Článek

Covidová opatření: Povinné testy pro neočkované seniory?!

 
Cíl? Ochrana lidí a s ní související vyšší motivace k očkování. Metoda? Zákazy, kontroly, plošné testování. Ne, nejsme zpátky v roce 2020. Koronavirus se prostě rozhodl, že jeho »tažení« ještě neskončilo a vláda v demisi musela reagovat sadou nových opatření.
19.11.2021 05:15 |

podobné články

Podobné články

Bude očkování zdravotníků povinné i v Česku? Vojtěchova náměstkyně vyjádřila obavu

 
V Česku není očkování proti covidu-19 povinné zatím pro nikoho. Ale některé země už mají nové zákony, které nařizují vakcinaci zdravotníků, hasičů nebo pečovatelů v domovech pro seniory. Povinně se musí očkovat zdravotníci a hasiči ve Francii, pokud se nenaočkuje zdravotník v Itálii, nesmí přijít do styku s pacienty. Povinné očkování zdravotnického personálu se řeší i v Česku. Martina Koziar Vašáková, náměstkyně ministra zdravotnictví, Blesk Zprávám řekla, že povinné očkování by nebylo vnímáno dobře, ale očkování zdravotníků vnímá jako morální povinnost. Jak vnímají možné povinné očkování další přední čeští lékaři?
11.08.2021 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Al Martino (150 článků)

„Covidová záda“ jako dozvuk pandemie. Bolest beder či lopatek hlásí většina dvacátníků

 
Takzvaná „covidová záda“ se stala novým rozšířeným symptomem, nepoukazují ale přímo na nákazu samotným virem. Na rozdíl od problému s dýcháním, teplotami nebo bolestí na hrudi se totiž covidová záda stala typickým příznakem života za pandemie. Na nový průzkum upozornil server Mirror.
03.10.2021 05:10 |

podobné články

Tlak na neočkované. ,,Kontroly!" Ale Babiši: Zpřísnění? Přišla výhrůžka

 
Prezident České lékařské komory Milan Kubek na vlnách veřejnoprávního Českého rozhlasu důrazně vyzval spoluobčany, aby se nechali očkovat proti nemoci covid-19. „Na neočkované lidi je třeba vytvářet tlak a vyžadovat ty testy,“ volal ve studiu. Vláda zamýšlí od 1. září covidové testy nehradit. Podle experta Pirátů pro oblast zdravotnictví Ondřeje Dostála by je proto měla přestat vyžadovat. Volá tedy po pravém opaku toho, co Kubek.
13.07.2021 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Milan Dostál (3 články)

Povinné očkování. Anebo ať neočkovaní nesmí nikam. Vojtěchova náměstkyně jasně

 
Nejen přístup ke koronavirovému onemocnění, ale také postoj k očkování jasně dělí společnost. Vláda se snaží dohnat neočkované k vakcíně už jakýmkoliv způsobem. Nyní náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková uvedla, že osobně podporuje opatření, která omezují neočkované, jako je tomu v Rakousku. Vítala by pak dokonce očkování jako povinnost. Není ale politička, proto může jen doporučovat, připustila.
10.11.2021 13:30 |

podobné články

Vakcína, nebo výpověď: V jakých zemích je očkování povinné a pro koho?

 
Ačkoliv v Česku není očkování proti covidu-19 ani pro zdravotnický personál povinné, jiné země se rozhodly zavést povinné očkování nejen pro zdravotníky, ale také např. pro hasiče nebo personál domovů pro seniory. Určené profese mají většinou na vybranou – buď očkování, nebo zákaz kontaktu s pacienty či testování minimálně jednou týdně. Případně rovnou výpověď. Jinde je očkování povinné pro všechny obyvatele země nad 18 let. A ne vždy se tato povinnost setkává s pochopením veřejnosti. Zde je přehled povinného očkování a restrikcí ve vybraných státech světa.
14.08.2021 05:15 |

podobné články

Svoboda o explozi covidu: Zákaz vstupu pro neočkované do hospod a na stadiony diskutujeme

 
Covidová situace v Česku nevypadá nejlépe. Nejstarší poslanec a adept na šéfa zdravotního výboru ve Sněmovně Bohuslav Svoboda (77, ODS) pro Blesk Zprávy shrnul aktuální stav, apeloval na to, aby lidé, kteří se mohou nechat očkovat 3. dávkou, neváhali, a pozastavil se i nad hrozbou nového omezování nemocniční péče. Pro povinné očkování Čechů však není. A to ani v případě vybraných skupin obyvatelstva. Každý rozkaz v sobě zahrnuje odpor, upozorňuje někdejší primátor Prahy.
04.11.2021 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Svoboda (740 článků)

Neočkované seniory budou kontaktovat praktici. Lékaři chtějí očkovat i v ordinacích

