Článek

ČR má remdesivir pro 40 lidí, celé zásoby skoupili Američané

 
Česko má v tuto chvíli zhruba čtyřicet dávek remdesiviru, léku, který může vyléčit i pacienty s nejtěžším stadiem nemoci covid-19. Hrozí přitom, že další dávky nebudou až do října, protože takřka celé zásoby na následující tři měsíce, což je asi půl milionu dávek, vykoupila vláda USA.
02.07.2020 19:25 |

podobné články

Podobné články

Remdesivir bude, ujišťuje Prymula. Do Česka míří další dva tisíce dávek

 
Do Česka bylo dovezeno dalších 960 dávek léku remdesivir, který lékaři používají na těžké formy nemoci covid-19. Dalších 1 009 dávek by mělo dorazit do konce týdne. Po úterním jednání s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). O dalších dodávkách vyjednává s výrobcem Evropská unie. Český rozhlas-Radiožurnál v pondělí uvedl, že remdesivir v českých nemocnicích dochází. Dosavadní zásoby byly zhruba pro 110 pacientů, nové vystačí pro dalších 200.
29.09.2020 16:15 |

podobné články

Epidemiolog Prymula: Přenos koronaviru hrozí u pečiva, remdesivir určitě nebude pro všechny

 
Do České republiky před pár dny dorazil experimentální lék Remdesivir, který lékaři dali pacientovi s těžkým průběhem nemoci Covid-19. Ukázalo se, že jde o silnou zbraň proti koronaviru. Ale dostatek ho pro všechny podle epidemiologa Romana Prymuly nebude... "Remdesivir je cesta, ale jen pro nejzávažnější případy," řekl pro eXtra v rozhovoru, ve kterém odhalil i přenos koronaviru v obchodech s potravinami.
27.03.2020 11:20 |

podobné články

V Česku se začne vyrábět remdesivir pro vědecké účely

 
Účinná látka pro lék remdesivir, který pomáhá pacientům s těžkým průběhem nemoci covid-19, se začne vyrábět i v Česku. Vlastní technologii její přípravy vyvinula středočeská společnost Santiago chemikálie, bude ji nabízet pro vědecké účely. Lék remdesivir vyrobila americká firma Gilead Sciences pod vedením Čecha Tomáše Cihláře.
28.08.2020 08:50 |

podobné články

Remdesivir nepomáhá, vzkazuje WHO. Co jí vadí na léku, který zachránil i pražského taxikáře?

 
Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala stanovisko, v němž nedoporučuje používat lék remdesivir proti covidu-19. Podle ní chybějí jakékoli důkazy, že přípravek zvyšuje šance na přežití pacientů s touto nemocí či že u nich snižuje potřebu plicní ventilace. Antivirotický lék remdesivir získal celosvětovou pozornost coby potenciálně účinný lék pro pacienty s vážným průběhem covidu-19 a zdravotníci jej čím dál častěji používají při léčbě pacientů v nemocnici. Jeho skutečná účinnost v klinické praxi nicméně zůstává nejistá.
20.11.2020 07:10 |

podobné články

Remdesivir virologa Cihláře v USA úspěšně prošel testem. Fandí mu i Trumpův epidemiolog

 
Experimentální lék remdesivir americké společnosti Gilead úspěšně prošel testem a může být účinný už po pěti dnech podávání. Informoval o tom ve středu zpravodajský web Politico s odvoláním na tiskové prohlášení firmy. Pozitivní výsledky testu ve středu přivítal prezident Donald Trump. Remdesivir byl pokusně použit při léčbě pacientů s covidem-19 v řadě zemí včetně České republiky.
29.04.2020 19:20 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5480 článků)

