Dvojí neuvěřitelná ostuda bývalého šéfa Národní galerie Fajta. Práskl za sebou dveřmi a teď se drápe do okna. Hovoří Jana Dědečková, která celou kauzu sleduje

 
ROZHOVOR Ze dvou úhlů pohledu hodnotí Jana Dědečková urputnou snahu Univerzity Karlovy a Jiřího Fajta přinutit soudními tahanicemi prezidenta republiky Miloše Zemana, aby dotyčného jmenoval profesorem. Pokud nejstarší vysoká škola v tuzemsku trvá na svém právu navrhnout na jmenování profesorem kohokoliv, ať splňuje kritéria, která si sama stanovila, nebo ne, pasuje se tím do role jakéhosi akademického císaře Caliguly, který učinil senátorem svého koně. A u odvolaného ředitele Národní galerie se zamýšlí nad tím, proč hlavě státu nepošle třeba jen řádkový pozdrav z profesorského postu libovolné významné světové univerzity.
31.07.2020 12:26 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (24053 článků)
Podobné články

Než tohle pan Kalousek řekl? Asi Tullamore. Jana Dědečková ostře k návrhům, aby některá média dotoval stát

 
ROZHOVOR Členka Rady ČT v době televizní krize Jana Dědečková se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyjádřila k výroku Miroslava Kalouska o tom, že některá média by si zasloužila veřejnou podporu. „Pozoruji, že čím více upadá Kalouskova politická hvězda, tím více se z něho stává ‚mediální expert‘,“ podotýká Dědečková a při hodnocení nápadu Miroslava Kalouska padají i mnohem ostřejší výrazy. Janu Dědečkovou jsme požádali také o vyjádření k návrhům Jakuba Patočky, šéfredaktora Deníku Referendum, který zhruba před rokem přišel s podobnou myšlenkou silnější role státu v rámci mediálního trhu. Ani pro něj nemá Jana Dědečková příliš vlídných slov.
07.12.2018 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (7110 článků)

Kauza kolem odvolání bývalého ředitele Národní galerie Fajta: Policie odložila trestní oznámení

 
Policie odložila dvě trestní oznámení, která na bývalého ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta podal bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). V pondělí to potvrdilo ministerstvo kultury. Staněk podal trestní oznámení poté, co před rokem Fajta z čela NGP odvolal. Svůj krok zdůvodnil jeho údajnými hospodářskými pochybeními. Fajt obvinění opakovaně odmítal.
04.05.2020 21:10 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Staněk (38 článků)

Odér v Národní galerii. Zaorálkova omluva Fajtovi může přijít stát draho. Obeznámená Jana Dědečková připomíná, kolik nás tento pán už stál

 
ROZHOVOR Lubomír Zaorálek se jako ministr kultury rozhodl rázně po bolševicku zatočit s odbornou veřejností kolem Národní galerie a galerijního provozu v České republice obecně. Je o tom přesvědčena Jana Dědečková, která soustavně sleduje dění kolem této instituce již deset let. Přitom stále nemůže uvěřit tomu, že se šéf rezortu kultury veřejně omluvil jménem státu člověku, který nikdy neměl stanout v čele Národní galerie a kterého Zaorálkův předchůdce z téže politické strany odvolal s minimálně tříletým zpožděním a zcela po zásluze.
11.05.2020 20:35 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2639 článků)

Tihle chtějí odstřel Xavera? Tak se na ně podívejme... Vede to člověk, který se do Rady ČT nedostal. Já je znám... Jana Dědečková odkrývá, co laik nevidí

 
ROZHOVOR Jana Dědečková, mediální analytička a členka Rady České televize z dob, kdy v ČT probíhala „spacáková revoluce“, se vyjádřila k podnětu na odvolání radního ČT Xavera Veselého. Iniciativa přišla z Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI). Pokud tato „slovutná organizace“ nehodnotila a nevolala k odpovědnosti kolegu Veselého Zdeňka Šarapatku, měla by nyní mlčet, míní Dědečková. S poznámkou o dvojím metru přidává, že jde jen o „další formální a nátlakovou organizaci aktivistů za lepší zítřky“. Doplňuje též, co si myslí o výzvě, aby Evropská komise postupovala důrazněji v boji proti šíření dezinformací. Dle analytičky se nyní bojuje zejména o svobodu projevu a snahu potlačovat nepohodlné názory.
17.06.2020 19:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Veselý (176 článků) , Jan Veselý (176 článků)

Omluva pro bývalého šéfa Národní galerie Fajta, který byl odvolán: Stát uznal újmu na profesní a osobní pověsti

