Článek

ČR by mohla Slovensku pomoct při ochraně jeho vzdušného prostoru

 
Česká republika by mohla pomoct Slovensku ochránit jeho vzdušný prostor, kdyby kvůli nákupu nových stíhacích letounů tuto schopnost dočasně ztratilo. Umožnila by to smlouva o ochraně vzdušného prostoru, kterou spolu obě země před rokem uzavřely. ČTK to dnes sdělila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení Ministerstva obrany. Slovenská vláda dnes schválila, že nahradí dosluhující stroje MiG-29 ruské výroby americkými stíhačkami F-16.
11.07.2018 20:55 |

podobné články

Podobné články

Ministři obrany zemí Visegrádské čtyřky prosazují společnou ochranu vzdušného prostoru

 
Země Visegrádské čtyřky (V4) plánují vytvořit jednotnou ochranu vzdušného prostoru. Na společné schůzce na Slovensku se na tom dnes shodli ministři obrany Slovenska, ČR, Maďarska a Polska. Český ministr obrany Martin Stropnický označil projekt „společného nebe“ za klíčový. Ministři se rovněž dohodli na kolektivních cvičeních armád států V4 a vyjádřili ochotu nadále podporovat Ukrajinu v zájmu posílení její bezpečnosti.
23.04.2015 16:11 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1736 článků)

Stropnický ve středu uzavře smlouvu se Slovenskem o ochraně nebe

 
Ministr obrany Martin Stropnický ve středu v Bruselu uzavře smlouvu se Slovenskem o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru. Uvedlo to dnes tiskové oddělení Ministerstva obrany. Podle dřívějších informací by si česká a slovenská armáda měly začít pomáhat při ochraně nebe v létě. Stropnický také uzavře dohodu s Němci o úzké spolupráci 4. brigády s německou 10. obrněnou divizí.
10.02.2017 18:30 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1736 článků)

Erdogan varoval Moskvu: Jestli nepřestanete s narušováním tureckého vzdušného prostoru, přestaneme kupovat ruský plyn

 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, znepokojený ruským narušováním tureckého vzdušného prostoru při bojích v Sýrii, varoval Moskvu před následky jejího chování. Turecko odebírá většinu plynu z Ruska, jak ale Erdogan nyní uvedl, jsou prý i jiné země, od kterých ho může Ankara získávat. Prezident to řekl v rozhovoru s tureckými novináři během letu na oficiální návštěvu Japonska.
08.10.2015 15:56 |

podobné články

Polsko nevpustilo ruského ministra obrany do vzdušného prostoru

 
Polsko nevpustilo do svého vzdušného prostoru letoun s ruským ministrem obrany na palubě. Polsko po několika hodinách přelet povolilo. Ministr Sergej Šojgu se vracel do Ruska z návštěvy Slovenska, kde se v Banské Bystrici zúčastnil oslav Slovenského národního povstání. 
29.08.2014 19:10 |

podobné články

ŘLP ČR: Zájem o české nebe trvale roste

 
Zájem leteckých dopravců o využívání českého vzdušného prostoru v letní sezóně (květen – říjen) roku 2018 opět překonal hodnoty z let předchozích. K celkovému počtu pohybů v letošním roce navíc přispěl i provoz, který byl na základě iniciativy Evropské agentury pro bezpečnost letového provozu (EUROCONTROL) přesměrován do České republiky z přetíženého vzdušného prostoru nad jihovýchodním Německem.
25.11.2018 17:40 |

podobné články

Vláda projedná smlouvu se Slovenskem o pomoci při ochraně nebe

 
Česko a Slovensko by si mohly vypomáhat při ochraně vzdušného prostoru. Počítá s tím smlouva, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Piloti by mohli zasáhnout i zbraněmi například ve chvíli, kdy by teroristi unesli civilní letadlo a chystali se s ním zaútočit. Slovenská vláda už s dokumentem vyslovila souhlas. Pokud tak učiní i kabinet premiéra Bohuslava Sobotky, bude smlouva předložena ke schválení oběma parlamentům a následně prezidentům k ratifikaci. Platit by mohla v polovině roku.
08.01.2017 17:25 |

podobné články

Stropnický: ČR je připravena poskytnout letadla k ochraně před Ruskem

 
Pokud bude požádána, je Česká republika připravena poskytnout svá vojenská letadla k ochraně nebe nad státy blízkými Ukrajině. Hovoří se například o hlídání vzdušného prostoru Rumunska, které s Ukrajinou přímo sousedí. Zatím ale k takové žádosti nedošlo. V České televizi v pořadu "Otázky Václava Moravce" to dnes řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
23.03.2014 17:25 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1736 článků)