 
Seniory nad 80 let, kteří zatím nejsou přihlášení k očkování proti covidu-19, budou kontaktovat jejich praktičtí lékaři. ČTK to v pátek řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Spolu s hejtmany v pátek řešil s ministerstvem zdravotnictví také možnost, aby praktičtí lékaři mohli dál očkovat seniory nad 80 let i ve svých ordinacích, což bylo v některých krajích umožněno. V úterý jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) na sociálních sítích napsal, že to dál možné nebude. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemohou zatím očkovat kvůli nedostatku vakcíny.
05.02.2021 18:25 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23816 článků)

Benešová: Nadávají mi, že mám skončit v hrobě. Nová covidová bomba

 
V létě loňského roku předseda vlády Andrej Babiš (ANO) říkal, že je Česká republika „best in covid“. Dnes máme přes 19 tisíc úmrtí spojených s nemocí covid-19. Jen v první den tohoto týdne zemřelo 207 lidí Testy odhalily více než 11 200 nově nakažených lidí. Ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Marie Benešová varuje, že další covidová bomba tiká ve věznicích. Prozradila také, co jí někteří lidé píšou do e-mailu. Posílají ministryni do hrobu.
23.02.2021 10:20 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23816 článků) , Marie Benešová (437 článků)

Stopka pro neočkované drtivě zasáhne restaurace, varuje komora. Vládě posílá seznam požadavků

 
Konec uznávání antigenních a PCR testů několikanásobně zhorší už tak špatnou situaci českých restauratérů, varuje Hospodářská komora. Gastro podniky přišly o část klientů už ve chvíli, kdy se neočkovaným testy zpoplatnily. Komora chce obnovení programu Antivirus a další kompenzace. Vláda rozhodla, že od pondělí v Česku bude platit systém O-N, která de facto vyřadí neočkované z přístupu do restaurací, barů, ale třeba i kin a divadel.
18.11.2021 15:50 |

podobné články

„Chcete ty neočkované lidi zatýkat?!“ Debata Havlíčka s Rakušanem se nebývale vyhrotila

 
V první hodině Partie na CNN Prima News se střetli vicepremiér za hnutí ANO Karel Havlíček a pravděpodobný příští ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Pánové svedli bitvu o povinné očkování. „Budeme tady ty (neočkované) lidi zatýkat?“ ptal se Rakušan. Od Havlíčka dostal odpověď. Jenže to nebylo zdaleka všechno. Ve studiu bylo chvílemi pořádné horko. I kvůli dnes již bývalému kandidátovi na post ministra průmyslu a obchodu Věslavu Michalikovi (STAN).
28.11.2021 12:55 |

podobné články

Osobnosti: Vít Rakušan (257 článků)

S rouškou do školy i v září: Netestované a neočkované děti ochranu úst neodloží. Co když odmítnou?

 
Žáci, kteří se na začátku září preventivně neotestují na covid-19, budou muset po celou dobu ve škole nosit roušku či respirátor. Pokud odmítnou i to, nebudou se moci účastnit prezenčního vzdělávání. Výjimka bude platit pro děti s očkováním nebo dokladem o prodělané nemoci. Vyplývá to z informací, které ministerstvo školství zaslalo do škol. Povinné preventivní testování žáků antigenními testy podle něj budou moci školy nahradit i testováním přesnější metodou PCR, pokud si ji, podobně jako dosud, zajistí samy. Kolik peněz od státu by za PCR testy mohly dostat, zatím není jasné. Vláda o tom bude jednat v červenci či srpnu.
30.06.2021 15:05 |

podobné články

Antigenní testy a samotesty přestanou platit, navrhne vláda

 
Antigenní testy a samotesty na covid-19 se už nadále nebudou uznávat. Podle opatření, které vláda v demisi přijme po souhlasu AntiCovid týmu, se budou uznávat pouze nejspolehlivější PCR testy. Uvedl to ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch. AntiCovid tým odmítl celoplošné povinné očkování i lockdown, žádá zároveň navýšení kapacit testování a vymáhání opatření i jinými institucemi než hygienickými stanicemi.
13.11.2021 19:15 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1721 článků) , Adam Vojtěch (1335 článků)

Delší nouzový stav a Velikonoce „pod zámkem“, chce Blatný. A povinné testy i v malých firmách

 
Vláda na dnešním jednání neprobrala další postup, kam by Česko mělo směřovat po třítýdenním lockdownu, který skončí 21. března. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale chce, aby omezení pohybu platilo i přes Velikonoce, aby se zamezilo masivnímu setkávání lidí. Očekává taky žádost o prodloužení nouzového stavu. Ministři definitivně rozhodnou ve čtvrtek. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) vláda schválila povinné testování antigenními testy ve firmách od deseti zaměstnanců, řekl ČT. Naopak kabinet ještě nerozhodl, jestli bude testování ve firmách povinné dvakrát týdně.
15.03.2021 07:30 |

podobné články

Osobnosti: Honza Havlíček (63 článků)

