Článek

Další mrtvý v pražské nemocnici: Dědečkovi (†84) s koronavirem selhávalo srdce

 
Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) ve čtvrtek zemřel pacient s COVID-19, který se narodil v roce 1936. Byl šest dní hospitalizovaný, příčinou úmrtí bylo selhávání srdce, sdělila mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Podle dat ministerstva zdravotnictví v nemocnicích zemřelo 40 lidí nakažených novým typem koronaviru. Laboratorně potvrzených případů je k čtvrtečnímu ránu více než 3600.
02.04.2020 12:45 |

podobné články

Podobné články

Medik radí - 9. díl - Základy anatomie - Srdce

 
Srdíčko? Jak vypadá z čeho se skládá a jak vlastně funguje? Vydrží hodně? Nebo je křehoučké? Dozvíte se dál. Jen chci uvést, že zde uvádím opravdu základy, srovnatelné se střední školou. Pokud někdo má zájem o medicínu, jen pojmů k srdci je v anatomii asi 500 a embryonální vývoj a fyzikální proudění krve zde úplně vynechávám. Srdce(cor) je orgán vážící pouhých 300 gramů. Dokáže mimo jiné za klidových podmínek přečerpávát každou minutu pět litrů krve. Jistě bychom si svého srdce více vážili a snažili se předejít jeho onemocnění, kdybychom věděli, co tento nevelký orgán (váží pouhé 0,3 kg ) dokáže. Stavba Srdce se skládá ze dvou síňí a dvou komor. Levá síň(atrium dextrum) do které vstupuje dolní a horní dutá žíla(vena cava inferior a superior).Krev dále putuje přes trojcípou chlopeň(valva atrioventricularis dextra) do pravé komory(ventriculus dexter). Zde je vypuzována nahoru přes poloměsíčitou chlopeň(valva trunci pulmonalis) do plicních tepen a dále do plic. Z plic krev (už okysličená) putuje 4 plicními žílami(venae pulmonales sinistrae et dextrae) do levé síňě(atrium sinistrum) a déle přes dvojcípou chlopeň(valva atrioventricularis sinistra) do levé, mnohem mohutnější a silnější, levé komory(ventriculus sinister) a z té pře chlopeň aortální je rozváděna do celého těla tepnami a žílami se zas vrací do srdce. Srdce jako orgán vyživují tzv. koronární tepny. Jsou dvě arteria coronaria dextra et sinistra, které mají plno dalších větvení. Pokud se jediná ucpe a nedojde k opravě(bypass-přemostění šťepem z nohy nebo coronární angioplastika), člověk umírá. Srdce je mezi plícemi uloženo v osrdečníku(perikard),který pomocí epikardů naléhá na myokard(srdeční svalovinu) FCE Srdce za klidových podmínek přečerpává každou minutu 5 litrů krve ze žil do tepen, přičemž vypuzované krvi uděluje tlak potřebný k překonání odporu, který tepny kladou proudící krvi. Při tělesné práci se však srdeční výkon výrazně zvyšuje. Srdce musí za těchto podmínek přečerpat, a to pod ještě větším tlakem, 20, 30 i více litrů krve za minutu, aby se tkáním dostalo potřebné množství kyslíku a živin. To ovšem dovede jen zdravé srdce. Je-li srdce nemocné, odpoví na zvyšující se tělesnou zátěž varovnou bolestí. Ale i zdravé srdce je třeba na opakovanou zátěž přivykat, například pravidelným cvičením. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
26.08.2009 08:50 |

podobné články

Muži selhávalo srdce: Dvě hodiny ho vozili po Praze!

 
Obrovské drama zažili v noci na středu pražští záchranáři. Dvě hodiny jezdili po metropoli, než se jim podařilo umístit do nemocnice pacienta (30), kterému selhávalo srdce!
26.06.2014 05:15 |

podobné články

Stařenka (†85) s koronavirem zemřela v pražské nemocnici: Selhávalo jí srdce

 
V pražské Všeobecné fakultní nemocnici v noci na středu zemřela pacientka (ročník 1935), u které byla prokázána nákaza novým typem koronaviru. Podle nemocnice příčinou jejího úmrtí bylo ale chronické srdeční selhávání, nikoli onemocnění COVID-19, které koronavirus způsobuje, uvedla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.
01.04.2020 12:55 |

podobné články

5 let od tragédie ve Frenštátě: Dědečkovi zabitého Radimka (†5) a Adélky (†2) puklo žalem srdce

 
Pět let uplynulo od výbuchu paneláku ve Frenštátě pod Radhoštěm. Ten úmyslně odpálil vyšinutý soused Antonín Blažek (†57). Manželé Konvičkovi při tragédii přišli o dvě děti – Radimka (†5) a Adélku (†2). Výbuch má po letech i další oběť. Jejich dědečkovi puklo ze žalu srdce…
17.02.2018 16:15 |

podobné články

Neuvěřitelná operace v Motole: Batole (1) s mechanickým srdcem se dočkalo záchrany

