Článek

Co čeká školky, školy, žáky a učitele? Rodiče musí děti nahlásit a přibalit jim dvě roušky

 
Ministerstvo školství vydalo metodické pokyny, které mají vyřešit fungování mateřských škol, základních škol, středních škol a konzervatoří na konci školního roku 2019/2020. Rozepsané v nich je, co čeká děti, studenty, učitele, ale de facto i rodiče. Ti do školy nesmějí, zato musí své dítko školou povinné vybavit dvěma rouškami a sáčkem na jejich odkládání. Do školek naopak rodiče vyprovodit děti můžou - ale musí co nejdříve prostor následně i opustit. Rodiče, kteří mají zájem o docházku dětí do škol, musí dát jejich ředitelům vědět v případě žáků prvního stupně do 18. května a v případě žáků devátých ročníků do 7. května.
02.05.2020 20:55 |

podobné články

Podobné články

Plaga plánuje: Žáky budou na covid vytírat učitelé. Ti jsou zděšení už dopředu

 
Ministr školství Robert Plaga (za ANO) hledá cestu, jak vrátit žáky a studenty do škol. Je nakloněn tomu, aby žáky pravidelně testovali na infekci koronavirem sami učitelé. Jenže učitelé už mají i tak pocit, že toho mají na bedrech příliš. Ministr si tak může přečíst reakce, které mu pravděpodobně radost neudělají.
30.01.2021 14:15 |

podobné články

Děti nás nakazí a my skončíme na JIP, bojí se učitelé. Školy otevřete v září, doporučují experti

 
Otevřít školy v průběhu května? Nebo pustit žáky do škol až v září? To je otázka, která trápí rodiče i odborníky. A jednoznačná odpověď není. Někteří rodiče tvrdí, že dětem chybí sociální kontakt a doma se už nudí. Proti ale stojí staří učitelé. Ti se bojí, že pokud se otevírání škol uspěchá, může jim jít o život. Hlavní hygienička Jarmila Rážová doporučuje, aby se školy otevřely až v září. O otevření škol bude jednat v úterý vláda.
13.04.2020 15:41 |

podobné články

Další kolo boje proti koronaviru: Pražské školy musí hlásit nakažené žáky, učitele i jejich kontakty

 
Pražské školy musí od nynějška hlásit hygienikům jak své žáky, tak i učitele, kteří se nakazili novým typem koronaviru, a to včetně osob, s nimiž mohli přijít do styku. Podle informací, které zveřejnila Hygienická stanice hl. m. Prahy, se budou posílat jednak jména, tak také i kontaktní údaje. Důvodem je snaha o lepší trasování všech kontaktů nakažených osob, protože situace v Praze je z hlediska koronavirové epidemie špatná.
21.09.2020 17:35 |

podobné články

Mateřské školy se o prázdninách uzavřou: Rodičům z Prahy 7 poslouží letní školky

 
Stejně jako ve školách čekají letní prázdniny i školky. V době, kdy budou mateřské školy na Praze 7 zavřené, mohou rodiče děti umístit například do Fakultní základní školy v Umělecké ulici nebo do mateřské školy v ulici U Studánky, kde budou stejně jako loni fungovat letní školky.
12.04.2016 11:35 |

podobné články

V pondělí otevřou i základní umělecké školy. Děti na testy nemusí, učitele čekají co týden

 
Učitelé v základních uměleckých školách (ZUŠ) se od pondělí budou muset jednou týdně testovat antigenními testy na koronavirus. Pro žáky to platit nebude. Zatímco mladší děti podstoupí testy v základní škole, starší budou moci chodit na hru na hudební nástroj i bez testu. Žádné testy od státu základní umělecké školy nedostanou, ředitelé musí testování zaměstnanců zajistit sami. Na obnovení prezenční výuky jsou školy připravené a počítají s tím, že o ni bude velký zájem. ČTK to řekl výkonný ředitel Asociace ZUŠ Tomáš Kolafa.
10.04.2021 11:15 |

podobné články

Odvolaný ředitel pouštěl do školy v Semilech žáky bez testů: „Děti mají na školu právo,“ brání se

