Článek

Druhá vlna je tu! Nové a levnější rychlotesty ze slin

 
Dlouho se o jejím příchodu spekulovalo. Že druhá vlna epidemie Česko skutečně zasáhla, potvrdil včera epidemiolog Roman Prymula (56). Varuje, že počty nakažených budou dál růst, hygienici prý také zdvojnásobí testování.
14.09.2020 05:05 |

podobné články

Podobné články

Prymula: Testy by si lidé mohli odebírat doma ze slin

 
Vzorek slin pro testování na covid-19 by si lidé mohli odebrat i sami, například vykloktáním úst. Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly se přesnost metody teď porovnává s výtěrem z nosohltanu. Pokud se nový způsob odběru ze slin podaří zavést, mohla by se kapacita testování dramaticky zvýšit, řekl. V neděli Prymula řekl, že by kapacita testů mohla být za měsíc až 40 000 denně, tedy proti současnosti více než dvojnásobná.
15.09.2020 13:10 |

podobné články

Rychlejší a levnější testy ze slin už v Česku jsou, stát je nevyužívá

 
Rychlejší a levnější testy na covid-19 ze slin, které mají ukázat výsledek do hodiny, už na českém trhu jsou, stát je ale stále plošně nevyužívá. I přes podobnou citlivost resort stále hájí výtěry. Děje se tak i přesto, že o rychlotestech začátkem září dosluhující ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) mluvil jako o „určitém zlomu” v testování, které je jednou z priorit v boji s pandemií.
26.10.2020 13:30 |

podobné články

Rychlotesty ze slin budou v Česku od října, potvrdil Prymula

 
V České republice by od října měly být rychlejší testy na covid-19 ze slin s výsledkem za 45 minut. Epidemiolog a vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula tak v pátek potvrdil to, co tento týden říkal v rozhovoru pro Právo.
04.09.2020 12:20 |

podobné články

Domácí testy na covid-19? Rychlotesty ministerstvo zamítlo, lidé si dělají 4x dražší stěry

 
Lidé, kteří nedostanou žádanku na testy na covid-19 od svého lékaře, si je můžou zaplatit u soukromých laboratoří. Pokud se bojí vycházet, můžou si zkumavky na stěr nechat dovézt a udělat test sami. I s vyhodnocením to vyjde na 2000 korun. Levnější variantou jsou rychlotesty, ty chce v Česku soukromá firma prodávat maximálně za 500 korun. Ministerstvo zdravotnictví jejich prodej pro veřejnost ale zamítlo.
19.04.2020 06:35 |

podobné články

Charlotta Štiková má problém: Nikdo s ní nechce pracovat. Sestře Ornelle nesahá ani po kůži na chodidle

 
Jedna je tlustá, druhá má dokonalé tělo. Jedna je líná, druhá je pracovitá. Jedna je nespolehlivá, druhá je spolehlivá. Jedna je krásná, druhá na sebe musí kydat tuny šminek. Jedna je úspěšná, druhá žebrá o pozornost. Jedna se dokázala prosadit, ta druhá bude muset na sobě hodně makat. Jedna se jmenuje Charlotta, druhá je Ornellka.
30.05.2016 10:45 |

podobné články

Osobnosti: Ornella Štiková (1104 článků)

Epicentrum: Prymulovo plošné testování Čechů. Pomohou mladí vědci a jejich nové testy ze slin?

 
1 795 340 - to je počet testů, který byl na území České republiky proveden od počátku koronavirové pandemie. Ministr zdravotnictví Roman Prymula chce během několika dnů začít s plošným testováním. Jak ale otestovat 10 milionů Čechů? Je tento krok nutný a zásadní v boji s koronavirem? Nejen o tom, ale i o nových testech ze slin hovořil v pondělním Epicentru zakladatel a ředitel biotechnologické firmy Diana, Václav Navrátil.
19.10.2020 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Diana Diana (108 článků)

Dobrá zpráva. Nové testy ze slin jsou stejně spolehlivé jako ty z nosohltanu

 
Zkušební kolo testování na koronavirus ze slin, které probíhalo v pražské Nemocnici Na Bulovce, dopadlo nad očekávání. Testy firmy Diana Biotechnologies jsou podle jejího zakladatele Václava Navrátila spolehlivější, než ukazovaly prvotní studie.
01.12.2020 07:25 |

podobné články

Osobnosti: Diana Diana (108 článků)

Druhá vlna přijde, varuje Prymula

 
O tom, zda na Česko udeří druhá vlna epidemie koronaviru, se vedou dlouhé diskuse, v nichž se názory expertů často různí. Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, vakcinologa prof. Romana Prymuly „jsou signály, že druhá vlna je poměrně pravděpodobná“. Nebyla by však stejná, jako byla ta první, sdělil v rozhovoru pro Info.cz.
27.06.2020 13:00 |

podobné články

Vědci ze slin a moči poznají, kdy zemřeme! Gen objevili omylem

 
Američtí výzkumníci zkoumali geny kvůli Parkinsonově a Alzheimerově chorobě, místo toho našli gen, který ovládá naše biologické hodiny a dá se podle něj určit, kdy zemřeme. Ten se dá zjistit odběrem slin a prozkoumáním DNA.
20.11.2012 06:40 |

podobné články

Co na vás prásknou vaše sliny?

