Článek

„ČT za zdmi.“ Profesor Jirák varuje před jistým interpretováním války na Ukrajině

 
Novinařina je zhuntovaná profese, slovo „dezinformace“ je zneužíváno k umlácení kohokoliv. A spustili to politici. A s tím bychom měli zápasit, říká v rozhovoru pro Rádio Universum profesor Jan Jirák. Politici se podle jeho názoru obklopili skleněnou stěnou, odstranili dialog s lidmi a naučili se nás nepotřebovat.
21.08.2023 22:10 |

podobné články

Podobné články

Profesor Jirák varuje: Lidé jsou tu pronásledováni za názor. Alarmující

 
V tomhle jsme všichni děti. Dítě také testuje, co si může dovolit. Profesor Jan Jirák, kdysi první český mediální teoretik v nejvyšší vědecké hodnosti, těmito slovy okomentoval vystoupení olympijského vítěze Davida Svobody a následné ohlasy. Jirák dal najevo, že se obává nástupu autocenzury. A poslal vzkaz ministryni obrany Janě Černochové (ODS).
01.04.2023 09:55 |

podobné články

Osobnosti: David Svoboda (272 článků) , Jana Černochová (913 článků) , Jan Svoboda (271 článků) , Jan Svoboda (271 článků) , Jan Svoboda (271 článků) , Jan Svoboda (271 článků) , Jan Svoboda (64 článků) , Jan Svoboda (62 článků)

Tomu se říká cenzura. Profesor Jirák, legenda médií, Fialově vládě

 
Přední mediální odborník a legendární pedagog Jan Jirák se ve svém komentáři pro Deník.cz vyjádřil k dezinformacím, které nás podle jeho slov zřejmě ohrožují – a to tak vážně, že předseda vlády zřídil post vládního zmocněnce. Jirák také připomněl, jak v březnu přišel zákaz činnosti webů označených právě jako dezinformační.
11.07.2022 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Tomu Tomu (364 článků)

Ota Jirák o nemocích: Deset prášků k snídani, čtyři k večeři

 
Herec, dabér a komik Ota Jirák se ve svých třiašedesáti letech cítí unavený. Jak přiznává v rozhovoru pro iDNES.cz, důchodu se nemohl dočkat. O nemocích, které ho trápí, mluví s úsměvem. "Člověk má jít do hrobu zhuntovaný," říká. Další články k tématu: Ota Jirák není chalupář kaskadér
21.03.2013 15:30 |

podobné články

Osobnosti: Ota Jirák (26 článků)

Ota Jirák exceluje jako rádce Týny ze Slunečné

 
Ota Jirák je muž mnoha tváří a nezapomenutelného hlasu. Nyní svůj životopis rozšířil o další roli – ducha v seriálu Slunečná. Kdo je vlastně Ota Jirák?
02.11.2021 09:15 |

podobné články

Osobnosti: Ota Jirák (26 článků)

VIDEO To se zase nebude líbit na Kavčích horách ani Jakubu Jandovi. Slavný profesor s úsměvem o Chovancově „úřadu pravdy“ i o ČT

 
Jeden z nejrenomovanějších českých teoretiků médií, profesor Jan Jirák, odpovídal webu Ceskamedia.cz v rozhovoru týkajícím se novinek v současném mediálním světě. Zejména snah hledat pravdu a bojovat s dezinformacemi. Profesor Jirák má z takových pokusů velký strach, hrozí podle něj nenávratným poškozením naší svobodné společnosti.
25.01.2017 11:50 |

podobné články

Osobnosti: Jakub Janda (635 článků)

Profesor Jirák: Bránit Českou televizi před mocnými? Sama má moc

 
Profesor Jan Jirák patří k nejvýznamnějším českým badatelům o médiích. Pro web Mediař.cz poskytl obsáhlý rozhovor o novinařině a novinářích, v jehož rámci se mimo jiné zamyslel nad tím, jaký smysl má si nadále vydržovat veřejnoprávní média.
03.03.2020 20:06 |

podobné články

Osobnosti: Sam Sam (714 článků)

Slavný mediální expert profesor Jirák: Média pořád jedou linii proti Zemanovi. A pokud jde o tu „ruskou propagandu“...

