Článek

Dětská krize v Česku: Třetí nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí je sebevražda, čísla jsou děsivá

 
V hlavním městě se chystá síť zařízení, která budou pečovat o duševní zdraví Pražanů. Přibližně třetina žáků druhého stupně základní školy se totiž potýká s úzkostmi, deset procent dětí vykazuje příznaky těžké deprese, uvádí magistrát. Redakce eXtra.cz hovořila na tiskovce, jež se péči o psychiku Pražanů věnovala, s náměstkyní primátora Alexandrou Udženijí, která má projekt na starosti.
21.03.2024 10:00 |

podobné články

Podobné články

Sebevraždy dětí jsou v Česku častější než jinde v Evropě

 
Třetí nejčastější příčinou úmrtí dětí v České republice jsou sebevraždy. Podle ministerstva zdravotnictví je jejich počet vyšší, než je průměr v dalších státech EU. Zatímco počet dětských úrazů, které jsou nejčastější příčinou úmrtí, se daří snižovat, množství sebevražd neklesá. V pondělí to uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), podle něhož jsou čísla alarmující.
14.11.2011 16:15 |

podobné články

Osobnosti: Leoš Heger (1277 článků)

Mozková příhoda bývá příčinou dlouhodobé pracovní neschopnosti – jste pro tento případ dobře zajištěni?

 
Cévní mozková příhoda je třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice, po srdečním onemocnění a rakovině. Zároveň také bývá vůbec nejčastější příčinou nemocnosti dospělých. Statisticky řečeno mrtvici prodělá v České republice každý čtvrtý muž a každá pátá žena do 85 let. Nejdůležitějším ukazatelem přežití je zde čas. Mozkové buňky kvůli absolutnímu nedostatku kyslíku a živin v centrální části postiženého místa odumírají během několika minut. Čím déle trpí mozek nedostatkem kyslíku, tím menší jsou šance na přežití a úplné uzdravení. Často tedy jde o minuty, kdy každá minuta má cenu zlata.
18.04.2016 00:10 |

podobné články

Covid byl mezi největšími zabijáky v Česku loni na druhém místě. Srdeční choroby měly víc obětí

 
Covid-19 byl podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni druhou nejčastější základní příčinou úmrtí. Podlehlo mu 10 539 lidí, tedy více než osm procent zemřelých. Dalším lidem významně zhoršil zdravotní stav a přispěl k jejich dřívějšímu úmrtí, řekl novinářům předseda ČSÚ Marek Rojíček. První základní příčinou smrti zůstala ischemická choroba srdeční, které podlehlo 19 171 osob, třetí cévní nemoci mozku (4196). Obecně tvoří nemoci srdce a cév příčinu 30 procent všech úmrtí. Celkem v loňském roce zemřelo přes 129 000 lidí, o 15 procent více než předloni.
30.06.2021 14:00 |

podobné články

Jak správně vybrat dětské boty? Známe nejčastější chyby!

 
Nejspíš není potřeba zdůrazňovat, že boty mají zásadní vliv na zdravý vývoj dětské nožičky. Nekvalitní boty způsobují zborcení klenby, potíže s páteří a vůbec nadělají spoustu neplechy, která se jen těžko dá v dospělosti napravit. Víte, jak vybrat boty, které budou mít na nohu vašeho dítěte ten správný vliv? Vyvarujte se nejčastějším chybám! Rodiče často vybírají boty pro děti stejně jako pro sebe – podle vzhledu. To je ale jen jedna z chyb… Jaké jsou nejčastější chyby, které rodiče činí při pořizování dětských bot? A jak se jim vyvarovat? Máme všechny odpovědi! Tip: Na eobuv.cz najdete nejen kvalitní dětské boty, ale také pánskou i dámskou obuv, kabelky a doplňky. Nevhodný tvar boty. Dětské boty by měly mít prostornou kulatou špičku, která prstům nabídne dostatek prostoru. Sledujte především vnitřní hranu špičky – čím rovnější je, tím lépe. Špičaté boty tlačí prsty směrem k sobě a tím je deformují. Nepořizujte dětem boty z umělých materiálů. Nejenže jsou neprodyšné, ale navíc se nepřizpůsobí tvaru nohy. Nepodceňujte stélku. Vnitřní část bot by měla být ze savého materiálu. Nepořizujte boty s měkkým opatkem. Zvláště u menších dětí je důležité, aby opatek důkladně nohu zafixoval. Měl by být tuhý a vysoký. Zamezíte tak deformaci kotníků a následnému šmajdání. Nepořizujte příliš tuhé boty. Na rozdíl od opatku by v přední části (v oblasti prstních kloubů) měla být bota dostatečně měkká a ohebná. Zapomeňte na vysoké podpatky. Vysoké podpatky vytváří přílišný tlak na přední část chodidla, proto by dětská bota měla mít podpatek co nejnižší a současně s co největší plochou. Dejte pozor na hmotnost. Příliš těžké boty zvyšují zátěž pohybového aparátu a zvyšují únavu. Dětské boty by tak měly být maximálně lehké. Nekupujte boty, co přesně padnou. Dětská bota by měla nabízet zhruba jeden centimetr prostoru navíc, proto vždy pořiďte o kousek větší. Šířka boty musí být minimálně tak široká, jako dětské chodidlo v nejširším místě... Čtěte více Příspěvek Jak správně vybrat dětské boty? Známe nejčastější chyby! pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
30.11.2016 06:35 |