Českým nemocnicím do týdne dojde remdesivir

 
Lék remdesivir, který se používá při léčbě nemoci covid-19 s těžkým průběhem, začíná v Česku docházet. Lékařům v nemocnicích nevystačí zásoby na více než týden, pokud nedostanou další. Upozornil na to v neděli Český Rozhlas. Ministr zdravotnictví Roman Prymula pak ČTK sdělil, že jeho úřad dojednává s výrobcem léku dodání další várky do konce tohoto týdne.
28.09.2020 13:50 |

podobné články

55 tisíc za 5 dní léčby koronaviru. Trumpovy USA však zásoby remdesiviru vykupují

 
Společnost Gilead Sciences Inc. stanovila cenu svého léku Remdesivir proti covidu-19 ve Spojených státech a dalších rozvinutých zemích na 2340 dolarů (asi 55.800 korun) za pětidenní léčbu. Tato cena je nižší než 5080 dolarů za pět dní, které minulý týden doporučil americký Institut pro klinický a ekonomický přezkum ICER. USA přitom obratem vykoupily takřka veškeré zásoby tohoto léku na nejbližší tři měsíce, píše The Guardian a potvrdila to i BBC.
01.07.2020 18:55 |

podobné články

Vláda vyzývá Němce: Udělejte si »válečné« zásoby!

 
Vytvořte si doma zásoby potravin, vody a dalších věcí pro přežití! Tak zřejmě vyzve Němce vláda. Válka prý zatím nehrozí, ale co kdyby... Češi by se v případě rozsáhlejších konfliktů, teroristických útoků či katastrof také pomoci od státu moc nedočkali. Udělají si také zásoby?
24.08.2016 09:30 |

podobné články

Zásoby krve v pražských nemocnicích se tenčí

 
Výrazně ztenčovat se začínají v polovině letních prázdnin zásoby krve v pražských nemocnicích. Nemocnice zesílily nábor dárců, aby zásoby doplnily. Přesto transfuzní stanice ujišťují, že pacienti nejsou v žádném případě ohroženi.
09.08.2009 10:30 |

podobné články

Nouzové zásoby ropy v Česku se tenčí, máme prázdné sklady

 
Česká republika přestala plnit evropskou směrnici o výši nouzových zásob ropy a ropných produktů. Evropská unie požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby minimálně na 90 dní, Česko má nyní zásoby na 87 dní. ČTK to ve čtvrtek řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. O situaci už SSHR informovala vládu a Evropskou komisi. Ministrům předkládá návrh, aby stát ropu nebo přímo benzin a naftu koupil.
06.04.2017 09:25 |

podobné články

Remdesivir bude pravděpodobně zdarma pro 140 tisíc pacientů

 
Americká společnost Gilead Sciences, která vyvíjí experimentální lék remdesivir, jež se užívá při léčbě nemoci covid-19, se podle svého viceprezidenta a virologa Tomáše Cihláře rozhodla poskytnout zdarma asi 1,5 milionu dávek léku, což by mělo vystačit pro 140 tisíc pacientů. Cihlář to uvedl v pátek v České televizi s tím, že se u mírnějších pacientů také zvažuje zkrácení doby medikace, takže by lék vystačil ještě pro více lidí.
15.05.2020 20:10 |

podobné články

Nová naděje pro nakažené pacienty: Další Remdesivir je na cestě! Nemocnice dostane 10 dávek, říká lékař taxikáře

 
Taxikář (53) nebude jediným, komu v Česku pomohl experimentální lék Remdesivir. Podle lékaře Martina Balíka z Všeobecné fakultní nemocnice, který vede tamní anesteziologickou kliniku, by ho v nemocnici mělo dostat dalších deset nakažených, kteří jsou na tom nejhůř. Na cestě je také japonský lék favipiravir, ten by měl pomoci až stovce lidí.
22.04.2020 10:50 |

podobné články

Remdesivir, na kterém pracoval Čech, zabírá proti koronaviru: Ze 125 lidí 123 vyléčil