 
Čtyři měsíce strachu s mimotělním mechanickým srdcem strávilo ve Fakultní nemocnici v Motole dítě, které čekalo na transplantaci srdce. Vše ale nakonec dopadlo dobře. Lékaři museli zvolit toto náročné řešení, protože malému pacientovi selhávalo vlastní srdce a problém se už nedal zvládnout pomocí léků. Unikátní transplantace se ale zdařila a dítě je už v domácí péči. Jak operace proběhla?
20.09.2017 13:05 |

podobné články

V Motole úspěšně operovali dítě, které žilo měsíce s mechanickým srdcem

 
Čtyři měsíce s mimotělním mechanickým srdcem strávilo ve Fakultní nemocnici v Motole dítě, které čekalo na transplantaci srdce. Lékaři museli zvolit toto náročné řešení, protože malému pacientovi selhávalo vlastní srdce a problém se už nedal zvládnout pomocí léků. Unikátní předtransplantační péče i transplantace se zdařily a dítě je už v domácí péči, uvedla nemocnice ve středeční tiskové zprávě. 
20.09.2017 12:55 |

podobné články

Záchranáři v Praze jsou zoufalí: Nemocnice odmítaly pacienta se zástavou srdce 2 hodiny!

 
Tak to je síla! Pražští záchranáři vozili v noci na včerejšek po Praze dvě hodiny muže (30), kterému selhávalo srdce. Teprve pak ho přijala nemocnice.
25.06.2014 18:05 |

podobné články

Mladá pacientka v ohrožení života: Napojená na umělou plíci

 
Teprve šestatřicetiletá maminka dvouletého dítěte trpí těžkou plicní hypertenzí a do pražské všeobecné fakultní nemocnice byla přijata ve velmi vážném stavu. Masivně chrlila krev z plic a selhávalo jí srdce.
15.02.2020 05:10 |

podobné články

Když srdce krvácí – jak ho vyléčit?

 
Rozpadl se vám vztah a společně s ním se vaše srdce roztříštilo na milion malých kousíčků. Nezáleží na tom, zda vaše láska trvala několik týdnů, pár měsíců nebo dokonce řadu let. Pokaždé to bolí a pokaždé je to rána pod pás. Rozchod dokáže srazit na kolena i toho nejsilnějšího z nás, ať už se na okolí snažíme působit jako tvrďáci. Jistě se shodneme na tom, že neexistuje větší bolest, než když bolí srdce. Máte-li čerstvě po rozchodu, pak je logické, že vás bolí každý jeho úder. Najednou máte pocit, že nic na světě nemá smysl, všechno jako by pro vás skončilo. Neztrácejte však naději a vzpomeňte si na jedno známé rčení: pro jedno kvítí, slunce nesvítí! Jak vyléčit srdce, které krvácí? Je to samozřejmě jen slovní metafora, koho ale někdy srdce skutečně bolelo z nevydařené lásky, ten moc dobře ví, jakou má hloubku. Přijít o milovaného člověka, se kterým jste si třeba malovali budoucnost a na společné lásce stavěli vzdušné zámky bolí. A hodně. Pokud právě teď zažíváte srdcebol a máte dojem, že jste na tomhle světě zbytečně přečtěte si dnešní článek. Poradíme vám, jak dát srdíčko opět do pořádku! Alkohol? Jen s mírou! Pokud nám někdo zlomí srdíčko, většina z nás automaticky sáhne po alkoholu. Je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak alespoň na chvíli zapomenout. Jenže alkohol není lék a když už tak, jen dočasný. Pokud potřebujete spláchnout prvotní hořkost, klidně si nalijte sklenku vína, odvážnější mohou panáka něčeho ostřejšího. Pamatujte ale, že pitím ničemu nepomůžete, akorát vám bude ještě více zle. Vzpomínky? Jen na chvíli! Když se nám rozpadne vztah, vzpomínáme na to krásné, co jsme prožili. Hrabat se v minulosti k porozchodové fázi prostě patří a nemá cenu se tomu bránit. Jestliže si chcete zavzpomínat na chvíle, kdy vám bylo krásně, klidně můžete. Ale jen na... Čtěte více Příspěvek Když srdce krvácí – jak ho vyléčit? pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
28.08.2017 08:25 |

podobné články

Dědečkovi se zatoulal vnuk (4). Policie ho našla v rekordním čase!

 
Necelých dvacet minut trvalo policistům, než vypátrali pohřešovaného čtyřletého chlapce v pražském Motole. Zatoulal se z dětského hřiště dědečkovi.
03.04.2012 16:05 |

podobné články

Anglii obchází hrůza: Novorozená princezna je možná podobná Charlesovi! Bude ošklivá po dědečkovi? A co když je Charles...?!!!

