Článek

Ďábel, nebo oběť? Arvéd sloužil nacistům i komunistům

 
Film Arvéd režiséra Vojtěcha Maška se začal natáčet v Praze. Jde o životní příběh Jiřího Arvéda Smíchovského, který vyšel knižně pod názvem Malostranský ďábel. Autor publikace Jan Poláček je i spoluscenáristou filmu.
16.02.2021 16:50 |

podobné články

Podobné články

Inteligentní ďábel v soukolí dějin

 
Jiří Arvéd Smíchovský nepatří k příliš známým postavám českých dějin. Přesto zasáhl velmi významně a rozporuplně do životů mnoha lidí. Některým pomohl přežít nacismus, jiní šli s jeho svědeckým přičiněním v mnoha soudních procesech na smrt. O muži mimořádně inteligentním a vzdělaném, který propadl ďáblu, nyní natáčí debutující režisér Vojtěch Mašek celovečerní hraný film Arvéd.
26.02.2021 10:40 |

podobné články

Arvéd sloužil nacistům i StB. Film o něm dostal rekordní dotaci

 
Rada Státního fondu kinematografie podpořila dalších deset filmů. Jsou mezi nimi historická dramata, žánrové snímky i pohádka. Ve čtyřech případech jde o debuty.
14.02.2020 14:25 |

podobné články

Ďábel nosí Pradu se vrací, Meryl Streepová opět zazáří

 
Román Ďábel nosí Pradu, v jehož filmovém zpracování zářily americké herečky Meryl Streepová a Anne Hathawayová, bude mít pokračování. Ponese prý název "Revenge Wears Prada: The Devil Returns" (Msta nosí Pradu: Ďábel se vrací).
01.06.2012 18:50 |

podobné články

Osobnosti: Meryl Streep (203 článků) , Anne Hathaway (169 článků)

Ďábel je reálný, žádná fikce, říká papež František a chválí exorcisty

 
Papež František (80) trvá na tom, že ďábel není fiktivní postava, ale skutečná postava. Tomuto tématu se často věnuje během svých kázání ve Vatikánu. Svatý otec dokonce ocenil práci exorcistů, kteří se musí potýkat s vymítáním ďábelských sil. „Ďábel je naprosté zlo. Není to jen nějaká nehmotná postava, je zcela reálný,“ řekl papež.
14.12.2017 20:00 |

podobné články

Wagnerová: Kalouska k nacistům nepřirovnávám, to je dezinterpretace

 
Místopředsedkyně Ústavního soudu (ÚS) Eliška Wagnerová se ohradila proti tvrzení, že přirovnala ministra financí a místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska k nacistům.
09.05.2011 15:30 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (7297 článků)

Bob Dylan přirovnal Chorvaty k nacistům

 
Přirovnáním Chorvatů ke Ku-klux-klanu a nacistům pobouřil obyvatele jadranské republiky americký písničkář Bob Dylan (71).
02.10.2012 02:35 |

podobné články

Osobnosti: Bob Dylan (247 článků)

Škromach: Nečasovu vládu přirovnal k nacistům! Chtějí prý rozkrást, co se dá

 
Zdeněk Škromach pořádně přiložil pod kotel kritiky současného pravicového kabinetu. Nečasovu vládu přirovnal k nacistům při ruském tažení, uplatňujícím taktiku spálené země.
09.05.2013 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Zdeněk Škromach (593 článků)

Škromach přirovnal vládu k nacistům. Bolševický křupan, reagovala koalice

 
Místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach ve středu, tedy v den, kdy si země připomněla Den vítězství v druhé světové válce, přirovnal současnou vládu k nacistům. A to kvůli tomu, že bude uzavřena dětská léčebna Vesna v Janských Lázních. Politici stran vládní koalice si to nenechali líbit a označili Škromacha za bolševického křupana a buřtgulášového populistu.
09.05.2013 19:55 |

podobné články

Osobnosti: Zdeněk Škromach (593 článků)

Fidel Castro přirovnal představitele NATO k nacistům

 
Co článek z pera vysloužilého vůdce kubánské revoluce Fidela Castra, to perla. V textu, který vyšel na portálu Cubadebate, přirovnal členy Severoatlantické aliance k nacistům. Politika Spojených států a Evropské unie podle něj v nejbližší době docela zkrachuje, dolar a euro se dostanou pod nadvládu čínského jüanu a ruského rublu. 
02.09.2014 13:45 |

podobné články

Osobnosti: Fidel Castro (202 článků)

Německo tvrdě jde po odpůrcích imigrace. Podle zákona sepsaného po válce proti nacistům

 
Historik Aleš Valenta, spolupracující s Institutem Václava Klause, na serveru Neviditelný pes popsal, jak se prý dnes v Německu vypořádávají s nepohodlnými názory. Slouží k tomu zákon, který byl původně namířen proti nacistům. Dnes prý lze s pomocí tohoto zákona zúčtovat s lidmi, kteří odmítají podporovat migraci, práva sexuálních menšin a tak podobně.
29.07.2016 08:55 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (10219 článků) , Aleš Valenta (74 článků)

Tereza Spencerová: Mládež bude vzhlížet k nacistům? Silné kafe. A zprávy o stavu NATO