 
Možná jste nad tím nikdy nepřemýšleli, ale víte, kolik slin denně vyprodukujeme a co vše se z nich dá zjistit? Dalo by se říct, že konzistence, vzhled a chuť slin o vašem zdraví prozradí celkem vše. Přesto, že svým slinám nevěnujeme velkou pozornost, je načase prozkoumat tuto zvláštní tekutinu, protože právě ta hraje v našem organismu velmi důležitou roli.
25.01.2016 07:05 |

podobné články

Komplikace v případu Maddie: Němci chtějí přezkoumat vzorek slin. Portugalsko jim však brání

 
Portugalská policie odmítá znovu otestovat vzorek slin z polštáře apartmánu v Algarve, ze kterého zmizela malá Madeleine McCann. O přezkoumání požádali němečtí vyšetřovatelé, kteří se snaží vyřešit záhadný případ z roku 2007. Podle Portugalců je žádost "typicky arogantní".
18.06.2020 11:51 |

podobné články

Výsledky za 45 minut: V Česku se bude testovat ze slin. Ve hře jsou i „covidové pasy“

 
Česko by mělo mít od října rychlejší testy na koronavirus. Nákaza by se nezjišťovala z výtěru z nosohltanu, ale ze slin. Výsledek by byl zhruba za 45 minut. Na semináři o telemedicíně to v pátek řekl vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj se nyní upravuje také evidence karantén, a to kvůli říjnovým volbám.
04.09.2020 13:40 |

podobné články

Samotesty ze slin budou už brzo, slibuje český vývojář

 
Ukazuje se, že testy ze slin jsou stejně citlivé jako stěr z nosohltanu, řekl Právu Václav Navrátil, ředitel a hlavní vývojář společnosti Diana Biotechnologies, která vyvíjí testovací soupravy na covid-19 a v červnu zvítězila v soutěži Hackathon organizované ministerstvem průmyslu a obchodu.
25.09.2020 03:00 |

podobné články

Osobnosti: Diana Diana (108 článků)

Blíží se příjemnější odběry? Bulovka zkouší testy ze slin, Blatný je nechce

 
V pražské Nemocnici Na Bulovce se v pátek rozjelo zkušební kolo testování na koronavirus ze slin. Testy od české firmy Diana Biotechnologies podle klinických studií vykazují 90procentní citlivost ve srovnání s klasickými odběry z nosohltanu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) jejich nasazení odmítá.
18.11.2020 11:25 |

podobné články

Osobnosti: Diana Diana (108 článků)

Maturanty by mohly pustit do škol testy ze slin. Termín je ale nejasný

 
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí uvedl, že uvažuje o testování středoškoláků s pomocí testů ze slin. Zatím ale není jasné, kdy tyto testy budou k dispozici. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) uvedl, že doufá, že to bude v příštích týdnech.
29.01.2021 12:17 |

podobné články

Na Praze 9 chystají testování žáků ze slin. Pirát Hřib mezitím čeká, až se dohodne ten, ten, ten a ten

 
Neinvazivní antigenní testy ze slin na rozdíl od RT-PCR testů ukážou výsledek do zhruba půl hodiny a nejsou náročné na manipulaci se vzorky. V praxi to vypadá tak, že dítě si test podle jednoduchého návodu udělá při ranní hygieně a před odchodem do školy zná výsledek. Informaci ParlamentnímListům.cz sdělila mluvčí Prahy 9 Marie Kurková.
12.02.2021 20:20 |

podobné články

Kdo neslintá, uvidí citron. Školáci v Petrovicích už vyzkoušeli testy ze slin

 
Testy na koronavirus se rozhodli vyzkoušet také na Základní škole v Petrovicích u Sedlčan. Pomocí neinvazivních testů ze slin vzorky dětem prvních a druhých tříd i učitelům odebrala lékařka Laura Roden, která testy poskytla. Podle ředitelky školy Hany Vošahlíkové nicméně polovina rodičů testování svých dětí ve škole odmítla. Bojí se finanční tísně v karanténě, tuší.
17.02.2021 14:46 |

podobné články

Prvňáčci si vyzkoušeli testování ze slin, šlo to hladce

 
Pět prvňáčků ze Základní školy v Bosonožské ulici v Brně-Starém Lískovci si ve středu vyzkoušelo s pomocí rodičů, jaké je to udělat si rychlotest ze slin na covid-19. K testování se sešli v jedné ze tříd.
18.02.2021 07:25 |

podobné články

„Číslo nakažených rapidně vyskočí.“ Hamáček: Rychlotesty ukáží promořenost české populace

 
V Česku ještě prudce vzroste počet potvrzených případů nákazy COVID-19, a to až z Číny dorazí rychlotesty na koronavirus. Řekl to v pořadu Blesku Epicentrum vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že dosavadní testování nezachytí všechno. Muže (33) z Ústí nad Labem, který na vyhrožoval, že šíří koronavirus – například tím, že olizuje pečivo v supermarketech, by poslal do vězení. Hamáček také řekl, kdy dorazí slibované roušky a respirátory, jestli opatření v Česku přitvrdí a rýpl si do ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).
18.03.2020 00:10 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (2600 článků) , Vojtěch Adam (1199 článků)