Článek

Díky, Dalibore! Zemřel světově uznávaný barytonista Tolaš. Odešel náhle ve věku 63 let

 
Ve věku třiašedesáti let v pátek náhle zemřel uznávaný barytonista Dalibor Tolaš. Zprávu s hlubokým zármutkem zveřejnilo Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni, kde Dalibor dlouhodobě působil jako člen opery. "Díky, Dalibore!" vzkázali mu do hudebního nebe kolegové. 
21.04.2024 18:40 |

podobné články

Podobné články

Temná slova z Chebu: „Svinstvo zas*aný. Už je to nezastavitelný, mrtvých jsou stovky“

 
„Martin, 43 let, zemřel náhle. Stanislav, 41 let, zemřel náhle. Miroslav, 57 let, zemřel náhle. Ivana, 62 let, zemřela náhle. David, 39 let, zemřel náhle.“ Sobotní MF Dnes těmito větami uvedla text o řádění koronaviru v Chebu. Městem kráčí smrt.
20.02.2021 08:20 |

podobné články

Osobnosti: David David (1880 článků) , David David (1410 článků)

Barytonista Ivan Kusnjer: Baví mě vytvářet něco nového a objevovat zapomenuté

 
Barytonista Ivan Kusnjer slaví ve čtvrtek šedesátku a vydal nové album Czech Opera Rarities. "Ve svém oboru jsem si zazpíval skoro vše, s výjimkou Nabucca všechny stěžejní postavy Verdiho včetně Falstaffa. Ale těším se na to, co mě ještě potká. Pořád je co objevovat," řekl v rozhovoru pro Právo Kusnjer.
10.11.2011 11:00 |

podobné články

Ruský barytonista nevystoupí v Bayreuthu kvůli vytetované svastice

 
Ruský barytonista Jevgenij Nikitin odřekl v sobotu účast na operním festivalu v bavorském Bayreuthu kvůli aféře s vytetovaným hákovým křížem. Německá televize tento týden přinesla snímky Nikitina hrajícího na bubny. Záběr ukázal, že Nikitin, který má potetované i celé ruce, má na hrudi tetování, které jen částečně překrývá vytetovanou svastiku.
22.07.2012 17:10 |

podobné články

Barytonista Pavol Kubáň o roli Dona Giovanniho: Netoužím hrát prvoplánového svůdce

 
„Opera oper“, jak je často nazýván Mozartův Don Giovanni, se v nové inscenaci vrací na scénu pražského Stavovského divadla, kde měla v říjnu 1787 světovou premiéru pod taktovkou skladatele. Se souborem Opery Národního divadla ji nastudoval německý dirigent Karsten Januschke a švédsko-norský režisér Alexander Mork-Eidem. Premiéru ze Stavovského divadla bez diváků bude přenášet Česká televize na programu ČT art v sobotu 24. dubna od 20 hodin. V titulní roli proslulého svůdce žen debutuje slovenský barytonista Pavol Kubáň.
23.04.2021 08:45 |

podobné články

Osobnosti: Alexander Alexander (430 článků) , Don Alexander (1 článek) , Alexander Alexander (165 článků) , Alexander Alexander (230 článků) , Don Don (38 článků)

Zemřel uznávaný vědec Delong (†92). V Česku zavedl elektronovou mikroskopii

 
Ve věku 92 let zemřel v Brně v noci ze čtvrtka na pátek Armin Delong, světově uznávaný vědec a zakladatel elektronové mikroskopie v někdejším Československu. Informaci z webu Českého rozhlasu Brno potvrdila vědcova dcera Silva Macková. „Mohu potvrdit, že tatínek zemřel ve čtvrtek v noci. Těžko se s tím smiřujeme, ale zemřel tady doma, jak si přál,“ řekla.
07.10.2017 13:35 |

