Článek

Dárci Mariánského sloupu musí Praze zaplatit milion. Kvůli poplatku za zábor bylo na zastupitelstvu dusno

 
Pražský magistrát neodpustí Spolku pro obnovu mariánského sloupu poplatek za zábor veřejného prostranství. Pražští zastupitelé dnes odmítli změnit nájemní smlouvu mezi spolkem a městskou firmou Technická správa komunikací (TSK) na smlouvu o výpůjčce. Spolek má zaplatit více než jeden milion korun. Stavba sloupu začala letos v polovině února a dokončena byla na začátku června.
03.07.2020 07:50 |

podobné články

Podobné články

Mariánský sloup daroval Váňa Praze, milion za zábor nakonec platit nemusí. Hřib byl proti

 
Pražský magistrát odpustí Spolku pro obnovu mariánského sloupu poplatek za zábor veřejného prostranství. Změní původní nájemní smlouvu spolku s Technickou správou komunikací (TSK) na smlouvu o výpůjčce. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Spolek měl zaplatit více než jeden milion korun. Stavba Mariánského sloupu začala letos v polovině února a dokončena byla na začátku června.
10.09.2020 17:00 |

podobné články

Mariánský sloup se vrací na Staromák: Milion za zábor Praha sochaři neodpustí. Pospíšil řeší sbírku

 
Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze zaplatí při jeho výstavbě městské firmě Technická správa komunikací (TSK) víc než jeden milion korun. Peníze uhradí za zábor pozemku pro staveniště, stojí ve smlouvě. Někteří pražští zastupitelé kritizují to, že pozemek nebyl společnosti, která Praze sloup daruje, vypůjčen zdarma. Pražská koalice v pondělí odpuštění poplatku projednala, ale nedomluvila se na tom.
23.02.2020 13:05 |

podobné články

Katolická církev tady popravovala, lidé to strhli a vy to chcete znovu stavět? Piráti jsou proti obnově Mariánského sloupu v

 
Zastupitelský klub Pirátů dnes jednomyslně rozhodl, že je proti plánovanému obnovení Mariánského sloupu z městského rozpočtu. Znovuvztyčení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí podporuje současná vládnoucí koalice v Praze v čele s radním pro kulturu Janem Wolfem z KDU-ČSL. Ten se prý chystá vypsat zakázku za 190 tisíc na „Revitalizaci Staroměstského náměstí“ pro Mariánský sloup, s čímž zásadně nesouhlasí Piráti.
19.05.2015 11:21 |

podobné články

Katolická církev tady popravovala, lidé to strhli. A vy to chcete znovu stavět? Piráti jsou proti obnově Mariánského sloupu

 
Zastupitelský klub Pirátů jednomyslně rozhodl, že je proti plánovanému obnovení Mariánského sloupu z městského rozpočtu. Znovuvztyčení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí podporuje současná vládnoucí koalice v Praze v čele s radním pro kulturu Janem Wolfem z KDU-ČSL. Ten se prý chystá vypsat zakázku za 190 tisíc na „Revitalizaci Staroměstského náměstí“ pro Mariánský sloup, s čímž zásadně nesouhlasí Piráti.
19.05.2015 11:26 |

podobné články

Petice: Otevřený dopis zastupitelstvu proti kopii Mariánského sloupu

 
Otevřený dopis zastupitelstvu hl. m. Prahy proti postavení kopie Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí
12.09.2017 12:00 |

podobné články

Prahou prošel průvod za obnovu Mariánského sloupu. Symbol vítězství katolicismu

 
Z kostela Nanebevzetí Panny Marie na pražském Strahově vyšel dnes po poledni náboženský průvod za obnovu Mariánského sloupu. Na akci, kterou svolalo Hnutí obnovy duchovních tradic, přišly asi čtyři desítky lidí. Cílem průvodu bylo místo strženého sloupu na Staroměstském náměstí a poté Týnský chrám, píše ČTK.
20.05.2017 16:35 |

podobné články

Repliku mariánského sloupu na Staromáku dokončí o měsíc dřív: Práci uspíšilo zrušení velikonočních trhů

 
Stavba repliky mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí je za polovinou, měla by být hotova 15. srpna. To je o měsíc dříve, než bylo původně v plánu. Rychlejšímu dokončení napomohlo zrušení velikonočních trhů. V úterý to uvedl autor repliky Petr Váňa. Nyní se podle něj dokončuje střední část, na kterou bude následně umístěn dřík sloupu, hlavice a socha panny Marie. Stavba začala v polovině února, poté co s umístěním repliky vyjádřilo souhlas pražské zastupitelstvo.
05.05.2020 20:00 |

podobné články

Praha souhlasí s návratem mariánského sloupu na Staroměstské náměstí

 
Na Staroměstské náměstí v Praze by se měla příští rok vrátit kopie barokního mariánského sloupu, který byl zbořen po vyhlášení nezávislosti Československa v listopadu 1918. S obnovou sloupu dnes souhlasila rada hlavního města, řekla mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová. 
26.03.2013 20:05 |

podobné články

Úřady začaly posuzovat návrat sloupu na Staroměstské náměstí. Padl při založení republiky

 
Úřady začaly posuzovat návrat Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí. Žádost o jeho umístění podala Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, vyplývá to z dokumentu zveřejněného na úřední desce Prahy 1. Na místo by se sloup mohl vrátit v roce 2018, kdy si Praha připomene výročí stržení této kontroverzní památky, píše ČTK.
16.04.2017 20:55 |

podobné články

Schwarzenberg je nadšen z mariánského sloupu: Ať jim žehná Jan Hus i Panna Marie!

