Článek

Důchodci a všeználci. Kdo šíří „dezinformace”? Nový průzkum

 
Agentura STEM se rozhodla zjistit, kdo nejčastěji šíří dezinformace. Zbořila přitom několik mýtů. Zjistila totiž, že dezinformace nešíří jen senioři a chudší, méně vzdělaní občané. Jaká je tedy pravda? Nahlédněte
25.06.2020 09:40 |

podobné články

Podobné články

Dekonspirace: Prague Security Studies Institut

 
„Dezinformace jako byznys: Firmy nevědomky financují weby šířící dezinformace, Vliv autoritativních režimů ve střední Evropě, Experti navrhují 21 doporučení pro zlepšení komunikace českého státu, Koho by volili čeští dezinformátoři?, Dezinformační weby brojí na volby – všímají si kvality potravin a migrace, Terčem dezinformačních webů bylo v minulém týdnu české členství v EU, Dezinformace a senátní volby, Jak chránit Evropský parlament před autoritářskými vlivy?, Důsledky Vrbětic – jak reagovat na stupňování hybridního působení.“ Tato a podobná témata tvoří podstatnou náplň veřejných výstupů a vystoupení organizace s anglickým názvem Prague Security Studies Institut (PSSI). Jak je na první pohled vidět, je to další základna pro boj s vnitřním i vnějším nepřítelem, šířícím zde údajné konspirace, dezinformace a nepravdy, čímž škodí rozvoji liberální demokracie, nejvyššího stadia ve vývoji lidské společnosti pod velením USA a EU.
05.08.2021 10:25 |

podobné články

Dezinformace o covidu: Pozor, Rusko, varuje Jakub Kalenský

 
Experti se pro server Aktuálně.cz a DeníkN.cz rozhovořili o tom, že kvůli lžím o koronaviru mohou umírat lidé. Vláda podle nich zcela selhává. Tisíce Čechů šíří dezinformace na sociálních sítích. „Dezinformátoři jako Rusko pracují s naprosto cynickou motivací ‚čím hůř, tím líp‘,“ říká mimo jiné odborník na dezinformace Jakub Kalenský.
22.10.2020 11:01 |

podobné články

Rusům v hybridní válce nahrává i Facebook, šíří se na něm a zveličují dezinformace, varuje expert

 
Válka na Ukrajině probíhá ve více směrech. Válčí se přímo na Ukrajině, ještě před samotnou invazí však propukla hybridní válka, na kterou Rusové notně sází. K šíření jejich dezinformací přispívaly i některé proruské weby, které nyní zablokovaly operátoři v Česku. Také YouTube zablokoval kanály spojené s ruskou státní televizí či webem Sputnik. Jenže problém vyvstává na sociální síti Facebook, kde se dezinformace mohou šířit dál. Podle analytika a experta na dezinformace Františka Vrabela by byla vhodná regulace jeho algoritmů. Proč?
28.02.2022 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4926 článků)

Mladí nezaměstnaní: Vláda na nás šetří a důchodci nám berou práci!

 
Plánovaná úsporná opatření vlády opět rozpoutala ostrou diskusi mezi mladými nezaměstnanými a pracujícími důchodci. "Jak se o sebe máme postarat bez pomoci státu, když nám důchodci berou práci?" ptají se mladí lidé bez práce. "Za mlada jsme si našetřit nemohli, musíme pracovat i teď," brání se důchodci.
25.09.2010 05:05 |

podobné články

Hospodským a spol. praskne cévka: Už máte dost! Všechno vám to zaplatí zaměstnanci a důchodci, udeřil ekonom

 
Podle odboráře Martina Fassmana bylo státní podpory až až a nebál se označit některé z nich za pseudopodpory. Které udělají díru ve veřejných financích. „Já si myslím, že to všechno zaplatí zaměstnanci a důchodci. Koneckonců zaměstnanci a důchodci jsou v zásadě hlavními a nejdůležitějšími plátci všech daní, protože 87% všech daní, se kterými se pak vesele a marnotratně operuje, tak to jsou daně, které zaplatili zaměstnanci a důchodci,“ říká Babišův poradce.
04.02.2021 13:55 |

podobné články

Jourová: Ne, v EU nejsou státní média jako v Rusku. Obnažíme, kdo šíří dezinformace. Bude dohled

 
Eurokomisařka pro evropské hodnoty Věra Jourová přijala pozvání do debaty zpravodajství Deutsche Welle ohledně toho, jak se „autoritářské státy a radikální skupiny snaží infiltrovat Evropu šířením dezinformací a polopravd“. Jmenovala, co Evropská komise chystá v boji proti těmto praktikám učinit. Útlum by měl do konce roku nastat u obsahu spojeného s terorismem, extremismem, pornografií a nenávistnými výroky. Kromě toho ukázala, odkud především hrozí Evropě nebezpečí. „Máme důkazy, že šíří dezinformace a propagandu proti Evropě! Jsou zaměřeni na evropský prostor a evropský lid,“ zhrozila se, když jmenovala Rusko a Čínu. Ti však prý nejsou jediní.
08.09.2020 09:25 |

podobné články

Osobnosti: Věra Jourová (531 článků)