 
Stát se prostřednictvím ministerstva kultury omluvil historikovi umění Jiřímu Fajtovi za jeho odvolání z funkce ředitele Národní galerie Praha. Text omluvy v úterý 5. května zveřejnilo ministerstvo kultury na svém webu. Fajta zbavil funkce před rokem exministr kultury Antonín Staněk. (ČSSD). „Ministerstvo uvedlo, že Staněk jako důvody Fajtova odvolání uvedl informace, které neměly oporu ve skutkovém stavu věci. Ministerstvo kultury České republiky se tímto Jiřímu Fajtovi za svá výše uvedená rozhodnutí učiněná tehdejším ministrem kultury omlouvá," píše úřad.
05.05.2020 18:25 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Staněk (38 článků)

Soud projedná žalobu Fajta na prezidenta Zemana kvůli profesuře

 
Pražský městský soud dnes projedná žalobu ředitele Národní galerie Jiřího Fajta na prezidenta Miloše Zemana, který Fajta nejmenoval profesorem, připomíná ČTK.
25.11.2016 06:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (24053 článků)

Znám Slonkovou a Kubíka, vím, čeho všeho jsou schopni. Jana Dědečková z vlastní zkušenosti odhaluje, jak novináři manipulují a organizují štvanice

 
ROZHOVOR Odvolávat se na étos 17. listopadu je scestné od těch, kteří neprotestují proti konkrétním nepravostem ve společnosti, ale proti některým zvoleným politikům, a to společně s politiky, kteří ve volbách neuspěli. Členka Rady ČT v době televizní krize Jana Dědečková to považuje za stejně směšné, jako když zaměstnanci České televize před 18 lety okupovali se spacáky velín a protestovali proti politickým tlakům společně se spřízněnými politiky. Právě v té době zažila mediální štvanici, a tak je opatrná při hodnocení aktuálního dění kolem Andreje Babiše. Kdo zažil, jak novináři umějí ohrožovat rodinné příslušníky, jak si vystaví příběh na polopravdách, ten se na celou kauzu dívá se značnou rezervou.
13.11.2018 16:35 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (18971 článků)

„Ostraha spala,“ tvrdí šéf Národní galerie. „Smyšlené výtky,“ reaguje firma

 
Bezpečnostní agentura ABAS IPS Management, která vypověděla smlouvu Národní galerii (NG) v Praze, se ohradila proti tvrzením jejího ředitele Jiřího Fajta. Ten uvedl, že při její ostraze galerijních budov byla poškozena vystavená díla a ostraha měla fyzické konflikty s návštěvníky. Agentura sdělila, že uvedené výroky ji poškodily, chce se proto proti nim bránit právními kroky a od Fajta požaduje veřejnou omluvu. Národní galerie musela o víkendu své budovy zavřít, znovu otevře v úterý.
27.02.2017 08:55 |

podobné články

Hanáková jmenovala ředitelem Národní galerie Jiřího Fajta

 
Ministryně kultury v demisi Alena Hanáková (STAN) dnes jmenovala generálním ředitelem Národní galerie (NG) historika umění Jiřího Fajta. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Lenka Brandtová. Fajt, který v současnosti působí na univerzitách v Lipsku a v Berlíně, se funkce ujme od září.
04.07.2013 17:00 |

podobné články

Osobnosti: Alena Hanáková (319 článků)

Hanáková jmenovala ředitelem Národní galerie Jiřího Fajta

 
Ministryně kultury v demisi Alena Hanáková (STAN) dnes jmenovala generálním ředitelem Národní galerie (NG) historika umění Jiřího Fajta. Sdělila to mluvčí ministerstva Lenka Brandtová. Fajt, který nyní působí na univerzitách v Lipsku a v Berlíně, se funkce ujme v září. Budoucí ministr kultury Jiří Balvín označil rozhodnutí ministryně těsně před koncem její vlády za nevhodné. Chce je po svém nástupu prověřit. Také oslovení odborníci s ohledem na politickou situaci rozhodnutí kritizují, nezpochybňují však Fajtovy kvality.
04.07.2013 20:55 |

podobné články

Osobnosti: Alena Hanáková (319 článků) , Jiří Balvín (114 článků)

Soud zamítl žalobu bývalého ředitele NG Fajta na vyhazov od Staňka

 
Žalobu bývalého ředitele Národní galerie (NG) Jiřího Fajta na neplatnost výpovědi ve středu zamítl Obvodní soud pro Prahu 1. Vyhazov dostal Fajt od tehdejšího ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Rozhodnutí není pravomocné, strany mají lhůtu na odvolání.
11.12.2019 10:20 |

podobné články

SS komando z Kavčích hor. Výkřiky, nabubřelá ega a deficit vzdělanosti. O bratrech Bangových a dalších pravdoláskařích promlouvá Jana Dědečková, ze které udělali „hloupou hostinskou“

 
ROZHOVOR „Trochu bych se krotila, pokud bych chtěla dělat morálního arbitra a měla za sebou tak odporné texty a pestrou minulost, jakou má Radek Banga,“ říká šéfredaktorka serveru Virtually a místopředsedkyně Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů Jana Dědečková k aféře okolo vyhodnocování ankety Českého slavíka. K současné atmosféře ve společnosti pak uvádí: „Politika měla silný vliv v kultuře vždy, když národ cítil, že politici lžou a nedbají na jeho potřeby. Jsme přece národem, ze kterého vzešel Karel Kryl. A jeho texty byly často to jediné, o co se lidé mohli opřít.“
01.12.2016 20:55 |

podobné články

Osobnosti: Karel Kryl (194 článků)

