Článek

Delta řádí v zemích, kde pandemii dosud zvládali: Odborníci radí, jak z nejhoršího ven

 
Více než rok a půl od odhalení prvních případů covidu-19 se některé země ocitají na začátku boje. Jakkoli předtím s virem velmi úspěšně bojovaly a měly nízký počet nakažených i mrtvých. Zatímco Britové žijí úplným rozvolněním, Austrálie a Čína zavádějí tvrdé lockdowny. Zdravotnictví v Malajsii, Thajsku a Indonésii jsou na pokraji kolapsu. Stát Fidži, který vloni zaznamenal jen pár desítek případů, nyní bojuje s velkými ohnisky nákazy. Jsou to země, které zvolily strategii „nulového počtu případů“. Tu však zhatila varianta delta, která momentálně dominuje i v Česku. Experti pro portál CNN si pokládájí otázku, zda by země neměly v boji s mutací delta přehodnotit a naznačují, že dřív nebo později se budeme muset naučit s virem žít.
10.08.2021 05:05 |

podobné články

Podobné články

NovaLogic žaluje Activision kvůli Delta Force

 
Vývojářskému studiu NovaLogic, autorům série Delta Force, se nelíbí, že se v Modern Warfare 3 nachází několik misí, kde hráč vystupuje v rolích vojáků jednotky Delta Force. Trademark na značku Delta Force prý NovaLogic vlastní od roku 1998 a ohání se tím, že americká armáda existenci jakýchkoliv podobných jednotek popírá. "Tím pádem armáda nemá právo ani na...
16.05.2012 13:25 |

podobné články

Zákeřnost mutace delta: Tváří se jako „rýmička“, mladí lidé proto příznaky podceňují

 
Laboratoře v Česku zatím potvrdily 126 případů koronaviru varianty delta. Od pondělí 28. června jich přibylo šest, čtyři v Jihomoravském kraji a dva v Praze. Vláda ve čtvrtek kvůli obavám ze šíření delta varianty zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a ohlásila zavedení povinných testů při návratu do ČR ze zahraničí. Britský epidemiolog Tim Spector pro BBC uvedl, že zákeřnost varianty delta tkví v tom, že zejména u mladých lidí se může projevit jen jako silnější „rýmička“.
05.07.2021 05:25 |

podobné články

Delta v Česku stále dominuje, přibývá delty plus

 
Zhruba u 95 procent kontrolovaných pozitivních testů převažuje nakažlivější mutace koronaviru delta. Zbývající mutace představují jedno procento vzorků. Nárůst odborníci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zaznamenali u subvarianty nazvané delta plus. Běžnou metodou nejde určit a je nutné provést složitější a přesnější sekvenaci.
23.08.2021 15:25 |

podobné články

Británie, Francie, Rusko, Indonésie i JAR: Tady už má delta „žně“. Jak to vidí Prymula?

 
Agresivnější varianta delta koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19 se úspěšně šíří napříč planetou. Navzdory vysoké proočkovanosti populace se této mutaci podařilo ve velkém se rozšířit například v Británii, tady ale zatím většina nakažených zvládne nákazu bez cesty do nemocnice. To závažné problémy se řítí na Ruskou federaci, kde má v těle vakcínu lidí zatím po málu. Na poplach bijí i v zemích na opačné polokouli, kde aktuálně panují odlišné klimatické podmínky než v Evropě. Jak Blesk Zprávám potvrdil epidemiolog Roman Prymula, za úspěšným šířením viru skutečně stojí i chování lidí v chladných měsících.
06.07.2021 05:15 |

podobné články

V Česku dál převládá delta, roste i počet případů delty+. A experti přidali dobrou zprávu

 
V České republice i nadále přetrvává mutace delta. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Zároveň narůstá podíl subvariant delty, které se označují jako delta+. Podle SZÚ je ale v Česku epidemiologická situace příznivá, narozdíl od okolních států, kde počty pozitvně testovaných rostou.
30.08.2021 14:00 |

podobné články

Jaroslav Flegr o mutaci delta: Musíme povinně očkovat, jinak nás téměř jistě čekají další lockdowny