Ministr Stropnický: Poskytnutí pomoci není povinnost

 
Projev na 59. schůzi Poslanecké sněmovny dne 13. 7. 2017 k vládnímu návrhu, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru
13.07.2017 15:55 |

podobné články

Rusko přiznalo, že jeho letadlo vlétlo ze Sýrie nad Izrael

 
Rusko přiznalo, že se jeho bezpilotní letadlo dostalo do vzdušného prostoru nad izraelskou část Golanských výšin. Podle nejmenovaného izraelského představitele citovaného dnes deníkem Haarec, letadlo patřilo ruským jednotkám rozmístěným v Sýrii. Rusové přiznali, že se do izraelského prostoru dostalo vinou lidské chyby. Zprávu přinesla ČTK.
07.08.2016 11:10 |

podobné články

Změny zákona o požární ochraně, provedené novelou stavebního zákona

 
1. 1. 2018 vešel v účinnost zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Uvedená novela stavebního zákona obsahuje 315 pozměňovacích bodů a dále mění 44 zákonů, přičemž jedním z nich je i zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o požární ochraně“). V následujících odstavcích jsou popsány nejvýznamnější změny zákona o požární ochraně.
30.01.2018 18:10 |

podobné články

Čeští piloti budou moci při únosu letadla zasáhnout i nad Slovenskem

 
Spolupráce Česka a Slovenska v boji proti teroru dostane brzy nový rozměr. V pondělí na prvním letošním zasedání vlády přednese ministr obrany Martin Stropnický (ANO) návrh na sjednání smlouvy mezi oběma zeměmi ohledně obrany vzdušného prostoru. Od poloviny roku by tak mělo být možné, aby armády zasahovaly i proti civilním cílům ve vzdušném prostoru obou zemí. To se týká například unesených letadel.
07.01.2017 07:10 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1736 článků)

Za modernizaci vzdušného systému výstrahy NATO zaplatí ČR 170 milionů

 
Česká republika do roku 2013 zaplatí celkem 170 milionů korun na modernizaci vzdušného systému včasné výstrahy NATO, který provozuje radarová letadla AWACS.
11.01.2011 16:15 |

podobné články

Hulinský (ČSSD): Nejde pouze o stíhačky

 
Diskuse o perspektivě ochrany vzdušného prostoru ČR by se ale neměla zúžit pouze na proces pořízení stíhaček, byť v současnosti právě gripeny hrají v této ochraně velmi významnou roli.
07.03.2011 10:25 |

podobné články

Vláda bude rozhodovat o tendru na stíhačky. Soutěžit mohou i gripeny

 
Do konce roku vláda rozhodne o podmínkách veřejné soutěže na nástupce 14 stíhaček Jas-39 Gripen Oznámil to ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Vláda by měla na podzim projednat kompletní materiál o ochraně vzdušného prostoru. Informoval Týden.cz.
03.09.2011 15:40 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Vondra (1143 článků)

České letouny mohou chránit nebe nad sousedy Ukrajiny. Ministr Stropnický to sám nabídl

 
Pokud bude požádána, je Česká republika připravena poskytnout svá vojenská letadla k ochraně nebe nad státy blízkými Ukrajině. Hovoří se například o hlídání vzdušného prostoru Rumunska, které s Ukrajinou přímo sousedí. Zatím ale k takové žádosti nedošlo. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Podle něj se zatím nerýsuje česká účast v žádném masivnějším cvičení NATO, které by tak reagovalo na ruské vojenské aktivity na Ukrajině.
23.03.2014 15:30 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1736 článků)

Česko může poslat gripeny na ochranu nebe na východě

 
Česká republika je připravena na požádání poskytnout vojenská letadla k ochraně vzdušného prostoru nad státy blízkými Ukrajině. Konkrétně se hovoří o Rumunsku. Nikdo zatím o takovou pomoc ale nepožádal. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) to řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
23.03.2014 15:35 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1736 článků)

Češi a Slováci budou společně chránit vzdušný prostor, i před teroristy

 
Česká a slovenská vláda se dohodly na společné ochraně vzdušného prostoru. Smlouva by měla být sjednána v nejbližším možném termínu. V budoucnosti by se mohly do projektu zapojit i další sousední země. Vyplývá to ze společného prohlášení předsedů vlád Bohuslava Sobotky a Roberta Fica, které podepsali v úterý ve Valticích.
12.05.2015 16:48 |

podobné články

Osobnosti: Robert Fico (887 článků)

Karamazov (ODS): Podporujme naše spojence, jedině tak budeme v bezpečí

 
Vítám, že Česká republika je ochotna dostát závazkům vůči svým spojencům a vyslat české gripeny k ochraně islandského vzdušného prostoru, jak o tom v těchto dnech rozhodla Sněmovna. Bohužel se v rámci vládní politiky jedná spíše o osamělé gesto.
18.06.2015 13:22 |

podobné články

Gripeny se kvůli závadě vrátily záhy po startu na Island zpět na základnu

 
Pětice stíhaček JAS-39C Gripen, které ve středu odletěly na misi k ochraně vzdušného prostoru Islandu, se nedlouho po startu vrátily zpět na základnu v Čáslavi. Důvodem je závada na jednom stroji.
22.07.2015 11:41 |

podobné články