 
Na pražské Staroměstské náměstí se zřejmě vrátí mariánský sloup v podobě repliky, kterou vytvořil sochař Petr Váňa. Zastupitelé ve čtvrtek revokovali dřívější zamítavé stanovisko města, kvůli kterému sochař nezískal finální povolení k umístění sloupu. Do debaty o kontroverzní sloup se na sociální síti vložil i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, aby vysvětlil, že stržení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí před více než sto lety byl „barbarský čin a omyl“.
28.01.2020 22:16 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (163 článků) , Karel Schwarzenberg (3967 článků)

Mladý Stropnický jásal nad koncem debaty o Mariánském sloupu. Možná předčasně

 
Sochař Petr Váňa bude na replice Mariánského sloupu pracovat dál. Důvodem je pro něj to, že myšlenku obnovení Mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí podporuje mnoho lidí. Váňa to sdělil ČTK.
16.09.2017 21:40 |

podobné články

Replika mariánského sloupu v Praze má být hotová o měsíc dřív

 
Stavba repliky mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí je za polovinou, měla by být hotová 15. srpna. To je o měsíc dříve, než bylo původně v plánu. Rychlejšímu dokončení napomohlo zrušení velikonočních trhů. Ve středu o tom informoval autor repliky Petr Váňa.
06.05.2020 09:55 |

podobné články

Paroubek: Protestujeme proti znovuobnovení Mariánského sloupu

 
Strana LEV 21 uskuteční v úterý 9. dubna od 16:30 hodin na Mariánském náměstí v Praze před budovou Magistrátu hl. m. Prahy protestní demonstraci proti znovuobnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.
29.03.2013 18:20 |

podobné články

U Mariánského sloupu se objevila vlajka „nebinární Madony“. Vydržela tam jen pár minut, pak zasáhli strážníci

 
U Mariánského sloupu bylo opět trochu rušno. Ve středu odpoledne se zde sešla skupinka lidí, kteří na podstavci rozvinuli vlajku tzv. nebinární Madony. Akci organizovala umělkyně a performerka Darina Alster, která se tím chtěla vymezit vůči směřování české katolické církve a upozornit na často velmi nepřátelský postoj řady věřících vůči LGBTQ komunitě. Kvůli zásahu střážníků zde prapor však vlál jen pár minut.
02.09.2020 16:45 |

podobné články

Další pokus o návrat mariánského sloupu na pražské náměstí. Dlažba už je dole

 
V centru Prahy na Staroměstském náměstí začala v pondělí stavba repliky mariánského sloupu. Její autor Petr Váňa novinářům na místě řekl, že staveniště o rozměrech 7,5 krát 7,5 metru bylo ohrazeno a předáno stavební firmě. Ta ihned začala s odstraňováním dlažby a desky připomínající původní sloup. Replika by měla na místě stát v polovině září. Předchozí pokus o její umístění přerušila policie.
17.02.2020 08:40 |

podobné články

Československá ústava slaví 100 let. Profesor Pavlíček při té příležitosti vytáhl kauzu mariánského sloupu

 
REPORTÁŽ Kauza mariánského sloupu v době stého výročí československé ústavy a ústavního soudnictví je plná symboliky. Masaryk a mladé Československo se tehdy odstřihlo od vlivu rakouského mocnářství. Popíráme tím sociální důvody i práva menšin, které nebyly v ústavě Rakouska-Uherska vůbec zakotveny – například volební právo žen. Karel Havlíček Borovský by se také notně divil, že „trouba je zpět“. Pozapomíná se i na Masarykovu pozemkovou reformu a vypořádání se se šlechtou. Porevoluční „vystřízlivění“ pak přichází vždy a bylo i po sametové revoluci, tak už to v historii chodí. Hostem besedy ke kulatému výročí české státnosti, kterou uspořádala Nadace železné opony a novinářský nestor, autor řady publikací literatury faktu Milan Syruček, byl odborník na ústavní právo, profesor Václav Pavlíček.
29.02.2020 19:11 |

podobné články

Osobnosti: Kája Pavlíček (14 článků) , Václav Masaryk (150 článků)

Petice proti obnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí

 
My, níže podepsaní občané České republiky, rozhodně nesouhlasíme se znovupostavením Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.
30.07.2017 18:15 |

podobné články

Koruna česká: Návrat Mariánského sloupu v Praze

 
Tisková zpráva Koruny České (monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska) k souhlasu Zastupitelstva hlavního města Prahy s instalací Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.
25.01.2020 11:41 |

podobné články

Národní památkový ústav: Archeologové prozkoumali pozůstatky Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí

 
Na Staroměstském náměstí v Praze byly zahájeny přípravné práce ke znovupostavení Mariánského sloupu, přesněji jeho volné kopie zhotovené v průběhu mnoha let sochařem Petrem Váňou.
09.03.2020 07:36 |

podobné články