 
Koronavirová mutace delta přidělává vrásky na čele jak členům vlády, tak odborníkům. Její reprodukční číslo je 8, což z ní dělá jednu z nejnakažlivějších verzí, se kterou se lidé zatím setkali. Podle biologa Jaroslava Flegra tak hrozí další vlna a s ní i lockdowny. "Infekčnost mutace delta je totiž tak vysoká, že její šíření zastaví až proočkovanost či promořenost přes 90 %," říká parazitolog, který navrhuje povinné očkování.
30.06.2021 11:25 |

podobné články

Nájemce Holešovické tržnice dluží Praze 200 milionů

 
AKTUALIZOVÁNO. Praha žaluje firmu Delta Center, nájemce Holešovické tržnice, kvůli dlužnému nájemnému. Delta Center dluží městu 211 milionů korun, řekla dnes ČTK radní pro majetek Aleksandra Udženija (ODS). Delta Center, jejíž vyjádření se nepodařilo zjistit, už dříve existenci pohledávek odmítala. Nájemní smlouva, kterou Praha vypověděla na konci loňského roku, končí v prosinci. V části tržnice by podle radní v budoucnu měla sídlit radnice Prahy 7.
17.05.2012 12:20 |

podobné články

TA ČR: Vyhlášení 5. veřejné soutěže programu DELTA

 
Technologická agentura ČR (TA ČR) tímto informuje, že 5. veřejná soutěž Programu podpory aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje DELTA (dále program DELTA) bude vyhlášena dne 30. 5. 2017.
27.03.2017 14:50 |

podobné články

Technologická agentura: Vláda schválila prodloužení programu DELTA

 
V pondělí 18. září 2017 schválila vláda prodloužení programu podpory aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje DELTA. Doposud bylo v rámci programu DELTA vyhlášeno pět veřejných soutěží zaměřených na mezinárodní spolupráci v oblasti aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací.
19.09.2017 16:05 |

podobné články

Evropu děsí nakažlivější delta. V Británii převládla úplně, Německo čeká zhoršení

 
Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zároveň Němce nabádal k dodržování povinného nošení roušek. V Británii již delta převládla, a Německo proto Spojené království považuje za oblast s výskytem mutací, což prakticky zastavilo cestování mezi oběma zeměmi.
18.06.2021 12:10 |

podobné články

„Manipulují s vámi.“ Profesor Beran: Pravda o mutaci delta. Očkování a důchodci

 
Delta mutace je zatím krátká na ty, kteří onemocnění prodělali, a je jedno, zda onemocnění bylo prokázáno pozitivním PCR testem na začátku nemoci, nebo zda šlo o průkaz jen na základě pozitivity protilátek po prodělaném onemocnění. Tak komentuje profesor Jiří Beran hlasy těch, kteří varují před delta variantou koronaviru, dříve označovanou jako indická mutace. Uznávaný epidemiolog a vakcinolog se také pozastavuje nad tím, že každodenně umírají osoby starší šedesáti let a my vesele očkujeme mladé a chystáme se i na kojence.
22.06.2021 08:20 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Beran (67 článků)

Kvůli šíření mutace delta se zavírá Sydney, britský ministr zdravotnictví porušil pravidla a odchází