podobné články

Přibývají země, kde je covid nejčastější příčinou smrti. Překonává i nemoci srdce

 
Nemoc covid-19 se stala nejčastější příčinou úmrtí v Kolumbii od letošního ledna do konce října. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na šetření kolumbijského statistického úřadu. Tamní statistici také zaznamenali výrazný nárůst počtu úmrtí ve srovnání s předchozími roky. Podobná situace panuje v Brazílii, Chile, Ekvádoru a Panamě.
23.12.2020 22:40 |

podobné články

Děsivé statistiky smrti: Jak umírají slavné Češky? Z pravdivosti těch čísel mrazí…

 
Podle statistik jsou v Česku nejčastější příčinou smrti u dětí od 10 let věku, mladistvých a dospělých do 45 let vnější příčiny – úrazy, dopravní nehody, sebevraždy, utonutí apod. Ve věkové skupině 20–24 let pak tvoří více než dvě třetiny všech úmrtí (76 % u mužů a 45 % u žen). Zatímco u mužů vedou vnější příčiny až do 44 let, ženy to mají od věku 34 let trochu jinak. Jejich nejčastějším zabijákem jsou zhoubné novotvary a rakovina. Ta bývá příčinou úmrtí u obou pohlaví nejčastěji ve věku 65–69 let (1886 žen, 2914 mužů). Od věku 70 let už se ale umírá nejvíc na nemoci oběhové soustavy. Ženy z věkové kategorie 50 let umírají kromě rakoviny (34 %) také na nemoci srdce a cév (20 %), na nehodu u nich připadá 14 % úmrtí a na hormonální problémy 7 %. A co slavné české ženy? Kvůli čemu nejčastěji odchází do hvězdného nebe?
26.06.2016 06:25 |

podobné články

Vypadá to jako chřipka ale ...

 
Zápal plic je závažné onemocnění, které si celosvětově vyžádá 800 tisíc životů ročně. Je díky tomu třetí nejčastější příčinou úmrtí. Nejvíce ohrožuje seniory, děti a jedince s oslabenou imunitou. Jeho nejčastější příčinou jsou bakterie pneumokoka, proti nim se však lze chránit očkováním.
19.11.2015 16:05 |

podobné články

Covid-19 byl loni druhou nejčastější základní příčinou smrti v Česku

 
Covid-19 byl podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni druhou nejčastější základní příčinou úmrtí. Podlehlo mu 10 539 lidí, tedy více než osm procent zemřelých.
30.06.2021 13:25 |

podobné články

Úraz, mrtvice, skleróza. Vítkovická nemocnice vrátí mozek do života

 
Rychlou diagnostiku a okamžité zahájení léčby pacientů s cévní mozkovou příhodou (iktus) umožní nově zrekonstruované Iktové centrum Vítkovické nemocnice v Ostravě, člena skupiny AGEL. Cévní mozkové příhody (CMP) jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí a nejčastější příčinou invalidity u lidí středního a vyššího věku.
21.02.2013 15:50 |

podobné články

Pacienti s cévní mozkovou příhodou dostanou v nemocnici ve Vítkovicích rychlou pomoc!

 
Rychlou diagnostiku a okamžité zahájení léčby pacientů s cévní mozkovou příhodou (iktus) umožní nově zrekonstruované Iktové centrum Vítkovické nemocnice v Ostravě, člena skupiny AGEL. Cévní mozkové příhody (CMP) jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí a nejčastější příčinou invalidity u lidí středního a vyššího věku.
22.02.2013 09:45 |

podobné články

Alarmující stav duševního zdraví české mládeže: sebevražda druhým nejčastějším důvodem úmrtí.