 
ROZHOVOR Veřejnoprávní média drží protizemanovskou linii a je patrná mírná nechuť vůči vicepremiérovi Andreji Babišovi. Profesor Jan Jirák, spoluzakladatel oboru mediální studia u nás a momentálně vedoucí Katedry mediálních studií na Metropolitní univerzitě si všímá v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz nejen informování o českých politických elitách, ale popsal i fáze přístupu k migrační krizi. Vyjádřil se k vlivům, které mohou na česká média působit: „Zachovávat co nejliberálnější komunikační prostor je vyšší hodnota, za kterou stojí za to riskovat i případné působení nějaké propagandy.“
27.03.2016 14:06 |

podobné články

Osobnosti: Jan Zeman (532 článků)

Legendární profesor Jirák: Ruská propaganda určitě je, ale když o ní u nás čtu, mám pocit, že vstal z hrobu senátor McCarthy

 
ROZHOVOR „Trend názorové žurnalistiky se silným podkresem postojové nesnášenlivosti bude sílit,“ předpokládá dlouholetý přední vysokoškolský pedagog, mediální teoretik a analytik profesor Jan Jirák. V rozhovoru věnovaném české mediální scéně také zmiňuje: „V nejmenším nepochybuji, že Rusko má svou agendu a její součástí je i propagandistické působení. Někdy mám ale při čtení o tomto tématu v českých médiích pocit, že senátor McCarthy vstal z hrobu,“ říká.
12.07.2016 10:55 |

podobné články

Profesor Jirák: Reportéři ČT, 168 hodin nebo Slonková? K pochopení světa moc nepřispívají. Hlavně ČT by měla...

 
Spoluzakladatel oboru mediální studia u nás, profesor Jan Jirák, se na serveru ČeskáMédia.cz zamyslel nad aktuální televiizní publicistikou.
09.02.2017 06:55 |

podobné články

Některé neziskovky jdou za vůní peněz. Dnešní studenti žijí ve světě těch, kteří se utvrzují ve stejných názorech. Profesor Jirák přednášel nejen o médiích, či dezinformacích

 
Chuť politiků zasahovat a ovlivňovat sdělovací prostředky rok od roku mimořádně stoupá. A redakce jen stěží odolávají. Neziskovky jdou za vůní peněz. Kolaps distribuce tisku, se kterým se v těchto dnech setkávají předplatitelé printových médií, je u nás, ale i v zahraničí něco zcela nevídaného. O tom všem, a mnohém dalším, diskutoval profesor Jan Jirák, který vyučuje na Fakultě sociálních věd UK a vede katedru mediálních studií na Metropolitní univerzitě v Praze. Je jediným profesorem pro mediální studia v ČR, protože Karlova Univerzita přišla o možnost udělovat tento titul.
20.01.2018 13:55 |

podobné články

Uznávaný profesor Jirák promluvil o fake news jinak, než je zvykem. Okamžitě dostal sodu a byl pozván do Českého rozhlasu, aby vše vysvětlil

 
Renomovaný mediální expert z Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity profesor Jan Jirák se vyjádřil k údajnému šíření dezinformací v Česku. Ale pozor. Dospěl k trochu jiným závěrům, než byste možná čekali. A jeho slova vzbudila pozornost, zejména mezi novináři, kteří si do uznávaného akademika, který značnou část z nich učil, neváhali kopnout.
14.02.2018 19:20 |

podobné články

Profesor Jan Jirák: 168 hodin? Ponižování. Trapné. ČT, Václavák bude příště prázdný

 
ROZHOVOR Novinařina se v posledních letech zásadně proměnila. Žurnalisté už nechtějí informovat, ale udělat ze zpravodajství kabaretní jeviště a politikům dávat najevo svou nadřazenost. Profesor Jan Jirák, jeden z nejuznávanějších českých expertů na média, hovoří o trapnosti a povrchnosti. Rozebral i volby do Rady ČT, která v žádném případě nemá pravomoc „popravčí čety“, jak o ní někteří dramaticky psali. Obává se ale, že volby ještě více posílí taktiku „ohrožení nezávislosti“, čímž ČT a lidé kolem ní reagují na každou kritiku.
03.06.2020 04:50 |

podobné články

Profesor Jirák: Křik kolem Rady ČT? Umělá kampaň. Prospěje jen vedení ČT

 
ROZHOVOR Do vypjaté a polarizované debaty o Radě České televize, kterou jsme sledovali celý letošní rok, vstupuje profesor Jan Jirák. Jeden ze zakladatelů studia mediálních věd v Česku, který v tomto oboru dosáhl nejvyšší akademické hodnosti. A současně je bývalým předsedou Rady České televize v podobně bouřlivých časech na konci devadesátých let. Při hodnocení současné Rady a hysterie kolem její činnosti si během rozhovoru několikrát položil otázku, komu to slouží. Zároveň ale vyjasňuje, co bychom od Rady měli očekávat a jaká je vlastně její zákonná úloha.
16.12.2020 07:55 |

podobné články

Značka generál: Budovali to roky, upozorňuje profesor Jirák. Kniha, vystoupení u Šípa, nakloněná média...