 
V Semilech dnes odvolali ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého, který umožnil chodit do školy i dětem, jejichž rodiče odmítají testování. Ve třídách školy děti nemusí nosit na obličeji roušky. O jeho odvolání jednala rada města dlouho do noci, rozhodnutí bylo jednomyslné, uvedla na stránkách města starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily). Podle iniciativy rodičů ale krok radnice situaci nezklidní, práva svých dětí chtějí bránit u soudu.
20.04.2021 12:55 |

podobné články

Děti se po půl roce vrátí do lidušek. Na test musí jen učitelé

 
Učitelé v základních uměleckých školách (ZUŠ) se od pondělí budou muset jednou týdně testovat antigenními testy na koronavirus. Pro žáky to platit nebude. Zatímco mladší děti podstoupí testy v základní škole, starší budou moct chodit na hru na hudební nástroj i bez testu. Žádné testy od státu základní umělecké školy nedostanou, ředitelé musí testování zaměstnanců zajistit sami. Na obnovení prezenční výuky jsou školy připravené a počítají s tím, že o ni bude velký zájem. ČTK to řekl výkonný ředitel Asociace ZUŠ Tomáš Kolafa.
10.04.2021 10:50 |

podobné články

Žákovská, penál a aspoň 2 roušky: Žáci nově musí mít zakrytý nos a ústa i při výuce. Jak nové nařízení přijali?

 
S větším počtem nakažených koronavirem se zpřísňují i opatření, která mají zabránit dalšímu šíření. Od pátku 18. září mimo jiné začala platit povinnost nosit roušky i při výuce pro žáky 2. stupně základních škol. Na některých školách dokonce ředitelé nařídili, aby děti měly s sebou minimálně dvě roušky na vystřídání a sáček na uložení použité roušky.
18.09.2020 22:55 |

podobné články

Učitelé měli krušný víkend, řešili zádrhel u testů. Ředitelka varuje: Pro děti jsou těžké

 
Dnes se do lavic vrací první stupeň a do školek míří předškoláci. Děti však zřejmě netuší, že ředitelé a učitelé mají za sebou náročný víkend. Školáci i předškoláci se musí testovat, vláda rozeslala do škol dva druhy antigenních testů. Jak upozornila poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD) na svém facebooku, pedagogové řeší problém s tím, že u testovacích sad chybí stojánky na zkumavku. Ředitelka Základní školy a Mateřské školy Lukavice v okresu Šumperk Mgr. Ivana Molková v rozhovoru pro Blesk Zprávy řekla, že testy, které putovaly hlavně na Moravu, jsou pro děti příliš obtížné. Podle prezidenta spolku Pedagogická komora Radka Sárköziho sice vláda ušetřila na testech, ale ty jsou nekvalitní, obtížné a stálo to učitele práci navíc. Jak ředitelka a pedagožka vnímá návrat dětí do lavic?
12.04.2021 05:40 |

podobné články

Děti se v květnu ve velkém vrací do škol. Na zprávu o očkování učitele rodiče nemají právo

 
V Praze a v šesti dalších krajích začne od pondělí 3. května rotační výuka na druhém stupni základních škol. Zároveň se tu bez roušek a testů otevřou mateřské školy i pro mladší děti. Rodiče nicméně nemají právo na informaci, zda je učitel jejich dětí očkovaný proti covidu-19. Jde o osobní údaj, který pedagog nemusí sdělovat řediteli školy ani komukoli jinému. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Pokud se nákaza covidem-19 u učitele potvrdí, musí do karantény všichni žáci, se kterými měl v posledních dvou dnech prezenční výuku. V případě, že se potvrdí nákaza u dítěte, pedagog do karantény běžně nemusí.
30.04.2021 07:15 |

podobné články

Školy se zájmem o PCR testy mají poslední týden na nahlášení. Dostanou 200 korun na test

 
Školy, které budou chtít v září otestovat svoje žáky pomocí PCR testů, to budou muset nahlásit do 18. srpna. Vyplývá to z informací, které ve věstníku uveřejnilo ministerstvo školství. Školy budou moci stejně jako před prázdninami na jeden test získat příspěvek 200 korun, peníze půjdou z Fondu solidarity EU. Vláda již dříve schválila, že se děti v prvních dnech po zahájení školního roku preventivně třikrát otestují antigenními testy, které zajistí stát. Pokud se škola rozhodne nahradit je přesnějšími PCR testy, bude si testování muset zajistit sama.
11.08.2021 12:30 |

podobné články

Ředitel Waldorfské školy odmítá testování. „Popření práv dětí,“ tvrdí. Hrozí mu vyhazov

 
Ředitel Waldorfské školy v Semilech Ivan Semecký odmítá podle svého vyjádření dělat ze školy testovací centrum. Děti mají podle něj právo chodit do školy, rodiče mají právo rozhodovat o svých dětech a učitelé mají děti vzdělávat, uvedl dnes na webových stránkách školy. Školská rada s jeho postupem nesouhlasí, škola má ale právní subjektivitu, a tak radnice nemůže zakročit. V pondělí proto bude městská rada na svém zasedání jednat o jeho odvolání, řekla dnes ČTK starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily).
15.04.2021 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (2391 článků)