 
Ač se psychický stav české mládeže nadále zhoršuje, nezdá se, že by personální krize v oblasti dětské a dorostové psychiatrie a psychologie spěla ke zdárnému řešení. To se navíc děje v době, kdy se sebevraždy staly druhou nejčastější příčinou úmrtí mezi teenagery, a více než polovina žáků základních a středních škol vykazuje příznaky úzkostí nebo deprese. Naděje se tak upíná k roku 2024, kdy se má šířeji začít uplatňovat telemedicína. Způsoby zajištění distanční specializované péče ale již teď existují – poskytuje je například Linka bezpečí nebo Národní linka pro odvykání 800 350 000. Jejich konzultantům se navíc při práci s klienty daří odhalovat vážné psychické problémy, které by v opačném případě mohly mít až fatální důsledky.  
17.01.2024 13:50 |

podobné články

Statistici se podívali na příčiny úmrtí. Covid byl loni na druhém místě

 
Vloni v Česku zemřelo o 15 procent více lidí než v roce 2019. Nejčastější příčinou úmrtí byly srdeční choroby, jimž podlehlo 19 171 lidí. Druhou příčku žebříčku zaujímá onemocnění covid-19, ten byl základní příčinou u 10 539 zemřelých. Vyplývá to z úmrtních statistik, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
30.06.2021 10:25 |

podobné články

Nejčastější příčiny přetrvávajících problémů s vlasy

 
Přibývající počet problémů s vlasy byl podnětem k tomu, abychom vytvořili dnešní článek. Možná i vy máte roztřepené konečky, trápíte se pro padání vlasů nebo vás naopak štve, že vaše vlasy připomínají zplihlou hřívu. Sejít se může i několik problémů s vlasy. Mezi ty nejčastější patří lupy, padání vlasů, třepení či lámání konečků nebo zvýšená produkce mastných žláz, která je důvodem k tomu, že vaše vlasy i pouhý den po umytí vypadají, jako byste si hlavu nemyli minimálně 14 dní. Příčiny problémů s vlasy, které možná máte i vy Říká se, že vlasy jsou naší vizitkou. Především pak u žen jsou na úpravu vlasů a jejich vzhled kladen poměrně vysoké nároky. Jenže jak se bránit přírodě, která je viníkem toho, že máte ramena posetá lupy a  v hřebenu vám při každém česání končí několik set zlámaných vlasových vláken? Proč máte problémy s vlasy? Důvodů pro vznik problémů s vlasy je hned několik. My si společně v dnešním článku odhalíme ty nejčastější. Když budete vědět, kvůli čemu vznikají vaše neduhy spojené s hřívou, kterou nosíte na hlavě, možná se vám podaří jim zabránit. Hormony Hormony jsou viníkem celé řady neduhů, které se dějí s naším tělem. Problémy s vlasy se tak mohou objevit nejen v období menstruace, ale i během těhotenství nebo právě po porodu, kdy je to s hormony jako na houpačce. Po porodu drtivou většinu žen potrápí padání vlasů a to ve velké míře, zpravidla se padání vlasů upraví půl roku po porodu – někdy dříve, někdy déle. Vitamíny a minerály Konkrétně pak jejich nedostatek může za to, že se zvyšuje počet problémů s vlasy a to u žen a dívek všech věkových kategorií. To nejjednodušší, co můžete udělat, je pořídit si doplňky výživy a svému tělu tak dodat vše, co potřebuje. Zaměřte se především na křemík, vápník, hořčík... Čtěte více Příspěvek Nejčastější příčiny přetrvávajících problémů s vlasy pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
05.04.2017 04:50 |

podobné články

Nemoci srdce i rakovina. Víme, na co se v Česku nejvíce umírá

 
Dopravní nehody nejsou nejčastější příčinou úmrtí Čechů, i když by se to tak mohlo zdát vzhledem k množství televizních reportáží. Za smrtí stojí každoročně nemoci, ty jsou příčinou dokonce šedesáti procent všech úmrtí u nás.
19.08.2020 07:00 |

podobné články

Mortalita na Covid-19 je v Česku velmi nízká

 
Počet úmrtí na chorobu Covid-19 je v českých poměrech velmi nízký a představuje 0,25 úmrtí na 100 000 obyvatel. Ve středu to konstatoval šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek, který připomněl, že chřipka je každoročně přímou příčinou zhruba 400 úmrtí. A pokud by se započítala i úmrtí spojená s dalšími komplikacemi, čísla se pohybují v tisících.
01.04.2020 12:06 |

podobné články

Eva onemocněla rakovinou vaječníků, 600 žen ročně ji v Česku nepřežije! Odborníci doporučují genetické testování