 
Sydney dnes zavádí dvoutýdenní přísnou uzávěru s cílem zastavit šíření velmi nakažlivé mutace koronaviru, která byla poprvé odhalena v Indii a je známá jako delta. Rusko zase hlásí nový nejvyšší počet úmrtí nakažených covidem za jediný den. Mutace delta zřejmě začala převažovat v Jihoafrické republice.
26.06.2021 13:50 |

podobné články

Zákeřná delta může nakažené ošálit: Tyhle základní symptomy covidu u ní nejsou

 
Kmen koronaviru s označením delta není jen výrazně infekčnější než původní varianta patogenu, ale šíří se stejným způsobem jako původní virus - včetně mikroskopických kapének přenášených vzduchem v podobě aerosolu. Variantu koronaviru delta, původně označovanou jako indická, vědci poprvé objevili loni v říjnu v Indii. Více se pak rozšířila letos v únoru a je považována za částečně zodpovědnou za druhou vlnu epidemie v Indii. Tamní úřady v březnu oznámily, že bojují s dvojitou mutací. Indický virolog Šahíd Džamíl ji charakterizoval jako dvě mutace, které se vyskytují společně na tomtéž viru. U delty navíc častěji chybí ty nejznámější symptomy, tedy ztráta čichu a chuti.
27.06.2021 13:05 |

podobné články

V ÄŒesku se rozmĂĄhĂĄ mutace delta: Virus chce bĂ˝t odolnÄ›jĹĄĂ­ vůči hostiteli, říkĂĄ expertka

 
PodĂ­l varianty koronaviru delta v ÄŒR podle StĂĄtnĂ­ho zdravotnĂ­ho Ăşstavu (SZĂš) roste. UkazujĂ­ do data z takzvanĂ˝ch diskriminačnĂ­ch PCR, novÄ› potvrzenĂŠ sekvenace kvĹŻli svĂĄtkĹŻm a prodlouĹženĂŠmu vĂ­kendu nepĹ™ibyly, protoĹže vzorkĹŻ bylo mĂĄlo. SZĂš o tom v pondÄ›lĂ­ informoval v tiskovĂŠ zprĂĄvÄ›. NadĂĄle tak platĂ­ 126 případĹŻ varianty delta potvrzenĂ˝ch sekvenacĂ­.
12.07.2021 22:00 |

podobné články

Mutace delta v Česku už vytlačila britskou. A žena (30) na jihu Moravy se nakazila deltou+

 
V Česku již převládá varianta delta, podle Státního zdravotního ústavu ze 70 až 80 procent. V Jihomoravském kraji byl zachycen výskyt delta+. Zatím jde o první a jediný záchyt u nás. Britská varianta, která byla dominantní v minulosti, je nyní zastoupena zhruba z 10 procent, jihoafrická a brazilská varianta se vyskytují ojediněle.
19.07.2021 14:00 |

podobné články

Česko má první případ nové mutace delta plus

 
V České republice byl zaznamenán první výskyt nové mutace koronaviru nazvané delta plus. Konstatuje to pondělní zpráva Státního zdravotního ústavu (SZÚ), podle které zároveň většina lidí nově nakažených koronavirem v Česku chytla variantu delta. Její výskyt činí 70 až 80 procent.
19.07.2021 14:10 |

podobné články

První případ mutace delta plus v České republice. Co to znamená pro nás? Vědci zatím mlčí...

 
Covid. Mutace delta v České republice podle vědců dominuje. Vyskytla se už prý i delta plus, ale vědci zatím nezveřejnili, co to znamená. Hamáček chce na deltu reagovat a vyzývá k očkování.
19.07.2021 16:35 |

podobné články

Varianta delta je v Česku u 90 procent vzorků covidu, dva případy jsou delta plus

 
Podezření na variantu koronaviru delta má podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku 90 procent pozitivních vzorků. Ústav o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě.
02.08.2021 17:40 |

podobné články

Nakažlivá delta pohltila Česko. Může za 90 procent vzorků covidu, dva mají deltu plus

 
Podezření na variantu koronaviru delta má podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku 90 procent pozitivních vzorků. Ústav o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Podezření se objeví už při vyšetření pacienta metodou PCR, s jistotou je varianta potvrzena až sekvenací DNA viru. Těchto podrobných vyšetření bylo v červenci 189, ve dvou vzorcích byla objevena varianta delta plus.
02.08.2021 18:00 |

podobné články