Chystáte se do Chorvatska či do Španělska? Čtěte pozorně. Takto to bude s testy

 
Čechům ve Francii a Chorvatsku hygienici doporučují vyhýbat se místům s větším počtem osob, jako jsou bary nebo noční podniky, nosit roušky, dodržovat odstupy a častěji si mít ruce. Testy povinné nebudou nejméně do 7. září, řekli hlavní hygienička Jarmila Rážová a náměstek ministra zdravotnictví Martin Smolek. Testy na COVID-19 zůstanou dál povinné při cestě ze Španělska a Rumunska. Už je nemusejí mít zahraniční pracovníci z Belgie a Bulharska zaměstnaní v ČR.
27.08.2020 18:30 |

podobné články

Covid-19 v Česku: Kompletní přehled nově zaváděných opatření

 
Praze bude od pondělí platit povinnost nosit roušku i v nepobytových zdravotnických zařízeních, například v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře. V Libereckém a Ústeckém kraji platí povinné nošení roušek při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízení či lékáren již ode dneška. V Moravskoslezském kraji se naproti tomu dnes opatření rozvolňují. Od dnešní půlnoci pak končí zbylá mimořádná opatření na Kutnohorsku, odvolán dnes byl např. zákaz návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory. V celém Česku budou od soboty roušky povinné na vnitřních hromadných akcích s počtem účastníků nad 100.
24.07.2020 22:00 |

podobné články

Samotesty začíná prodávat i Albert a Billa, Makro jich za týden prodalo 23 tisíc

 
Řetězec Albert ve čtvrtek začal navážet antigenní testy k samovyšetření do hypermarketů a spustil jejich prodej. V následujícím týdnu testy zařadí i do nabídky supermarketů. V hypermarketech Globus budou testy dostupné od pátku. Společnost Billa zahájí prodej samotestovacích sad v sobotu. Sítě, které už testy nabízejí, sledují vysokou poptávku. Velkoobchod Makro jich za týden prodal 23 000 a plánuje rozšíření nabídky o testy ze slin. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.
18.03.2021 15:45 |

podobné články

Chaos u PCR testů zdarma: Naštvaní lidé ve frontě se jich nedočkali. Vojtěch mění cenu

 
Ode dneška by měli mít lidé hrazeny z veřejného zdravotního pojištění dva PCR testy na nemoc covid-19 a čtyři antigenní testy. Schválila to minulý týden vláda. Dosud mohly být hrazeny antigenní testy každé tři dny, ale dražší PCR test musel předepsat lékař či hygienik. Bez předpisu si museli lidé zaplatit PCR test sami. Jenže ne všude se ode dneška PCR testu „na pojišťovnu“ dočkáte. Některá testovací místa mají na svých webech uvedeno, že jim chybí metodika od ministerstva zdravotnictví a pojišťoven, a proto zatím dva hrazené PCR testy poskytovat nebudou. První problém už ministerstvo odstranilo - ministr Adam Vojtěch oznámil, že pojišťovny zvýší platbu za PCR testy bez žádanky na 614 korun místo 350 Kč.
01.06.2021 10:10 |

podobné články

Fiala plošný lockdown odmítá a chce přesvědčit neočkované seniory. Co řekl na Válka?

 
Předseda ODS Petr Fiala nechce rušit koronavirová opatření zavedená současnou vládou Andreje Babiše (ANO) „bezhlavě“, tedy bez předchozího vyhodnocení toho, zda fungují. Plošný lockdown odmítl. Nenaočkované seniory by chtěl k očkování přesvědčit adresným oslovením přes pojišťovny a praktické lékaře. Uvedl to dnes v diskuzním pořadu Partie v televizi CNN Prima News.
31.10.2021 12:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23816 článků) , Petr Fiala (2373 článků)

První lockdown pro neočkované: V Sasku si neškrtnou v hospodách ani kinech. Přitvrdí i Rakousko

 
Německá spolková země Sasko chce od pondělí vyhlásit rozsáhlou uzávěru pro neočkované proti nemoci covid-19, kteří se nově nedostanou do restaurací, hospod, kin, divadel a ani na stadiony. Dnes to na tiskové konferenci oznámila saská vláda, která chce nové karanténní nařízení schválit v pátek. Sasko je po Durynsku koronavirem druhou nejpostiženější spolkovou zemí, zároveň je zde v rámci Německa nejnižší proočkovanost. Přitvrdit hodlá i Rakousko. Počet pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče rakouských nemocnic překročil kritickou hranici 300. To mimo jiné znamená, že budou mít do nočních podniků a na některé hromadné akce přístup jen očkovaní nebo uzdravení, uvedla dnes agentura APA. Podle ní se opatření zpřísní příští pondělí.
02.11.2021 15:30 |

podobné články