Známá členka ODS píše o kšeftu Jiřího Pospíšila, exministryni Hanákové a křiku v galerii

 
Šéfredaktorka serveru Virtually.cz Jana Dědečková se ozvala proti iniciativě, varující před odstavením Jiřího Fajta z čela Národní galerie. Za iniciativou stojí celá řada známých politických postav, například Jiří Pospíšil z ODS, Martin Stropnický z hnutí ANO nebo lidovec Daniel Herman.
03.12.2013 09:30 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1770 článků) , Jiří Pospíšil (2078 článků) , Jiří Pospíšil (2078 článků) , Daniel Herman (1100 článků)

Vyhozený ředitel NG Fajt je nevinný, policie jeho vyšetřování zastavila

 
Policie odložila dvě trestní oznámení, která na bývalého ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta podal bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). ČTK to v pondělí potvrdilo ministerstvo kultury. Staněk podal trestní oznámení poté, co před rokem Fajta z čela NGP odvolal. Svůj krok zdůvodnil jeho údajnými hospodářskými pochybeními. Fajt obvinění opakovaně odmítal.
04.05.2020 20:35 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Staněk (38 článků)

Obří člun s uprchlíky. Bije to stále více do očí! Jana Dědečková je zhnusena a odkrývá, co vidí za vystaveným dílem Aj Wej-weje

 
K dílu čínského umělce Aj Wej-weje ve Veletržním paláci v Praze se vyjádřila na serveru Virtually.cz jeho šéfredaktorka Jana Dědečková, která je zároveň místopředsedkyně Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů a v minulé době působila i v Radě ČT. Jde o největší gumový člun pro uprchlíky na světě.
21.03.2017 17:45 |

podobné články

Lepšolidi v sobě mají tolik rozporů. Třeba Wollner. Pohoršoval se nad generálem Lorencem a přitom tohle prováděl v ČT v době televizní krize on. Jana Dědečková přistoupila k detailům

 
ROZHOVOR Jak zvládla česká média listopadovou aféru? „Ta kampaň s nemocným synem premiéra měla naprosto shodné rysy s jinými účelovými kampaněmi, jen zoufalost novinářů je stále více zřejmá z toho, že se už neštítí ničeho,“ komentuje členka Rady ČT v době televizní krize Jana Dědečková. Poukazuje na „lepšolidi“ a přidává citát z písně Jarka Nohavici s názvem „To umí každý debil“. K pokusu o vyslovení nedůvěry kabinetu podotýká: „Byla to možná ztráta času, ale pořád lepší, než kdyby schválili další blbinu, která zasahuje do osobních životů občanů.“
29.11.2018 04:45 |

podobné články

Komise měla doporučit na ředitele NG Jiřího Fajta, ministr se tím řídit nemusí

 
Výběrová komise, která posuzovala kandidáty na ředitele Národní galerie v Praze (NG), ve středu doporučila ministrovi ke jmenování historika umění Jiřího Fajta. Podle ČTK to řekly dva dobře informované zdroje, nikoli však z řad členů komise ani kandidátů. Hlasovalo pro něj 10 z 12 členů komise.
16.04.2010 09:30 |

podobné články

Mají, chudáčci, málo. Řvát budou pořád! Před Vánoci nastalo nové peklo kolem ČT a umělců, včetně Zdeňka Svěráka. Zde je nový vývoj

 
Angažovaní umělci společně s poslancem Komárkem proti ČT? Jana Dědečková se baví: „Když se ozývá Svěrák? To je strašné.“ Jenže co když jde zase jen o peníze. „Mají, chudáčci, málo. Ať se Marvanová zajímá o to, aby mohl do veřejnoprávních médií NKÚ,“ smetla novelu, která má podle autorů zajistit odpolitizování veřejnoprávních médií, místopředsedkyně Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů Dědečková. Řadě dalších osobností se ale návrh velmi líbí. Pro ParlamentníListy.cz se pustili do komentování situace kolem otevřeného dopisu umělců i předložené novely zákona.
15.12.2016 06:40 |

podobné články

Osobnosti: Jan Svěrák (193 článků)

Budu prezidenta žalovat. A rovnou dvakrát, říká Fajt, kterého Zeman odmítl jmenovat profesorem

 
Martin Veselovský si do DVTV pozval Milošem Zemanem nejmenovaného profesora, ředitele Národní galerie Jiřího Fajta, kterého prezident osočil z braní úplatků. Což Fajta poškozuje jak v osobním, tak profesním životě, a ač mu, jak sám říká, o tituly nejde, hodlá prezidenta žalovat. A to rovnou dvakrát.
05.06.2015 19:41 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (24053 článků)