Článek

Dolní Chabry nejsou dole! Jaká je historie severní městské části Prahy? Bývaly tu lesy a rybníky

 
Jednou z méně nápadných městských částí v Praze jsou Dolní Chabry. Ty přitom, ač k tomu jejich název svádí, vůbec místopisně neleží dole, nýbrž „nahoře“ v nejsevernější části hlavního města. A paradoxně se stará zástavba Dolních Chaber rozprostírá severněji od těch těch Horních. Dolní i Horní Chabry se v historii vyvíjely samostatně – k jejich spojení v podobě, jaké známe dnes, došlo až v 19. století.
23.12.2021 19:55 |

podobné články

Podobné články

Berger opět na hřišti, debutoval za Dolní Chabry

 
Patrik Berger se vrátil k aktivnímu fotbalu. V I.A třídě nastoupil za Dolní Chabry, kde se v týmu setkal například se Šmicrem, Ivanem Haškem, Vízkem či Jiřím Rosickým.
23.08.2010 12:50 |

podobné články

Osobnosti: Patrik Berger (24 článků) , Ivan Hašek (190 článků) , Jiří Rosický (5 článků)

Osmička sobě – KDU-ČSL a nezávislí: Místostarostka Borhyová si účelově přehlašuje bydliště, zastupitelkou je v rozporu se zákonem

 
Místostarostka Prahy 8 Alena Borhyová (ANO) by dle § 55 zákona 491/2001 Sb. o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů o obcích měla ztratit svůj mandát, neboť během výkonu své funkce neměla trvalé bydliště v Městské části Praha 8, ale v Městské části Praha – Dolní Chabry. Na tuto skutečnost upozornil na zasedání zastupitelstva 21. 9. 2016 opoziční zastupitel za subjekt Osmička sobě – KDU-ČSL a nezávislí Tomáš Němeček.
29.09.2016 21:10 |

podobné články

Části Prahy se ohrazují vůči Pražskému okruhu. Proti rozhodnutí o výstavbě dorazily desítky odvolání

 
Letošním 30. červencem vydal stavební úřad Prahy 22 nepravomocné územní rozhodnutí o stavbě úseku Pražského okruhu mezi D1 a Běchovicemi. Od tohoto data se k rozhodnutí nasčítalo celkem 46 odvolání, a další se čekají. Výhrady k rozhodnutí mají podle Pavly Vinklářová ze stavebního úřadu například městské části Dolní Chabry a Horní Počernice nebo obce Veleň a Přezletice z okresu Praha-východ. Bude se jimi zabývat magistrát hlavního města.
01.09.2020 13:00 |

podobné články

Lesy ČR zrekonstruovaly tři rybníky v Českém ráji

 
Další tři rybníky, tentokrát u Mnichova Hradiště ve Středočeském kraji, zrekonstruovaly za 9,2 milionů korun bez DPH Lesy České republiky v rámci vlastního programu #Vracimevodulesu.
30.03.2020 11:05 |

podobné články

Lesy ČR obnovily v Pardubickém kraji dva historické rybníky a vyhloubily mokřad s tůní

 
Dva historické rybníky obnovily v lesích u obce Jaroslav na Holicku v Pardubickém kraji Lesy České republiky. Mezi nimi zároveň vyhloubily v prostoru zátopy dalšího zaniklého rybníka mokřad s tůní. Vše za více než pět milionů korun. Podnik pokračuje v programu Vracíme vodu lesu, aby zadržel vodu v krajině a vytvářel podmínky vodomilným rostlinám i živočichům.
18.02.2021 17:15 |

podobné články

Triocamp v Praze? Dobrý jen na víkend

 
Blesk nemusel na první návštěvu kempu jezdit příliš daleko. Zavítal totiž pouze na kraj hlavního města do městské části Dolní Chabry, kde je kemp Triocamp. Ten však není určen pro dlouhodobější rekreaci, slouží spíš jen na víkendy.
01.07.2009 05:05 |

