Článek

Dobré zprávy z Afriky: JAR zvládá omikron i bez nových restrikcí, uvedl přední virolog

 
Jihoafrická republika se velmi povzbudivě vypořádala s poslední vlnou epidemie covidu-19, uvedl dnes podle agentury Reuters šéf Afrického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) virolog John Nkengasong. Zvládnutí vlny s variantou omikron bez zavedení významnějších restrikcí podle něj navíc doložilo, že přísné uzávěry už nejsou v boji s pandemií řešením.
06.01.2022 14:05 |

podobné články

Podobné články

Omikron ztrácí nálepku strašáka? Experti z JAR přinesli sérii pozitivních zpráv

 
Odborníci z Jihoafrické republiky (JAR) nevidí známky toho, že by zprvu obávaná varianta koronaviru omikron způsobovala vážnější průběh onemocnění covid-19. V pátek to podle agentury Reuters uvedl tamní ministr zdravotnictví Joe Phaahla. Varianta omikron byla poprvé zaznamenána právě na jihu Afriky a v JAR způsobila značný nárůst počtu nakažených.
10.12.2021 19:55 |

podobné články

Fanoušci Star Wars si oddychli, otravný Jar-Jar Binks se v novém pokračování neobjeví

 
Jar-Jar Binks, nešikovný Gungan, který popudil mnoho fanoušků Hvězdných válek ve filmu Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba z roku 1999, se v novém pokračování této ságy neobjeví. Prozradila to producentka Kathleen Kennedyová, kterou citovala agentura Reuters.¨Filmaři se zatím snaží držet maximálně pod pokličkou veškeré podrobnosti týkající se zápletky nového filmu Star Wars: Síla se probouzí, který bude mít 18. prosince premiéru v kinech. Ale Kennedyová odpověděla alespoň na otázku, co ve filmu nebude. "Není tam Jar-Jar," řekla za nadšeného potlesku a jásotu. Online průzkum mezi filmovými fanoušky z roku 2006 označil právě fialového nemotoru Binkse za nejotravnější filmovou postavu vůbec.
07.12.2015 08:35 |

podobné články

Omikron může do měsíce v Evropě převládnout! JAR hlásí případy opakované nákazy

 
Varianta koronaviru nazvaná omikron se nově potvrdila i v metropolitní Francii, oznámily dnes místní úřady s tím, že nakažený muž se před týdnem vrátil z Nigérie, žije nedaleko Paříže a nebyl očkovaný. Dosud Francie zaznamenala jen jeden případ varianty omikron, a to v zámořském území Réunion v Indickém oceánu. První případ varianty omikron dnes oznámilo také Řecko. Varianta omikron může během několika měsíců představovat více než polovinu všech případů nákazy v Evropě, uvedla evropská agentura ECDC.
02.12.2021 14:20 |

podobné články

Vysílali jsme: Virolog Černý o nejnovějších poznatcích o omikronu. Čím by nás mohl překvapit?

 
Varianta omikron už pronikla do téměř stovky zemí světa. Čísla nových případů infekce se zdvojnásobují každé dva dny, a i když ostatní země Evropské unie zpřísňují opatření v boji proti koronaviru, u nás plánujeme spíše rozvolňovat. Hospody budou mít otevřeno i na silvestrovskou půlnoc a nový premiér Petr Fiala vyzývá zejména k osobní odpovědnosti. Co nového o variantě omikron víme? Bude nadějí na ukončení pandemie, nebo hrozbou zahlcení nemocnic a dalšího růstu počtu úmrtí s covidem-19? Nejen o tom hovořil v pondělním Epicentru evoluční virolog Jiřím Černým.
20.12.2021 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (211 článků) , Petr Fiala (5392 článků) , Jiří Černý (211 článků) , Jiří Fiala (357 článků) , Jiří Fiala (357 článků)

Virolog Černý o původu nové varianty: Vznikla možná u HIV pozitivního. Obejde protilátky?

 
Svět se obává nové varianty koronaviru označené jako Omikron. Šířit se začala na jihu Afriky. Varianta vykazuje mutace, kvůli kterým by mohla být nakažlivější. Většina zemí, včetně Česka, už přistoupila k opatřením, aby zabránila jejímu šíření, a pozastavila lety z osmi zemí JAR. Podle vědců nese varianta, kterou poprvé identifikovali před dvěma týdny, "velmi nezvyklou konstelaci" mutací, kvůli kterým by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být nakažlivější. Blesk Zprávy oslovily virologa Jiřího Černého, aby vysvětlil informace, které jsou o nové variantě dosud známé.
27.11.2021 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (211 článků) , Jiří Černý (211 článků)