 
Za experimentálním preparátem s názvem Remdesivir stojí Čech Tomáš Cihlář. Lék, který byl už koncem března podán nakaženému taxikáři, výrazně pomáhá pacientům ve vážném zdravotním stavu, který může koronavirus způsobit. Potvrdily to klinické testy chicagské univerzity, ale společnost Gilead nechce předbíhat. Informoval o tom web StatNews.
17.04.2020 16:10 |

podobné články

Cílem je do konce května dodat remdesivir pro 140 tisíc pacientů, říká zástupce výrobce

 
Světová zdravotnická organizace vidí remdesivir jako toho nejslibnějšího kandidáta na lék proti nemoci, jež děsí celý svět, Covid-19. Vyvinula ho americká společnost Gilead Sciences, která se rozhodla po extrémním tlaku poptávky zemí z celého světa změnit způsob jeho distribuce. Česko si už o dokumentaci k programu požádalo, uvedl zástupce firmy pro ČR a SR Pavel Březina v rozhovoru pro deník Právo.
07.04.2020 08:00 |

podobné články

Dvě nemocnice v Praze dostaly lék na koronavirus remdesivir pro deset pacientů: Na příděl čeká Motol

 
Pražské Nemocnice na Bulovce a Všeobecná fakultní nemocnice dostaly lék remdesivir, každá pro deset pacientů. Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové čeká na dodávku ve čtvrtek nebo o víkendu také Fakultní nemocnice v Motole a Fakultní nemocnice svaté Anny v Brně. Do nemocnic, které mají pacienty s covidem-19, se rozváží i japonský lék favipiravir. Dostala ho pražská Thomayerova nemocnice, nemocnice v Opavě a požádáno má i Bulovka, Fakultní nemocnice v Ostravě a Hradci Králové.
30.04.2020 11:05 |

podobné články

Plošné testy stařečků nebudou, řekl Prymula. Remdesivir možná dostane Motol, Brno i Bulovka

 
Výrobce experimentálního léku Remdesivir si vyžádal dvě až tři místa pro případné další testování medikamentu proti koronaviru v ČR. Měly by to být Fakultní nemocnice Brno a v Praze Fakultní nemocnice Motol a Nemocnice na Bulovce. V České televizi to v sobotu řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Prozradil také, že stát plánuje pravidelné testování personálu domovů pro seniory na nový typ koronaviru, u klientů to s ohledem na jejich množství zatím není reálné.
04.04.2020 18:45 |

podobné články

Nedostatkový Remdesivir v Česku dostane každá nemocnice, která si řekne

 
Remdesivir obdržel od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) souhlas k podmínečné registraci. Stal se tak prvním léčivým přípravkem určeným k léčbě závažného průběhu nemoci covid-19, který byl doporučen pro registraci v EU. Evropská komise vydá rozhodnutí během příštího týdne. V Česku je však situace v tuto chvíli vyřešena. Každá nemocnice, která bude mít pacienta, jemuž by lék mohl zachránit život, jej dostane.
26.06.2020 04:05 |

podobné články

Na remdesivir čekají tři české nemocnice

 
Čeští pacienti ohrožení na životě nemocí covid-19 by se měli dočkat léčby experimentálním lékem remdesivir v pražské Nemocnici na Bulovce, ve FN v Motole a FN Brno. Všechna pracoviště redakci Práva svou účast na programu potvrdila s tím, že počítají s dodáním léku pro indikované pacienty.
09.04.2020 05:25 |

podobné články

Nejen Prymula. STAN chce státní vyznamenání i pro českého lékaře, který vyvinul v USA lék na koronavirus

 
Hnutí STAN letos na státní vyznamenání navrhne biochemika a virologa Tomáše Cihláře, jehož tým vyvinul lék Remdesivir proti ebole, který se experimentálně testuje proti onemocnění COVID-19. V Česku byl Remdesivir podán zatím jednomu pacientovi nakaženému novým typem koronaviru ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, informuje Týden.cz.
17.04.2020 08:51 |

podobné články