podobné články

Zelení iniciovali petici za šetrnější hospodaření v lesích

 
Strana zelených iniciovala petici Na sucho se musí od lesa, která vyzývá dva největší správce lesů v ČR, což jsou státní Lesy ČR a Vojenské lesy a statky ČR, aby přešly na mezinárodní certifikaci hospodaření FSC. Ta garantuje šetrné postupy hospodaření a znemožňuje kácení systémem holosečí, řekl včera na tiskové konferenci předseda strany Matěj Stropnický. Díky tomu lesy mají lépe zadržet vodu a bránit suchu i povodním. Lesy ČR na certifikaci přecházet nechtějí a uvedly, že podle nich je dostatečný druhý systém mezinárodní certifikace PEFC. Podobně se k problematice staví i Vojenské lesy.
12.08.2017 21:20 |

podobné články

Osobnosti: Matěj Stropnický (612 článků)

Primátor Žbánek: Městu se daří hospodaření s lesy. Dosvědčuje to i mezinárodní certifikát

 
I v kvalitě péče o lesy jsou mezi různými hospodáři rozdíly. Lesy města Olomouce, které se starají o rozsáhlé městské lesy, to dělají dobře.
15.03.2021 07:40 |

podobné články

Primátor Žbánek: Městu se daří hospodaření s lesy. Dosvědčuje to i mezinárodní certifikát

 
I v kvalitě péče o lesy jsou mezi různými hospodáři rozdíly. Lesy města Olomouce, které se starají o rozsáhlé městské lesy, to dělají dobře.
15.03.2021 14:04 |

podobné články

Mládek: Podporuji variantu částečného prolomení limitů na dole ČSA

 
Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) bude při jednání vlády o těžebních limitech prosazovat variantu, která kromě prolomení limitů v dole Bílina počítá i s částečnou úpravou limitů v dole Československé armády (ČSA). Ministr to dnes uvedl v prohlášení z pracovní cesty do Indie. Varianta počítá se zbouráním asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Za úplné prolomení limitů, které by znamenalo zbourání celého Jiřetína a místní části Černice, budou dnes od 11:00 v Praze demonstrovat horníci převážně z firmy Severní energetická. Ta vlastní důl ČSA. Starostu Horního Jiřetína Vladimíra Buřta (Strana zelených) vyjádření ministra nepřekvapilo, žádné protesty svolávat ve městě zatím kvůli tomu nebude.
29.01.2015 11:46 |

podobné články

Osobnosti: Jan Mládek (674 článků)

Zvonička v Dolních Chabrech: Postavila ji rodina statkářů, uchránila ji před nacisty i komunisty

 
Součástí hlavního města jsou Dolní Chabry už od roku 1968. Neznamená to ovšem, že jejich historie je mnohem, mnohem starší, a že se na jejich území nenachází starodávné pamětihodnosti. Jedna z nich, která je paradoxně mladšího data, se nachází přímo na bývalé návsi. Jedná se o zvoničku na Hrušovanském náměstí, která krášlí prostor před zdejší radnicí od roku 1902. Nenechala ji překvapivě zbudovat obec, ale rodina místních statkářů.
23.04.2021 19:05 |

podobné články

Senátoři zamítli a vrátili do dolní komory zvýšení dolní hranice DPH

 
Senátoři zamítli zvýšení dolní hranice DPH. Vláda tímto opatřením plánuje, že by měla od příštího roku stoupnout DPH z 10 na 14 procent. Zvýšení dolní hranice DPH by měla státu vynést zhruba 21 miliard korun. Zákon se nyní vrací do dolní komory Parlamentu.
07.10.2011 12:50 |

podobné články

Kvůli "blbovi z Horní Dolní" se Praha 13 bojí pádu cen nemovitostí

 
Výrok předsedy ODS Mirka Topolánka nepřímo adresovaný k jeho zástupci Davidu Vodrážkovi o "blbovi z Horní Dolní" se dotkl obyvatel Prahy 13, kde je Vodrážka starostou. Spor posunuli dál a vydali prohlášení, podle nějž se bojí o pád cen nemovitostí ve své městské části, která prý "není Horní Dolní".
05.10.2009 09:45 |

podobné články

Osobnosti: Mirek Topolánek (2414 článků) , David Vodrážka (127 článků)

