Článek

Do secesní budovy se vrátí školní život: Strašnickou školu čeká letos rekonstrukce

 
Loni se radnici Prahy 10 podařilo zachránit historickou budovu školy ve Strašnicích. Už tehdy měla radnice plány na rekonstrukce secesní budovy a plnou obnovu její činnosti. Vše tak nyní směřuje k tomu, že by škola mohla své nové žáky přivítat už ve školním roce 2020/2021.
08.01.2019 12:45 |

podobné články

Podobné články

Secesní perlu v Praze vymlátili komunisté: V hotelu Palace bydleli Morricone i Tarantino

 
V historickém centru metropole se nachází Art Nouveau Palace Hotel, secesní perla z počátku 20. století. Budova vznikla na místě, kde ve středověku stávala šlechtická rezidence. Hotel se za první republiky těšil velké oblibě, jeho služby využívala řada slavných jmen. Ne jinak tomu je od 90. let, avšak za totality se stavba stala jednou z „obětí“ necitlivé rekonstrukce, během které socialističtí inženýři nechali stát pouze obvodové zdi a vnitřek téměř celý vybourali.
05.10.2017 05:40 |

podobné články

Fasáda Fantovy kavárny se opraví: Rekonstrukce začne v první polovině roku, SŽDC hledá zhotovitele

 
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dnes zahájila výběrové řízení na zhotovitele, který opraví fasádu a střechu secesní Fantovy budovy hlavního nádraží v Praze. Rekonstrukce, která celkem bude stát 171,5 milionů korun, začne v první polovině letošního roku, oznámila SŽDC v tiskové zprávě. Opravy budou trvat minimálně dva a půl roku.
11.01.2019 16:10 |

podobné články

Architekt se vyřádil, místní zuří: Takhle „vylepšili“ stoletou školu

 
Na sociální síti Facebook se rozhořela ostrá debata o tom, kdy je oprava staré budovy za hranou. V Kamenných Žehrovicích chtěli zateplit sto let starou budovu školy. Do oprav se pustili letos v létě. Tamní školáci kvůli tomu dokonce dostali vysvědčení o dva týdny dřív. Je ale otázka, zda za týden svou školu vůbec poznají. Rekonstrukce budovy z přelomu 19. a 20. století ji totiž přeměnila na něco, co při nejmenším rozpoutalo diskusi.
24.08.2017 14:30 |

podobné články

Secesní vila Anička v Hradci Králové je definitivně chráněnou památkou

 
Známá secesní vila Anička v centru Hradce Králové je podle rozhodnutí ministerstva kultury definitivně chráněnou památkou. Tento výrok tak překazil záměr vlastníka vily pojišťovny Generali, která chtěla tuto významnou budovu zbourat.
30.07.2010 19:20 |

podobné články

Tádž Mahál na Dunaji - to je secesní Vídeň

 
Na poklady secesní architektury se dá ve Vídni narazit nejen v ulicích v centru města, ale také v areálu psychiatrické léčebny na okraji metropole.
21.01.2011 01:00 |

podobné články

Nádherná podívaná: Modelky na svých nahých tělech předvedly secesní obrazy

 
Letošní soutěž v malování na tělo Body Art 2012 představila opravdové skvosty. Umělci malovali na nahá těla modelek překrásné motivy, které pojilo jednotné secesní téma: Dáma z obrazu Alfonse Muchy.
03.04.2012 22:20 |

podobné články

Osobnosti: Alfons Mucha (262 článků)

Olomoucká expolitička prodala secesní palác pod cenou. Soud ji osvobodil

 
Bývalá náměstkyně olomouckého primátora Hana Kaštilová-Tesařová a znalec a bývalý radní Jan Dostál byli zproštěni obžaloby. Státní zastupitelstvo jim dávalo za vinu, že nevýhodně prodali secesní palác na třídě Svobody, kde sídlilo polygrafické učiliště. Město tak údajně připravili o 6,3 milionu korun. 
30.07.2015 13:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Svoboda (237 článků) , Jan Svoboda (237 článků) , Jan Svoboda (237 článků) , Jan Svoboda (237 článků) , Jan Svoboda (53 článků) , Jan Svoboda (51 článků)

Secesní kavárna Radhošť ve Frýdku-Místku: Vrací se noblesa první republiky

 
Kultovní secesní kavárnu Radhošť ve Frýdku-Místku čekají lepší časy. V posledních letech si v ní nájemci podávali dveře, zákazníci i město byli s provozem nespokojení. Teď to vypadá, že hosté se budou moci znovu vrátit do pravé prvorepublikové atmosféry. O provoz se bude nově starat místní Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb.
24.10.2019 10:32 |

podobné články

Nový vzhled Fantovy budovy se blíží. Rekonstrukce začne v dubnu, cena šplhá až na 250 milionů

 
Rekonstrukce vnitřních prostor památkově chráněné Fantovy budovy pražského hlavního nádraží by měla začít v dubnu. Správa železnic (SŽ) zahájila tendr na zhotovitele první části oprav interiéru, která zahrnuje především sály v přízemí historické stavby. Odhadovaná cena je 250 milionů korun. Rekonstrukce naváže na současné opravy střechy a fasády.
22.02.2021 17:40 |

podobné články

Japonská železnice denně jezdí pro jedinou dívenku. Zastávku zruší, až dokončí školu