podobné články

Uznávaný íránský režisér Abbás Kiarostamí zemřel, bylo mu 76 let

 
Ve věku 76 let v pondělí zemřel v Paříži světově uznávaný íránský režisér Abbás Kiarostamí. Informovaly o tom íránské agentury. Režisér ve Francii podstupoval léčbu rakoviny. Za svůj film Chuť třešní z roku 1997 získal Kiarostamí Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes. Abbás Kiarostamí, jeden z nejvlivnějších a nejkontroverznějších porevolučních íránských filmařů, představil v minulosti v Cannes i své další filmy. I po islámské revoluci v roce 1979 v Íránu zůstal a natočil přes 40 filmů, včetně dokumentů. Poslední dva filmy nicméně nasnímal mimo svou rodnou zemi. V jeho filmu Věrná kopie z roku 2010 ztvárnila hlavní roli herečka Juliette Binocheová.
04.07.2016 22:45 |

podobné články

Zemřel dlouholetý sólista opery Národního divadla Václav Zítek

 
Ve věku 79 let v úterý zemřel dlouholetý sólista opery Národního divadla (ND), držitel Ceny Thálie za celoživotní dílo, barytonista Václav Zítek. V ND působil 25 let, informoval mluvčí opery ND Juraj Gerbery.
20.12.2011 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Václav Zítek (3 články)

Zemřel Václav Zítek, dlouholetý sólista opery Národního divadla

 
Ve věku 79 let dnes zemřel dlouholetý sólista opery Národního divadla (ND), držitel Ceny Thálie za celoživotní dílo, barytonista Václav Zítek. V ND působil 25 let.
20.12.2011 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Václav Zítek (3 články)

IKEM v slzách: Zemřel Jiří Widimský (†95), světově uznávaný nestor české kardiologie

 
Léčbě srdce zasvětil celý svůj život, to jeho ale ve čtvrtek dotlouklo. 12. listopadu zemřel světově uznávaný kardiolog, profesor Jiří Widimský, bylo mu 95 let. Působil v Ústavu pro choroby oběhu krevního, jež od roku 1971 přešel pod hlavičku nově založeného Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Byl autorem více než 1000 odborných publikací a 60 monografií, řada z nich byla publikována v zahraničí. O jeho skonu informoval IKEM v tiskové zprávě.
12.11.2020 13:20 |

podobné články

Ve věku 78 let náhle zemřel scénograf a malíř Jaroslav Malina

 
Ve věku 78 let náhle zemřel v Českých Budějovicích malíř, scénograf, kostýmní výtvarník, grafik a pedagog Jaroslav Malina. ČTK to dnes oznámila jeho rodina. Malinova tvorba zahrnovala realizace pro činohru, operu, loutkové divadlo, film a televizi. Doma i v zahraničí vytvořil přes 400 scénických výprav. Podle rodiny zemřel výtvarník nečekaně uprostřed příprav výstavy svých maleb z posledních pěti let. Přestože byl Malina uznávaným scénografem, věnoval se především malování. "Kresba je výrazový prostředek, který dokáže velice jednoduchou, lapidární formou vyjádřit podstatné," uvedl. Jeho díla jsou zastoupena v řadě galerií, představil je na více než 30 samostatných výstavách.
16.05.2016 14:10 |

podobné články

Zemřel uznávaný expert na britskou královskou rodinu: Kamil Rodan (†43) podlehl vážné nemoci!

 
Ve věku pouhých 43 let v neděli zemřel uznávaný český historik a expert na panovnické rody Kamil Rodan. Odborník podle slov rodiny skonal po krátké a těžké nemoci. V Česku byl známý hlavně díky svým vědomostem o britské královské rodině.
03.11.2021 12:45 |

podobné články

Světově uznávaný přírodovědec Ziegler: Slibovali, že zatočí s pašeráky lidí a teď je místo nich vozí neziskovky placené bohatými lidmi. A naše opozice se demokracii zjevně ještě nenaučila

 
ROZHOVOR Nejen nové vládě a mistrovství světa ve fotbale se věnuje v exkluzivním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz světově uznávaný geolog, přírodovědec, docent doktor Václav Ziegler. V obsáhlém rozhovoru se zmiňuje o málo frekventované problematice doslova masového vybíjení tažných ptáků, nad kterým Evropská unie u středomořských států – o zemich Středního a Blízkého východu nemluvě – zavírá oči, ale na druhé straně pedantsky vyžaduje jejich ochranu u nás, snad aby pro jižní část Evropy byl stálý přísun „živého masa pro zábavu“. To všechno pod pláštíkem národních tradic a zvyklostí, byť na to upozorňují nejprestižnější světové organizace.
05.07.2018 20:05 |

podobné články

Zemřel frontman legendární skupiny Uriah Heep: John Lawton (†74) odešel náhle!