 
Za úspěchem Petra Pavla v prezidentských volbách stojí „uměle vytvářená psychóza“, říká v rozhovoru pro Týdeník Echo profesor Jan Jirák, podle kterého jsou volby především marketingová záležitost. Značnou roli v prezidentském klání sehrála média, která byla nakloněna právě Pavlovi i dlouhodobé budování jeho značky, o tom ví své šéfka kampaně Pavla Nýdrle.
03.02.2023 09:25 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (2485 článků)

Profesor na média: Jen mystifikace. Začalo to s Nečasovým kabinetem

 
Politici si leckdy stěžují, že by mohli v klidu dělat reformy, ale že skandály a krize zavinila média. Jan Jirák se spíš domlouvá, že se politikům zpočátku podařilo média do své hry zatáhnout. Krizi však zavinilo hlavně chování politiků. „Sotva se jedna kauza předestře, druhý den ji její aktéři prohlásí za mystifikaci," všímá si Jirák nového jevu v české politice.
08.06.2011 08:25 |

podobné články

Profesor Jirák o výprasku, který RRTV uštědřila ČT: Televize prodělává určité chřadnutí profesionality. Přibývá novinářů, kteří se přestávají kontrolovat...

 
ROZHOVOR Zpravodajství České televize prodělává určité chřadnutí profesionality a její novináři si připadají, že jsou v postavení, v němž se nemusí kontrolovat. Poukazuje na to mediální expert Jan Jirák v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz o nebývale ostré kritice Rady pro rozhlasové a televizní vysílání vůči ČT a na konkrétních příkladech dokládá její předpojatost. Je přesvědčen, že Česká televize přehání názorovou složku zpravodajství a pokud člověk její zpravodajství pravidelně sleduje, dobře ví, koho má a koho nemá ráda.
15.01.2017 14:50 |

podobné články

Médiím nevěřte. Jen tak vám zůstane zdravý přístup k realitě, překvapil profesor Jan Jirák

 
„Médiím nevěřte. Jen tak vám zůstane zdravý přístup k realitě,“ nechal se slyšet pro Český rozhlas vedoucí katedry mediálních studií Metropolitní univerzity Praha Jan Jirák.
13.04.2017 07:05 |

podobné články

Profesor Jirák, legenda české teorie médií: Opravdu váhám, zda v kauze „mladý Babiš“ převažuje veřejný zájem nad ochranou soukromí. Co jsme se vlastně dozvěděli nového?

 
ROZHOVOR Dokud je kauza Andrej Babiš mladší tak živá, obtížně se posuzuje, zda šlo o veřejný zájem. Podle Jana Jiráka, dlouholetého vedoucího univerzitních kateder mediálních studií, se přínos informace ukáže až postupem času. „Nejsem si jist, že jsme se dozvěděli něco tak zásadního. To, že má Babiš syna, je celkem běžně dostupná informace. To, že je někde mimo dosah policie, evidentně policie věděla,“ řekl v rozhovoru Jirák s tím, že emocionálnost není veřejným zájmem.
17.11.2018 16:25 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26012 článků)

„Lidé nesledují zprávy. K ničemu jim nejsou.“ Profesor Jirák zásadně

 
Rozum se upozaďuje, dopředu jsou tlačeny emoce, říká přední mediální odborník a pedagog Jan Jirák v rozhovoru pro Rádio Universum o médiích a způsobech, jakými prezentují společnost a události. Současná média dle jeho názoru ztratila jednu ze svých velkých funkcí. Ta mainstreamová do svého obsahu navíc promítají ideologie, které jsou „mixem státotvornosti a sebestřednosti dožívajícího liberalismu“. V řadě evropských zemí klesá zájem o zpravodajství, zprávy jsou čím dál tím víc k ničemu.
07.08.2023 08:35 |

podobné články