 
Ocenění za příkladné služby si vysloužila japonská železniční společnost, která denně zajíždí do odlehlé stanice Kami-Širataki, aby se místní dívka dostala do školy - a pak zase zpátky, napsal britský list Daily Telegraph. Každý školní den poslední tři roky přijíždí vlak v 7:04, aby vyzvedl svou jedinou cestující, a v 17:08 ji zase doveze domů. Železniční společnost stanici chtěla uzavřít před třemi lety kvůli nedostatečné poptávce. Když ale zjistila, že na ní je školačka závislá, rozhodla se službu zachovat, aby dívka mohla dokončit školu. Školní docházka dívce, kterou zprávy nejmenují, skončí letos v březnu - a 26. března oficiálně přestane fungovat také železniční zastávka Kami-Širataki.
14.01.2016 07:25 |

podobné články

Zrušte školu, vychovejte blbečky. Šok nad návrhem zrušit povinnou docházku

 
V závěru vládnutí císařovny Marie Terezie, v roce 1774, byla zavedena školní docházka. A letos uplyne 151 let od chvíle, kdy navíc byla školní docházka nařízena jako povinná. Sdružení Svoboda učení teď žádá, aby školní docházka v budoucnu zase nebyla povinná, nýbrž jen dobrovolná. A europoslanec Jan Zahradil (ODS) zahřměl...
09.02.2020 22:06 |

podobné články

Osobnosti: Marie Terezie (143 článků) , Jan Zahradil (634 článků)

SŽDC letos začne opravovat fasádu a střechu Fantovy budovy pražského hlavního nádraží

 
SŽDC připravuje opravu historické části pražského hlavního nádraží. Dnes zahájila výběrové řízení na zhotovitele, který opraví fasádu a střechu secesní Fantovy budovy. Celkové investiční náklady dosáhnou částky 171,5 milionu korun, práce začnou v první polovině letošního roku.
11.01.2019 22:41 |

podobné články

Stopy po střelbě okupantů ze srpna 1968 zůstanou na fasádě Historické budovy Národního muzea jako memento

 
V neděli 21. srpna 2016 uplyne 48 let od srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy. Tehdy způsobili sovětští vojáci ostřelováním Historické budovy Národního muzea četné škody. Útokem na muzeum došlo k poškození na omítce, reliéfech, sochařské výzdobě budovy i v interiérech. Po dokončení generální rekonstrukce Historické budovy Národního muzea zůstanou na fasádě veškeré filuňky tvořící náhradu za části poškozené střelbou, které budou spolu s pamětní deskou tuto významnou událost připomínat.
21.08.2016 18:50 |

podobné články

Zlatá křídla nad Prahou! Jeřáb vyzvedl zrestaurovanou sochu na střechu Fantovy budovy, podívejte se

 
Ze střechy Fantovy budovy na pražském Hlavním nádraží do širého okolí opět září zlatá křídla na sousoší okřídleného kola z roku 1907. Křídla se restaurovala v rámci rekonstrukce celé budovy, která probíhá už od roku 2019, jeřáb je ve čtvrtek vytáhl do 40metrové výšky. Dostala nové pozlacení z 24karátového zlata, celkem se ho použilo takřka pět tisíc plátků. Socha se musela opravit hlavně kvůli porušené konstrukci, hrozilo, že by mohla z budovy spadnout.
07.04.2021 16:40 |

podobné články

Americký student plánoval vyhodit do povětří školu, byl zadržen

 
Americký student, který chtěl vyhodit do povětří svou školu, byl obviněn z vraždy s přitěžujícími okolnostmi, oznámil v sobotu večer státní zástupce John Haroldson. Sedmnáctiletý Grant Acord plánoval zaútočit na školu v Oregonu a údajně se přitom inspiroval útokem na střední školu Columbine v roce 1999, při kterém zemřelo 13 lidí. Policisté nalezli v Acordově ložnici schovaných šest výbušnin, napsala agentura AP.
26.05.2013 11:10 |

podobné články

Osobnosti: John Grant (19 článků)

Prezident republiky zahájí nový školní rok

 
Prezident republiky Miloš Zeman navštíví ve čtvrtek dne 1. září 2016 v 8.00 hodin, při příležitosti zahájení nového školního roku, Základní školu, Základní uměleckou školu a Mateřskou školu Stochov.
30.08.2016 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (25137 článků)

Podchod až na Žižkov a luxusní čekárny. Hlavní nádraží v Praze pokračuje v modernizaci

 
Rekonstrukce vnitřních prostor historické Fantovy budovy na pražském Hlavním nádraží by měla začít v únoru příštího roku. Naváže tak na opravy fasády této secesní památky, které dosud probíhají. Zároveň začala výstavba dlouho očekávaného podchodu spojujícího nádraží s Žižkovem. Jak budou zrekonstruované prostory vypadat a k čemu budou složit, se podívejte ve videu.
24.06.2020 18:10 |

podobné články

Obří rekonstrukce hlavního nádraží. Jak se promění Fantova budova?

 
Severní část historické Fantovy budovy na hlavním nádraží je ještě schovaná pod lešením, ale již za přibližně dva roky by měla opět sloužit cestujícím. Interiéry by se měly vrátit do původní secesní podoby z počátku dvacátého století. „Vstává to doslova z mrtvých,“ říká ředitel Správy železnic (SŽ) Jiří Svoboda a prozradil, jaké by měly mít sály využití.
24.06.2020 19:15 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Svoboda (466 článků) , Jiří Svoboda (466 článků)

Přibývá středoškoláků, kteří propadají a chodí za školu

 
Přibývá středoškoláků, kteří opakují ročník, mění obor studia a chodí za školu, vyplývá z výroční zprávy České školní inspekce za minulý školní rok. Střední školy jsou nenaplněné, a dostávají se sem tak žáci s nižšími studijními předpoklady. Inspekce také zaznamenala opakované přijetí do maturitního ročníku.
04.12.2013 19:25 |

podobné články