Zemi ovládli samozvaní všeználci, vidíme v covidu i energetice. Úředníci, vraťte medicínu lékařům, vyzývá viroložka Zelená

 
„Testovací šílenství ani hon na pozitivní jedince by se již neměl opakovat. Kdo infekci covidu prodělal, zejména pak v posledním roce, ten má dostatečně robustní ochranu před vážným průběhem při reinfekci a vakcína už mu žádné další vylepšení imunity nepřinese,“ říká Hana Zelená (PRO), viroložka, která stojí v čele virologie Zdravotního ústavu v Ostravě. A vysvětlila, komu očkování naopak pomoci může. Obává se však, že opakované dávky zastaralé vakcíny mohou naopak zhoršit imunitní odpověď na nové varianty covidu.
07.09.2022 17:45 |

podobné články

Čech Pravda mezi Němce rozsévá dezinformace. A vydělává na tom „majlant“

 
Hodně výnosnou živnost si v Německu našel Čech Nikolas Pravda, který pomocí webu šíří dezinformace a konspirační teorie. Všiml si ho web Aktuálně.cz. Pravda v roce 1982 utekl z komunistického Československa do Německa, kde v roce 2012 zřídil web, který šíří nejrůznější zprávy. V nich například kritizuje „línou“ Angelu Merkelovou. Nedaří se mu prý špatně – vydělal si na byt, létá se svou milou za exotikou.
14.03.2017 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Angela Merkelová (2835 článků)

Glosa: Eva Feuereislová předvádí dno. Její šílené teorie podpořila i ruská žena exsparťana Jarošíka!

 
Zatímco se ukrajinská beauty blogerka Mariana Višegirská před několika dny stala maminkou krásné holčičky Veroniky, sociálními sítěmi se šíří dezinformace o jejím osudu. Ačkoli hned několik světových médií nezávisle na sobě potvrdilo, že ruská armáda na Ukrajině ostřelovala porodnici v Mariupolu, Eva Feuereislová stále šíří dezinformace o tom, že má jít o fake news, a dokonce tvrdí, že žena nikdy nebyla těhotná. Když jsem ji veřejně konfrontoval a označil ji za dezinformátorku, ozvala se mi ruská manželka kouče teplických fotbalistů a bývalého fotbalisty Jiřího Jarošíka Zlata Jarošík. I ona informace o zraněné těhotné blogerce, jejíž fotografie obletěly svět, označila za fake news.  
16.03.2022 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Jarošík (42 článků)

Z finalisty Farmář hledá ženu až po proruského trolla: Sedlák Standa kydá kremelský hnůj na všechny strany

 
O válce na Ukrajině se prakticky od začátku ruské invaze šíří nejrůznější dezinformace, za kterými často stojí obyčejní lidé. To je i případ Stanislava Sekaniny (69), který se v roce 2012 stal finalistou populární reality show Farmář hledá ženu. Od pátrání po životní lásce před kamerami se důchodce přesunul za klávesnici počítače a proměnil se v hlásnou troubu Kremlu, jelikož na svém Facebooku šíří nejen ruskou propagandu, ale také nejrůznější dezinformace o válce na Ukrajině. Jako první na to upozornil web Forum 24.
04.05.2022 05:10 |

podobné články

Spojovat kauzu Vrbětice s tendrem na Dukovany je dezinformace, hlásí CTHH. A jsou zde další. Jmenován i Zeman

 
Centrála Ministerstva vnitra odhalila, jaké jsou nejčastější dezinformace proruských trollů v rámci aféry Vrbětice. Mluvilo se i o prezidentu Zemanovi. Co říct měli i čeští elfové. Spojovat Vrbětice s tendrem na Dukovany je prý dezinformace. Dezinformační tlaky budou prý sílit i kvůli následujícím volbám. Zazněla doslova šokující slova od odborníka. Kterým stranám Rusko pomůže?
09.05.2021 17:40 |

podobné články

Lubomír Šimek: Dezinformace a lži

 
Pustím si televizní zprávy a přečtu si na internetu to, co mne zajímá. A vyskočí na mne bez přestávky slovo "dezinformace" a nutnost s nimi bojovat. Co ale vůbec ta dezinformace vlastně je? Obávám se, že to nevědí ani ti bojovníci. Pokusím se na položenou otázku hledat odpověď.
25.04.2022 11:45 |

podobné články

Zaptali jsme se Piráta Michálka na vypínání webů. „Dezinformace jsou problém, to si uvědomuje celá společnost. Ale...“