Firma Prahy 10 chce podat trestní oznámení na zastupitelku Pirátů

 
Společnost Prahy 10 chce podat trestní oznámení na opoziční zastupitelku městské části Janu Komrskovou (Piráti). Prý se spolu se skupinou lidí vloupala do Horského hotelu v Janských lázních, který Praha 10 prostřednictvím své firmy vlastní. V prohlášení to uvedla firma městské části Praha 10 – Rekreace, která je majitelem hotelu. Podle Komrskové je to nesmysl. ČTK řekla, že objekt prošla v doprovodu správce budovy a na prohlídku domu v majetku městské části má jakožto zastupitelka nárok.
13.07.2018 20:30 |

podobné články

Osobnosti: Jana Komrsková (6 článků)

EXKLUZIVNĚ: Starosta Dolních Chaber Miroslav Malina: Lidé se sídliště bát nemusejí

 
Obyvatelé Dolních Chaber v posledních týdnech řeší tři návrhy na změnu územního plánu. Dva z nich by na okolních polních pozemcích umožnily budoucí stavbu obytných domů. Lidé se obávají vzniku nového sídliště, další rodinné domy by jim ale nevadily. O celé problematice se pro redakci Blesk.cz rozhovořil starosta městské části Miroslav Malina (Volba pro Chabry).
05.05.2017 06:40 |

podobné články

Co dál s výstavbou v Dolních Chabrech? Návrhy „kysnou“ na magistrátu

 
Už několik měsíců není jasné, jakým způsobem se bude ubírat rozvoj Dolních Chaber v Praze. Někteří obyvatelé městské části se poté, co si loni referendem řekli o nenavyšování budov ve stávajícím projektu Nové Chabry, obávali dalšího rozšiřování stavby v oblasti. Tu měly umožnit nové návrhy na změnu územního plánu, kterými se od jara zabývá i magistrát. Nyní je všechno „na mrtvém bodě“, protože dva ze tří návrhů nemají žádné usnesení. Magistrát hodlá věc dál projednávat s chaberskou radnicí.
20.06.2017 09:40 |

podobné články

Nová školka v Dolních Chabrech je hotová. Děti se do ní podívají v září

 
První z kroků, jak zajistit lepší občanskou vybavenost v pražských Dolních Chabrech, je téměř u konce. Investor totiž předal městské části hotový objekt mateřské školy, který je součástí areálu developerského projektu Nové Chabry. Místní obyvatelé se po zahájení rozšiřování obytné zástavby zlepšení kvality bydlení ve svém okolí dožadovali. Školka otevře své brány dětem v září, ve druhé polovině roku se má navíc zprovoznit sousední centrum, kde budou restaurace a obchody.
29.06.2017 15:15 |

podobné články

Kancelář starostky Dolních Chaber zdobí staročeská rarita: „Nejkrásnější, v jaké jsem úřadovala,“ chválí si

 
Málokterý představitel pražské městské části má tak malebnou kancelář, jako první dáma Dolních Chaber. Zatímco některé se nachází v moderních radnicích, jiné spíše v staveních prozatímního rázu, ta, ve které úřaduje Kateřina Šilhová Šafránková (47, 184 00.cz – Za Lepší Chabry) se nachází v bývalém statku, který byl svého času největším okolím. Není to přitom to jediné „nej“, se kterým se člověk při návštěvě radnice setká.
21.07.2021 17:20 |

podobné články

Osobnosti: Kateřina Šafránková (17 článků)

Lesy ČR: Turistická stezka v Modlivém dole je po rekonstrukci

 
Turistickou stezku v Modlivém dole u Svojkova na Českolipsku v Libereckém kraji zrekonstruoval letos na podzim za milion korun státní podnik Lesy ČR. Na významné poutní místo byla po 43 letech opět instalována křížová cesta se 14 zastaveními. V neděli 27. listopadu bude stezka ve 14 hodin slavnostně otevřena veřejnosti.
24.11.2016 08:05 |

podobné články