Článek

Důsledky metanolové aféry: Vláda vybírá víc peněz na daních z alkoholu

 
Poptávka zákazníků po lihovinách pochybného nebo neznámého původu klesla a stejně tak se výrazně omezila jejich nabídka. Chování části spotřebitelů se změnilo a víc než v minulosti dávají přednost nákupu lihovin z bezproblémových zdrojů, jako jsou kamenné obchody nebo obchodní řetězce. Uvádí to vláda v návrhu státního závěrečného účtu. Jde podle ní o dlouhodobější stav po metanolové kauze ze září 2012.
01.08.2015 18:46 |

podobné články

Podobné články

Šokující. V EU bohatí bohatnou a chudí chudnou. Zaměstnanci platí na daních čtyřikrát víc než firmy. Korporacím stouply zisky 12krát, mzdy lidem dvakrát. Profesor Keller černé na bílém

 
ROZHOVOR „V roce 1950 odváděly velké firmy v Německu na daních zhruba dvakrát více než zaměstnanci. Počátkem sedmdesátých let se firmy podílely na odváděných daních z jedné poloviny, zatímco druhou polovinu platili zaměstnanci. V roce 2000 odevzdávali již zaměstnanci na daních téměř čtyřikrát tolik co firmy. K podobnému posunu dochází i v dalších zemích EU,“ říká v rozhovoru sociolog Jan Keller. A uvádí mnoho dalších znepokojivých dat...
23.03.2017 11:30 |

podobné články

PRVNÍ FOTO šéfa metanolové mafie! Nahlédněte do jeho života

 
Tohle je muž, který se bude zpovídat za 26 lidských životů, které se staly obětí smrtícího metanolového koktejlu. Tohle je tvář jednoho ze dvou bossů metanolové aféry Rudolfa Fiana.
27.09.2012 19:35 |

podobné články

Tuzemský trh s lihovinami kvůli metanolové aféře klesá i letos

 
Tuzemský trh s lihovinami se stále nevzpamatoval z loňské metanolové aféry a pokles vykázal i v první polovině letošního roku. Největší likérky kvůli loňskému omezení prodeje lihovin a obavám lidí z jejich konzumace už přišly na tržbách o stovky milionů korun. Metanolová aféra vypukla přesně před rokem a metanol obsažený v alkoholických nápojích si od té doby v Česku vyžádala 47 životů.
03.09.2013 17:00 |

podobné články

Vědci zkoumali oběti metanolové aféry a zjistili, že zrak se umí regenerovat

 
Zrak se po mírné a středně těžké otravě metanolem dokáže zregenerovat. Zjistil to výzkumný tým pod vedením Sergeje Zacharova z kliniky pracovního lékařství 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). Tým dlouhodobě sleduje pět desítek lidí, kteří se otrávili při tzv. metanolové aféře v letech 2012 a 2013. V době otravy jim bylo v průměru 46 let.
23.03.2016 16:25 |

podobné články

Finanční správa: Sdělení ke zdanění příjmů plynoucích fyzické osobě z provozu výrobny elektřiny

 
S účinností od 1. května 2016 bylo novelou (zákon č. 125/2016 Sb.) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o daních z příjmů“), mimo jiné doplněno ustanovení § 10 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů, a to v tom smyslu, že ostatními příjmy dle § 10 zákona o daních z příjmů jsou také příjmy z provozu výroben elektřiny, ke kterému není vyžadována licence udělovaná Energetickým regulačním úřadem (dále jen „ERÚ“).
02.04.2017 10:30 |

podobné články

K tomu alkoholu přidejte ještě slepeckou hůl. Policista před smrtí obvinil Šlachtu z podpory metanolové mafie, ostřílená novinářka Lorencová nám k tomu řekla ještě drsnější věci

 
Dalo se zachránit víc než 50 lidských životů, které vyhasly při metanolové kauze především v Moravskoslezském a Zlínském kraji? Tuto otázku si kladla mnohá média před několika dny, kdy se dostala na veřejnost videonahrávka kdysi špičkového policisty Stanislava Švábenského, který v loňském roce spáchal sebevraždu. Ten totiž obvinil své šéfy, že jeho varování z roku 2010 nebrali vážně a pak začali umírat lidé. Poslankyně a investigativní publicistka Jana Lorencová (nez. za ANO) si ale myslí, že zabránit lidským tragédiím se dalo už daleko dříve, a to už v polovině 90. let, kdy o dovozech lihu, které nikdo neevidoval, natočila několik reportáží.
16.03.2016 17:20 |

podobné články

Kalousek navrhne vládě nové kolky, umožní prodej nového alkoholu

 
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) předloží dnes vládě návrh nových kolků, které mají umožnit prodej tvrdého alkoholu v Česku. Značení by měly dostat lihoviny, které se vyrobily či dovezly až po vypuknutí metanolové aféry. Přeznačení by mohlo trvat "asi 20 dnů".
19.09.2012 10:50 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (6513 článků)

Policie řeší, jak z trhu dostat 15 tisíc litrů pančovaného alkoholu

 
Policie už sice zná dvojici organizátorů metanolové aféry, nicméně dál pátrá po zhruba 15 tisících litrech závadného alkoholu, který je stále na trhu. Kriminalisté se proto snaží rozkrýt celou distribuční síť.
28.09.2012 08:10 |

podobné články

Kalousek je největším viníkem metanolové tragédie, tvrdí Zaorálek

 
Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka je ministr financí největším viníkem metanolové tragédie. Souhlasí prý totiž s tím, že 20 procent tvrdého alkoholu na trhu je nelegálních.
12.09.2012 22:45 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2428 článků)