 
OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Bourání památníků nám šlo vždycky a dějiny jsme přepisovali už také mnohokrát. Nyní vše opravdu jako by směřovalo k tomu, aby naše mladší generace za pár let – přinejmenším ve vztahu k druhé světové válce – vzhlížely k nacistům… To je ale fakt už hodně silné kafe,“ obává se analytička Tereza Spencerová na okraj „kauzy Řeporyje“. Ve svém pravidelném shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz se však věnuje zejména rozklížené Severoatlantické alianci (NATO). Například překvapivému názoru německých občanů na spolupráci s USA.
05.12.2019 08:40 |

podobné články

Historik Kyncl, který vytáhl kauzu „udavačka z Lidic“, zpochybnil dceru pamětnici i Stehlíka: Oběť, která se nehodí do národního příběhu. Jako Milada Horáková

 
Historik Vojtěch Kyncl se vložil do sporu o Lidice, přesněji řečeno do sporu o to, zda jedna z obyvatelek obce udala nacistům svou sousedku se židovskými kořeny. To vše ještě předtím, než Němci obec srovnali se zemí. Podle Kyncla je 75 let po válce čas podívat se pravdě do očí, uvědomit si, že i někteří Češi se za druhé světové války nechovali čestně a je načase uctít lidi, kteří padli za oběť udavačům, násilníkům a prospěchářům.
06.07.2020 20:40 |

podobné články

Osobnosti: Milada Horáková (462 článků)

Veterán boje proti nacismu z Jugoslávie: Dnešní propaganda nemá hranice. Rusko je ďábel, USA anděl. Foldyna upřímně říká svůj názor, jiní vandalsky natírají sochy

 
ROZHOVOR Český národ byl vždy tolerantní. Teď jsou místopředsedovi sociálních demokratů Jaroslavu Foldynovi vyčítány vlastní názory, ale bezejmenní vandalové se ukájejí na sochách, které se nemohou bránit. Je to podivný svět. To říká v Česku žijící jedenadevadesátiletý Tichomir Mirkovič, jenž bojoval proti nacistům v řadách národně osvobozeneckých vojsk a partyzánských oddílů Jugoslávie.
11.05.2018 18:55 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Foldyna (660 článků)

Hitlerova klenotnice. Jak se z jihočeského kláštera stalo skladiště uloupených sbírek

 
REPORTÁŽ Jaká tajemství ukrýval tajemný cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě na jihu Čech? Některá z nich jsou spojená i s Adolfem Hitlerem. Zajímavostí je, že v podzemí památky, která ční od roku 1259 nad malebným městečkem poblíž rakouských hranic, jsou pohřbeni Rožmberkové. Klášter navíc za války sloužil i nacistům. Ti zde ukrývali poklad z druhé světové války. „Vyšebrodský klášter se stal utajovaným skladištěm naloupených uměleckých předmětů, které hitlerovci sváželi z celé střední a východní Evropy,“ říká za klášter kurátor sbírkových a mobiliárních fondů Jiří Franc. Například Hitlerovy sochy vyvolávají u mnohých lidí nevoli i tolik let po válce. Naopak neonacisty lákají.
30.09.2017 14:20 |

podobné články

Osobnosti: Adolf Hitler (750 článků)

Prohlášení ČSSD k výrokům Karla Schwarzenberga o ohrožení demokracie

 
Prohlášení ČSSD k výrokům bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který kritizoval prezidenta Miloše Zemana a přirovnal jeho jednání k nacistům v roce 1933 a komunistům v roce 1948. Nese název: "Pokud chce Karel Schwarzenberg skutečně bránit „legalitu republiky“, měl by podpořit návrh ČSSD na rozpuštění Poslanecké sněmovny a nové volby".
14.07.2013 20:45 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (3980 článků) , Miloš Zeman (24959 článků)

Máme být na co pyšní, jen nám nacisté a komunisté vygumovali paměť, říká vojenský historik

 
ROZHOVOR Kdo hledá, ten najde. Tak hovoří o diskutovaném nedostatku kladných příkladů z dějin a přirozených elit v Česku historik Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu. Symbolem jsou například československé legie, jejichž stoleté výročí založení je za humny, a hlavně jejich ruská anabáze. Nicméně nacistům a komunistům se toto vědomí podařilo některým lidem vygumovat z hlavy.
17.11.2013 11:51 |

podobné články

Bělobrádek zahájil volební sjezd lidovců: Nevymezujme se vůči ostatním, zabývejme se sami sebou

 
Premiér Bohuslav Sobotka připomenul na sjezdu KDU – ČSL společné kořeny lidovců a ČSSD, boj proti nacistům a odpor vůči komunistům. „Měřítkem všech věcí nemůže být byznys, ale hodnoty jako je solidarita a spravedlnost,“ uvedl také v proslovu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
23.05.2015 11:31 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9553 článků)

Nemějte strach z imigrantů, vyzývá Karel Schwarzenberg. Naši dědové prý bojovali s fašismem, tátové s komunismem a také si poradili

 
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg prohlašuje, že každá generace čelí výzvě. Naši dědové čelili nacistům, otcové komunistům a my se musíme vypořádat s největší migrací ve světě po druhé světové válce. Nebude to snadné, ale to nebyl ani boj s nacisty a komunisty. A ani my bychom se neměli nechat ovládnout strachem.
21.06.2015 19:26 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (3980 článků)

Rudá růže pro kardinála

 
Muž, který vzdoroval nacistům i komunistům, se vrátí z Vatikánu domů. Tak, jak si sám kardinál Josef Beran (†80) přál.
14.04.2018 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Josef Beran (34 článků)