 
Radost z dnešního narození malé princezny se může brzy pro Brity a zejména rodiče miminka změnit v krutou noční můru! Dítě je totiž zřejmě trochu podobné i svému nehezkému dědečkovi Charlesovi a to by nebyla zrovna devíza do startu do života!
02.05.2015 18:51 |

podobné články

Zdechovský: Zesnulý děda plakal kvůli dětem Michalákovým i tomu, jak se Norsko chovalo k dceři. Už dost, řeknu pravdu o tom, jak Marksová lhala a co hájila

 
ROZHOVOR „Neskutečným způsobem je miloval a chtěl je před svou smrtí ještě vidět,“ říká o dědečkovi chlapců Michalákových, které před několika roky odebral rodině norský Barnevernet, europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Norská sociálka dědečkovi, který zemřel tuto sobotu, poslední přání nesplnila. Tomáš Zdechovský už ani příliš nevěří, že se děti někdy vrátí ke své mámě. „Já si myslím, že Norové prostě nebudou chtít ty děti vrátit. Pro ně se stala Eva Michaláková symbolem boje proti tomu systému,“ míní Tomáš Zdechovský.
11.09.2017 04:45 |

podobné články

Princové William a Harry vzdali poctu svému dědečkovi

 
Princové William, vévoda z Cambridge a Harry, vévoda ze Sussexu vydali prohlášení, ve kterém vzdali hold svému zesnulému dědečkovi, princi Philipovi. Obě nezávisle vydaná prohlášení jen potvrzují, jak blízký vztah k sobě všichni tři princové měli.
12.04.2021 19:40 |

podobné články

Osobnosti: Harry Harry (1289 článků)

Harryho svérázná pocta zesnulému dědečkovi Philipovi (†99): Drzý až do konce, prohlásil

 
Nezávisle na svém bratrovi princ Harry (36) v pondělí odpoledne vzdal hold zesnulému dědečkovi, vévodovi z Edinburghu Philipovi (†99). V textu zveřejněném na stránkách nadace Archewell stejně jako zbytek rodiny vyzdvihl Philipovu službu vlasti a lidu, oslavnou řeč jeho téměř století trvajícího života pak okořenil několika zábavnými vzpomínkami.
13.04.2021 16:15 |

podobné články

Osobnosti: Harry Harry (1289 článků)

Srdce určené k transplantaci zachránili z havarovaného vrtulníku, lékař s ním pak upadl

 
Pacienti čekající na náhradní srdce potřebují i notnou dávku štěstí, aby se k nim náhradní orgán dostal. Ovšem při pacientovi v nemocnici v Los Angeles museli stát snad všichni svatí. Helikoptéra, která měla na palubě srdce určené k transplantaci, totiž havarovala. Hasičům se podařilo srdce vyprostit a předat lékařům. Doktor, který ho nesl, však zakopl a upadl. Srdce naštěstí zůstalo v pořádku a bylo voperováno pacientovi.
10.11.2020 07:00 |

podobné články

Anorektická modelka promluvila: Selhávaly mi orgány, ale návrháři se o mě prali

 
V sedmnácti letech málem zemřela. Selhávalo jí srdce, vynechávaly ledviny. Posledních osm let strávila v boji s anorexií. Georgina Wilkin (23), bývalá modelka značky Prada, se teď rozhodla promluvit o tom, jak módní průmysl ničí životy stovek dívek.
04.10.2013 06:05 |

podobné články

Děsivá zpověď anorektičky: Až na smrtelné posteli mi došlo, že chci žít!

 
V deseti letech vážila pouhých devatenáct kilogramů, v šestnácti neuvěřitelných pětadvacet. Srdce jí selhávalo, tělo začalo vypovídat službu. Anna McVicar (22) utekla hrobníkovi z lopaty doslova za pět minut dvanáct. Teď chce mladé dívky varovat před děsivými následky anorexie.
17.10.2013 06:00 |

podobné články

Hvězda Sněženek a machrů Duchoslav: 6 hodin s rozříznutým srdcem!

 
Dal lékařům v pražském IKEM zabrat! Janu Antonínu Duchoslavovi (53) neboli Vikimu Cabadajovi ze Sněženek a machrů selhávalo srdce. „Museli mi provést rekonstrukci chlopně,“ prozradil herec Blesku.
17.05.2018 20:05 |

podobné články

Patrasová (62) a Slováček (74): SPOJILA JE SMRT

 
Jeden z nejtěžších víkendů má za sebou Dáda Patrasová (62). Musela nechat uspat milovanou kokršpanělku Julinku, protože jí selhávalo srdce. Plakala celá rodina - i Felix Slováček (74). Nevěrného manžela a jeho stále ještě manželku alespoň na chvíli spojila smrt...
22.05.2018 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Dáda Patrasová (1294 článků) , Felix Slováček (1236 článků)