Prezident s covidem a tisíce případů mimo evidenci: V kolébce mutace omikron panuje chaos

 
Situace v Jihoafrické republice (JAR) se zhoršuje, byli to právě tamní vědci, kdo v listopadu upozornil na novou mutaci covidu-19 známou nyní jako varianta omikron. V zemi rapidně přibývá nakažených, v neděli dokonce JAR ohlásila rekord 37 875 nových případů, covid-19 se potvrdil i u prezidenta Cyrila Ramaphosy (69), který je v izolaci v Kapském Městě. V zemi panují zmatky a některé případy nebyly zařazeny do databáze, takto uniklo na 19 tisíc pozitivních výsledků, uvedl list Daily Mail.
13.12.2021 20:05 |

podobné články

Spojení delty a omikronu budí obavy. Virolog zmínil nebezpečí u zvířat a špatné britské zprávy

 
„Špatná zpráva" z Británie. Omikron by se v lednu měl stát dominantní variantou a to nejen v zahraničí, ale i u nás a podle informací vědců z Imperial College London se zatím podle dat vycházejících ze Spojeného království neprokázalo, že by docházelo k nějakému signifikantnímu poklesu počtu pacientů se symptomy nebo vyžadující hospitalizaci. Nejen o tom v Epicentru Blesk Zpráv hovořil evoluční virolog Jiří Černý. Upozornil také na rizika spojená s koronavirovou nákazou u zvířat i možnost vytvoření supervarianty mezi deltou a omikronem.
21.12.2021 05:20 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (211 článků) , Jiří Černý (211 článků)

Uniklo z nových Hvězdných válek: Nenáviděný Jar-Jar Binks v dalším pokračování ságy už nebude!

 
Jar-Jar Binks, nešikovný Gungan, který popudil mnoho fanoušků Hvězdných válek ve filmu Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba z roku 1999, se v novém pokračování této ságy neobjeví. Prozradila to v neděli producentka Kathleen Kennedyová, kterou citovala agentura Reuters.
07.12.2015 10:45 |

podobné články

Omikronu nikdo neunikne, tvrdí český vědec. Na podzim se možná vrátí, nadějí je nový lék

 
Variantě omikron se nikdo nevyhne a každý ji potká. Je možné, že omikron se na podzim vrátí, protože imunita, kterou lidé nyní získají, vydrží méně než rok. V rozhovoru to řekl Evžen Bouřa, strukturní virolog z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (AV ČR). Rozhovor ČTK poskytla AV ČR. Hlavní zbraní proti covidu zůstane očkování, farmaceutické firmy už vyvíjí vakcínu zaměřenou na omikron, která by měla být účinnější než nyní používané očkovací látky, dodal Bouřa.
13.01.2022 15:05 |

podobné články

Nepořádek po vaření? Všechny nadšené kuchaře teď zachrání nový Jar

 
Jar na nádobí používaly už naše babičky a maminky a po čem saháme my, když potřebujeme uklidit nepořádek po vaření – ano, po Jaru! Novinkou v rodině Jar je multifunkční Jar Power Spray 3v1, který dokáže odstranit i odolnou mastnotu bez předmývání, a to dokonce i ze všech kuchyňských povrchů. Objevte s námi tohoto revolučního pomocníka v boji s mastnotou i nejvýznamnější historické milníky české jedničky mezi mycími prostředky na nádobí.
10.03.2023 09:15 |

podobné články

Místo chvály přišlo odříznutí: Proč mají v JAR pocit, že jsou trestání za objev nové mutace?

 
Jihoafričané mají pocit, že jsou trestáni za objevení nové mutace covidu-19 zvané omikron. Výskyt nové varianty uvrhl svět do paniky, světové státy začaly přijímat přísnější restrikci, spousta se jich týká cestování. Vlády omezují či zakazují lety z afrických zemí včetně Jihoafrické republiky, což se výrazně podepíše na africké ekonomice, uvedl list Daily Mail. Případy varianty omikron jsou i v Česku, Německu nebo Británii.
28.11.2021 16:00 |

podobné články

Třetí mutace koronaviru v Británii: Další obavy a nejistota. Nový kmen dorazil z Afriky

 
V Británii se objevily dva případy další mutace koronaviru, oba pacienti nedávno cestovali do Jihoafrické republiky (JAR). Británie zavádí omezení cest do JAR a všichni, kdo byli v posledních 14 dnech v JAR nebo přišli do kontaktu s někým, kdo tam byl, musí okamžitě do karantény. Nová varianta se šíří rychleji, než ta původní. Na tiskové konferenci to ve středu uvedl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.
23.12.2020 17:20 |

podobné články

Osobnosti: Matt Hancock (12 článků) , Hancock Hancock (22 článků)