 
I když patří mezi nejzákeřnější nádorová onemocnění, o rakovině vaječníků toho většina lidí moc neví. Je sedmou nejčastější rakovinou a osmou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen na světě. Diagnózu si každý rok vyslechne více než 900 žen v Česku. A 600 z nich na následky onemocnění zemře. Svou zkušenost s nemocí má i Eva Skalická, které byl nádor diagnostikován přesně před rokem.
08.05.2020 05:25 |

podobné články

Osobnosti: Eva Skalická (5 článků)

Šmucler: Covid případy do luxusních hotelů, vyjde to levněji. Česko nejhorší? Mám jiná čísla

 
ROZHOVOR „Snažím se dodat lidem naději, a kdybych mohl, tak bych to i zorganizoval. Tak se snažím pomáhat proti panice – ta zaplňuje nemocnice, spousta lidí je tam ze strachu. Strach oslabuje imunitu,“ vysvětluje Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory. „Nemocnice je třeba zbavit lidí, kteří tam nepatří. Hlavně je třeba hlídat okresy. Praze při dobrém řízení nic nehrozí. Je třeba hlídat, aby někdo pomohl okresní nemocnici, pokud se začne plnit, tento stát je ale malý,“ doporučuje. „Německo mělo mnohem horší čísla na jaře, teď se tam čísla zvyšují. Slovensko mělo minulý týden nejhorší dynamiku epidemie v Evropě. V Česku vždy řešíme jen krátkodobá čísla a čísla, která vyvolávají pozornost,“ dodává.
22.10.2020 12:55 |

podobné články

Covid se mezi zabijáky v Česku dostal na třetí místo. Loni zemřelo nejvíc lidí za 35 let

 
Covid je zabiják, opakuje premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Konkrétně v Česku se stal třetí nejčastější příčinou úmrtí, zároveň byl loňský rok po 35 letech největší v počtu zemřelých na celou republiku. Navždy odešlo celkem 129 289 lidí. Naopak ubylo mrtvých při dopravních nehodách.
01.12.2021 10:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26663 článků)

Zařizujeme dětský pokoj pro miminko

 
Narození miminka je jedna z nekrásnějších událostí člověka. Jedním z posledních kroků, které musejí rodiče před narozením udělat, je kompletně zařídit dětský pokoj. Ten musí být navržený tak, aby působil harmonicky a dítě v něm mělo vše co bude potřebovat. Co nesmí v dětském pokoji chybět, jsme pro vás sepsali v následujícím článku. Dominuje postýlka Dětská postýlka je základ dětského pokoje pro miminko. Ono totiž nic jiného nepotřebuje. Z tohoto důvodu by měla být vybíraná s naprostou pečlivostí a rozmyslem. Správná dětská postýlka musí být bezpečná a vyrobená z kvalitních a zdravotně nezávadných materiálů. Ideální dětská postýlka je variabilní postýlka. Každý rodič jistě ocení nastavitelný rošt, posuvnou bočnici nebo vyndavacími příčkami. Postýlku tak bude moci přizpůsobit potřebám dítěte i rodičům a zajistit vašemu děťátku zdravý tělesný i duševní rozvoj. Certifikát o zdravotně nezávadné postýlce Konstrukce dětské postýlky musí být z pevného materiálu, který dokáže zajistit dokonalou stabilitu. Přísná pravidla platí také pro zvolený materiál a nátěr. Oba tyto parametry musejí být zdravotně nezávadné. Nátěr nesmí obsahovat škodlivé látky jako jsou polychlorované bifenyly, olovo a další. Prodejci ke svým postýlkám dodávají certifikát, který za nezávadnost ručí. Bez třísek a ostrých hran Dětská postýlka musí také být bez ostrých hran a výčnělků, který by mohly způsobit ošklivá zranění. Každý zkušený rodič vám řekne, že dítě velmi brzy začne všechny olizovat a ochutnávat. Proto je nutné vybrat dřevo, které nedělá třísky. Ideální je tvrdé bukové dřevo. Bezpečná postýlka v číslech rozestupy mezi příčkami by měly být od 4,5 – 7,5 cm (dítě neprostrčí hlavičku) rozestupy mezi příčkami nesmějí být menší než 2,5 cm (dítěti se nezaklíní ručička, nožička) rošt musí jít dát minimálně 60 cm pod horní hranu postýlky (aby dítě nemohlo vypadnout až se bude stavět) existují dva rozměry postýlek 120 x 60 cm a 140 a 70 cm Zabránění prostrkování ručiček... Čtěte více Příspěvek Zařizujeme dětský pokoj pro miminko pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
25.04.2016 02:55 |

podobné články