 
Vládní zmocněnec pro média a dezinformace Michal Klíma popisoval v nedělním rozhovoru pro Seznam Zprávy Akční plán pro čelení dezinformacím, který vláda nechala vypracovat a nyní čeká na schválení. Vysvětloval i poněkud kostrbatě zákon, který má určit, kdy nějaký web vypnout. „V případě ohrožení státu by někdo posuzoval dezinformace v informačním prostoru a v tu chvíli reagoval,“ uvedl. ParlamentníListy.cz se ptaly, co si o tom myslet.
06.02.2023 22:10 |

podobné články

Osobnosti: Michal Michálek (21 článků)

Zeptali jsme se Piráta Michálka na vypínání webů. „Dezinformace jsou problém, to si uvědomuje celá společnost. Ale...“

 
Vládní zmocněnec pro média a dezinformace Michal Klíma popisoval v nedělním rozhovoru pro Seznam Zprávy Akční plán pro čelení dezinformacím, který vláda nechala vypracovat a nyní čeká na schválení. Vysvětloval i poněkud kostrbatě zákon, který má určit, kdy nějaký web vypnout. „V případě ohrožení státu by někdo posuzoval dezinformace v informačním prostoru a v tu chvíli reagoval,“ uvedl. ParlamentníListy.cz se ptaly, co si o tom myslet.
06.02.2023 22:20 |

podobné články

Osobnosti: Michal Michálek (21 článků)

Pomatení lidé, mají v hlavě dezinformační virus. Datový analytik Vrabel se v ČT rozpovídal, kdo jsou dezinformátoři, pomáhající Rusku

 
Dezinformace v době koronavirové krize nabírají významně na síle, upozorňuje analytik pro data a dezinformace František Vrabel, ředitel české firmy Semantic Visions. Falešné zprávy se totiž nejlépe šíří s emocionálním nábojem. „Dobře tak funguje strach, který vir ve společnosti vyvolává,“ uvedl Vrabel v rozhovoru pro Českou televizi.
29.11.2020 13:35 |

podobné články

Odborník na dezinformace Presl: Hoaxy o válce na Ukrajině vytvářejí často běžní lidé, říká analytik

 
Válka na Ukrajině je konfliktem nejen vojenským, ale také informačním. Ruský agresor totiž odmítá přiznat, že svého západního souseda napadl, a místo toho šíří řadu dezinformací s cílem přimět veřejnost, aby si myslela, že právo je na straně Kremlu. Analytik z Asociace pro mezinárodní otázky a odborník na tzv. fake news Dominik Presl v rozhovoru pro eXtra.cz mimo jiné popsal, jak hoaxy vznikají a kdo za nimi stojí. "Mnohdy je u zrodu dezinformace zcela obyčejný člověk, který ji vypustil na sociální síť, kde už poté začala žít vlastním životem," říká Presl, podle kterého falešným zprávám podléhají desítky procent Čechů.
15.04.2022 05:20 |

podobné články

Kdo tady opravdu šíří dezinformace. Pollert účtuje za to, co jsme zažili

 
Kardioanesteziolog ve Fakultní nemocnici v Motole, ale také zlatý olympionik a bývalý komunální politik Lukáš Pollert říká ve druhé části rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, že mainstream si zvolil výraz pro opačný názor – dezinformace. „Ovšem už nedokáže a možná ani nechce pátrat po tom, zda spíše vláda není původcem dezinformací. Je to jako za komunismu,“ myslí si. Když tu vznikne atmosféra strachu, že nebezpečí je za dveřmi, snadno dáme vládě všechno, svobodu a klíč k našim obydlím a soukromí, tedy kontrolu našich životů, jen aby nás nějak ochránila.
05.09.2022 04:50 |

podobné články

Osobnosti: Lukáš Pollert (60 článků)

Tihle nejstylovější důchodci vám vyrazí dech! Uhodnete, z jakého města pocházejí?

 
Myslíte si, že lidé v důchodovém věku chodí nudně a nezajímavě oblékaní? Čeští možná, ale newyorští důchodci se v módě vyznají! Nový účet na Instagramu s názvem Fashion Granpas shromažďuje fotografie "stylových dědů nejen z New Yorku":http://www.extra.cz/duchodci-pozor-takhle-se-ma-zit-nejstylovejsi-deda-na-svete-nesnasi-bezovou-barvu-a-miluje-vivienne-westwood.
19.06.2014 09:45 |

podobné články

Mluvčí českých elfů prozradil, co bojovníci s trolly vypátrali. Lidé, kteří šíří dezinformace, si prý kompenzují vlastní frustrace

 
Čeští elfové se znovu ozývají. Jejich mluvčí, publicista Bohumil Kartous na vlnách Českého rozhlasu znovu varoval před šířením dezinformací a lží na internetu. Hoaxy a dezinformace prý ovlivnily např. i prezidentské volby v Česku. Tomu je podle Kartouse třeba se postavit. I za cenu toho, že tím bude omezena svoboda slova.
29.12.2018 08:40 |

podobné články