Děsivá britská mutace covidu? Zbytečná panika, je to jinak, říká virolog

 
„Domnívám se, že ta panika kolem zavírání hranic a izolace Velké Británie je trošku zbytečná, protože tato mutace je tu od poloviny září a kromě Velké Británie byla popsána v Nizozemsku apod.,“ vyjádřil se pro server Blesk Zprávy virolog Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Dle něho nová mutace, i přes rychlejší šíření, přináší též pozitivní zprávy. Nezpůsobila totiž neúčinnost vakcíny a navíc se u nakažených projevují jen lehčí formy covidu-19.
25.12.2020 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (211 článků) , Jiří Černý (211 článků)

Omikron ochromil Česko: Pozor by si měli dát neočkovaní

 
Více než polovina nových případů nákazy koronavirem už je podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) varianta omikron. Podle dat z laboratoří ve větších městech to může být až téměř 79 procent. SZÚ o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Odborníci očekávají velký nárůst počtu nových případů, dosáhnout může až 50 000 nově pozitivních za den. U neočkovaných může být omikron podle nových informací stejně závažný jako dřívější varianty.
10.01.2022 18:20 |

podobné články

Virolog Karel Raška (80) exkluzivně pro Blesk: Přibude nemocných s dramatickým průběhem

 
Počty pacientů s Covid-19 v Česku přibývají, až na dva jsou v dobrém stavu. Přední český virolog Karel Raška (80) ale v exkluzivním rozhovoru pro Blesk s odkazem na Itálii varuje, vir mutuje a bude agresivnější.
16.03.2020 05:05 |

podobné články

Omikron u nich byl dřív, než tušili? Nizozemci připustili dřívější nález nové mutace

 
Varianta koronaviru omikron se v Nizozemsku objevila o týden dříve, než se dosud předpokládalo. Nepřivezli ji až cestující z Jihoafrické republiky, oznámil dnes nizozemský zdravotní úřad RIVM. Zdravotníci vzorky odebrali 19. a 23. listopadu, kvůli abnormalitám na takzvaném spike proteinu je laboratoř v pondělí předala RIVM. Ten dnes potvrdil, že se jedná o variantu omikron, o které se dosud předpokládalo, že se do Nizozemska dostala právě z JAR.
30.11.2021 12:50 |

podobné články

Omikron už řádí v Brně: Potvrdil se v nemocnici i u žáků základních škol

 
Varianta covidu-19 omikron se objevila u dvou zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno, žáka ZŠ Arménská v Brně a u dvou žáků základní školy v Adamově na Blanensku. Náměstek Fakultní nemocnice Brno Ondřej Ludka uvedl, že všichni nakažení omikronem mají velmi lehký průběh a jsou v domácím ošetřování.  Očekává šíření varianty omikron i nadále. Podle informací ČTK spolu případy nákazy z nemocnice a brněnské školy souvisí s ohledem na rodinné vztahy, na Adamov ale vazbu nemají. Prvním potvrzeným případem omikronu v ČR byla koncem listopadu žena z Liberce, která se vrátila z Afriky.
09.12.2021 15:40 |

podobné články

Strach z mutací covidu: Virolog zmínil nebezpečnou supervariantu i riziko z Indie

 
Největší potenciální riziko pro nás představuje Indie - to uvedl v pondělním Epicentru virolog z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity, Jiří Černý. V pořadu na Blesk.cz hovořil o hlavních hrozbách a rizicích nových variant koronaviru, i o tom, co můžeme čekat od viru zatlačeného do kouta. Zmínil také, proč je pro odborníky důležité sledovat „fitness“ mutací, zásadní roli očkování i  jak pravděpodobný je vznik supervarianty koronaviru.
11.05.2021 05:45 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (211 článků) , Jiří Černý (211 článků) , Jiří Strach (265 článků)

Šup. A je pryč. Omikron se projevil a Prymula bude jen koukat

 
V lednu se předpokládá, že v Česku převládne varianta omikron, kterou odborníci jako profesor Prymula s napětím sledují a obávají se, zda i při nízké nebezpečnosti nezahltí nemocnice. Na sklonku minulého roku pak byla zveřejněna studie z Jihoafrické republiky, z města, kde byl omikron zachycen poprvé. Epidemie tam vyvrcholila za čtyři týdny. A i v nejhorším byla lůžka v nemocnici obsazená jen napůl oproti poslední vlně. Omikron je podle dat méně nebezpečný i v jiných ohledech.
03.01.2022 13:20 |

podobné články