 
Britská rocková skupina Uriah Heep, která stvořila legendární píseň July Morning, jež se stala inspirací stejnojmenného festivalu vítajícího měsíc červenec, oznámila smrt svého zpěváka Johna Lawtona. Někdejší frontman sestavy zemřel náhle a nečekaně na konci června ve věku 74 let.
07.07.2021 17:05 |

podobné články

Osobnosti: John Morning (1 článek)

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov slaví 25 let

 
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov oslaví v roce 2016 čtvrtstoletí své existence. Díky objevné dramaturgii i účasti světově proslulých interpretů si vydobyl přední místo mezi festivaly klasické hudby a stal se i trvalou součástí evropského hudebního kalendáře. Za vše hovoří jména umělců, jejichž účinkování je s festivalem spojeno: např. tenoristé Jonas Kaufmann či José Cura, barytonista Dmitri Hvorostovsky, sopranistka Renée Fleming, mezzosopranistka Elina Garanča, a zejména legenda operního světa Plácido Domingo.
07.04.2016 16:30 |

podobné články

Osobnosti: Dmitri Hvorostovsky (2 články) , Plácido Domingo (29 článků) , José Cura (6 článků)

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov slaví 25 let

 
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov oslaví v roce 2016 čtvrtstoletí své existence. Díky objevné dramaturgii i účasti světově proslulých interpretů si vydobyl přední místo mezi festivaly klasické hudby a stal se i trvalou součástí evropského hudebního kalendáře. Za vše hovoří jména umělců, jejichž účinkování je s festivalem spojeno: např. sopranistka Renée Fleming, mezzosopranistka Elina Garanča, tenoristé Jonas Kaufmann či José Cura, barytonista Dmitri Hvorostovsky, a zejména legenda operního světa Plácido Domingo.
18.05.2016 13:15 |

podobné články

Osobnosti: Dmitri Hvorostovsky (2 články) , Plácido Domingo (29 článků) , José Cura (6 článků)

Veřejnost se rozloučila s hercem Josefem Somrem

 
Herce Josefa Somra dnes v zaplněné síni strašnického krematoria na poslední cestě vyprovodily slzy, uznalá slova a potlesk přítomných. Oblíbený divadelní, televizní a filmový herec, dlouholetý člen Činohry Národního divadla zemřel 16. října ve věku 88 let. Mezi smutečními hosty byli příbuzní, herečtí kolegové i veřejnost. Na úvod zazpíval barytonista Roman Janál z Národního divadla.
26.10.2022 17:10 |

podobné články

Osobnosti: Josef Somr (130 článků)

Těžká ztráta: Náhle zemřel uznávaný lékař a ochránce přírody Ondřej Hes (†53)

 
Kolegové a známí se vyrovnávají s nečekanou a těžkou ztrátou uznávaného lékaře a milovníka přírody Ondřeje Hese. Expert na nádory ledvin zemřel náhle, když zkolaboval při ranním běhu. Bylo mu pouhých 53 let. informovala o tom Záchranná stanice živočichů Plzeň.
08.07.2022 14:55 |

podobné články

Zemřel uznávaný redaktor České televize: Zdeněk Velíšek se dožil 89 let

 
Ve věku 89 let zemřel uznávaný moderátor, překladatel a redaktor České televize Zdeněk Velíšek, který působil v zahraniční redakci. Informaci o jeho úmrtí zveřejnila v sobotu Česká televize. 
18.06.2022 20:40 |

podobné články

Pád trojské lávky: Uznávaný mostař Stráský a Semecký z TSK míří k soudu! Padla obžaloba

 
Kvůli trojské lávce, která se náhle zřítila 2. prosince 2017, míří k soudu dva lidé. Státní zástupce je obžaloval, podle dřívějších zjištění jimi jsou Jan Stráský, světově uznávaný mostař, jenž lávku z roku 1984 projektoval, a bývalý šéf oddělení mostů Technické správy komunikací (TSK) Antonín Semecký. Muži se svým stíháním nesouhlasí, proti jeho zahájení loni v březnu neúspěšně podali stížnost.
20.02.2020 11:35 |

podobné články