V hlavní větvi metanolové kauzy sedí na lavici obžalovaných také dvě ženy

 
Mezi 31 obžalovanými v hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy jsou také dvě ženy. Z 38 předloni zemřelých kvůli jedovatému alkoholu bylo žen 13, řekl dnes novinářům brněnský krajský státní zástupce Jan Sladký. V pátek byla podána obžaloba. Případ bude řešit zlínská pobočka Krajského soudu v Brně. Kvůli obchodům s otráveným alkoholem je v hlavní větvi stíháno 31 lidí, sedm z nich pro úmyslné obecné ohrožení. Celý metanolový skandál si vyžádal pět desítek obětí. 
14.01.2014 10:50 |

podobné články

Soud ve Zlíně začne projednávat ostravskou větev metanolové kauzy

 
Krajský soud ve Zlíně dnes začne projednávat ostravskou větev metanolové kauzy. Jde o sedm obžalovaných, tři z nich jsou stíháni pro obecné ohrožení se sazbou 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí. Soud nařídil deset hlavních líčení, poslední na 3. listopadu. Kvůli jedovatému alkoholu zemřelo pět desítek lidí.
29.09.2014 06:35 |

podobné články

5 let od smrtící metanolové kauzy: 48 mrtvých, slepí a nemocní...

 
Právě v těchto dnech je to pět let od začátku strašné metanolové kauzy. Ta v září 2012 otřásla Českem. Na následky konzumace alkoholu otráveného metanolem zemřelo během dvou let 48 lidí a další desítky mají do konce života podlomené zdraví.
03.09.2017 05:05 |

podobné články

Lidé oslepení metanolem mají jen mizivou šanci na odškodnění

 
Desítky lidí, kteří oslepli kvůli požití závadného alkoholu, i pozůstalí po obětech metanolové aféry mají jen malou šanci, že by od výrobců, distributorů nebo prodejců smrtící kořalky dostali nějaké odškodnění.
18.09.2012 05:35 |

podobné články

Kalousek chce zavést nové kolky, které umožní prodávat tvrdý alkohol

 
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce na středečním jednání vlády navrhnout zavedení nových kolků, které mají umožnit prodej tvrdého alkoholu v Česku. Značení by měly dostat lihoviny, které se vyrobily či dovezly až po vypuknutí metanolové aféry. Přeznačení by mohlo trvat "asi 20 dnů".
19.09.2012 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (6513 článků)

Lidé oslepení metanolem si poprvé zvykají na život ve tmě

 
O první oběti metanolové aféry, které již byly propuštěny z nemocnic, se v posledním týdnu začala starat obecně prospěšná společnost Tyfloservis. Postižené, kteří po konzumaci nekvalitního alkoholu oslepli, už pracovníci organizace učí, jak se orientovat v prostoru, jak ovládat mobilní telefon nebo teploměr anebo jak bez obav chodit po schodech.
22.09.2012 02:20 |

podobné články

Jedovatý rum poslednímu otrávenému někdo prodal na parkovišti

 
Ani po několika týdnech neutichají dozvuky metanolové aféry. Ve středu večer byl převezen muž do Fakultní nemocnice Brno. Jeho stav je prý vážný. Otrávený alkohol měl koupit od neznámého muže na parkovišti. I proto bude na jihu Moravy pokračovat testování alkoholu od občanů, které dosud mezi více než dvěma tisíci vzorků odhalilo 40 s přítomností metanolu.
04.10.2012 13:45 |

podobné články

Hledáte výhodné podnikání? Staňte se hlavou mafie, lákal ironicky Moravec

 
V nedělních Otázkách Václava Moravce České televize byla řeč o pokračování metanolové aféry, černém trhu s alkoholem i tabákem. Hned v úvodu pořadu moderátor prohlásil, že mafiím se na černém trhu v Česku daří. A to nejen v oblasti alkoholu. Měla by se do zákona vrátit i pouhá příprava daňového podvodu? Vypadá trestní právo, jako když pejsek s kočičkou vaří dort? Policisté si stěžují především na to, že jim schází lidé.
21.10.2012 13:15 |

podobné články

Osobnosti: Václav Moravec (458 článků)

Na otravu metanolem zemřel další člověk, počet obětí vzrostl na 31

 
Série otrav metylalkoholem stále nekončí. Na Ostravsku skončili v noci na čtvrtek v nemocnicích další tři muži, jeden z nich zemřel. Jde o 31. oběť metanolové aféry. Dvaašedesátiletého muže přijala nemocnice také ve čtvrtek odpoledne. Policie kvůli otrávenému alkoholu obvinila další dva muže.
01.11.2012 07:35 |

podobné články

Votava (ČSSD): Pomůže hlavně důsledná kontrola prodejců lihovin

 
Necelý rok od vypuknutí metanolové aféry, která dosud stála život 47 lidí a desítky dalších se potýkají s trvalými následky, se k soudu dostal první případ překupníků či prodejců závadného alkoholu.
19.08.2013 18:55 |

podobné články