Roušky ve školách: Rodiče i učitelé si klepou na čelo, vláda o povinném zakrytí úst jedná

 
Vláda se bude dnes na jednání zabývat nošením roušek ve školách. Podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) pro Českou televizi (ČT) povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce dneškem neskončí. To se ale nelíbí ministru školství Robertu Plagovi, a samozřejmě ani roztrpčeným rodičům, kterým vadí, že děti musí nosit roušky i v současných vedrech.
07.06.2021 17:45 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1782 článků)

Tip na léto: Jaké boty přibalit dětem na dovolenou

 
Doba letních dovolených i dětských táborů se nezadržitelně blíží. Jedním z důležitých faktorů pro jejich pohodové strávení je vhodná obuv, zejména pak pro vaše potomky. Dětská noha se totiž potí více než dospělá, proto je nutné dbát na výběr kvalitního materiálu. Jakou obuv dětem na dovolenou přibalit a z jakých materiálů vybírat, to vám poradíme v následujícím článku.
21.06.2013 10:10 |

podobné články

Řešení hádek a sporů mezi žáky. I sem prý putují peníze vyčleněné pro HateFree

 
Předcházet eskalaci konfliktů mezi žáky, případně mezi rodiči žáků a učiteli, pomáhá mediace sporů, které se učí učitelé i žáci základní školy v Krásné Lípě na Děčínsku. Protože se učitelé řešení takových sporů na pedagogických fakultách neučí, pomáhají v tomto směru peníze vyčleněné na kampaň HateFree. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes.
04.02.2017 10:05 |

podobné články

Skandál prestižní akademie: „Kuřte, budete hubení,“ radili náctiletým tanečníkům

 
Prestižní baletní škola při Vídeňské státní opeře čelí dalšímu skandálu, učitelé prý své žáky podporovali v kouření. Svým mladým svěřencům, mnohdy žákům základních a středních škol, vysvětlovali, že díky cigaretám „snadno“ zůstanou „hezky“ štíhlí, uvádějí ve svých závěrech vyšetřovatelé. Kauzou kolem baletní školy se už několik měsíců zabývá rakouská prokuratura, učitelé mimo jiné žáky ponižovali, fyzicky napadali, mluví se i o sexuálním zneužívání, uvedl deník The Guardian.
18.12.2019 21:10 |

podobné články

Co ČT přichystala dětem: Transsexuály a transvestity. A 168 hodin

 
Během covidu připravila Česká televize pro děti školy povinné i učitele a rodiče vzdělávací portál ČT edu, který nabízí krátká videa. Ta prý „probouzejí v žácích zájem, emoce a v souběhu s dalšími zdroji podporují zapamatování probírané látky“. Ovšem ve videích pro druhý stupeň základní školy jsou zařazena i ta o homosexuálech, kteří se převlékají za ženy, transsexuálech nebo např. o sexuálním obtěžování migrantů v Německu v podání 168 hodin. A v tipech pro rodiče a učitele se radí, aby děti „samy našly videa, která se jim hodí do školní přípravy“.
29.07.2021 07:30 |

podobné články

Děti jsou nemehla, přivodí si úraz i při poklusu. Vina rodičů, tvrdí učitelé

 
Skákání přes kozu nebo kotoul už je na českých školách spíše raritou. Není to jen tím, že školy si samy stanovují školní vzdělávací plán, ale také proto, že děti jsou stále méně fyzicky zdatné. Podle expertky na vzdělání se navíc učitelé bojí nějaké akrobatické kousky s dětmi zkoušet. Zároveň ukázala na rodiče, které děti nevedou k pohybu. Blesk Zprávy oslovily tři učitelky, jejichž názory na tělocvik se liší, ale shodují se na zejména na tom, že děti nezvládají to, co jejich rodiče před lety. Navíc se jim cvičit nechce a hledají si různé výmluvy.
08.10.2018 05:55 |

podobné články

Rodiče zažalují stát. Za plán učit postižené žáky na běžných školách

 
Méně dětí v praktických školách, více dětí na běžných „základkách“. Tak zní plán ministerstva školství, který chce prosazovat v Česku od podzimu 2016. A za který podle zjištění Blesk.cz nejspíš půjde k soudu. Proti nápadu začlenit děti s lehkých mentálním postižením (LMP) mezi ostatní žáky se totiž zvedla bouře protestů. A rodiče žáků z mateřské a základní školy pro tělesně postižené Kociánka v Brně dokonce chtějí podat správní žalobu.
31.12.2015 05:15 |

podobné články